Jump to content



Προβλήματα με router US robotics


feanorian82

Recommended Posts

Καλημέρα! Έχω σπίτι το USR 9108, PSTN σε γραμμή 2μβιτ. Στον προηγούμενο καύσωνα, όταν έπιανε η ζέστη, έπεφταν όλα τα interface του. Ethernet, wireless και φυσικά ADSL όλα κάτω και μετά σηκώνονταν πάλι. Συνήθως. ’λλοτε έπεφτε σε ένα endless loop... Χτες με τη ζέστη είχα πάλι τα ίδια. Φαίνεται ωστόσο να δουλεύει όταν δεν έχω επάνω του το τηλέφωνο. Δηλαδή όταν παίζει μόνο ως router. Υπάρχει περίπτωση τα υπέργεια κακής ποιότητας καλώδια τηλεφώνου του Γέρακα να έχουν πρόβλημα με τη ζέστη και να φλιπάρουν το ρουτεράκι; Το λέω γιατί τις βραδυνές ώρες τα πράγματα πάνε σχεδόν τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το έκανε πέρυσι σε πολλές ζέστες... Φέτος αν και ζεματάει δεν έχει πρόβλημα....

Η λύση που έχω δει είναι:

α. άνοιγμα του ρούτερ και κόψιμο μερικών από τις γρίλλιες του για να κυκλοφορεί με άνεση ο αέρας

β. ψυκτράκια στα ολοκληρωμένα του...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο router και στον 1ο καύσωνα αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα...

Αρχικά νόμιζα και εγώ ότι οι μικρο διακοπές οφείλονταν στην ζέστη:computer:

Μετά υπέθεσα ότι φταίει ο ΟΤΕ:computer:

Τελικά έφταιγε η ΔΕΗ :wall:

Για έλεγξε μπας και γίνονται μικρο διακοπές στο ρεύμα σου...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι πολύ ευαίσθητο στα ρεύματά του... Εγώ το έχω πάνω σε ups και 1-2 φορές που δεν έκανε διακοπή, αλλά τρεμόπαιξε το ρεύμα, ενώ όλα τα άλλα δεν έκαναν το παραμικρό, το router έφαγε reset...

Link to comment
Share on other sites

Καλα και το δικο μου που δεν ειναι USR, μια χαρα reset κανει οταν γινονται τετοιου ειδους μικροδιακοπες. Οπως τα λεει ο wizard. Ολα τα αλλα δεν κανουν το παραμικρο, μονο τα φωτα και απο κει καταλαβαινω οτι γινεται πτωση τασης.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου guys ειδικά σήμερα μου έρχεται να το πετάξω απο τον 2ο... Βασικά μέχρι τώρα πίστευα ότι φταίει το 2play της Forthnet... Σήμερα όμως είπα να σταματήσω το Α/C μετά απο 48ωρές να ανοίξω διάπλατα τις πόρτες (να μπει η "καθαρή" ζέστη...) και απο εκείνη την στιγμή και έπειτα κάνει σαν την Λιντα Μπλερ στον Εξορκιστή... Απλά δεν γυρίζει το κεφάλι του.. μόνο αυτό δεν κάνει...

Τα φωτάκια κάνουν σαν τρελά... Μία το wireless αναβοσβήνει, μια τα Ethernet, μία βρίσκει μία χάνει το connection με το PC... μια βλέπει ADSL μία όχι, μία συνδεέεται, μία όχι... και όλα σε διάφορους συνδυασμούς για να μην βαριέμαι τώρα που το κοιτάζω...

Θα ματιαστούμε απο το πολύ κοίτα-κοίτα σε λίγο...

Αν καταφέρω και ανεβάσω αυτό το ποστ σημαίνει ότι κατάφερα να πατήσω το GO την σπάνια στιγμή που όλα είναι ΟΚ...

Το Α/C ξαναμπήκε στους 25 ελπίζω να φταίει η ζέστη... Πλάκα στην πλάκα μόνο σε κάυσωνα μου τα κάνει αυτά που ίσως και το ρεύμα της ΔΕΗ πέφτει σε ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg [Σήμερα, στις 13:36]

Γενικα να εχετε κανει update το last firmware για παν ενδεχομενο

Α χαφ του, α χαφ του...

Τελικά μάλλον η ζέστη το πειράζει μου φαίνεται (όπως και τον ιδιοκτήτη του) καθώς τώρα που δουλευει το A/C όλα μια χαρά...

Το τσίτωσα και εγώ βέβαια γιατί κατέβαζε το TOP GEAR με το wireless στο λαπτοπ... 29GB είναι αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Η ζέστη φταίει σίγουρα. Ωστόσο επειδή το μετακίνησα στο δωμάτιο με το air-con και πάλι δεν είδα φώς για πάνω από 10 λεπτά, θεωρώ ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στο ρεύμα. Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.