Jump to content



Fujitsu-Siemens Amilo M3438G προβλημα στο ρολοι του επεξεργαστη


anastasia78

Recommended Posts

Γεια σας.

Τον τελευταιο καιρο συναντω ενα προβλημα στον φορητο μου υπολογιστη το οποιο δεν το εχω ξανα συναντησει εως σημερα.

Εχω ενα Fujitsu-Siemens Amilo M3438G ο οποιος φοραει επεξεργαστη Intel Pentium M 770 στα 2,13GΗz.

Το προβλημα ειναι οτι τον τελευταιο καιρο το ρολοι του εχει κολησει στα 800Mhz και δεν ανεβαζει ποτε μεγαλυτερη ταχυτητα.

Τωρα δεν θυμαμαι ακριβως ποτε πρωτοξεκινησε το προβλημα αν ηταν με τα την αναβαθμιση του Bios ή μετα την ενημερωση (Update) καποιον αρχειων απο τα Microsoft Windows XP.

Θελω να μαθω αν σας εχει συμβει ποτε σε κανεναν σας και τι λυση βρηκατε για το προβλημα σας.

Δεκτες ολες οι ιδεες και σκεψεις.

Ευχαριστω.

post-4314-1416073155,9517_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel [Σήμερα, στις 23:35]

Που διαβάζεις τη συχνότητα του επεξεργαστή; Μήπως είναι απλά το speedstep;

Απο τις Ιδιοτητες συστηματος.

Δες την παρακατω φωτογραφια.

post-4314-1416073156,4337_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι και μένα μου κάνει το ίδιο. Βάλε στο laptop το cpu-z ασ'το ανοιχτό και τρέξε κάποια εφαρμογή/ές. Βάλ' του αρκετή δουλίτσα. Λογικά θα αλλάξει την τιμή του πολλαπλασιαστή και θα ανέβει στα 2.13. Μόλις τελειώσει θα το ρίξει πάλι στα 800. Αν όχι τότε ίσως έχει πρόβλημα αλλά εγώ προσωπικά νομίζω ότι θα δουλέψει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Είναι το speedstep. Τρέξε ένα prime95 και τσέκαρε με το cpuz την ταχύτητα του επεξεργαστή. Prime95 και cpuz μπορείς να τα βρεις δωρεάν στο ίντερνετ μέσω google πολύ εύκολα. 99% όλα είναι φυσιολογικά. Τσέκαρε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετρεξα το Prime95 Version25.3 επελεξα Torture Test Blend (test some of everything,lots of RAM tested) και παραληλα ειχα σε λειτουργια το CPU-Z Version 1.40.5 για να δω αν η Core Speed αυξηθει ή μειωθει.

Αλλα για κακη μου τυχει δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα οσα λεπτα, ακομη και ωρες που περασαν.

Κατεβασα το προγραμμα SysTool Version1.0 Buil730 και πηγα στην κατηγορια Intel SpeedStep.

Εκει στη επιλογη Read ειδα οπως και στο προγραμμα CPU-Z οτι ο Multiplier ειναι κολημενος στην θεση 6x και το Voltage στο 1.063V.

Προσπαθησα να τον ανεβασω step by step και δεν ανεβαινει.

Δηλαδη των δηλωσα Multiplier 7x και δεν περνει αυτην την θεση οτι Voltage και αν του δωσω απο 1.063-1.350.

Δοκιμασα μετα να αλλαξω την θεση του Multiplier στην 8x και την πηρε κανονικα εως και την θεση 16x φυσικα παντα με το αντιστοιχο Voltage.

Απο οτι καταλαβαινω πρεπει να εχει παθει ζημια ο πολλαπλασιαστης στην θεση 7x.

Ξερει κανεις πως επισκευαζεται και με ποιον τροπο?

Υποθετω οτι πρεπει να χαλασε καποια αντίσταση ή πυκνωτής ή διοδος ητε επανω στον επεξεργαστη ητε επανω στην μητρικη.

Εχει κανεις κανα ηλεκτρονικο σχεδιαγραμμα τις μητρικης και του επεξεργαστη?

Αν αλλαξω τον επεξεργαστη με εναν αλλον θα λυθει το προβλημα?

Μπορω με καποιον τροπο να κανω τον επεξεργαστη να δουλευει συνεχεια στα 2.13GHz και να μην μπαινει ποτε σε λειτουργια η τεχνολογια SpeedStep?

Τι αλλες επιλογες εχω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 23:49]

τα παραπανω τα δοκιμασες μονο σε battery mode?

Οχι μονο με καλωδιο ρευματος διοτι αλλιως θα δουλευε σιγουρα και μονιμα το SpeedStep.

Επομενως σε αυτην την περιπτωση θα εκανα μια τρυπα στο νερο.

Τωρα δοκιμαζα με το προγραμμα RightMark CPU Clock Utility το οποιο μου γραφει στη καρτα General στο PM Features EIST με μπλε γραματοσειρα οτι ειναι σε λειτουργια η τεχνολογια SpeedStep.

Παω στην καρτελα Advanced που εχει την επιλογη Disable Enchanced Intel SpeedStep Technology και οταν την επιλεγω και μετα κανω Apply κανω και μετα Refresh για να δω αν την δεχτηκε και αυτο μου την ξανα γυρναει αυτοματα στην επιλογη Enable Enchaned Intel SpeedStep Technology.

Κατι δεν παει καλα και το SpeedStep δεν απενεργοποιηται με τιποτα.

Εχω στερεψει απο ιδεες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Whitesnake [Σήμερα, στις 00:04]

Στο BIOS έχει μια επιλογή "Long Battery Life" η οποία ρίχνει αυτόματα τον επεξεργαστή παραβλέποντας το speedstep. Μήπως είναι ενεργή;

BIOS SETUP UTILITY

Power

Power Settings

Long Battery Life Mode [Disabled]

Ετσι το εχω και παλι τιποτα.

Υπαρχει περιπτωση να φταιει κανα ChipSet?

Εχει κανεις καμια φωτογραφια ή σχεδιο απο κατω μερος του επεξεργαστη Intel Pentium Mobile 770 2.13GHz?

Που να λεει ποιες διοδους να γεφυρωσω ωστε να δουλευει μονιμα ο επεξεργαστης στα 2.13GHz?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Με αφορμή μια πτώση στις επιδόσεις του λαπτοπ ανακάλυψες το ''πρόβλημα'', ή απλά υπέπεσε στην αντίληψη σου μια ωραία πρωία αυτή η (πλασματική?) συχνότητα λειτουργίας?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bezdim [Σήμερα, στις 18:36]

να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Με αφορμή μια πτώση στις επιδόσεις του λαπτοπ ανακάλυψες το ''πρόβλημα'', ή απλά υπέπεσε στην αντίληψη σου μια ωραία πρωία αυτή η (πλασματική?) συχνότητα λειτουργίας?

Ενημερωτικα το προβλημα λυθηκε επισημα χαρη στον Λευτερη.

Εκανα ενα reset το Bios και ηρθε στα φυσιολογικα του.

Το προσεξα εδω και πολυ καιρο οτι κατι δεν πηγαινε καλα οπως αργουσε να ανοιξει ο υπολογιστης, οπως επισης οταν συνδεα των εξωτερικο δεκτη τηλεορασης κολουσε ο υπολογιστης ή μου εδειχνε εικονες απο την τηλεοραση καρε - καρε.

Τελος στα παιχνιδια μου εβγαζε κατι με 10-20fps ενω παλιωτερα μου εβγαζε στα ιδια παιχνιδια περιπου 60fps.

Αλλα δεν ειχα τον καταληλο χρονο για να το ψαξω παρα πανω.

Ασε που ειχα την ψευδαισθηση οτι οταν εκανα update το Bios οτι ειχα κανει και reset το Bios.

Αλλα απο οτι φαινεται δεν το ειχα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.