Jump to content



ddr2 667 σε 1000


BILL5

Recommended Posts

για χαρα θελω να ροτισω κατι αν βγαλω την 667 και βαλω της 1000ρες μνημες επανω στο συστημα της υπογραφης μου αλα η μητρικη υποστιρηζει μεχρι 800ρες τι λετε να γινει αν της βαλω επανω?

Link to comment
Share on other sites

οι 1000αρες συνηθως θελουν παραπανω ρευμα απο τις 667.....πριν βγαλεις λοιπον τις 667 δωσε στο bios το ρευμα που γραφουν οι 1000αρες στο ταμπελακι τους.

για να παιξουν 1000αρες θα πρεπει να το επιλεξεις χειροκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει παραπανω ρευμα την ωρα που θα εχει τις 667, υπαρχει και η περιπτωση να τις καψει αν δεν το αντεχουν. Παντως αν η μητρικη οπως λεει, αντεχει μεχρι 800, πως θα παει στα 1000? Ειναι σαν να βαζεις μια συσκευη να δουλεψει στα 10V ενω κανονικα θελει 15. Θα υπολειτουργησει. Δεν ξερω αν γινεται και το αντιστοιχο στις μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 00:29]

Αν βαλει παραπανω ρευμα την ωρα που θα εχει τις 667, υπαρχει και η περιπτωση να τις καψει αν δεν το αντεχουν. Παντως αν η μητρικη οπως λεει, αντεχει μεχρι 800, πως θα παει στα 1000? Ειναι σαν να βαζεις μια συσκευη να δουλεψει στα 10V ενω κανονικα θελει 15. Θα υπολειτουργησει. Δεν ξερω αν γινεται και το αντιστοιχο στις μνημες.

δινοντας σε 667 μνημες απο 1.8-1.9 που ειναι το default 2.1-2.2 δεν τις καις.ειδικα εαν το κανει για μερικα δευτερολεπτα μεχρι να κανει restart αφου βγει απο bios και σβησει το μηχανημα για να κουμπωσει τις 1000αρες επανω.

επισης αυτο το ''υπολειτουργησει'' που λες δεν υφισταται.οι μνημες κατα πασα πιθανοτητα ια παιξουν στα 800 με πιο σφιγμενα timings...

Link to comment
Share on other sites

...τις λετε ωρε παλικαρια...ψαξε φιλε μου να δεις μεχρι που πανε οι 667 μνημες που εχεις....οι περισσοτερες value του εμποριου πανε χαλαρα 800 με 5-5-5-15....πρωτα βλεπεις οτι αυτες που εχεις δεν σου κανουν και μετα παιρνεις καινουριες !!!!!

..πεστα Γιωργαρεεε :cool:

Link to comment
Share on other sites

Γτ να το κανεις αυτο...Δεν σε συμφερει...Εξαλου δεν ειναι μεγαλη η διαφορα μεταξυ 667 σε 800 αλλα κ με τις 1000αρες θα εχεις χειροτερους χρονους και απο 800αρες! Και ασε που θα εχεις κ μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος!!

Δεν σε συμφερει απο οπου κ αν το δεις!! Αν θες να κανεις αναβαθμιση σε ραμ μονο εκει δεν θα πας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Αν βαλει παραπανω ρευμα την ωρα που θα εχει τις 667, υπαρχει και η περιπτωση να τις καψει αν δεν το αντεχουν. Παντως αν η μητρικη οπως λεει, αντεχει μεχρι 800, πως θα παει στα 1000? Ειναι σαν να βαζεις μια συσκευη να δουλεψει στα 10V ενω κανονικα θελει 15. Θα υπολειτουργησει. Δεν ξερω αν γινεται και το αντιστοιχο στις μνημες.

Nick, άστο :p:D

Link to comment
Share on other sites

Και οι δικές σου πηγαίνουν μέχρι τα 800. Βέβαια με 2 ντιμάκια θα έχεις διπλοκάναλο. Κάτι που γενικά θεωρείται καλό. Αν και προσωπικά έχω δει ελάχιστες βελτιώσεις χάρη στο "διπλοκάναλο"...

Και αφού είναι γνωστός μπορεί να σου τις δανείσει να δεις αν τις παίρνει πάνω. Το πιθανότερο είναι να τις δουλεύει κανονικά στα 800 και μάλιστα με εξαιρετικά timings.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel

Και οι δικές σου πηγαίνουν μέχρι τα 800. Βέβαια με 2 ντιμάκια θα έχεις διπλοκάναλο. Κάτι που γενικά θεωρείται καλό. Αν και προσωπικά έχω δει ελάχιστες βελτιώσεις χάρη στο "διπλοκάναλο"...

Και αφού είναι γνωστός μπορεί να σου τις δανείσει να δεις αν τις παίρνει πάνω. Το πιθανότερο είναι να τις δουλεύει κανονικά στα 800 και μάλιστα με εξαιρετικά timings.

@ Εμενα η μνημες μου παιζουν απο 667 σε 800 με 4αρια! Ανεβαζοντας ελαχιστα ρευμα και μπορουν κ παραπανω! Αλλα 1ον δεν ειναι το ιδιο απο pc σε pc! 2ον ειναι αναλογα με τι μνημη αγοραζεις! Δλδ τι κατασκευαστικη! Και τι εκδοσεις.. Αν ειναι elite ή value! Oτι πληρωνεις παιρνεις...Δεν περιμενεις απο ολες τα ιδια!

@@ Με ''εξαιρετικα timings'' για εξηγησε μου το λιγο αυτο?? Τι εννοεις εξαιρετικα.....!?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 10:35]

@@ Με ''εξαιρετικα timings'' για εξηγησε μου το λιγο αυτο?? Τι εννοεις εξαιρετικα.....!?

oτι αν βαλει επανω τις 1000 με timmings πχ 4-4-4 και τις βαλει να δουλεψουν στα 800 με το default (για τα 1000 ρεύμα) θα κατεβάσει τα timmings στο 3(δεν ειναι 100% σιγουρο)

με την εργοστασιακή στην ουσία τάση!

και τα 800 με 3-3-3 ....ειναι εξαιρετικά timmings....

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φιλος του του δωσει 1000αρε με 4αρια πρεπει να ειναι χαζος...Δλδ μνημες που κοστιζουν παρα πολλα λεφτα!!! Αλλα και παλι αυτο που λες δεν παιζει να ισχυει...

Τεσπα δεν εχει νοημα αλλο η συζητηση..

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, για να είμαι πιο ακριβής:

Οι μνήμες μου είναι kingston ddr2 533. Το cpuz μου λέει ότι στα 533 έχουν 4άρια, στα 400 έχουν 3άρια και στα 667 τις δοκίμασα με 5άρια και δουλεύουν κανονικά (βασικά και με 4άρια δουλέουν 667 αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας). Το θέμα είναι ότι οι μνήμες που κυκλοφορούν μπορούν να δουλέψουν και ψηλά με μεγάλα timings αλλά και χαμηλά με πιο σφιχτά timings. ’ρα αν το παλικάρι πιάσει στα χέρια του 100άρες με 5άρια, σίγουρα θα μπορέσει να τις δουλέψει 800άρες με 4άρια και ίσως και λιγότερο ρεύμα. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω...παρακμή λέμε.!!!!!!!!!!!!!!

Τι λέτε ρε παιδιά.

@Βιλλ5

’μα έχεις τα λεφτά και θές περισσότερη μνήμη πάρτες.

Δεν θα έχεις πρόβλημα.

Το μόνο που ΙΣΩΣ χρειαστείς είναι αυτό π είπε ο greekfragma με την τάση αν και οι περισσότερες δεν έχουν πρόβλημα γιατί μπουτάρουν στα 800 με 5-5-5-5.

Όσο για το αν παέι η μητρική μπορεί να έχει επιλογή για 1000άρες που δεν υποστιρίζονται επίσημα μεν,αλλά στο Βιος πρέπει να έχει ανάλογη επιλογή για την ταχύτητα των μνημών και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σε αυτό που λέει ο manos_ir δεν έχει και άδικο.

Αλλά δύσκολα θα παίξουν 800με 3άρια χωρίς μπόλικο ρεύμα(~2,45+).

Με 4αρια στα 800 λογικά θα τα έχουν.

@nikoszax & jimakos21

Guyz

Κάπου τα έχετε μπερδέψει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Για πες που τα εχω μπερδεψει..! Ακριβως στα λογια που ειπα στο ποστ! Που τα εχω μπερδεψει..?? Μην πετας κατι χωρις να δινεις λογο και αιτια!!

Δεν νομίζω πώς χρειάζεται να απολογηθώ.

Αν θές να μάθεις.

Ψάξε.

Διάβασε.

Πειραματήσου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Δεν νομίζω πώς χρειάζεται να απολογηθώ.

Αν θές να μάθεις.

Ψάξε.

Διάβασε.

Πειραματήσου.

Oκ απλα μ'αυτο δεχνεις οτι δεν εστεκε αυτο που ειπες για μενα! Στα συγκεκριμενα ποστ τουλαχιστον που εκανα(γτ δν λεω εχω πει κ δικα μου ''μαργαριταρια'' ) αλλα τωρα απλα δεν εστεκε..!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Για αξήγησέ μου γιατί οι 1000άρες είναι πιο αργές.

Και γιατί η διαφορά από 667 σε 1000 είναι τόσο μικρή.

Έτσι απλά βγάζεις συμπεράσματα?

Δεν υπάρχουν και άλλοι παράμετροι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BILL5 [17-07-2007 23:35]

για χαρα θελω να ροτισω κατι αν βγαλω την 667 και βαλω της 1000ρες μνημες επανω στο συστημα της υπογραφης μου αλα η μητρικη υποστιρηζει μεχρι 800ρες τι λετε να γινει αν της βαλω επανω?

Οι 1000 άρες μνήμες είναι πολύ καλύτερες από τις δικές σου.

Πάρε τις αλλά να τις δοκιμάσεις πρώτα μήπως έχουν πρόβλημα, ιδίως αν η μητρική σου δεν επιτρέπει χειροκίνητες ρυθμίσεις στο vdimm και στα timing των μνημών.

Βάλε στο BIOS τη συχνότητα της μνήμης στα 800 ή στα 667, ανάλογα με το τι υποστηρίζει η μητρική σου.

Όλες οι μνήμες έχουν πληροφορίες στο spd κατά Jedek, που είναι συμβατές με όλες τις μητρικές. Η συχνότητα 1000 δεν υπάρχει στο Jedek. Όλοι οι κατασκευαστές μνήμης είναι υποχρεωμένοι να έχουν πληροφορίες στο SPD για τις συμβατές συχνότητες κατά Jedek, δηλαδή στα 667 και στα 800.

Με αυτό τον τρόπο, αν ορίσεις στο BIOS τη συχνότητα της μνήμης στα 667, οι 1000 άρες μνήμες θα προσαρμοστούν ανάλογα και θα πληροφορήσουν το BIOS για την τάση και για τα timing που θέλουν.

Κατά Jedek δεν θα είναι έξω από τις προδιαγραφές της μητρικής σου, αλλά θα είναι σαφώς πιο σφικτά τα timing από αυτές που έχεις.

Θα παίζουν για παράδειγμα με 1Τ 4-4-4 εκεί που οι δικές σου παίζουν με 2Τ 5-5-5.

Η διαφορά στην ταχύτητα είναι πολύ μεγάλη.

Αν οι μνήμες είναι SLI ή EPP, τότε το SPD έχει πληροφορίες και για υπερχρονισμό, που όμως για να λειτουργήσει αυτόματα, απαιτεί η μητρική να υποστηρίζει SLI στις μνήμες. Στην περίπτωση αυτή προσαρμόζεται κατάλληλα και το vdimm, δηλαδή η τάση που δίνει η μητρική στις μνήμες σε επίπεδα υπερχρονισμού, πάνω από τα κατά Jedek συμβατά, όπως πχ 2.3v.

Μπορείς πάντα να βάλεις όσες τιμές σου επιτρέπει το BIOS της μητρικής σου χειροκίνητα.

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν οφείλουν να παίξουν οι 1000άρες μνήμες στη μητρική σου, αυτόματα, προσαρμοζόμενες σε χαμηλότερη συχνότητα πχ 667 ή 800, ανάλογα με τις δυνατότητες της μητρικής.

Αν δεν παίξουν, θα έλεγα ότι οι μνήμες είναι χαλασμένες και όχι ασύμβατες.

Πρόσεξε λοιπόν, γιατί αν και έχουν lifetime RMA οι περισσότερες μνήμες, δεν θα ήθελες να τρέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.