Jump to content



Ερωτηση περι format σε hp


tomhel

Recommended Posts

Μολις αγορασα τον hp g5055 με προεγκατεστιμενα τα sVista , και το μηχανάκι ( αν και σχετικα αξιολογο ) μου φενετε οτι σερνετε...

Γιαυτο λοιπον οι πρώτες σκεψεις ειναι να γινει φορματ και εγκατάσταση xp...

Eξαλλου η αγορα του εγινε για να μπορει να παίξει σε δυκτιο ( ασύρματα ) με το main pc , και δεν ξερω εαν τα vista θα συνεργαστούν μα τα xp στον τομεα αυτο ( δυκτιο )...

Ελα που ομως δεν υπάρχουν cd με drivers στο πακετο...παρα μονο το τελευταίο φρούτο των εταιρειων ( partision στον σκληρο ( recovery το λενε τωρα ) - κλειδωμένο )

Πηρα τους τεχνικούς της hp και μου ειπαν πως μπορώ να βαλω χp , αλλα δεν θα μπορέσουν να φορτωθούν οι drivers απο το κλειδωμένο partision ( γιατι ειναι μονο για vista ) και οι drivers που υπάρχουν αυτην την στιγμή στο site της hp ειναι 2-3 ( οχι ολοι )...

Εν καιρο μου ειπε οτι θα βγουν ολοι οι drivers , οποτε θα μπορέσω να τους βρω εκει...αλλα μεχρι τοτε τι γίνετε..???

Υπαρχει καποιος που μπορει υπεύθυνα να μου πει , εαν μπορω να κανω φορματ στα svista και να περασω τα xp , και εαν νια που θα βρω τους drivers...????

Το λαπτοπ ειναι αυτο...http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.900231

Link to comment
Share on other sites

Format και/ή εγκατασταση των ΧΡ μπορεις να κανεις κανονικα με boot from cd...

Μετα αν θες μπορεις να επαναφερεις να επαναφερεις τα Vista απο το recovery partition σβηνοντας βεβαια οτι εχεις.

Αλλη λυση ειναι να εχεις dual boot xp - vista.

Για δοκιμασε λιγο αν κατα το ανοιγμα του notebook με F10 - F11 μπαινει στο recovery manager...

Drivers σιγουρα θα μπορεις να μαζεψεις απο δω απο κει απλα ισως να εχεις προβλημα με καποια utilities για το συγκεκριμενο μοντελο και αν υπαρχουν για ΧΡ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.