Jump to content



nVIDIA 9800GTX (G92) Revealed(?)


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

το σιγουρο ειναι οτι κατι κραταει την 2900 πισω δεν ειναι δυνατον να μην μπορει να τρεξει το dirt ουτε σε 800χ600

εδω με την agp 1950pro και το τρεχα σχετικα ανετα σε medium settings...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Χθες, στις 23:56]

Με την τιμολογιακή πολιτική που ακολούθησε η ATI και σε συνδυασμό με τα τρομερά της specification κατάφερε να μας την φέρει

Τελικά τα specification μόνο στην θεωρία τα πάνε καλά γιατί απο ουσία ..... 0

Όσο για την τιμή , εκτος απο τα 340 που την πηρα , έσκασα και άλλα 200 για το Enermax 850w , οπος και πολυ όλοι που την πήραν , εδώ στο forum

Εγώ έκανα το μέγα λάθος να πουλήσω την 8800 GTS 640 για να πάρω με 90 ευρω επιπλέον την 2900

Κυρίως ήθελα την 2900 γιατι ειχα ακούσει κατι αποψεις περι μεγαλύτερης χρωματικής παλέτας , και καλύτερης ποιότητας εικόνας ( ασχολούμαι λίγο και με φωτογραφία )

Επίσης μου την ειχε σπάσει η Nvidia με το οτι δεν έβγαζε σωστούς drivers για Vista και κατι μικροπροβλήματα που ειχα με την HDTV.

Τελικά Διαπίστωσα οτι απο ποιότητα απεικόνισης η 8800 και η 2900 δεν έχουν καμία εμφανείς διαφορά :tomato:

Με την 2900 , από όταν την πήρα , έκανα ενα ψιλό o/c και έκτοτε βλέπω συνέχεια artifacts , συνεχώς κρασασρει το σύστημα , σε μερικά παιχνίδια εχει ελεεινή αποδοση , εαν βαλεις και AA την γονάτισες, Για να παραμείνει σε φυσιολογικές θερμοκρασίες θα πρέπει να Φύγεις απο το δωμάτιο ή να πάρεις την αποφαση οτι θα καταλήξεις το Δαφνί ( λόγο του εκκωφαντικού θορύβου)

Οι drivers οσο περνα ο καιρος χειροτερεύουν

Και το χειρότερο απο όλα ? Τις ανεβαζεις τα ρολόγια και δεν ανεβάζει αποδοση :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Με τα απο ώριμη σκέψη και αναλογιζόμενος τα παραπάνω γεγονότα κατέληξα στο συμπέρασμα

Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού

Nvidia και ξερό ψωμί :daisy: :daisy: :daisy:

Κοίτα και εγώ είμαι φανατικός οπαδός της NVIDIA αλλά μην τα ισοπεδόνουμε όλα. Νομίζω πως η κάρτα σου (σαν hardware) δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Αυτά τα παιχνίδια παίζονται και με 7800 GT ΣΧΕΤΙΚΑ άνετα. (>28 fps με medium settings). Ψάξε το λίγο με τους drivers.

Στο θέμα μας τώρα.

Παιδία είναι δυνατόν να είναι δύο φορές καλύτερη (200%) από την 8800 ultra? Δηλαδή με την ultra στα 1920 * 1200 όλα τα settings στο θεό, έχω 50 fps και με το G92 θα έχω 150 fps? Μου φαίνεται απίστευτο δεδομένου πως πότέ από το ένα μοντέλο στο άλλο δεν είχαμε δει τέτοιο χάσμα . Ένα 50 % δηλαδή από 50 σε 75 fps μου φαίνεται πιο λογικό (μιλάω πάντα για πολύ μεγάλες αναλύσεις γιατί είμαι σίγουρος πώς στις χαμηλές δεν θα υπάρχει η παραμικρή διαφορά. εξαιτίας του φρεναρίσματος από το CPU .)

Link to comment
Share on other sites

2 φορές πάνω μάλλον εννοούν 100% αύξηση σε επιδόσεις και όχι 200%.

Το θέμα είναι ότι τέτοιο χάσμα είδαμε και με τη σειρά 6 (5900 σε σχέση με την 6800) και με τη σειρά 7 (6800 σε σχέση με την 7800) και με τη σειρά 8 (7900 σε σχέση με την 8800).

Δε μου φαίνεται και απίθανο να το ξανακάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 12:14]

2 φορές πάνω μάλλον εννοούν 100% αύξηση σε επιδόσεις και όχι 200%.

Το θέμα είναι ότι τέτοιο χάσμα είδαμε και με τη σειρά 6 (5900 σε σχέση με την 6800) και με τη σειρά 7 (6800 σε σχέση με την 7800) και με τη σειρά 8 (7900 σε σχέση με την 8800).

Δε μου φαίνεται και απίθανο να το ξανακάνουν.

Εάν το εννοούν έτσι (100%) ίσως ναι. Δεν είναι τόσο απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 12:14]

2 φορές πάνω μάλλον εννοούν 100% αύξηση σε επιδόσεις και όχι 200%.

Το θέμα είναι ότι τέτοιο χάσμα είδαμε και με τη σειρά 6 (5900 σε σχέση με την 6800) και με τη σειρά 7 (6800 σε σχέση με την 7800) και με τη σειρά 8 (7900 σε σχέση με την 8800).

Δε μου φαίνεται και απίθανο να το ξανακάνουν.

Σοβαρή, όπως πάντα η nVidia δεν κάθεται να δημιουργεί μύθους χωρίς λόγο...και δεν επαναπαύεται στις δάφνες της...Όταν έφτιαξα το PC μου τον Μάιο, γίνονταν πολύς ντόρος κατά πόσο οι πρώτης γεννιάς dx10 κάρτες θα παίζουν ικανοποιητικά παιχνίδια τύπου Crysis...Εκεί επέλεξα για πρώτη φορά να αλλάξω από το στρατόπεδο της nvidia και να πάρω την ATIμη δίνοντας τα μισά λεφτά για κάτι πιο καινούργιας τεχνολογίας.. Και ως ένα βαθμο είμαι ικανοποιημένος. Περιμένοντας το Crysis και fullDx10, πιστεύω ότι η G92 θα μασσαει σίδερα...και ειδικά σε υψηλές αναλυσεις 1900χ1200 (native στην dell2407 που έχω...) όπου εκεί δεν μου τα λέει ,όπως περίμενα η ATIμη.

Δεν ξέρω αν θα λυθεί το PCIExpress 2.0 με bios update (;;;;;) και αν είναι να καταναλώνει λιγότερο θα απαιτεί δύο εξάπινα και όχι οκτάπινα (;;;;;;;).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όντως, με βάση τα τελευταία νέα στο XS, η 9800GTX αναμένεται ~το Νοέμβριο οπότε θα έχουμε μια πλήρη άποψη για το τι ψάρια πιάνει με το Crysis σαν κύριο και βασικό benchmark.

Πάντως όλοι μιλάνε για 50-70% πάνω από την Ultra σε επιδόσεις - όλα βάση φημολογιών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Όντως, με βάση τα τελευταία νέα στο XS, η 9800GTX αναμένεται ~το Νοέμβριο οπότε θα έχουμε μια πλήρη άποψη για το τι ψάρια πιάνει με το Crysis σαν κύριο και βασικό benchmark.

Πάντως όλοι μιλάνε για 50-70% πάνω από την Ultra σε επιδόσεις - όλα βάση φημολογιών.

και η 8800GTX μια χαρα παει:)

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι το Crysis θα έχει 5 "σετ" γραφικών:

Very Low

Low

Medium

High

Maximum

η 8800GTX με βάση τα λεγόμενα της Crytek θα είναι κάπου στο High. Maximum δε θα παίζει ούτε με σφαίρες μάλλον, όπου θα το αναλάβει η 9800.

Και πάλι όμως, τίποτα δεν είναι σίγουρο, όλα είναι φήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 19:18]

Αν υποθέσουμε ότι το Crysis θα έχει 5 "σετ" γραφικών:

Very Low

Low

Medium

High

Maximum

η 8800GTX με βάση τα λεγόμενα της Crytek θα είναι κάπου στο High. Maximum δε θα παίζει ούτε με σφαίρες μάλλον, όπου θα το αναλάβει η 9800.

Και πάλι όμως, τίποτα δεν είναι σίγουρο, όλα είναι φήμες.

medium-high θα ελεγα, ειδικα σε 1600*1200 και πανω, το θεμα ειναι αν οντως θα εχουμε καλυτερα fps σε vista, dx10 mode και 64bit εκδοση αποτι xp dx9 και 32bit στο ιδιο μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mέσα Νοεμβρίου το G92...... το οποίο θα αντικαταστήσει την 8800GTS !!!

Το G98 τα entry-level μοντελα της nVidia.

Η 8800GTX μάλλον παει για αργότερα(?) Λόγω ηρεμίας στην αντίπερα όχθη(?)

Link

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 01:07]

ατιμε με προλαβες:hehe:

ναι αλλά δεν ξέρω τι παίζεται με τις ειδησεις και τα βάζω στα αντιστοιχα threads. :p

Εdit : Α..πρέπει να εισαι newposter τυπος :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [18-08-2007 19:18]

Αν υποθέσουμε ότι το Crysis θα έχει 5 "σετ" γραφικών:

Very Low

Low

Medium

High

Maximum

η 8800GTX με βάση τα λεγόμενα της Crytek θα είναι κάπου στο High. Maximum δε θα παίζει ούτε με σφαίρες μάλλον, όπου θα το αναλάβει η 9800.

Και πάλι όμως, τίποτα δεν είναι σίγουρο, όλα είναι φήμες.

http://www.guru3d.com/newsitem.php?id=4204

δεν θα εκλεγόμουν αν το έπαιζε στο μαχ και μια 1950pro των 120 ευρώ

μιλάμε για δχ 9 πάντα η ubisoft και η ΕΑ δεν έχουν συνήθως μεγάλες απαιτήσεις

και για αυτό τους δίνω άριστα στη σοβαρότητα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 07:36]

"NVIDIA aims for 3 TFLOPS with next high-end GPU"

http://www.nordichardware.com/news,6911.html

omg? Αν αληθεύει τότε θα είναι πολύ γομαρίοβιτς. Είδωμεν.

Και όπως λέει κατά την ’νοιξη μεριά θα την δούμε, ελλείψει σοβαρού ανταγωνισμού....

Όσοι πήραν 880GTX από τον Νοέμβριο Που πρωτοβγήκε χαιρονται κάθε ευρώ που έδωσαν...Έναμιση χρόνο θα είναι top

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.