Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι !

Μόλις «εγκατέστησα» το P5K Deluxe . Έχει λίγο αλλάξει ο εξοπλισμός μου.

Πρώτη εντύπωση με το bios 501 : πάρα πολύ σταθερό, εντυπωσιακό σε ρυθμίσεις (το μέγεθος του *.rom αρχείου είναι περισσότερο από διπλάσιο σε σχέση με το bios στο προηγούμενο motherboard που είχα (P5W DH Deluxe), επομένως εδώ δεν δουλεύει δισκέτα με afudos!

Εντυπωσιακός και ο unlocked multiplier για τον QX6700 (6 31 γράφει, δοκίμασα μέχρι 14), ιδιαίτερα για μένα που προέρχομαι από το P5W όπου η asus μας είχε καταταλαιπωρήσει με το θέμα αυτό (άντε και όταν άνοιγε το multiplier σου έδινε δώρο και +30 βαθμούς λάθος ένδειξη στο bios (1506, 1601)).

Το μεγάλο όπλο όμως του P5K φαίνεται να είναι οι ρυθμίσεις των χρονισμών που διαθέτει. Εξαιρετικό εργαλείο για τον ερασιτέχνη overclocker.

Πρώτο φανερό μειονέκτημα (αναμενόμενο όμως σε κάποιο βαθμό) η αύξηση της θερμοκρασίας στους πυρήνες του QX6700 σε σχέση με το P5W. Θα δούμε σιγά σιγά που θα μας βγάλει αυτό. Είναι γνωστό ότι το P5K (μαζί και τα P5K3 και P5K-E) είναι τα θερμότερα της asus αυτή τη στιγμή. Βέβαια υπάρχουν κάποια tips για μείωση των θερμοκρασιών. Θα τα δούμε και αυτά στην ώρα τους !

Κάποιες πρώτες δοκιμές που έκανα (όλες ανεξαιρέτως χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα ) με CellShock 1066 (2x1Gb) : 12x300, 10x360, 9x400, 8x450, 7x400, 6x450, 6x470

Ξεπέρασα τα 450 MHz άνετα και φάνηκε τέλος πάντων ότι σε κάποιο βαθμό δικαιώθηκε η επιλογή για το motherboard αυτό. Δεν δοκίμασα παραπάνω, ήδη έχω αρκετή δουλειά να κάνω σε αυτά τα εύρη τιμών. Μια παρατήρηση είναι ότι στα 6x450 που επεδίωξα χαμηλότερο Performance Level (awful to Felix and Stilt) είχα καλύτερο benchmark στο Everest από ότι με τα 6x470 (7 αντί για 8) αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο από τη μια και από την άλλη δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι σε πραγματικές εφαρμογές η βελτίωση θα είναι τόσο εμφανής. Έχουμε χρόνο να τα δούμε σιγά σιγά.

Να βάλω και δυο εικόνες, τίποτα ιδιαίτερο σε σχέση με oc, εκτός από το γεγονός του bench με Performance Level 7 (φαίνεται η διαφορά που περιέγραψα παραπάνω).

@6x470

6x470yp1.th.jpg

@6x450

6x450333pe2.th.jpg

Πρώτο συμπέρασμα : τώρα αρχίζει η πραγματική δουλειά !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 09:59]

το 501 είναι beta σωστά? Υπάρχουν διαφορές από το 404΄;

"βέβαια υπάρχουν κάποια tips για μείωση των θερμοκρασιών. Θα τα δούμε και αυτά στην ώρα τους !"

Περιμένω να δούμε :T:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

το 501 είναι beta σωστά? Υπάρχουν διαφορές από το 404΄;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν ξέρω sstav. Μόλις έβαλα το P5K και πέρασα κατευθείαν το 501.

Στο forum της asus http://vip.asus.com/forum/default.aspx?SLanguage=en-us υπάρχουν κάποιες αναφορές όπως πχ :

I tried this BIOS as well as 0311 and 0404 and all exhibited the overclocking failed error on boot. I think 0501 is still beta so I would not flash your board with it. There are many examples of ppl in this forum that have had disasterous results. Maybe when it comes out of beta it might be worth a shot....

If you have no issues that are causing you problems with this board I would personaly leave it on 0123 BIOS IMHO

Αλλά κάθε περίπτωση Η/Υ είναι ειδική και μόνο εάν δοκιμάσουμε στο σύστημά μας θα διαπιστώσουμε τι ακριβώς γίνεται.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"βέβαια υπάρχουν κάποια tips για μείωση των θερμοκρασιών. Θα τα δούμε και αυτά στην ώρα τους !"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μιλάμε για ελάττωση στις θερμοκρασίες του πολύ ζεστού motherboard αλλά και για ελάττωση στις θερμοκρασίες των πυρήνων.

Οι κλασσικές απαντήσεις της asus είναι του τύπου :

Disable QFan in BIOS, un-install Asus Probe if installed, download and configure speedfan for temp monitoring and fan control. Also, most importantly, check the AS5 website to make certain that the thermal grease is applied correctly for your particular cpu

Θεωρώ ότι αυτού του τύπου τις ενέργειες (όπως και άλλες πχ καλό αερισμό, disabled drivers που δεν χρησιμοποιούνται κλπ) θα τις έχεις εξαντλήσει, άρα περιμένεις και συ (όπως και πάρα πολλοί άλλοι περιμένουμε) άλλες λύσεις.

Νομίζω πως οι υψηλές ενδείξεις στις θερμοκρασίες των πυρήνων είναι θέμα bios. Προέρχομαι από την P5W όπου η asus μας είχε αφήσει με λανθασμένες bios ενδείξεις (1506, 1601) πολλούς μήνες αν και πιστεύω ότι μπορούσε εύκολα να τις διορθώσει, πράγμα που τελικά έκανε στο 2205 bios. Έχω και άποψη γιατί το έκανε αλλά δεν είναι καθόλου επί του παρόντος. Περιμένω λοιπόν κάποια βελτιωμένη έκδοση bios για το θέμα αυτό. Ιδιαίτερα που το πρόβλημα αγγίζει περισσότερο τους κατόχους quad. Μέχρι τότε ψύξη στη cpu με όποιον τρόπο θεωρεί καθένας προσφορότερο.

Για τις θερμοκρασίες όμως του motherboard (που και αυτές έχουν συμμετοχή σε κάποιο βαθμό στο παραπάνω) τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα.

Ας δούμε το χάρτη θερμοκρασιών του P5K :

tempp5kjs7.th.jpg

Επίσης ρίξε μια ματιά σε αυτό :

The motherboard have been specially designed to express the importance of temperature management of the memory VRM (Voltage Regulator Module, or often called power circuit), as the cooling of memory VRM are often ignored or unnoticed by many users, though it is the key to overall memory stability. Due to this reason, the motherboard temperature sensor has been placed right next to the VRM circuit, allowing the motherboard to reflect the rise and fall of memory VRM temperature at real time. For the exact location of the motherboard temperature sensor, please kindly refer to the photo as shown below:

vrmly5.th.jpg

In order to lower its temperature, we strongly recommend all users to ensure there is sufficient airflow passing through the memory VRM. This can be achieved via the following ways:

1. The rearrangement of cables inside your chassis, to ensure there is no blockage to stop cold air from entering memory VRM zone.

2. The use of CPU fan which brings sufficient airflow to its surrounding. (Higher fan spin may be required depending on the use of CPU fans.)

3. Add extra fan to blow onto memory VRM directly.

Note: The effect of above suggestions can be verified by monitoring the effect to the motherboard temperature reading under [Hardware Monitor] inside CMOS Setup screen, or via PcProbeII or AISuite under Windows platform.

Due to the special design, the recommended motherboard temperature is also a little different to other motherboards not adopting such design. It is recommended to maintain your motherboard temperature between 0 to 65 degrees Celsius to ensure overall stability of your system.

Επομένως ας ακολουθήσουμε σε πρώτη φάση αυτά τα τρία που δίνει η asus και σε δεύτερη φάση βλέπουμε...Σε κάθε περίπτωση αυτό που μπορεί να μας βοηθήσει είναι η διάδοση της πληροφορίας όταν συντονιστούμε οι περισσότεροι σωστά μέσω του forum.

Που βρίσκεσαι εσύ από θερμοκρασίες στον Q6600 σε αυτό που καθημερινά "τρέχεις" ;

Link to comment
Share on other sites

έχω μονιμα τον Q6600 στα 3,2Ghz (multi 8x400FSB, με timmings 4.4.3.5 -2T) με αέρα, αν και καλοκαίρι με τον ένα καύσωνα να έχει περάσει και τον αλλο να έρχεται από σήμερα. Οι θερμοκρασίες των Cores είναι από 47 έως 54 idle και ανεβαίνουν στους 72 βαθμους σε full load (μετρημένα με everest). Πιστεύεις ότι είναι φυσιολογικές, έτσι δεν είναι;;

Να αλλάξω bios σε 501 χωρίς να υπάρχει ένδειξη ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό (είτε από θερμοκρασίες, είτε σε επιδόσεις) δεν θα το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 11:11]

έχω μονιμα τον Q6600 στα 3,2Ghz (multi 8x400FSB, με timmings 4.4.3.5 -2T) με αέρα, αν και καλοκαίρι με τον ένα καύσωνα να έχει περάσει και τον αλλο να έρχεται από σήμερα. Οι θερμοκρασίες των Cores είναι από 47 έως 54 idle και ανεβαίνουν στους 72 βαθμους σε full load (μετρημένα με everest). Πιστεύεις ότι είναι φυσιολογικές, έτσι δεν είναι;;

Να αλλάξω bios σε 501 χωρίς να υπάρχει ένδειξη ότι προσφέρει κάτι ουσιαστικό (είτε από θερμοκρασίες, είτε σε επιδόσεις) δεν θα το κάνω.

Και κάτι άλλο.. .μπορείς να ποστάρεις φώτο με τα settings /ρυθμίσεις που έχεις κάνεις στο bios;;

Έχω δει αρκετές θερμοκρασίες πυρήνων "ολόγυρα" και νομίζω πως είσαι καλά (παρόμοια είμαι και γω) σε σχέση με το P5K. Στο P5W ήμουν πολύ καλύτερα θερμοκρασιακά, "πνιγόταν" όμως ο qx6700. Τέλος πάντων έτσι είναι η ζωή! Όμως δεν σημαίνει πως είμαστε φυσιολογικά. Έπρεπε να ήμασταν αρκετά παρακάτω (στο βαθμό βέβαια που διαμορφώνει και η ψύξη του καθενός). Θα περιμένουμε κάποια στιγμή την asus όποτε τη συμφέρει, να μας βελτιώσει το bios και σε αυτό.

Νομίζω και γω πως δεν πρέπει να αλλάξεις bios χωρίς ουσιαστικό λόγο.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και κάτι άλλο.. μπορείς να ποστάρεις φώτο με τα settings /ρυθμίσεις που έχεις κάνεις στο bios;

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δεν μου είναι εύχρηστη καθόλου αυτή η διαδικασία. Μπορώ να σου γράψω για όποια/ες παραμέτρους θέλεις. Δώσε μερικές λεπτομέρειες για το field που ενδιαφέρεσαι. Αν και πρέπει να έχεις υπόψιν σου ότι μόνο ένα βράδι (πολύ λίγες ώρες) έχω την P5K περασμένη και οι περισσότερες ρυθμίσεις μου είναι στο auto (δεν έχω προλάβει να κάνω κάτι ιδιαίτερο). Και θα ξανασυναντήσω τον H/Y αργά το απόγευμα).

Πάντως κατατοπιστικό είναι το http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=144199 μπορείς να ρίξεις μια καλή ματιά τι χρησιμοποιούν στο bios διάφοροι !

Ίσως καλύτερο νάναι το http://i4memory.com/showthread.php?t=4045

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

501 φοραω και γω ολα καλα μεχρι στιγμης...παντως τσιμπαει temps ο Q..

Γεια χαρά gbak.

Δυστυχώς τσιμπάει σε θερμοκρασίες. Αν και έχω διαβάσει σε κάποιο post ότι είσαι σχετικά καλά από θερμοκρασίες.

Το παρήγορο είναι ότι η asus (το τεχνικό της τμήμα) έχει δεχτεί αρκετά παράπονα για το θέμα αυτό, το οποίο μάλιστα γίνεται προσπάθεια (και σωστά) να παρουσιαστεί ως πρόβλημα δυσπροσαρμογής του P5K στους Quad πυρήνες.

Θα περιμένουμε με την ελπίδα, προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα γίνει κάτι τους επόμενους έξι μήνες !

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο καλα... παρα πολυ καλα! σε default ολα με την thermalright βεβαια πανω ειδα 21-24c σε idle...τωρα κραταω απο 28-34c σε idle με τον 6700 στα @3.66...δεν ξερω μαλλον εχω και πολυ καλο airflow στο στακερ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

οχι μονο καλα... παρα πολυ καλα! σε default ολα με την thermalright βεβαια πανω ειδα 21-24c σε idle...τωρα κραταω απο 28-34c σε idle με τον 6700 στα @3.66...δεν ξερω μαλλον εχω και πολυ καλο airflow στο στακερ..

Το CM STACKER είναι σπουδαίο. Έχω δει "ολόγυρα" σπουδαίους ερασιτέχνες overclockers που το χρησιμοποιούν.

Πάντως τα περισσότερα θερμοκρασιακά προβλήματα που συζητιούνται αρνητικά στην P5K αφορούν quads.

Τα άλλα (motherboard temps) με λίγη προσοχή αντιμετωπίζονται (βλέπε και post #1).

Link to comment
Share on other sites

Για όσους το χρειάζονται, αλλά και για να μη γίνει καμμία σύγχυση :

ICS9LPRS916BGLF (για το P5K)

ICS9LPRS918BKL (για το P5K Deluxe και το P5K3 Deluxe)

Σχετικά με το SetFSB : Version 2.0.b.15f κατεβαίνει από εδώ : http://www13.plala.or.jp/setfsb/download/beta/setfsb20b15f.zip

Μην ξεχνάτε τα tools του forum από όπου "κατεβάζουμε" όλα τα βοηθήματα : http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=4824

Για το ClockGen ξέρει κανείς πως βολευόμαστε ; Υπάρχει κάποιο clock generator παραπλήσιο (δοκιμασμένο) που μας κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ chessman σε τι θερμοκρασίες δωματίου έχεις αυτές τις θερμοκρασίες στον QX6700 με την P5K Deluxe???

Βασικά είναι τεράστιες οι αποκλίσεις με τον Ε6700...

Γιατί αν βλέπω καλά από την υπογραφή σου την thermalright 120 ultra Xtrame του έχεις φορέσει.... ή κάνω λάθος????

Γιατί άμα είναι έτσι δεν μας βλέπω να χτυπάμε 4πύρηνο με P5K...

Όσο για τον αερισμό του κουτιού που αναφέρθηκε δεν επηρεάζει σε ΤΟΣΟ μεγάλο βαθμό την θερμοκρασία CPU ..... εντάξει δεν λέμε να έχεις και ένα βαρέλι για Τοwer.... το Α/C κάνει την όλη την δουλειά πάντως το καλοκαιρί όπως και η σωστή ψύκτρα...;)

Εξάλλου από όσο έχω δεί σχετικά με temps σε αρκετα o/c μέχρι ξηρός πάγος έχει χρησιμοποιηθεί οπότε ότι βλέπουμε να το περνάμε και από ένα κόσκινο...διαφορετικά να το κλείσουμε το μαγαζί...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου perp .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

chessman σε τι θερμοκρασίες δωματίου έχεις αυτές τις θερμοκρασίες στον QX6700 με την P5K Deluxe???

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θερμοκρασία δωματίου 30 C.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βασικά είναι τεράστιες οι αποκλίσεις με τον Ε6700...

Γιατί αν βλέπω καλά από την υπογραφή σου την thermalright 120 ultra Xtrame του έχεις φορέσει.... ή κάνω λάθος????

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Την Τhermalright 120 Ultra Xtreme έχω και μάλιστα πέρασα από Zalman CNPS9700 NT και Tuniq Tower 120. Αυτή που έχω τώρα είναι καλύτερη στο σύστημά μου (τα έχω γράψει αναλυτικά σε άλλο post http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=562184#post562184

Στην πραγματικότητα, δεν είναι τεράστιες οι αποκλίσεις.

Δες, γράφει ο gbak ότι σε idle φτάνει μέχρι 34 C με τον E6700@3.66. O quad QX6700 είναι στα 7x470=3290 με idle 41 C. Δεν είναι τεράστια η διαφορά. Μην παραβλέπεις τα specifications της Intel για τους δύο επεξεργαστές (του qx6700 είναι στο : http://www.intel.com/design/core2XE/documentation.htm#datasheets )

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?p=2189307&highlight=temperatures#post2189307 όπου στο post #9 κάνει τη θερμοκρασιακή σύγκριση ανάμεσα σε P5B Deluxe και P5K Deluxe για τον Q6600 με κάποια συστήματα ψύξης. Στο ίδιο θα βρεις και πολλά ενδιαφέροντα για κάποιες ρυθμίσεις του bios για τις P5K...

Προφανώς υπάρχει ουσιαστική διαφορά, η οποία μάλλον φαίνεται περισσότερο στο Load και όχι στο Idle, αλλά λάβε υπόψιν σου ότι οι ενδείξεις του gbak είναι εξαιρετικά καλές (πάνω από το μέσο όρο) και το πρόβλημα με τη θερμοκρασία πυρήνων στους quad είναι αυτή τη στιγμή πολύ δημοφιλές «ολόγυρα» και όπως γράφω σε άλλο post απασχολεί την asus.

Πάντως εάν δεις «ολόγυρα» όσοι έχουν P5K και quad ψάχνουν λύσεις για ψύξη, γι αυτό σε προηγούμενο post γράφω πως ο τρόπος που τελικά θα αποφασίσει κάποιος να ψύξει το σύστημά του είναι επιλογή του, η οποία καθορίζεται κυρίως από τις προτεραιότητές του σαν άνθρωπος και βεβαίως τις ανάγκες του (και όχι κατ ανάγκη από την τσέπη του). Λάβε υπόψιν σου πως πολλοί δεν βάζουν υδρόψυξη γιατί πρακτικοί λόγοι τους εμποδίζουν (μέρος που βρίσκεται ο Η/Υ, ποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτόν, μεταφορά κλπ) ενώ άλλοι δεν χρησιμοποιούν κλιματιστικό για ιατρικούς λόγους. Έχω γνωρίσει και συζητήσει (όχι μόνο μέσω διαδικτύου) με αρκετούς τέτοιους ανθρώπους. Θα έχεις παρατηρήσει μάλιστα ότι πολλοί αποφεύγουν να δίνουν θερμοκρασίες idle-load όταν βάζουν αποτελέσματα στο διαδίκτυο. Υπάρχουν πολλοί λόγοι γι αυτό. Μπορεί κάποιος να ψύξει έντονα αλλά προσωρινά το σύστημά του. Είναι άλλο πράγμα το benchmarking και άλλο η χρήση 24/7 . Τα ξέρεις καλύτερα από μένα.

Στο χάρτη θερμοκρασιών που έχω σε προηγούμενο post φαίνεται καθαρά πόσο ζεστό είναι το P5K. Πίστεψέ με όμως είναι επίσης «καυτό» στις ρυθμίσεις του για OC. Γι αυτό και το επέλεξα. Και μάλιστα υπάρχουν παράμετροι στο bios που δεν έχουν ερευνηθεί ακόμη καλά, οι οποίες σχετίζονται πολύ και με τις θερμοκρασίες των πυρήνων. Αν δεις πως κύλησε η ιστορία, ιδιαίτερα τον τελευταίο ένα και ... χρόνο έχει γίνει κάποια αλλαγή στον τρόπο αντιμετώπισης του OC. Έχουν προκύψει παράμετροι που παλαιότερα δεν λαμβάνονταν τόσο πολύ υπόψιν. Ξεφύγαμε από το ...δίνω ρεύμα --- > ανεβάζω fsb. Όχι βέβαια ότι γινόταν μόνο αυτό. Κάθε άλλο, αλλά ξανα-ανακαλύφθηκαν παράμετροι που παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στη σταθερότητα αλλά και στο ανέβασμα του fsb. Και μάλλον πλησιάζουν και άλλες πολλές εξελίξεις. Μην ξεχνάς βαδίζουμε σε συστήματα με πολλούς πυρήνες. Θέλουν άλλη αντιμετώπιση. Γι αυτό (και για ...μερικούς ακόμη λόγους) και η asus σαν μεγαλύτερη εταιρεία στις πωλήσεις motherboard άλλαξε τους τελευταίους 10-15 μήνες σταδιακά τα bios και πρόσθεσε τόσες παραμέτρους. Και το P5K μαζί με το P5K3 αποτελούν τα «καυτά» motherboard όχι από άποψη θερμοκρασίας.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Όσο για τον αερισμό του κουτιού που αναφέρθηκε δεν επηρεάζει σε ΤΟΣΟ μεγάλο βαθμό την θερμοκρασία CPU ..... εντάξει δεν λέμε να έχεις και ένα βαρέλι για Τοwer.... το Α/C κάνει την όλη την δουλειά πάντως το καλοκαιρί όπως και η σωστή ψύκτρα..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτό που γράφεις είναι πολύ σωστό. Αυτή είναι και η δική μου γνώμη.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εξάλλου από όσο έχω δεί σχετικά με temps σε αρκετα o/c μέχρι ξηρός πάγος έχει χρησιμοποιηθεί οπότε ότι βλέπουμε να το περνάμε και από ένα κόσκινο...διαφορετικά να το κλείσουμε το μαγαζί...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτή είναι ΑΚΡΙΒΩΣ και η δική μου γνώμη. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο θέμα αυτό !

edit : κάποιοι ήδη θεωρούν το P5K Deluxe ως το καλύτερο motherboard για quads ! Ρίξτε μια ματιά : http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=144794

Link to comment
Share on other sites

Chessman χαιρετώ και πάλι...

Συμφωνώ με όσα λες και χαίρομαι που οι απαντήσεις δεν είναι της μορφής ΝΑΙ, ΟΧΙ, ΝΑΙ... Το θέμα θερμοκρασίων όμως του CPU είτε σε idle είτε σε load είτε defaul είτε overclocking ΕΙΔΙΚΑ μεσα σε fora έχει πολύ γέλιο (και ταυτόχρονα στα όρια του γελοίου)

Και έχει πολύ γέλιο γιατί ακριβώς ο καθένας μετράει τις temp είτε παίρνοντας την χαμηλότερη τιμή από διάφορα utilities, είτε παίρνει μία μεμονομένη θερμοκρασία είτε ένα μεμονομένο screenshot είτε με παραμέτρους που εντέχνως δεν αναφέρει ώστε να φανεί ότι πετύχε είτε "καλό" κομμάτι CPU "είτε "ότι κατέχει απο ψύξη και κλοκάρισμα, είτε "ότι το κουτί" βοηθάει με το airflow...

ΔΕΝ έχουμε ίδιο σύστημα αλλα επειδή λούστηκα αυτά που σου λέω και παρασύρθηκα σε ένα ατέρμονο ράβε-ξήλωνε του Η/Υ που με κούρασε περισσότερο απο το διάβασμα του master μου προσπαθώντας να δω γιατί δεν πιάνω αυτές τις temps κλοκαρισμένος που έβλεπα κατά καιρούς έχω να πω τα εξής και ως συμβουλή προς όλους όσους ασχολουνται με temps και συμβουλευόνται τις τιμές που αναφέρουν μέλη φορουμ.

Να ρωτάμε

1) Την ακριβή θερμοκρασία δωματίου που είχε ο άλλος όταν πήρε αυτές τις τιμές

2) Κουτι ανοιχτό ή κλειστό

3) Θερμοκρασία στο εσωτερικό του κουτιού

3) Utility και version αυτού που χρησιμοποιήθηκε και να παρθεί η τιμή της θερμοκρασίας CPU

4) Τύπος διάταξης (ATX ή inverted ATX)

5) Χρήση A/C και τοποθέτηση του στο χώρο (αν χτυπάει το PC ή οχι)

5) Τύπο ψύξης

6) Πιθανά screenshots

Λογικά θα ξεχνάω και άλλα στοιχεία αλλά ειλικρινα εγώ προσωπικά ΠΡΙΝ χαρακτηρίσω ενδείξεις θερμοκρασίας ώς "εξαιρετικά καλές (πάνω απο το μέσο ορο" θα έκανα (αρχικά μέσα μου) τις παραπάνω ερωτήσεις γιατί μπορείς να εκπλαγείς με τις απαντήσεις που θα πάρεις (και άν τις πάρεις όπως πρέπει).

Τώρα στο θέμα τετραπύρηνων και P5K + P5K3 δεν το ήξερα και χαίρομαι που το έθεσες γιατί σκεφτόμουνα αναβάθμιση με τέτοια σύνθεση οπότε θα το ψάξω και εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Ρίχτε μια ματιά σε αυτό το review μπ΄ς και σας βοηθήσει καθόλου.

Εμένα με Quad μου έδειχνε σαφώς μεγάλες θερμοκρασίες (αλλά απο ρέυματ έιναι βράχος με ενεργοποιημένο το CPU dumper στο enable) και η P5N32 SLi έδειχεν πολύ χαμηλές...με coretemp θα είστε πλήρως καλυμμένοι...γιατί άμα περιμένετε απο τις μητρικές να δείξουν σωστά...καλύτερα να πάμε διακοπές..:p

Από την εμπειρία μου εχω δεί πως αν εχεις την μητρική κανονικά ή ανάποδα..δεν υπάρχει διαφορά σε θερμοκρασίες.

Επίσης καλό θα ήταν να βγάλεις όλες τις ψύκτρες και να βάλεις θερμοαγώγιμη συλικόνη(ceramique πάντα) , αλλά στα Voltage regulators δίπλα απο το cpu μην βγάλεις τις γκρί θερμοαγώγιμες ταινίες γιατί μετα δεν θα πατάνε καθόλου με αποτέλεσμα να βράζουν(90C++)....

Επίσης τα voltage reg. παίζουν κάπως ρόλο στο FSB, άμα μπορείς βάλε απο την πίσω πλευρά μερικές ροδέλες για να υπάρχει περισσότερη πίσεση και να κρυώνουν καλύτερα..

Τελικό που πρέπει να δώσεις προσοσχή είναι η θερμοκρασία στο chipset...ότι και να κάνεις θα βράζει..και άμα δώσεις πάνω απο 1.60 με 1.65 δεν θα δείς καμία μα καμία διαφορά...άμα δεν έχεις κάποις καλή ψυκτρα για εκεί ή πολύ καλό air flow...ρέυμα ασφαλείας είναι το 1.55 και κάτω..:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 11:44]

Λογικά θα ξεχνάω και άλλα στοιχεία αλλά ειλικρινα εγώ προσωπικά ΠΡΙΝ χαρακτηρίσω ενδείξεις θερμοκρασίας ώς "εξαιρετικά καλές (πάνω απο το μέσο ορο" θα έκανα (αρχικά μέσα μου) τις παραπάνω ερωτήσεις γιατί μπορείς να εκπλαγείς με τις απαντήσεις που θα πάρεις (και άν τις πάρεις όπως πρέπει).

Perp ,

πάλι, έχεις δίκιο, γενικά μιλώντας !

Πάντως καθένας από μας έχει αναπτύξει (και πρέπει) τους δικούς του μηχανισμούς "άμυνας" στα διάφορα forum. Νάσαι σίγουρος ότι προσπαθώ να αξιολογώ κάθε απάντηση και την περνάω από κόσκινο ! Από την άλλη θεωρώ ότι καλοπροαίρετα καθένας γράφει αυτά που γράφει. Θέλει κι αυτός (ο καθένας μας) να μάθει, να ρωτήσει, να δοκιμάσει. Πάντοτε κάποιος μπορεί να κάνει την εξαίρεση, την μεγαλύτερη προσπάθεια, να πέσει σε καλύτερο κομμάτι hardware. Γίνεται. Δεν είναι κακό...

Το έθεσα και σε παραπάνω post, το πιστεύω ακράδαντα. Μόνον ο συντονισμός όλων όσων έχουν κάποιο κοινό ενδιαφέρον μπορεί να οδηγήσει ...το πράγμα πιο ψηλά !

Παρατηρήσεις, παραπομπές, στοιχεία, εικόνες κλπ. Θα τα ξέρεις καλύτερα αφού είσαι στη διαδικασία του master σου (με το καλό...)

GoriLLakoS , γεια χαρά !

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ρίχτε μια ματιά σε αυτό το review μπ΄ς και σας βοηθήσει καθόλου.

Εμένα με Quad μου έδειχνε σαφώς μεγάλες θερμοκρασίες (αλλά απο ρέυματ έιναι βράχος με ενεργοποιημένο το CPU dumper στο enable) και η P5N32 SLi έδειχεν πολύ χαμηλές...με coretemp θα είστε πλήρως καλυμμένοι...γιατί άμα περιμένετε απο τις μητρικές να δείξουν σωστά...καλύτερα να πάμε διακοπές..

Από την εμπειρία μου εχω δεί πως αν εχεις την μητρική κανονικά ή ανάποδα..δεν υπάρχει διαφορά σε θερμοκρασίες.

Επίσης καλό θα ήταν να βγάλεις όλες τις ψύκτρες και να βάλεις θερμοαγώγιμη συλικόνη(ceramique πάντα) , αλλά στα Voltage regulators δίπλα απο το cpu μην βγάλεις τις γκρί θερμοαγώγιμες ταινίες γιατί μετα δεν θα πατάνε καθόλου με αποτέλεσμα να βράζουν(90C++)....

Επίσης τα voltage reg. παίζουν κάπως ρόλο στο FSB, άμα μπορείς βάλε απο την πίσω πλευρά μερικές ροδέλες για να υπάρχει περισσότερη πίσεση και να κρυώνουν καλύτερα..

Τελικό που πρέπει να δώσεις προσοσχή είναι η θερμοκρασία στο chipset...ότι και να κάνεις θα βράζει..και άμα δώσεις πάνω απο 1.60 με 1.65 δεν θα δείς καμία μα καμία διαφορά...άμα δεν έχεις κάποις καλή ψυκτρα για εκεί ή πολύ καλό air flow...ρέυμα ασφαλείας είναι το 1.55 και κάτω

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε ευχαριστώ πολύ για το review. Το είχα ασφαλώς δει όπως και αρκετά ενδιαφέροντα post δικά σου στο ίδιο, αλλά και σε άλλα forum.

Θα δω το θέμα της θερμοαγώγιμης στις ψύκτρες, το είχα αντιμετωπίσει και στην P5W. Ηδη έχω βάλει έναν μικρό 40άρι fan στην ψύκτρα της NB.

Πολύ έξυπνο αυτό με τις ροδέλες πίσω από τα voltage regulators. Πιθανώς να θέλουν και μια σχετική μόνωση οι ροδέλες, μη γεφυρωθεί τίποτα... Θα το δω... Ήδη τους έχω ρίξει έναν 80άρι fan 0.21 A για να τα ψύχει !

Για το chipset σε αντιλαμβάνομαι πλήρως. Θα σου έλεγα τι προτείνεις για ψύκτρα, αν και το πρόβλημα είναι πως θα μπει εκεί κάποια ψύκτρα. Έχεις βρει "ολόγυρα" τίποτε για το P5K ;

edit : @ GoriLLakoS ή όποιος άλλος μου έστειλε το site Ευχαριστώ πολύ για το site. Το είχα δει και μάλιστα αποτέλεσε και πηγή "έμπνευσης" για μένα στο προηγούμενο motherboard που είχα (P5W). Πριν από κάτι ανάλογο, έχω λίγη ...δουλίτσα με τις παραμέτρους του bios.

Link to comment
Share on other sites

E ναι ρε συ Chessman γιατί γενικά έχω δεί τεράστιες αποκλίσεις σε παρόμοια συστήματα είτε του δικού μου είτε άλλων οι οποίες φαίνονται αρχικά παράλογες γιατί αυτοί που τα γράφουν σύνηθως λένε την μισή αλήθεια είτε συνειδητά (οι γνωστοί εξυπνάκηδες) είτε ασυνείδητα (???)... λες και η αλήθεια δεν θα φανεί στο τέλος... απλά θέλει να κρατάς πισινή σε αυτά που διαβάζεις, all around ψάξιμο και 3-4ple checking....

Για να μην αναφέρω τα νουμέρα/θερμοκρασίες σε γερό κλοκάρισμα σε CPU, RAM, GPU κτλ γιατί εκεί μιλάμε για το μυστικό του Dan Brown - Davinci Code που επρέπε να μείνει κρυφό για πάντα... xexexe...

BTW το μαστερ το έκανα πέρυσι... αλλά ευχαριστώ :p

Link to comment
Share on other sites

Για το chipset σε αντιλαμβάνομαι πλήρως. Θα σου έλεγα τι προτείνεις για ψύκτρα, αν και το πρόβλημα είναι πως θα μπει εκεί κάποια ψύκτρα. Έχεις βρει "ολόγυρα" τίποτε για το P5K ;

Δυστηχώς δεν υπάρχει κάτι να τα καλύψεις όλα που καλύπτει η τωρινή ψύκτρα....το καλύτερο που μπορείς να κάνεις έιναι ένας ανεμιστήρας που θα φυσάει στο chipset...

αλλιώς θές ξήλωμα σε όλη την ψύκτρα και αγορά 2 ψυκτρών για north+south bridge +ψύκτρες για mofsets +++ που δεν σε συμφέρει οικονομικά, εκτόςκαι το θές τόσο πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 13:55]

Δυστηχώς δεν υπάρχει κάτι να τα καλύψεις όλα που καλύπτει η τωρινή ψύκτρα....το καλύτερο που μπορείς να κάνεις έιναι ένας ανεμιστήρας που θα φυσάει στο chipset...

Έχω ήδη βάλει ανεμιστήρα στο NB όπως γράφω και παραπάνω.

αλλιώς θές ξήλωμα σε όλη την ψύκτρα και αγορά 2 ψυκτρών για north+south bridge +ψύκτρες για mofsets +++ που δεν σε συμφέρει οικονομικά, εκτόςκαι το θές τόσο πολύ..

Δύσκολα θα το ξηλώσω όλο (όχι ακόμη τουλάχιστον) μιας και το κύριο πρόβλημα δεν είναι για μένα η θερμοκρασία του chipset (όχι ακόμη τουλάχιστον).

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 13:29]

E ναι ρε συ Chessman γιατί γενικά έχω δεί τεράστιες αποκλίσεις σε παρόμοια συστήματα είτε του δικού μου είτε άλλων οι οποίες φαίνονται αρχικά παράλογες γιατί αυτοί που τα γράφουν σύνηθως λένε την μισή αλήθεια είτε συνειδητά (οι γνωστοί εξυπνάκηδες) είτε ασυνείδητα (???)... λες και η αλήθεια δεν θα φανεί στο τέλος... απλά θέλει να κρατάς πισινή σε αυτά που διαβάζεις, all around ψάξιμο και 3-4ple checking....

Για να μην αναφέρω τα νουμέρα/θερμοκρασίες σε γερό κλοκάρισμα σε CPU, RAM, GPU κτλ γιατί εκεί μιλάμε για το μυστικό του Dan Brown - Davinci Code που επρέπε να μείνει κρυφό για πάντα... xexexe...

BTW το μαστερ το έκανα πέρυσι... αλλά ευχαριστώ :p

perp,

αυτά που έγραψες σε προηγούμενο post :

....αλλα επειδή λούστηκα αυτά που σου λέω και παρασύρθηκα σε ένα ατέρμονο ράβε-ξήλωνε....

δείχνουν (σε μένα τουλάχιστον) με τον πλέον χαρακτηριστικό τρόπο ότι είσαι αληθινός και "ψαγμένος". Τις περισσότερες φορές οι ...ατυχείς διατυπώσεις προέρχονται όχι επίτηδες αλλά από άγνοια κάποιων πραγμάτων.

Δες το, συμβαίνει σε όλους μας, είναι ανθρώπινο !

Θυμάσαι στο σχολείο τον Αδαμάντιο Κοραή (που και αυτός το επανέλαβε!) "η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας" ;

Δεν έχεις μετανοιώσει ποτέ για πράγματα που έχεις γράψει ή έχεις πει, γιατί τότε τα πίστευες ; Έτσι είναι η ανθρώπινη φύση. Σου ζητώ να είσαι επιεικής και υπομονετικός με τους άλλους. Αυτά μαζί με το σεβασμό αποτελούν μια απλή και καλή βάση για τις ανθρώπινες σχέσεις. Είμαι σίγουρος ότι τα ακολουθείς.

Θερμά συγχαρητήρια για τις σπουδές σου, καλή σταδιοδρομία και καλά "κλοκαρίσματα".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.