Jump to content


Προτάσεις για Λευκάδα


n1ck0s

Recommended Posts

Φεύγω για Λευκάδα στις 17 τουτουνού. Έχετε να προτείνετε κάνα ενοικιαζόμενο; Κάποιο που ξέρετε ή κάποιο που έχετε μείνει και σας άρεσε; Ψάχνω για τρίκλινο (καλό θα ήταν όχι πάνω από 80)

Επειδή σήμερα φεύγω για Σύρο και γυρνάω 15 δεν θα έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου για να ψαχτώ, οπότε κάθε βοήθεια πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω καταγωγή από Λευκάδα αλλά δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο για κατάλυμα... Πάντως θα βρείς don't worry.... Ένα είναι σίγουρο ότι θα παθεις πλάκα με τις παραλίες, τα νερά, το πράσινο, και τα χρώματα...

Tip: Οταν φτάσεις και καθ'οδον προς την παραλία Κάθισμα, ΠΡΙΝ το χωριό του Αγ. Νικήτα... υπάρχει ένα φοβερό σημείο όπου μπορεί να χωθείς δεξιά με το αυτοκίνητο και να χαζέψεις ΟΛΟ ΜΑ ΟΛΟ το Ιονιο....

BTW Πήρε το μάτι μου σε διαφήμιση της Ελλάδας στο CNN... την παραλία Πόρτο Κατσίκι... εκει και αν θα πάθεις....

Πάρε και μία φώτο απο το Κάθισμα...έτσι για αρχή...

2005051566445189996_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ και εγώ ρε μαν που ΕΓΩ τράβηξα αυτές τις φώτος (και αναπολώ), χτες βράδυ την ώρα που πήγαινα δουλεια στις 3το πρωί με πηραν φιλοι απο κάτω να μου πουν οτι γίνεται χαμός στο νησί και Λευκάδα έχω να παω απο ένα 3μερο περυσι τον Αυγουστο που μου βγήκε ξυνό καθώς γύρισα αρων-αρων στην Αθηνα λόγω δουλειας??? :D :D :D

Οσο για φέτος δεν το συζητάω...απο Σεπτέμβριο μεριά διακοπες και ΑΝ... ευχαριστώ πολύ???

Περαστικά μας....

Link to comment
Share on other sites

To avatar gbak δεν σου κάνει για αρχή??? :p...το βράδυ παντως θα έχω καλύτερο avatar (σχετικό με αυτό που λες ) μέτα απο την χθεσινοβραδυνη προτροπή στην δουλεια by John και Ιppo.... :D (Θα κάψω όλον τον κόσμο.... :hehe: )

ΕDIT

Τωρα να πω και στο παλικάρι που ρωτάει για την Λευκάδα... καλύτερα για διαμονή θα είναι να κοιτάξεις όχι μέσα στην πολη της Λευκάδας λόγω υγρασίας, συνωστισμού και παρκινγκ αλλά στα παραδίπλα χωριά/οικισμοι όπως Λυγιά, Νικιάνα όπου θα είσαι και 1 βήμα απο την πόλη 2-3 km και θα έχεις και την ησυχία σου και την άπλα σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

To avatar gbak δεν σου κάνει για αρχή??? :p...το βράδυ παντως θα έχω καλύτερο avatar (σχετικό με αυτό που λες ) μέτα απο την χθεσινοβραδυνη προτροπή στην δουλεια by John και Ιppo.... :D (Θα κάψω όλον τον κόσμο.... :hehe: )

Αρχική απάντηση από perp

Τωρα να πω και στο παλικάρι που ρωτάει για την Λευκάδα... καλύτερα για διαμονή θα είναι να κοιτάξεις όχι μέσα στην πολη της Λευκάδας λόγω υγρασίας, συνωστισμού και παρκινγκ αλλά στα παραδίπλα χωριά/οικισμοι όπως Λυγιά, Νικιάνα όπου θα είσαι και 1 βήμα απο την πόλη 2-3 km και θα έχεις και την ησυχία σου και την άπλα σου...

-----> edit.gif <-----

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Χθες, στις 20:30]

Τωρα να πω και στο παλικάρι που ρωτάει για την Λευκάδα... καλύτερα για διαμονή θα είναι να κοιτάξεις όχι μέσα στην πολη της Λευκάδας λόγω υγρασίας, συνωστισμού και παρκινγκ αλλά στα παραδίπλα χωριά/οικισμοι όπως Λυγιά, Νικιάνα όπου θα είσαι και 1 βήμα απο την πόλη 2-3 km και θα έχεις και την ησυχία σου και την άπλα σου...

+1 Στον κυριο πιο πανω :D

Κοιτα προς Νικιανα μερια .... ησυχα και αρκετα κοντα απο την πολη (6 χλμ)

Και αν αρχιζεις να ανεβαινεις στα βουνα στην Νικιανα θα δεις ολα στο πιατο (και το σπιτι μου) :hehe:

Μακαρι να μπορουσα να παω αλλη μια φορα φετος αλλα δεν παιζει :( (ειχα παει πριν 2 εβδομαδες)

Link to comment
Share on other sites

@ chosen

Εντάξει το έκανα edit as requested... 1 ποστ μου ξέφυγε πάντως και μάλιστα σε off-topic θέμα....

@ o polonos

Αστα μαν, ουτε και εγώ το βλέπω φέτος και όσο καταλαβαίνω ότι δεν θα πάω τόσο όλο κάτι γίνεται και η Λευκάδα εμφανίζεται μπροστά μου... Χτες το πρωί στην δουλειά με ρώτησε μία συνάδερφος αν τα ΚΤΕΛ για Λευκάδα φεύγουν απο Κηφισσό... Μα δεν με λειπούνται καθόλου?? :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια παραλία θυμάμαι, από άποψη βυθού, κάπου ανάμεσα στη Βασιλική και Πόρο.

http://www.greenvilla.gr/pages/mapgr.htm

(δεν το είδα στο χάρτη, δεν ήταν χωριό, μόνο παραλία, που από ότι έμαθα παλιότερα δεν υπήρχε καν -καλός- δρόμος.

Μιλάμε για πολύ κρύο νερό, πολύ καθαρό, και ωραίο βυθό (όσο βαθύ χρειάζεται χωρίς να απομακρυνθείς για . . . μίλια!).

Σαν αίσθηση πολύ καλός ήταν (αν δεν τα μπερδεύω) ο ’γ. Νικήτας (νομίζω κάπου εκεί είχα βουτήξει με ένα κύμα σαν το εικονιζόμενο - baywatch φάση!).

Τελικά πέρασαν πολλά χρόνια από τότε που πήγα τελευταία φορά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις επέστρεψα από Λευκάδα παίδες. Δεν έβρισκα δωμάτιο αλλά βρήκα γνωστούς και με φιλοξένησαν :). Είναι πάρα πολύ δυνατή, δεν το περίμενα. Αν και τόσα χρόνια προτιμώ Αιγαίο, άρχισα να αναθεωρώ...

dsc00048az1.th.jpg

dsc00053uc6.th.jpg

dsc00083de1.th.jpg

dsc00098fy2.th.jpg

@ea6gka: Μια χαλκιδική πρέπει κάποια στιγμή να την τιμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο n1ck0s... καλα λες και βλεπω δικες μου φωτογραφίες.... :D

πες μου τώρα αν εχεις βρει ποτε τέτοιες παραλιες, χρωματα και νερα στο Αιγαίο... Το καθε μέρος εχει την ομορφιά του βέβαια αλλα οτι και να πεις μερικά πράγματα βγάζουν μάτι....

καταρχήν ξεφεύγει το μάτι και για μένα πολυ βασικό ο ήλιος πεφτει μπροστά σου (ειδικά αν εχω πιει και κάτι παραπάνω και ακουω τιποτα τρελές μουσικές αλλα best) ... δεν δύει ουτε λιγο αριστερά, ουτε λιγο δεξιά... ο προσανατολισμος των παραλιών ειναι αντε γεια....

Μηπως εν τέλει να παω φέτος και να αφήσω τις Βορειες Ευβοιες και τα Πηλια??? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.