Jump to content



Στήνοντας ένα HTPC βήμα - βήμα


dubber

Recommended Posts

Περιμένω αύριο από Αμερική το Mozart SX VC7001SNS και θα προχωρήσω στο στήσιμο του HTPC που έχω στο μυαλό μου τις τελευταίες ημέρες.

Το Case αυτό έχει 90mm ύψος, άρα μας περιορίζει κάπως στις επιλογές για μια καλή ψύκτρα. Η Thermaltake προτείνει την δική της Golden Orb II CL-P0220 η οποία έχει συνολικό ύψος 68mm. Μάλιστα από ό,τι είδα είναι και φτηνή (18 στο E-Shop ).

Λέει κάτι σαν ψύκτρα? Ο επεξεργαστής που θα αναλάβει να ψύχει είναι ένας C2D 4300 @ 2.6 top. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο αντίστοιχο που να είναι καλύτερο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 11:58]

Φαίνεται να είναι καλή, αν και λίγο ακριβούτσικη. Έχεις προσωπική εμπειρία από αυτή την ψύκτρα?

προσωπικη εμπειρεια δεν εχω, αλλα ψαχνωντας λιγο καιρο πριν για "κοντη" ψυκτρα, φανηκε πως ειναι λιγες οι επιλογες και οτι μαλλον ειναι απο τις καλυτερες στο υψος της.
Link to comment
Share on other sites

φαινεται οτι με μπερδεψε και το ποστ του 38 με την nitrogon.....

σε αντιστοιχη περιπτωση φιλου που δεν εβρισκε ψυκτρα για τοσο χαμηλο κουτι τελικα κοψαμε το πανω μερος του κουτιου με ποτηροτρυπανο και βγηκε η ψυκτρα μαζι με τον ανεμιστηρα μερικα εκατοστα εξω.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα θα ήταν, ναι...

Μιας και σε περιορίζει το ύψος του κουτιού γνώμη μου να κοίταζες κάτι προς Zalman 7700-8000 που δεν ξεπερνούν τα 7εκ. και είναι και αθόρυβες σε χαμηλές στροφές, εκτός κι αν παίζει ασυμβατότητα με τη μητρική σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γυρνάω το θέμα και από εδώ θα περιγράψω όλα τα βήματα ένα προς ένα στήνοντας το HTPC μου.

Ήρθε σήμερα το case που περίμενα από Αμερική λοιπόν. Είναι το μοντέλο που αναφέρεται στο 1ο post και, κατά την γνώμη μου, είναι πανέμορφο.

Ακολουθεί μια πρώτη φωτογραφία:

dsc0183resizeet1.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ εντονη γωνια. δε χρειαζεται το πλαινο να καταλαμβανει το 1/3 της φωτο.

καλη επιλογη το sepia (εκτος αν χασαμε το white balance), αν και προτιμω το Α/Μ.

καλως τα δεχτηκες :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλά τα παράπονά σου στον NTG :p

Όσο για το W/B, δεν χρησιμοποίησα sepia, αλλά ούτε και grey card και γι αυτό είναι έτσι τα χρώματα. Μου άρεσε το αποτέλεσμα όμως και το άφησα έτσι.

Και μερικές φωτογραφίες από την Zalman:

2772007110235resizeom3.jpg

2772007110421resizega8.jpg

2772007110747resizelu1.jpg

2772007111045resizers4.jpg

2772007111254resizesp3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλέπω ενδιαφέρον στο θέμα, θα συνεχίσω την ενημέρωση.

Σήμερα προς απογοήτευσή μου συνειδητοποίησα ότι το mobo που θα μπει στο case πρέπει να έχει το slot για το PCI-E στο 6ο slot για να ταιριάξει. ’ρα εκτός από κάρτα γραφικών θα χρειαστώ και mobo.

dsc0010resizevm9.jpg

Μπαίνοντας στο Πλαίσιο να βρω το πιο φτηνό που θα μου έκανε δουλειά, εκτός του ότι όσα είδα δεν ταίριαζε η θέση για την κάρτα γραφικών, είδα ένα κομμάτι που τελικά θα με γλιτώσει από το μεγάλο συνολικό έξοδο αλλά και από χώρο-θερμοκρασίες μέσα στο κουτί.

Είδα αυτό το ABIT το οποίο έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών αλλά και ΗDMI connector. Τρελή φάση or what?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο κουτι,μεγεια,ημουν ετοιμος να το παρω απο Σουηδια γυρω στις 4500 κορονες(500ευρο)αλλα το ματαιωσα και πηρα κατι αλλο,παντος θα μεινεις ευχαριστημενος γιατι στην κατηγορια του ειναι κορυφη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.