Jump to content



RAID 0 Problem with Gigabyte motherboard


anthis

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα... Θελω να στησω ενα RAID 0, με δυο δισκους δηλαδη, και συναντω προβλημα...

Το συστημα μου εχει την μητρικη Gigabyte 965P S3 και δυο δισκους Western Digital 250GB SATAII 7200rpm 8mb cache.. Αν και ο ενας ειναι αλλο revision απο τον αλλο, και οι δυο λεγονται 2500JS Caviar SE και μου ειπαν απο το πλαισιο οτι θα δουλεψουν σε RAID...

Οι δισκοι εχουν υποστει format μια χαρα... Το προβλημα εμφανιζεται κατα την εγκατασταση των XP...

Συγκεκριμενα παταω F6 εκει που λεει αν θες για RAID να μπουν driver... Μετα παταω S γιατι παντα δεν εντοπιζει κατι, και με το S ψαχνει για τον driver στο floppy...

Εγω ακολουθωντας τις οδηγιες του manual της μητρικης περασα τους RAID drivers στο floppy απο το αλλο μου PC και μετα εβαλα την δισκετα στο PC για το RAID... Αλλα οταν παταω enter να διαβασει τους driver μετα ποα λιγη ωρα απο ό,τι φαινεται δεν τους διαβαζει ή δεν ειναι συμβατοι, δεν ξερω τι συμβαινει, και μου ξαναγραφει να βαλω την δισκετα με τους driver...

Δοκιμασα μια με το Intel ICH8 controller και μετα μια με το Gigabyte RAID controller, με τους αντιστοιχους 32 bit drivers καθε φορα...

Αλλα παλι δεν προχωρα...

Συγκεκριμενα παντα γραφει "Εισαγεται την δισκετα με ετικετα οδηγοι" ή κατι τετοιο...

Παιζει τιποτα με την ετικετα της δισκετας? Δεν γραφει κατι στο manual.. Εγω το αφηνω κενο παντα...

Μπορει καποιος να με φωτισει? Θελω να κανω RAID και να μην εχω απλα τους δυο δισκους μονους... Κριμα...

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον με βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ενεργοποιημενο.. Οταν την ξαναβαζω ξανα τα ιδια... Περιμενει λιγο που τσεκαρει... Και μου λεει παλι να την βαλω... Υπαρχει τροπος χωρις floppy?

Επισης, θα πρεπει να ειναι στον Gigabyte raid controller ετσι? To ICH8 της S3 δεν ξερω αν υποστηριζει RAID...

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Αλλα περασα στο floppy τους driver γαι τον gigabyte controller και μου λεει τα ιδια παλι.... Λεω να δοκιμασω nlite.... Γινεται τιποτα? Μηπως εχει προβλημα το floppy... Αν και το drive δουλευει σε αλλο PC, με την μητρικη μην παιζει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Στον controller της Gigabyte τα εβαλα... Θα ξαναδοκιμασω τωρα... Τα καλωδια σωστα ειναι, τα sata παν στις μωβ θυρες του gigabyte controller και το καλωδιο ρευματος sata...

Στο floppy περνω τον driver του gigabyte.. Τι να πω... Θα το ξανακανω και θα postαρω συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω κανει με το nlite γιατι αναζητω τον νεοτερο driver... Τεσπα, ως προς το floppy, παρατηρησα οτι αν bootαρω απο floppy τοτε μου εμφανιζει το προγραμμα του driver για το RAID, το οποιο πατω οπως λεει Ctrl+G και ξεκινα... Μετα ρυθμισα για το RAID ολα μια χαρα.. Πατησα και save, ολα οκ...

Μετα που bootαρα απο το install cd των XP πατησα παλι κλασσικα F6 και παλι μετα δεν εβρισκε τον οδηγο στο floppy... Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι μηπως αρκει απλα αυτο το save με ρυθμισεις που εκανα για το RAID οταν μπουταρα απο το floppy, ωστε μετα στην εγκατασταση των XP να μην χρειαζεται να πατησω F6 και το RAID να διαβαστει....

Αραγε υπαρχει περιπτωση να παιζει κατι τετοιο? Ακουγεται λιγο χαζο, απλα αναρωτιεμαι..:flower:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Τα windows παλι δεν εγκατασταθηκαν γιατι λενε οιτ δεν μπορουσαν να εντοπισουν δισκο... Φυσικα αυτο οφειλοταν επειδη δεν υπηρχε ο driver του RAID, αφου εγω πριν ειχα ρυθμισει απο εκεινο το utility τους δυο δισκους σε RAID....

Λετε τελικα να παιζει τιποτα με το floppy? Σε αλλο PC δουλευει το drive, μπορει η μητρικη να την ακουσε και να μην βλεπει το floppy.. Αν και στο BIOS το βλεπει....

Link to comment
Share on other sites

αν οταν μπουταρεις απο cd αντι το cd των windows βαλεις το cd του motherboard θα ξεκινησει ο οδηγος για την δημιουργια δισκετας.Δοκιμασε κι ετσι για δεις αν δοuλευει και το floppy σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.