Jump to content



Thermalright Ultra-120 eXtreme Απορία


Reaper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από pusher [Σήμερα, στις 01:22]

Οι δύο ανεμιστήρες θα κάνουν και πολύ θόρυβο. Έχω ήδη έναν 12άρη. Αν βάλω κι άλλους 2...

Οι ανεμιστήρες αυτοί που έχουν 3-pin θηλυκό μπορούν να μουν στην υποδοχή της μητρικής για τον ανεμιστήρα της CPU (η οποία είναι 4-pin) ή χρειάζεται αντάπτορας;

Ξέρει να απαντήσει κανείς σε αυτήν την ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από isspro [Σήμερα, στις 11:03]

μπαινουν κανονικα...

Δεν έχουν ένα αυλάκι αυτές οι υποδοχές ώστε να μη μπορεί να μπει κάτι άλλο σε αυτές; Με έναν τρόπο μπορούν να μπουν τα 3-pin στην υποδοχή των 4 ή υπάρχει και [ερίπτωση λανθασμένης τοποθέτησης;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [Σήμερα, στις 08:24]

Ξέρει να απαντήσει κανείς σε αυτήν την ερώτηση;

ναι ταιριαζουν...απλα διαβασε στο manual της μητρικης σου μεχρι ποσα watt ανεμιστηρων σηκωνει (οσον αφορα το ρευμα)...και μην ξεπερασεις αυτο το οριο..η δικη μου πχ σηκωνει μεχρι 35watt νομιζω (συνολικα,οχι απο εναν ανεμιστηρα εεε?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 11:35]

ναι ταιριαζουν...απλα διαβασε στο manual της μητρικης σου μεχρι ποσα watt ανεμιστηρων σηκωνει (οσον αφορα το ρευμα)...και μην ξεπερασεις αυτο το οριο..η δικη μου πχ σηκωνει μεχρι 35watt νομιζω (συνολικα,οχι απο εναν ανεμιστηρα εεε?)

Στο manual της δικής μου μητρικής λέει τα μέγιστα Watt για κάθε υποδοχή και τα συνολικά Watt.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [Σήμερα, στις 01:22]

Οι δύο ανεμιστήρες θα κάνουν και πολύ θόρυβο. Έχω ήδη έναν 12άρη. Αν βάλω κι άλλους 2...

Οι ανεμιστήρες αυτοί που έχουν 3-pin θηλυκό μπορούν να μουν στην υποδοχή της μητρικής για τον ανεμιστήρα της CPU (η οποία είναι 4-pin) ή χρειάζεται αντάπτορας;

Αρχική απάντηση από isspro [Σήμερα, στις 11:18]

Αποσο ξερω και μου εχουν πει μπαινουν τα "3" στα "4".

Το αναποδο δεν γινεται...

Ναι μια χαρά μπαίνει οπως ειπε ο isspro... Αν θες να βάλεις 2ο απλά τον άλλο θα τον κουμπώσεις κάπου αλλου στην mobo σου με ή αν έχεις αντάπτορα κατευθείαν ρεύμα απο το τροφοδοτικό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει στο παραπάνω ερώτημα; Επειδή τώρα μετην 9500 στα 3520MHz είμαι με θερμοκρασίες της τάξης των 50 βαθμών σε idle. Ρωτάω γιατί αν είναι να σκάσω 70 για να δω 5 βαθμούς κάτω, δεν αξίζει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alfa156 [Χθες, στις 15:12]

Στα 3.5 ένας Ε6400 με τάση μέχρι 1.45 θα είναι σταθερός με αυτή την ψύκτρα ή χρειάζεται υποχρεωτικά υδρόψυξη για τέτοια συχνότητα;

Με την thermalright ultra 120 xtreme μπορείς να πετύχεις αυτός που λές και να φτάσεις μέχρι τα 3,5 σταθερός. Εχω την είχα πάνω σε E6600 και Q6600 B3 και μέχρι τα 3.6 ήμουνα μια χαρά απο θερμοκρασίες οπότε αναλογικά μπορεί να το πετύχεις. Αν το ψάχνεις σε reviews στο net θα δείς οτι αυτή η ψύκτρα μαζί με άλλες 2-3 προτείνονται ως must αν θες να πετύχεις καλές θερμοκρασίες, υψηλά κλόκια και βέβαια σταθερότητα. Πριν απο την είχα την 9700 που ανήκει στην ίδια κατηγορία με την 9500 σου... Με αυτές τις ψύκτρες μπορούσες να πας άνετα μέχρι τα 3,4 τον E6600-Q6600...απο εκει και πάνω επρεπε να αλλαξεις κατηγορία ψύκτρας και να πας στην κορυφαίες..

Η Χtreme βλέπει στα μάτια μια μέτρια υδρόψυξη αλλα δεν πάυει βέβαια να ειναι αερόψυξη. Που σημαίνει οτι στους καυσωνες αυτού του καλοκαιριού... ναι τα ψιλοείδε αλλα δεν μάσησε. Δεν κάνει θαύματα, κάνει όμως αυτά που λέει. Και αν δεις κάνεις πολλά η άτιμη.

Τωρα σε σχέση με αυτήν που έχεις ναι θα δεις διαφορά γιατί όπως σου ειπα και εγώ είδα οταν πηγα απο 9700 σε Xtreme 120 ultra στον Ε6600... εδώ σε reviews αν διαβάζεις η xtreme κάνει δουλειά, αποδίδει ακόμη και χωρίς ανεμιστήρα. Ειναι κορυφαία ψύκτρα και δεν ειναι τυχαίο οτι εχει φορεθεί πολύ και εδώ. Στο google μπορείς να βρεις αρκετά πράγματα και πιο συγκεκριμένα για το δικό σου setup και ειμαι σιγουρος οτι θα δεις οτι ανήκει στις recommended ψυκτρες για αυτούς που δεν θέλουν να πάνε σε υδρόψυξη αλλα από την άλλη θέλουν ενα καλό αποτέλεσμα , σταθερότητα και χαμηλές θερμοκρασίες.

Η επιλογή βέβαια ειναι πάντα δική σου. Μελέτα, ψάξε και αποφάσισε. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alfa156

Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει στο παραπάνω ερώτημα; Επειδή τώρα μετην 9500 στα 3520MHz είμαι με θερμοκρασίες της τάξης των 50 βαθμών σε idle. Ρωτάω γιατί αν είναι να σκάσω 70 για να δω 5 βαθμούς κάτω, δεν αξίζει...

ειναι οτι καλυτερο φιλε μου αυτην η ψυχτρα δεν ειναι τυχαιο να την εχουνε στις τρεις καλυτερες σε ολα τα σιτε και συγκριτικα περιοδικων, και απο πρωσοπικη εμπειρια ενα σου λεω παρτην με κλειστα τα ματια!!!

Link to comment
Share on other sites

Με θερμοκρασία δωματίου στους 26 έχω 45 βαθμούς και στους δύο πυρήνες. Ο επεξεργαστής είναι ο Ε6400 με τάση 1.4 (έχει γίνει vdroop mod) στα 3520MHz. Σε εσάς η ψύκτρα κουνιέται (περιστρέφεται) όταν της ασκείτε δύναμη; Πάστα είναι καλύτερη η AS5 ή αυτή που δίνει η Τhremalright;

Link to comment
Share on other sites

καλές είναι και οι δύο. απλά με την as5 μπορεί να πετύχεις 2 βαθμούς κάτω. κι αυτό σε μεγάλο πουσάρισμα. πάντα ανάμεσα στις δύο. εγώ έβαλα και τις δύο και δεν κατάλαβα ουτε μία διαφορά σε q6600 στα 3200. αλλα με ανεμιστήρα των scythe s-flex.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.