Jump to content



Βοηθεια για επιλογη wireless xpander


BeetleJuice

Recommended Posts

καλησπερα κορμια

λοιπον στο ψητο

ενας φιλος εχει ενα τριοροφο με εσωτερικη σκαλα

στο ισογειο εχει το τηλεφωνικο κεντρο και το ρουτερ

το ρουτερ ειναι το λινκσις που εδινε η φορθνετ

με ενα κεραιακι μικρο εχουμε στον πρωτο οροφο και κοντα στη σκαλα 3 γραμμες

λυση 1)

πεταμε ενα εξπαντερ της λινκσις στον πρωτο οροφο κοντα στη σκαλα

ειναι αυτο που δεν θελει καλωδιο δικτυου καθολου

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.615045

θα παιρνει τις 3 γραμμες που φτανουν στη σκαλα απο το ρουτερ και θα τις στελνει σιγουρα σε ολον τον οροφο κ λογικα και προς τα πανω στον δευτερο οροφο καπως

σε περιπτωση που θελουμε να παμε και παραπανω τοτε βαζουμε αλλον ενα εξπαντερ

τα θετικα ειναι

-οτι αυτο το εξπαντερ ειναι της ιδιας εταιριας

-αποτι μουπαν η ρυθμιση ειναι πανευκολη και το μηχανημα σκυλι

-εχει και aytoconfig και λογικα αν γινει καποια αποσυνδεση ενας αρχαριος ή ασχετος

τελοσπαντων θα τα καταφερει να το επαναφερει

-ειναι σχετικα φτηνο και ακομα και με 2 τετοια η τιμη ειναι χαμηλα

τα αρνητικα ειναι οτι παλι παιζουμε με κεραιες και καταστασεις που πιανει που δεν πιανει , εδω εχω 2 γραμμες εκει 3 κτλ

λυση2)

πεταμε ενα homeplug 54αρι της netgear μεσω λαν στο ρουτερ

απο κει μεσω καλωδιων δεη θα παει οπου θελουμε

ο δεκτης δημιουργει σε οποιοδηοπτε σημειο σε οποιο οροφο θελουμε hotspot και μεταδιδει ασυρματα σε ολον τον οροφο

για επεκταση θα χρειαστει και δευτερο σετακι (δεκτης δεν πωλειται μονος του)

ειναι αυτο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=11081080&product=818275

το θετικο ειναι οτι δεν εσχολουμαστε πλεον με αν εχουμε σημα ή οχι γιατι ανεβαινουμε με καλωδιο

αρνητικο ειναι οτι ειναι ακριβο και σε δευτερο σετακι ακομα πιο ακριβο

επισης μπλεκουμε εκει 2 διαφορετικες εταιριες

ακουω προτασεις και ιδεες

η αξιοπιστια ειναι πολυ σημαντικο θεμα (καλο σημα,παντου σημα,οχι κολληματα οχι μπες βγες απο το δικτυο)

κατεβασματα δεν θα γινονται καθολου

αλλη ερωτηση

π.χ αν κοπει το ρευμα παιζει να χαθουν οι ρυθμίσεις? οχι ε?

ή ας πουμε μπορω να το βγαλω απο την πριζα του 1ου οροφου και να το βαλω στον 2ο και να δουλευει τζαμι?

ευχαριστω πολυ παιδια

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στην πρώτη λύση είναι ότι η κεραία του expander πρέπει να είναι παράλληλα με το έδαφος, όπως και η κεραία του router για να ανεβαίνει το σήμα προς τα πάνω, που σημαίνει ότι δε θα καλύπτει τον υπόλοιπο όροφο αλλά μια περιοχή κοντά του. Επίσης χάνει σε ταχύτητα γιατί πέφτει κάτω από το μισό.

Για τη δεύτερη λύση μη σε απασχολεί που μπλέκεις 2 εταιρίες, είναι στάνταρ τα πρότυπα και παίζουν. Το κόστος είναι κάτι που θα το φας αναγκαστικά.

Αν κοπεί το ρεύμα κανονικά δε χάνουν ρυθμίσεις, αυτές μένουν σε nvram.

Η λύση που θα σου πρότεινα είναι να ανεβάσεις φτηνό και αξιόπιστο ethernet καλώδιο πάνω στους ορόφους που θέλεις να καλύψεις και εκεί να συνδέσεις κάποιο φτηνό access point, δε χρειάζεσαι κάτι τρομεροφανταστικό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση

τελικα και γω θα παω στη δευτερη λυση

ουτε κεραιες ουτε εξπαντερς

ουτε εδω πιανει εκει οχι

ο τυπος εχει μολις τελειωσει το σπιτι

δεν θελει καλωδια ουτε κατα διανοια

αρα θα παμε σε homeplug

αναγκαστικα ασυρματο αφου λεει θελει να δουλευει με το λαπτοπ

αρα η δευτερη λυση μας κανει

το ζητημα ειναι οτι δεν εχω δει καν και πουθενα να αναφερει η netgear αν μπορεις να συνδεσεις ενα πομπο και 2 δεκτες

στο κουτι εχει ενα και ενα

αλλα ο δεκτης πουλιεται και μονος του

λογικα δεν μπορω να ενωσω ενα πομπο και 2 δεκτες?

και γιατι οχι και 3 δεκτες?

αποτι ειδα ο ενας δεκτης εχει 80 ευρω

μια χαρα

για την δικη σου λυση τι διαφορα εχει με το expander

απλα ανεβαινω με καλωδιο και εκπεμπω απο τον πρωτο οροφο

ε και , τι αλλαζει? το ιδιο δεν πετυχα?

κ μετα για τον δευτερο οροφο τι θα κανω?

τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

αρχηγε ενα κανονικο σπιτι ειναι με ενα ρολοι

λες να πρεπει να ρωτησω τον ηλεκτρολογο αν εχει κοινο ουδετερο?

πρωτη φορα ακουω για 2 ουδετερους, πως γινεται αυτο?

παντως ακου εχει spare δεκτη που πουλιεται μονος του αλλα δεν λεει πουθενα ποσους δεχεται

πανω απο 2 δεν χρειαζομαι παντως

ετσι κ δεν δεχεται καικαμε θα γινω ρομπα

κ στο σαιτ τους δεν εχει φιντμπακ να ρωτησω

Link to comment
Share on other sites

Καλά αφού το τελείωσε τώρα το σπίτι γιατί δε λέει στον ηλεκτρολόγο να του περάσει utp στους ορόφους;

Η λύση που σου λέω με access point σε κάθε όροφο διαφέρει από αυτή με το repeater ότι διατηρείς στο ακέραιο την ταχύτητα που σου προσφέρει το ασύρματο και η κεραία έχει τέτοια κλίση που να καλύπτει όλον τον όροφο και όχι ένα μέρος κάθε ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

trendy καλα τα λες εσυ αλλα εγω τι να κανω που καλωδιο τωρα δεν παει πουθενα..

για να καταλαβω το access point δεχεται το σημα με λαν και το εκπεμπει με 2 κεραιες αν θυμαμαι καλα που τις γυρνας οπου θες

το ριπιτερ την ιδια δουλεια δεν κανει?

κ κεινο μια κεραια εχει κ το τοποθετεις οπου θες για να εχεις σημα. απλα οκ εχει μια μονο κεραια κ πρεπει με μια θεση να συμβιβασεις κ την ληψη και την αποστολη

βασικα δεν μας λεει κανενας να μην χρησιμοποιησουμε access point

μεχρι 200 ευρω εχουμε για διαθεση

ναβαζα κοντα στη σκαλα ενα access point που να παιρνει σημα απο κατω και να το στελνει στον ιδιο οροφο οκ γινεται

παραπανω μετα? και αλλο access point?

απλα το σκεπτικο μου ειναι οτι αφου πρεπει να καλυψεις ληψη απο κατω και ολον τον οροφο αυτο σημαινει οτι λογικα για καθε οροφο θες και αλλο μηχανημα

αρα κοιτας για καθε οροφο οτι ειναι πιο μανιτζεβελο -οικονομικο -βολικο

αρα η 2 accesspoints ή 2 ριπιτερς ή ενα homeplug με 2 δεκτες

-αποτι ειδα το homeplug με το ρουτερ μιλανε με ταχυτητα 12Mb

αν ισχυει αυτο τοτε πως στα κομματια το hotspot ειναιν 54Mb?

αυτη δεν ειναι οτι καλυτερο απο ταχυτητα αλλα οκ αν δεν θες κατεβασματα καλη ειναι.

-αν καποιος ξερει ηθελα να μου πει κανα προγραμμα που κοιταει ταχυτητα-ποιοτητα σηματος κτλ

μουπαν οτι υπαρχουν τετοια προγραμματα..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ναι το ap παίρνει το δίκτυο με lan και το μεταδίδει στις κεραίες του, 1-2-3-... όσες έχει τέλος πάντων. Το repeater πιάνει το σήμα ασύρματα και το αναμεταδίδει πάλι ασύρματα, αλλά συνήθως έχει μόνο μία κεραία, οπότε η κλίση της πρέπει να είναι τέτοια που να πιάνει το αρχικό ap και μπορεί να μη βολεύει για την αναμετάδοση.

Σε γενικές γραμμές η λύση που πας να βγάλεις είναι κακή, αφού θέλεις να καλύψεις όλο το σπίτι, όλους τους ορόφους και κάθε γωνιά στον όροφο θα τα σκάσει ο φίλος σου αναγκαστικά. Και αφού δεν πρόβλεψε να περάσει καλώδιο και τώρα δεν το θέλει εξωτερικά και πάει σε ηλεκτροδίκτυο θα του πάει ακόμα παραπάνω και θα χάσει και σε ταχύτητα.

Δεν μπορείς απλά να τα έχεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

μαστορα καλα τα λες και εγω ειμαι μαζι σου

με ενα λαν σε οροφο θα ειμασταν μια χαρα

οκ δεν βαλανε χαζομαρα τους

εμεις ομως πρεπει να δωσουμε τη λυση

κοιτα τωρα κοστολογιο

1o οροφο ειμαι οκ με ρουτερ και κεραιακι

2ος το homeplug 140 euro (μεγαλο σαλονι κ 2 δωματια εχει ο 2ος , το καλυπτει λογικα)

3ος εξτρα δεκτης homeplug 80 ευρω

220 ευρω δεν ειναι και πολλα

με τη λυση του ριπιτερ

90 το ριπιτερ κ εχω καλυψει ενα οροφο μονο

αλλα 90 αλλο ενα ριπιτερ

οκ 180 αλλα το θεμα δεν ειναι εκει , το ζητημα ειναι οτι παλι μπλεκουμε με κεραιες , σηματα κτλ

να πω εδω οτι δεν με νοιαζει αν ειναι 180 ή 200 ή και 250

δεν ειμαστε ψιλικατζηδες

η αξιοπιστια μετραει μονο , η ευκολια και το να πιανει παντου

μερικα σχολια-προβληματισμοι

-εστω οτι κανουμε το συστημα με το homeplug

εκει εχεις δωσει 220 ευρω , δεν εχεις αναμεταδοτες , εχεις ασυρματο αλλα σκεφτομαι οτι τελικα η ταχυτητα θαναι καπου 12 Mbit

σαν 10αρα λαν

δικτυο παντου μεν αλλα αργο δικτυο δε

-με τα ριπιτερς εχεις ασυρματο μεν αλλα στα 54 το οποιο δεν ειναι κακο

ισως ομως να μην πιανει παντου

συν η ταλαιπωρια μεχρι να το σεταρεις κ δεν ειναι οτι θα ταλαιπωρηθεις ειναι οτι παιζει να μην τα σεταρεις και ποτε γιατι μπορει απλα να μην γινεται...

-εσυ λες δηλαδη αρχηγε αντι για 2 ριπιτερς να βαλω 2 access points με διπλες η τριπλες κεραιες?

νομιζο οικονομικα μας βγαινει

ας βαλω 2 access points ασυρματα ενα σε καθε οροφο

εχεις να προτινεις κατι?

μια απορια που εχω ειναι

εστω οτι το ριπιτερ παιρνει 3 γραμμες

οταν στελνει θα στελνει 5?

δηλαδη παιζει ρολο ποσες στελνει με το ποσες παιρνει?

λογικα ακομα και μια να επερνε θα επρεπε να την κανει 5 αφου ουσιαστικα ενισχυει το σημα

ετσι δεν ειναι η λεω χαζα?

Link to comment
Share on other sites

To repeater σου ρίχνει την ταχύτητα κάτω από το μισό. Αν υποθέσουμε ότι με το 802.11G έπιανες 25Mbps καθαρά με ένα repeater στη μέση πας λίγο πάνω από τα 10Mbps. Το νόημα του repeater είναι όντως αυτό που λες, να πίανει ένα εξασθενημένο σήμα και να το αναμεταδίδει δυναμομένο.

Το ίδιο θα πάθεις αν μπλέξεις και με το wds που το ένα access point είναι και client σε κάποιο άλλο access point.

Εγώ θα πρότεινα ένα φτηνό access point κεντρικά σε κάθε όροφο με εξωτερική κεραία και μεταφορά του lan με homeplug χωρίς δικό του wireless

http://www.eshop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C4%C9%CA%D4%D5%CF%D5&category2=HOMEPLUG

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 16:52]

Εγώ θα πρότεινα ένα φτηνό access point κεντρικά σε κάθε όροφο με εξωτερική κεραία και μεταφορά του lan με homeplug χωρίς δικό του wireless

http://www.eshop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C4%C9%CA%D4%D5%CF%D5&category2=HOMEPLUG

δεν την πιανω τη λυση σου

προτεινεις να βαλω homeplug αλλα με ταχυτητα μεγαλη χωρις την δυνατοτητα ασυρματης δικτυωσης?

με καλωδιακι λαν δηλαδη?

ενα σε καθε οροφο?

το access point σε καθε οροφο θα παιρνει απο το ισογειο ασυρματα?

και μετα θα μοιραζει στον οροφο με homeplug μη wireless?

αυτο εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Beetle στο δικό μου σπίτι. 3 όροφοι ισόγειο πρώτος δεύτερος (μεζονέτα) έχω ένα USR 9108 στον ισόγειο και ένα USR repeater στον 1ο όροφο και στη χειρότερη περίπτωση έχω 4/5 σήμα (αντιδιαμετρικά από το AP στο δεύτερο όροφο). Γενικά σε όλους τους ορόφους το σήμα παίζει 4/5 - 5/5. Δεν ξέρω αν ταιριάζει στη δική σου περίπτωση, εγώ πάντως πιστεύω ότι η επιλογή με το linksys range extender θα δουλέψει. Να μη σε πάρω και στο λαιμό μου βέβαια, απλά σου λέω πως το έχω εγώ. Παίζει εξαιρετικά καλά και δε δοκίμασα καν να αλλάξω τον προσανατολισμό της κεραίας, έχω βέβαια μια 4db εξωτερική της level one πάνω στο USR λόγω του ότι είναι καταχωνιασμένο. Στο range extender έχω αφήσει την κεραία που είχε

Link to comment
Share on other sites

ωραια τωρα μπλεχτηκαμε

εγω ημουν πεπεισμενος οτι θα δουλευε απλα δεν μπορουσα να ειμαι σιγουρος για 2 πραγματα

το ενα ειναι αν η θεση του ριπιτερ θα ηταν τετοια ωστε να μιλαει κ με κατω αλλα και με πανω (τοσο ωστε με μεν κατω να παινει σημα επαρκες και πανω τοσο ωστε να δινει στο επομενο ριπιτερ επαρκες σημα)

το δευτερο ειναι οτι επειδη η σκαλα ειναι στην ακρη του δωματιου δεν μπορω να ειμαι σιγουρος οτι το ριπιτερ θα εστελνε αρκετο σημα σε ολον τον οροφο που θα βρισκοταν

και αυτα τα 2 μπορεις να τα σιγουρεψεις μονο με δοκιμη

κ αν η δοκιμη αποτυχει τι κανεις?

οκ το πεταμε κ παιρνουμε αλλο?

δεν παει ετσι...

υπαρχουν 2 ακομα λυσεις

- η μια ειναι το homeplug ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ χωνεψει ο φιλος οτι το δικτυο του θα ειναι 12Μβιτ

αν του φτανει (μια 768 εχει) τοτε ειμαστε οκ

αν θελει μελλοντικα να πεταξει καμια 24Μβιτ γραμμη τοτε σορρυ αλλα ολη η εγκατασταση θα τιναχτει στον αερα με το homeplug γιατι δεν θα περναει τπτ πανω απο 12 μβιτ

- η αλλη λυση ειναι να μπω αστα αδυτα του τηλεφωνικου κεντρου που εχει και να καταφερω ισως να αποκοψω απο μια πριζα στον καθε οροφο απο το τηλεφωνο και να του δωσω λαν απο το ρουτερ κατευθειαν (utp καλωσια)

αυτο θα δωσει 1 λαν πριζα σε καθε οροφο κ πλεον ειναι αστειο το θεμα τι μπορω να βαλω για να εχω ληψη σε ολον τον οροφο

το βλεπω χλωμο ομως Η ΚΑΘΕ πριζα να εχει δικα της καλωδια μεχρι κατω στο τηλεφωνικο κεντρο

φανταζομαι τα καλωδια θαναι σε ομαδες με τις πριζες παραλληλα και το τηλεφωνικο κεντρο θα αναλαμβανει να διαχειριστει τις κλησεις απο πριζα σε πριζα (καπως ετσι)

αν καποιος εχει κανα γνωστο που ασχολειται με τηλεφωνα η τηλεφωνικα κεντρα ή εγκαταστασεις σε οικοδομες ας μου ριξει ενα πμ

μια τελευταια και ακριβη λυση ειναι ενα homeplug 200αρι και μετα σε καθε οροφο απο ενα access point

δεν εχει πολλες συμμετοχες το thread , οσοι βοηθησαν ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Στη χειρότερη παίρνει δεύτερο repeater. Δυστυχώς μόνο η δοκιμή είναι αυτή που θα δείξει. Να μη σε πάρω και στο λαιμό μου αλλά πιστεύω με μια καλή κεραία στο AP (20) που να είναι σε καλό σημείο (όχι καταχωνιασμένη) και ένα repeater στον 1ο όροφο θα δουλέψει. Ακόμα και με δεύτερο repeater μου φαίνεται πιο φτηνή λύση από αυτές που σκέφτεσαι beetle αλλά ξαναλέω πιστέυω το ένα με καλή κεραία στο AP θα φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

με την δικη του κεραια εσωτερικη ειχε 3 γραμμες στον οροφο και 1 στον πρωτο κοντα στη σκαλα

με μια μικρη κεραιουλα ειχε 5 γραμμες στον οροφο και 3 στη σκαλα

η αρχικη μελετη ηταν για μια κεραια 7 dB της λινκσις των 40 ευρω

και ενα ριπιτερ λινκσις των 90 ευρω στον πρωτο οροφο κοντα στη σκαλα

υπενθυμιζω οτι η σκαλα ειναι ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΟΡΟΦΟΥ και δεν μπορω να ξερω αν απο ΚΕΙ το ριπιτερ θα μοιρασει σε ολον τον πρωτο οροφο

το ισογειο ειναι καλυμενο με την κεραια την καλη

επισης το ριπιτερ θα εδινε σιγουρα και προς τα πανω για να παρει το επομενο

το ζητημα ειναι οτι δεν μπορεις να τα εχεις ολα

αν η σκαλα ηταν στο κεντρο του σπιτιου τοτε θα τοκανα

μπορει στην προσπαθεια μου να μιλαει το πρωτο ριπιτερ με το ρουτερ και το δευτερο ριπιτερ τελικα να εχουν τετοια θεση που να μην πιανει παντου στους οροφους

πως να το ρισκαρω?

καταλαβες τη λεω

αν το ριπιτερ το στρεψω ωστε να δεχεται σημα και να στελνει προς τα πανω σημα στο επομενο μπορει τελικα στον οροφο ΤΟΥ να εχω πολυ κακο σημα ή να μην πιανει στα δωματια...

εχεις κατι να προτεινεις γιαυτο καρνταση?

ευχαριστω για το ενδιαφερον μαν :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού το AP έχει ήδη καλή κεραία, αν κοτσάρεις και αυτή στο repeater πιστεύω θα παίξει καλά. Αυτή έχω εγώ πάνω στο AP. Επίσης φρόντισε αν συνδέεις desktop υπολογιστές να μην έχουν κεραίες καρφωμένες πανω στη Wireless κάρτα αλλά να είναι εξωτερικές και να τις βάζεις πάνω από τον πύργο (αν είναι καρφωμένες από πίσω ο πύργος θα κόβει το μισό σήμα). Εγώ έχω πολύ καλό σήμα όταν βρίσκομαι αντιδιαμετρικά με το access point μέσα στο σπίτι, στο πιο μακρύ σημείο που μπορώ να πάω, τ΄ρμα πάνω στην απέναντι πλευρά του σπιτιού. Επίσης μπορείς να παίξεις με τη θέση του repeater, δε χρειάζεται να μπρεί ακριβώς πάνω από το AP. Δε θα το στρέψεις πουθενά το repeater, θα του βάλεις την κεραία που λέω που είναι omni. Η μάλλον δοκίμασε με την κεραία που ήδη έχει και αν δε φτάνει το σήμα κότσαρε αυτή.

You are welcome man, χαίρομαι να βοηθάω :)

Link to comment
Share on other sites

τι desktop...εδω μιλαμε οτι ολη η φασαρια γινεται για ενα λαπτοπ και μονο

αντε ακομα ενα στον ιδιο οροφο

κατεβασματα τιποτα

ταινιες τραγουδια τιποτα

για αυτο ελεγα μηπως παω σε homeplug

καλως η κακως μερικοι θελουν μονο να επισκεπτονται συγκεκριμενες σελιδες

(χρηματιστηριο - στοιχημα-μειλ) και μονο αυτο

κατι πρεπει να κανουμε και για αυτους...

για παραδειγμα αποτι ξερω εχει εκεινο το συστημα με τη δορυφορικη και κατι σαν ρουτερς που μοιραζει κλειδια σε ολο το σπιτι

ε , αν του βαλω homeplug και εχει αργο δικτυο θα μπορει να παιξει το δορυφορικο και σε αλλα δωματια?

η θα αρχισει μετα ενα ενα να μου εμφανιζει πραγματακια για να συνδεθουν πανω στο δικτυο και εγω μετα θα τρεχω

πρεπει να ξερουμε τι κανουμε κ τι περιμενουμε να γινει με αυτο που καναμε

δεν ταζουμε φυκια για μεταξωτες κορδελες...

:T:

Link to comment
Share on other sites

το ριπιτερ δεν δεχεται εξωτερικη κεραια αποσο ξερω

εχει μια ασημενια δικια του

δες το λινκ πανω πανω στο ποστ το αρχικο

το ριπιτερ αυτο εχει το καλο οτι μπαινει κατευθειαν πανω στην πριζα του τοιχου

δεν εχει μετασχηματιστες και τροφοδοτικα και καλωδια

εχει απο πισω ενα εξαρημα και το κανει σαν σουκο

οποτε αφου το καρφωσεις πανω στην πριζα η κεραια του ερχεται παραληλα με το εδαφος

αυτο θεωρητικα μου κανει εμενα οσον αφορα στην ληψη πανω κατω μεσω της σκαλας

αλλα κατα μηκος του οροφου κανει?

στα δωματια θα μπαινει?

ασε που τωρα προσφατα μουπε οτι τελικα ο πρωτος οροφος δεν τον πολυνοιαζει

περισοτερο τον καιει ο δευτερος

αλλο κ τουτο παλι

εκει στα ριπιτερς εχουμε προβλημα γιατι θα θελησουμε 2 σιγουρα με το καλημερα

ενω με το homeplug δεν μας αφορα καν το θεμα , οπου θελει συνδεεται , σε οποιον οροφο , σε οποια πριζα , και μαλιστα διαλεγουμε και την πριζα που μοιραζει καλυτερο σημα σε ολον τον οροφο

γμτ ειναι πολυ πρακτικο το homeplug

ειναι σαν να εχεις σε ενα οροφο 10 πριζες με 10αρι λαν οτι ορα το θες

και με aytoconfig , τοβαλες και επαιξε αμεσως. ΚΑΙ ασυρματα...

εξακολουθεις να μην συμφωνεις με το 200αρι homeplug συν ενα AP σε καθε οροφο?

Link to comment
Share on other sites

Αν το laptop έχει wireless κάρτα Intel βάζω το χέρι μου στο νερό (όχι στη φωτιά :p ) ότι θα παίξει πολύ καλά. Έχουν τρομερό σήμα. Πάντως εγώ θα πήγαινα σε λύση Wireless, πιο συμμαζεμένα (δεν έχει βάλε βγάλε καλώδια) και καλύτερες ταχύτητες. Με homeplug βέβαια είσαι κάπως πιο σίγουρα μιας και δεν παίζει το θέμα του σήματος.

Ότι αποφασίσεις πάντως καρντάση εύχομαι να δουλέψει :T:

Εμένα πάντως το repeater μου καλύπτει 1o και 2ο όροφο εκεί είνια το point μου (και με καλό σήμα όχι mlkies) δεν ξέρω τώρα αυτό της linksys αν είναι τόσο καλό...

Εγώ απλώς πιστέυω αντί για homeplug και AP σε κάθε όροφο, 1 repeater σε κάθε όροφο (Παίρνεις το πρώτο και αν δεις ότι δε φτάνει παίρνεις το δεύτερο)

Θα επανέλθω αύριο μάστορα γιατί τώρα πρέπει να πάω για ύπνο :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.