Jump to content



Office 2007 & 2003 προβλημα με ελληνικα


mavelgr

Recommended Posts

Καλησπερα Παιδια

Μετα την εγκατασταση του Office 2007 παραλληλα με το 2003 και εγκατασταση μονο του Excel και των office tools και του shared συμβαινει το εξης παραδοξο.

Στο Word 2003 και μονο (οχι Notepad οχι Word Pad) δεν μπορω να γραψω ελληνικους χαρακτηρες παρα μονο εαν πατησω ενα space ή backspace πριν ξεκινησω να γραφω τη λεξη επισης με τιποτα δεν μπαινου τονοι στους ελληνικους χαρακτηρες

Αν σας εχει τυχει και το λυσατε please Help

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να έχεςι εγκατεστημένες δυο εκδόσεις office?

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να έχεις π.χ το 2003 όλο και το 2007 το απλο

Αλλα και πάλι απεγκατεστησε τα όλα και εγκατέστησε μόνο απο την πιο προσφατη έκδοση μόνο τα κομμάτια που χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mavelgr [Σήμερα, στις 14:37]

Καλησπερα Παιδια

Μετα την εγκατασταση του Office 2007 παραλληλα με το 2003 και εγκατασταση μονο του Excel και των office tools και του shared συμβαινει το εξης παραδοξο.

Στο Word 2003 και μονο (οχι Notepad οχι Word Pad) δεν μπορω να γραψω ελληνικους χαρακτηρες παρα μονο εαν πατησω ενα space ή backspace πριν ξεκινησω να γραφω τη λεξη επισης με τιποτα δεν μπαινου τονοι στους ελληνικους χαρακτηρες

Αν σας εχει τυχει και το λυσατε please Help

Σε τι λειτουργικό σύστημα είσαι (ποια ακριβώς έκδοση Windows και με τι service pack) ;

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται να χρησιμοποιησω το Excel 2007 για την επεξεργασια κυβων απο SQL 2005 οποτε εγκαθιστω μονο το Excel και shared και τα office tools.

Ακομα και απεγκαθιστώντας το International Language Support το προβλημα δεν διορθωνεται

Το σεναριο απεγκαταστασης και εγκαταστασης του 2003 & 2007 δεν παιζει γιατι μιλαμε για 100 clients !!

Λειτουργικο :XP SP2

Link to comment
Share on other sites

’σχετο : έχεις εγκατεστημένο Nero και αν ναι, ποια έκδοση; Ρωτάω γιατί το nero 7.8 ήταν υπεύθυνο για τις διαλυμένες ελληνικές γραμματοσειρές σε δύο pc μου. Το πρόβλημα λύθηκε μόνο μετά από format και επανεγκατάσταση λειτουργικού (XP SP2), οπότε και εγκατέστησα την παλιότερη έκδοση 7.0.8 (nero)

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο πρόβλημα δύσκολα θα λύθει για αυτό και είπα για απεγκατάσταση και εγκατάσταση μόνο του πιο προσφάτου office.

Και πάλι όμως μπορεί να μην λυθεί αν παίζει καποιο μπέρδεμα με άλλο software όπως το nero.

Μου φαινεται η θα μπεις στον κόπο να τα αλλάξεις όλα ή θα το αφήσεις όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια χαρα παιδια.

Επαναφερω αυτο το θεμα γιατι το εχω παθει κ εγω τωρα.Σε καθαρη εγκατασταση WIndows xpsp2 EN με Word2003

οταν γυριζω το keyboard στα ελληνικα τοτε για να γραψω πρεπει πρωτα να πατησω space.Αν το πατησω μετα ξεκιναει και γραφει κανονικα.Το μεγαλο προβλημα δεν ειναι αυτο αλλα το οτι μολις πατησω τον τονο ξανακολλαει,με αποτελεσμα να μην μπορω να τονισω καμια λεξη.

Οι τονοι δουλευουν κανονικα στα υπολοιπα προγραμματα(Outlook,Excel,Explorer).Εχω δοκιμασει και αλλα keyboard αλλα τπτ.

Εχει τυχει σε καποιον απο εσας και να βρηκε λυση?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό - Άσχετο FYI:

To 2007 είχε τεράστιο πρόβλημα με τα Ελληνικά. Προσωπικά δεν μπορούσα να ανοίξω παλιά αρχεία που είχαν ενεργοποιημένο το συλλαβισμό (hyphenation) ή να ενεργοποιήσς το συλλαβισμό σε νέα αρχεία. Κρεμούσε κατευθείαν το Word, ακόμη και μετά από κάποια SPs της MS που έβαλα.

Τελικά βρήκα διαφορετικούς speller και hyphenator (από άλλο κατασκευαστή) και έτσι έστρωσε το πράγμα (στο Laptop με Vista32).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.