Jump to content



CPU Installation!


overclockerd

Recommended Posts

Γειά σας φίλοι μου! είμαι στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιασώ έναν οδηγό τοποθέτησης της CPU! ο ο οδηγός συνοδεύεται απο εικόνες που θα σας βοηθήσουν να κατανοήσετε τι πρέπει ακριβώς να κάνετε! Προσοχή!: Αυτός ο οδηγός δεν απευθύνεται σε έμπειρους χρήστες,αλλα σε αρχάριους! επισής οσοι δέν θέλουν να το διαβάσουν ασ μην το διαβάσουν και ας μην σχολιάσουν την καλή πρόθεση που έχω για να βοηθήσω κάποιους χρήστες που μπορεί να χρειάζονται βοήθεια!!!!Αυτά!:razz:

Βήμα 1 - Ελέγχος : Πρίν αρχίσουμε πρέπει να σιγουρευτούμε πως όλα είναι εντάξει!

1)Τα Pins του επεξεργαστή cimg1105uc3.th.jpg Κοιτάξτε προσεκτικά μήπως κάποιο Pin είναι χτυπημένο!

2) Προσέξτε! σε μερικές μητρικές κάρτες πρέπει να βάλετε τις βάσεις της ψύχτρας μόνοι σας! μην φοβάστε! είναι απλό...απλώς βιδώστε τις βάσεις πάνω στις υποδοχές για τις βίδες (Τις έχω κυκλόσει με κόκκινο χρώμα!:razz:)cimg1111oc8.th.jpg

Βήμα 2 - Προετοιμασιά για την εγκατάσταση : Αρχικά το Socket έχει κατεβασμένο το "Μπαστουνάκι"(Βλέπε Φότο)cimg1108da5.th.jpg

εσείς πρέπει να το ανασηκώσετε 90 μοίρες(Δηλαδή μέχρι εκεί που φτάνει!) απάλα όμως για να μήν σπάσει... cimg1109uc9.th.jpg

Βήμα 3 - Εγκαταστάση CPU : Και τώρα τα...εύκολα! απλώς τοποθετήστε την CPU ετσί οπώς δείχνει το "Βελάκι"(Σε ένα σημείο του Socket δέν υπάρχουν Pins) Εκεί λοιπόν μπαίνει το "Βελάκι", για να σιγουρευτείτε πώς εγίνε σώστα η τοποθέτηση κοιτάξτε εάν "Κάθεται" ο επεξεργαστής σωστά! μέτα βάζουμε την θερμοαγώγιμη ή Θερμοαπαγωγική πάστα η οποιά κλείνει τα κένα αέρος ανάμεσα στην ψύχτρα και τον επεξεργαστή και πωλείτε σε ειδικές συριγγές που θα τις βρείτε απο 2 Ευρώ και άνω(Πολύ άνω!). Για να βάλετε την πάστα, βάλτε στην μέση του επεξεργαστή μιά σταγόνα στο μέγεθος του ενός λεπτού(Η πάστα θα απλωθεί όταν βάλετε την ψύχτρα απο πάνω! cimg1112mi9.th.jpg

Βήμα 4 - Τοποθέτηση Ψύχτρας : Λοιπόν αυτό είναι το τελευτέο κομμάτι του οδηγού μας(Και αυτό που θέλει ιδιαίτερη προσοχή!) Πρώτα ελέγχουμε την ψύχτρα για βαθουλόματα και γρατζουνιές, εάν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί η ψύχτρα και έχει πάστα πάνω πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να την καθαρίσετε εντέλως πριν να την βάλετε!. Η διαδικασιά είναι απλή Παίρνετε την ψύχτρα στα χέρια σας και την τοποθετήτε όπως σας προτείνει ο κατασκευαστής(είτε γιά την Stock Είτε για οποιαδήποτε Aftermarket !) λοιπόν κλέιστε τα κλιπάκια αριστερά δεξιά και πατήστε την ασφάλεια(Βλέπε τις φοτό) και τέλος σιγουρευτήτε πώς η ψύχτρα είναι καλά κουμπωμένη και δεν κουνίετε! Α! και για να μην έχουμε "παρατράγουδα" συνδέστε το Καλώδιο του ανεμιστήρα στην υποδοχή της μητρικής!(Βλέπε Φότο)

cimg1113wg7.th.jpg

Η ψύχτρα μας τοποθετημένη!

cimg1114ij3.th.jpg

Βάζωντας τα κλιπάκια !

cimg1115pb9.th.jpg

Κουμπόνωντας την ψύχτρα!

cimg1116vx3.th.jpg

Συνδεόντας το καλώδιο της ψύχτρας

Λοιπόν εάν ολά πήγαν καλά ως εδώ μόλις πάτησετε το κουμπί ο υπολογιστής πρέπει να δουλεύει ! εαν όμως εμφάνισει κάποιο πρόβλημα ψάξτε και σίγουρα θα βρείτε την λύση αφού είναι μια διαδικασία απλή και εύκολη αρκέί να είστε προσεκτικοί!

Κλείνωντας να πώ πώς η διαδικασία δεν είναι ίδια για όλους τους επεξεργαστές! Εάν θέλετε να εγκαταστήσετε έναν επεξεργαστή της AMD OK! εάν όμως θέλετε ενάν της intel, η διαδικασία είναι διαφορετική! οπώς και άν είναι επέξεργαστης για laptop!

ΥΓ Δεν ευθύνομαι σε περιπτώση βλάβης ή δυσλειτουργίας! οτί και αν κάνετε είναι δική σας ευθήνη! Sorry εάν έκανα ορθογραφικά λάθη!

Ευχομαί ολά να πάν κάλά!

Μάριος(overclockerd):razz: (Το συγκεκριμένο θέμα εχεί ανοιχτεί απο εμένα και σε αλλό Φόρουμ!):bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Αμά δεν καταλαβαίνετε κάτι ρώτηστε είτε εμένα είτε καποίον....αλλό! και αν θέλετε μπορείτε να με βοηθάτε ωστέ να κάνω καλύτερους οδηγούς! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overclockerd [Σήμερα, στις 00:02]

Ευχαριστώ παιδιά! ελπίζω να γίνει ακόμα καλύτερος με την βοήθεια σας!

Ένα βήμα θα ήταν καλύτερες ίσως φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 06:59]

Ένα βήμα θα ήταν καλύτερες ίσως φωτογραφίες.

Θα το έχω υπόψη μου! ευχαριστώ για την συμμετοχή και για όλες τις προτάσεις σας! πείτε και οι άλλοι τις προτάσεις σας ώστε ο οδηγός να γίνει καλύτερος!:p
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος οδηγός και εξαιρετικα χρήσιμος! :T:

Μια μικρή βελτίωση μόνο έχω να προτείνω:

Στο κομμάτι που μιλάς για την πάστα, ένας καλύτερος τρόπος έιναι να βάλεις την πάστα στο κέντρο και με ενα πλαστικό γάντι ("χειρουργικό"), με ενα polybag ή ακόμη και με το δάχτυλο, να απλώσεις την πάστα ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή έτσι ώστε να δημιουργηθεί ενα ομοιόμορφο "φιλμ". Ο τρόπος αυτός είναι μακράν καλύτερος καθώς η πάστα απλώνεται πολύ καλύτερα και ομοιόμορφα απ' ότι αν τη ζουλήξεις με τη ψύκτρα, όπου υπάρχει κίνδυνος να μην απλωθεί σωστά και να πρέπει να την αφαιρέσεις και να την ξαναβάλεις, καθώς αλλιώς θα λειτουργεί ως μόνωση. Απτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland

Πολύ ωραίος οδηγός και εξαιρετικα χρήσιμος! :T:

Μια μικρή βελτίωση μόνο έχω να προτείνω:

Στο κομμάτι που μιλάς για την πάστα, ένας καλύτερος τρόπος έιναι να βάλεις την πάστα στο κέντρο και με ενα πλαστικό γάντι ("χειρουργικό"), με ενα polybag ή ακόμη και με το δάχτυλο, να απλώσεις την πάστα ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή έτσι ώστε να δημιουργηθεί ενα ομοιόμορφο "φιλμ". Ο τρόπος αυτός είναι μακράν καλύτερος καθώς η πάστα απλώνεται πολύ καλύτερα και ομοιόμορφα απ' ότι αν τη ζουλήξεις με τη ψύκτρα, όπου υπάρχει κίνδυνος ακόμη και να μην απλωθεί σωστά και να πρέπει να την αφαιρέσεις και να την ξαναβάλεις, καθώς αλλιώς θα λειτουργεί ως μόνωση. Απτα! :D

Συμφωνω!...

@overclockerd---Πάντως ωραίος οδηγός για κάποιον που δισταζει να εγκαταστησει την Cpu σε ενα Η/Υ!

Keep on!:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland

Πολύ ωραίος οδηγός και εξαιρετικα χρήσιμος! :T:

Μια μικρή βελτίωση μόνο έχω να προτείνω:

Στο κομμάτι που μιλάς για την πάστα, ένας καλύτερος τρόπος έιναι να βάλεις την πάστα στο κέντρο και με ενα πλαστικό γάντι ("χειρουργικό"), με ενα polybag ή ακόμη και με το δάχτυλο, να απλώσεις την πάστα ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια του επεξεργαστή έτσι ώστε να δημιουργηθεί ενα ομοιόμορφο "φιλμ". Ο τρόπος αυτός είναι μακράν καλύτερος καθώς η πάστα απλώνεται πολύ καλύτερα και ομοιόμορφα απ' ότι αν τη ζουλήξεις με τη ψύκτρα, όπου υπάρχει κίνδυνος ακόμη και να μην απλωθεί σωστά και να πρέπει να την αφαιρέσεις και να την ξαναβάλεις, καθώς αλλιώς θα λειτουργεί ως μόνωση. Απτα! :D [/quote

εγκρινω και επαυξανω ετσι με βασηγ αυτον τον οδηγο εβαλα arctic silver 5 στη cpu του σερβερακου μου και ειδα καλυτερη εφαρμογη στην πραξη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.