Jump to content



Πρόβλημα στο PC μετά από εγκατάσταση water cooling


bluewire

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια!

Εγκατέστησα το water cooling kit της Gigabyte (3d glaaxy II) καί το computer μου μία ανάβει μία όχι.

Εν τω μεταξύ δέν βλέπω καθόλου υγρό στο cpu block!!! Γιατί ? Τι έχω συνδέσει κάτι λάθος ?

Σας παρακαλώ απαντήστε γρήγορα, είμαι σε απόγνωση.

Φιλικά,

Ανδρέας.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα καλώς όρισες :)

’λλαξε τον τίτλο σου και κάτι πιο αντιπροσωπευτικό σε παρακαλώ. Τίτλοι του τύπου βοήθεια και λοιπά καλό είναι να αποφεύγονται. Το σωστό είναι ο τίτλος να περιγράφει το πρόβλημα για να σε βοηθήσουν και περισσότερα άτομα ;)

Πέραν αυτών, διάβασες καθόλου το manual για να δεις αν τα έκανες όλα σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα, κλασικά, βγάλε το έξω και στήσε το στο τραπέζι να το λειτουργήσεις εκεί.

Και βάλε τίτλο "Πρόβλημα στο PC μετά από εγκατάσταση water cooling" γιατί δεν σε βλέπω να παίρνεις απαντήσεις :p

Link to comment
Share on other sites

:)

Είμαι πολύ αγχωμένος.

Δέν έχω ξαναστήσει water cooling.Πάντως το μόνο καλό είναι ότι το κομπιούτερ μου δουλεύει καί δέν έχω καί διαρροές.

Τουλάχιστον μπορώ να είμαι στο ίντερνετ να βλέπω απαντήσεις στο πρόβλημά μου μιάς καί δουλεύει το κομπιούτερ.

Φιλικά,

Ανδρέας.

Link to comment
Share on other sites

Ναί κατά λάθος έκανα το ίδιο θέμα 2 φορές.

Για αέρα δεν ξέρω, βλέπω στον ένα σωλήνα κάτι μπουρμπουλήθρες.

Τώρα για την αντλία δεν ξέρω.Πώς το ελέγχω ? Στην αρχή όταν το άνοιξα το υγρό κύλησε μα όχι μέχρι καί τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το ρεύμα της αντλίας καί το ξαναέβαλα, ψιλοδονείται και έχει καί φωτάκι, άρα πρέπει να δουλεύει...

Για να με βοηθήσετε περισσότερο, κοιτάξτε στο google για gigabyte 3d galaxy ii review.

Να δείτε περί τίνος πρόκειται.

Radiator πώς λέγεται στα Ελληνικά ? Δουλεύει καί αυτό, έχει ένα τρίμερ που γυρίζει πιό γρήγορα τον ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Το υγρό πρέπει να το βλέπω να κινείται με πίεση συνέχεια ή πρέπει να το βλέπω στάσιμο ?

Στάσιμο το βλέπω, επίσης δοκίμασα να γυρίσω ανάποδα την αντλία καί αμέσως άρχισε να στέλνει υγρό στον επεξεργαστή αλλά δέν το είδα να μπαίνει μέσα στο CPU WATER BLOCK μα να μπαίνει απο τον ένα σωλήνα και να βγαίνει απο τον άλλον.

Είναι νορμάλ αυτό ?

Ευχαριστώ,

Φιλικά,

Ανδρέας.

Link to comment
Share on other sites

εξαέρωση... το τανκ ψηλότερα από το υπόλοιπο σύστημα, ανοιχτό, και προσθέτεις νερό μέχρι να μη χωράει άλλο, κουνώντας το ψυγείο γιατί συνήθως "κρατάει" αέρα...

αν δεν έχεις φυσαλίδες στο κύκλωμα δύσκολα θα τη βλέπεις τη ροή...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,

Σαν να βλέπω υγρό να φωσφορίζει στο CPU BLOCK.

Λογικά δουλεύει.Το θέμα είναι οτι δέν έχω mobo με sensors για να δώ θερμοκρασίες.Μόλις αλλάξω θα σας πώ να μου πείτε εάν είναι νορμάλ.

Να'στε καλά.

Φιλικά,

Ανδρέας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.