Jump to content



Αγορά φορητού-Βοήθεια


sfakattack

Recommended Posts

αιδιά έχω 1300 ευρώ για φορητό.Πρώτη μου φορά που επιλέγω φορητό γιατί βαρέθηκα τα κωλοdesktop.Έψαξα λίγο και βρήκα τα παρακάτω υποψήφια:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=988804

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=964212

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MultiramaNotebooks&cp_id=129590

Αυτό που θέλω από εσάς είναι να μου πείτε τα συν και τα μείον του καθενός, ιδιαίτερα αν έχετε στην κατοχή σας κάποιο από αυτά. Φυσικά θέλω να μου πείτε και τη δική σας επιλογή

Επειδή δεν το έψαξα και πολύ καλα αν έχετε άλλη λύση στα ίδια λεφτά, οι προτάσεις σας ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου αναλύσω τα πιο χτυπητά σημεία.

1) -αργός σκληρός

+όλα τα υπόλοιπα, αν και η ανάλυση της οθόνης μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλη

2) -πάλι αργός σκληρός

+τα υπόλοιπα πετάνε

3) -κανένα

+στο προτείνω. ιδιαίτερο σημείο η μπαταρία 9 στοιχείων

Από ότι κατάλαβα ψάχνεις med-end φορητό για παιχνίδια. Όλα μου τα σχόλια βασίζονται στη σχέση υλικού/τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sfakattack [Χθες, στις 22:43]

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MultiramaNotebooks&cp_id=129590

Εγω σημερα το εκανα παραγγελια και αυριο θα το εχω στα χερια μου ....

Μου φαινεται η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα ....

(Ασε που εχεις για 1 χρονο εγγυηση κλοπης απο τα multirama)

Το προηγουμενο μου λαπτοπ μου το κλεψανε σημερα την νυχτα απο το σπιτι στην Λευκαδα ;)

Αρα κανε υπομονη και αυριο θα σου πω ενυπωσεις απο το λαπτοπ ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οπως υποσχεθηκα επανερχομαι με εντυπωσεις ....

Το λαπτοπ ειναι απλα τελειο !!!

Στο 1Μ εκανε 24δευτ χωρις κανενα tweak ...

Τα vista τρεχουν αψογα χωρις κανενα προβλημα ....

Η οθονη εχει τελεια χρωματα και φωτεινοτητα ....

Η καμερα την οποια διαθετει εχει πολυ καθαρη εικονα (και ας ειναι μονο 2 mega pixels)...

Απο παιχνιδια δεν επαιξα ακομα κανενα για να σου πω πως παει ....

Και νομιζω πως η εγγυηση για 3 χρονια που εχει μιλαει απο μονη της ;)

Δεν μετανιωσα ουτε μισο δευτ. για τα 1200 ευρω που εδωσα :D

Θα σου ελεγα να το παρεις αφοβα ;)

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Fragma (ξερει αυτος) ;):D

Link to comment
Share on other sites

Polone, θα επιμείνω να μας πεις για τις εντυπώσεις σου και στα παιχνίδια...με κάποια benchs ίσως...εγώ ενδιαφέρομαι και για παιχνίδια...και με ψιλοκαίει το ζήτημα. Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή κάτι που προβληματίζει με το μηχάνημα γενικότερα ανέφερε το σε παρακαλώ.

Αν τα πάει καλά και στα παιχνίδια...τότε τον χτυπάω και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει και αλλους να λενε καλα λογια για το συγκεκριμενο multirama.

Να ρωτησω αν ξερει καποιος...το συγκεκριμενο δεν ειναι Santa Rosa με 965? Γιατι οι μνημες ειναι στα 667 και οχι στα 800?

Επισης δεν εχει hdmi ή dvi...:TD:

Link to comment
Share on other sites

Όντως ρε παιδιά...οι μνήμες...533.μεγάλη γυφτιά!αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου...Όσο για τις θύρες εμένα δεν με πολυαπασχολούν.Το acer που αναφέρω αρχικά έχει γρηγορότερες μνήμες από το multirama hdmi και dv.τι να επιλέξω δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Το Acer ειναι παρα πολυ καλο σε ολα εκτος απο τον πολυ αργο σκληρο το 4200 στροφων.

Για το Iron του Πλαισιου εχω παλι ακουσει καλα σχολια αλλα και αυτο εχει καπως αργουτσικο σκληρο. Η οθονη ειναι μεν παρα πολυ καλης ποιοτητας αλλα νομιζω η αναλυση ειναι καπως υπερβολικη για 15αρα.

και ενα review

http://www.trustedreviews.com/notebooks/review/2007/05/31/Acer-Aspire-5920/p1

Link to comment
Share on other sites

τα έχω διαβάσει αυτά τα reviews και σε ευχαριστώ.Και εγώ τον acer θα προτιμούσα αλλά σε όλα τα φόρουμ μου λένε για αργό σκληρό και πάνω από όλα για προβλήματα που παρουσιάζουν και το άθλιο service.Δεν ξέρω τι να πιστέψω.Πιστεύω πως αν στον acer βάλεις ένα καλό σκληρό τότε θα πετάει.και για τα λεφτά αυτά είναι σούπερ.Όχι ότι ο multirama πάει πίσω...Εξάλλου αυτός έχει και το + από την εγγύηση που προσφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Eγω βρηκα και κατι αλλο...

Στη καρτα γραφικων ο πυρηνας τρεχει 513 απο 475 ειναι το κανονικο αλλα οι μνημες ειναι στα 800 απο τα 1400 που θα επρεπε να εχει. Φαινεται πως εχει DDR2 αντι για DDR3.

Link to comment
Share on other sites

Riva Tuner

To DDR3 πρεπει να ειναι λαθος...Βασικα πρεπει να βρουμε ενα review φορητου με την ιδια καρτα για να δουμε διαφορα στις επιδοσεις.

Συμφωνα με αυτο δυο σε δυο εκδοσεις.

Μια με DDR2 στα 400MHz και μια στα 700 με DDR3. Το Acer δυστυχως εχει την DDR2 εκδοση.:TD:

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-8600M-GT.3986.0.html

Performance

The Acer Aspire 5920G is equipped with an Intel Core 2 Duo T7300 CPU which is powerful with a clock rate of 2.0 GHz. But, the highlight of this notebook is indeed the NVidia Geforce 8600M GT video card. It sometimes makes notebooks with this equipment popular, because its power is sufficient for playing up-to-date games.

Although it scored high in benchmark tests as well as in application test, it is still clearly outperformed by comparable competitor notebooks like, e.g., Asus G1S or MacBook Pro. Also at the FEAR performance test the Aspire 5920G reached at medium and maximum configuration only below-average values.

The same is true for the application benchmark Futuremark PCMark 2005. This is on the one hand a result of the built-in 200GB hard disk with 4200 revs/min which is clearly rather slow. There can even be an impact on games, e.g, longer load time, and maybe trouble dynamically reloading game levels. Also the built-in GDDR2 video memory, which is less powerful than GDDR3, can help explaining the low performance of the Acer Aspire 5920G.

In total the Acer Aspire 5920G's game and application performance can still be called good. The notebook should be sufficiently equipped for current games - maybe with some limitations - and applications.

http://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-5920G-Notebook.4217.0.html

post-418-1416073163,1798_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα 1280*800 ειναι τραγικα μικρή αναλυση. Σε 15αρα βλέπεις κόκο και δεν ειναι τοσο ευκρινής όσο πχ η 1440*900.

Αν εχεις μεγαλυτερη αναλυση τα βίστα εχω την εντύοωση ότι κανουν καλύτερο scaling στα εικονίδια και τα γραμματα απο τα XP αρα θα εισαι ΟΚ.

Πήγαινε και δες τα απο κοντα και θα καταλάβεις.

PS.

Αργός δίσκος με την ενοια της ταύτητας περιστροφής ΟΚ, ΑΛΛΑ ξεχνάς το areal density και επειδή ειναι 200αρης ειναι συμαντικά μεγαλύτερο απο ΠΧ εναν 120αρη. Αρα και οι επιδόσεις ειναι ισαξιες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.