Jump to content


(UPDATED) Επιτέλους custom υδρόψυξη� Τι πάει στραβά???


perp

Recommended Posts

To update ξεκινάει από εδώ

Και ναι λοιπον... ηρθε η ωρα για νεράκι στο συστημα μου καθως πια οι θερμοκρασίες και ο θορυβος αρχιζουν και γινονται issues... Κανα μηνα τώρα, το χω ψαξει αρκετα πιστεύω και εχω καταλήξει σε ορισμένα κομματια.... Πριν ομως.... να πω και και πως εχουν τα πράγματα και τι εχω κανα νου ωστε να διευκολυνθούμε ολοι στις απαντήσεις μας....

Αρχικα σκέφτομαι να κρατήσω το stacker 810 και αν δεν πετύχει αισθητικά η μοντα για plexy στο πλαινο, να παω σε κανα Lian Li V2000 Plus II ή καποιο παρεμφερές που να προσφέρεται λογω εσωτερικου χωρου για υδρόψυξη και βεβαια να μπει και plexy πλαινο....

Ολο το setup της υδρόψυξης θέλω να ειναι μεσα στο κουτι

Το ψυγείο λογω της διαμόρφωση του 810 θα μπει οριζόντιο....

Προς τo παρών θα βάλω 1 μονο blockστον Quad και αργότερα στην κάρτα γραφικών (μετα την αναβάθμιση)... αρα μιλαμε για 1 +1... 2 block

Λεω να κρατήσω τους 12ρηδες Silent LED fans της CM που εχω ηδη για να μπουν στο ψυγείο... ωστε και να δώσουν και φως στο εσωτερικό...

Με ενδιαφέρει και το συνολικό αισθητικό αποτέλεσμα της ολης συνθεσης, οποτε θέλω να κινηθώ σε λύσεις plexy και να αποφύγω γενικά την πολύ πλαστικούρα...

Το λοιπόν...

1) Οσον αφορά το ψυγειο πιστεύω οτι ενα 3πλο ειναι αρκετό... Ποιο απο τα 2 όμως? Το Black Ice GT Stealth III ή το Black Ice Xtreme III (αν και κλεινω προς στο 1ο)

2) Για αντλία εχω καταλήξει σε αυτές τις 2... στην Laing D5 (περισσότερο) και στην Swiftech MCP655

3) Για reservoir σκέφτομαι αυτό του 11

4) Για waterblock ειμαι αναμεσα στο Apogee GT και σε αυτό το waterblock του 11

Θέλω τις εντυπωσεις σας και την γνώμη σας για τις επιλογές μου και ως μεμονωμένα κομματια και ως σύνολο (αν καπου υπάρχει αδύναμο σημείο δηλαδή ) και βεβαια αν χρειάζεται να κανω κάποια αλλαγή....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Για waterblock μην επιλέξεις το Apogee GT.

Τις αντλίες που έχεις τσεκάρει, είναι και οι δυο εξαιρετικές.

Το reservoir είναι πάρα πολύ καλό !

Με το ψυγείο, αφού έχεις πάρει την απόφασή σου νάναι μέσα στο κουτί, όποιο από τα δύο βάλεις, μικρή διαφορά θα έχει. Μάλλον το πρώτο είναι πιο "ψυκτικό". Αυτό που θα κάνει τη διαφορά, είναι το ψυγείο νάναι εκτός, κράτα κάπου στο μυαλό σου αυτήν την παρατήρηση. Αντιλαμβάνομαι ασφαλώς ότι αυτό δημιουργεί προβλήματα.

Μην παρεμβάλεις στο κύκλωμά σου, άλλα βοηθήματα (πχ θερμόμετρα, Indicators, κλπ). Μειώνουν τη ροή (που είναι πολύτιμη).

Καλή επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

Για ψυγειο το τριπλο swiftec θεωρειτε καλυτερο(εκτος απο thermochill)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976863&product=964735

Και για block ριξε μια ματια στα http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976861&product=933937 & http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976861&product=964727

Link to comment
Share on other sites

@ def : Kαι εγώ τα καλύτερα έχω ακούσει...

@ chessman: Ναι το ψυγείο δεν το θελω έξω...για αισθητικους κυρίως λόγους...οσο για τα βοηθήματα ουτως η αλλος δεν θα ειχα στην λιστα... περισσότερο εφετζιδικα μου κανουν....

@ unstoppable: Για αυτο το 3πλο ψυγείο της swiftech το εχω ακουσει και εγώ οτι ειναι καλο... βασικα σκεφτόμουνα το thermochill το HE 120.3 αλλα στο site το βλεπω οτι ειναι discontinued.... :mad: Οσον αφορα τα cpu waterblocks της Dtek και Swiftech εχεις δοκιμάσει κάποιο απο αυτά?? Γιατι εχω ακουσει διάφορα ρε γμτ και φοβάμαι...

@ SirDiman: Ευχαριστώ ρε μαν...

Μηπως γνωρίζετε αν καποιο απο ολα αυτα τα ψυγεία θα έχει πρόβλημα στην περίπτωση που μπει στο μέλλον κάθετα ή στο πλαι?

Με αυτους τους ανεμιστήρες που εχω ήδη θα κάνω δουλειά ή πρέπει να αλλαξω και αυτους?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 22:15]

Το fusion μαζι με το τριπλο swiftec εχω στον quad core μου, με πολυ καλα αποτελεσματα πιστευω.

Ωραίος... btw ξερεις μηπως κάτι για αυτό που ρωτάω στο προηγούμενο post? σχετικα με τον προσανατολισμό του ψυγειου και τους ανεμιστήρες??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις το ψυγειο στο πατο του κουτιου και οι ανεμιστηρες να τραβανε απο κατω.. (οσο πιο κατω τοσο πιο κρυος α αερας) αυτο θα κανω εγω στο stacker 831 αλλα με τετραπλο ψυγειο.. οπως εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=39795

οι ανεμιστηρες πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα. εξαλλου ειναι κ αθορυβοι..:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steliosk1 [Σήμερα, στις 23:08]

Μπορεις να βαλεις το ψυγειο στο πατο του κουτιου και οι ανεμιστηρες να τραβανε απο κατω.. (οσο πιο κατω τοσο πιο κρυος α αερας) αυτο θα κανω εγω στο stacker 831 αλλα με τετραπλο ψυγειο.. οπως εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=39795

οι ανεμιστηρες πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα. εξαλλου ειναι κ αθορυβοι..:T:

Αρχικά και εγω 4πλο σκεφτόμουνα αλλα σκεφτηκα μηπως ειναι too much για 2 blocks... εσυ ποσα blocks θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steliosk1

Μπορεις να βαλεις το ψυγειο στο πατο του κουτιου και οι ανεμιστηρες να τραβανε απο κατω.. (οσο πιο κατω τοσο πιο κρυος α αερας) αυτο θα κανω εγω στο stacker 831 αλλα με τετραπλο ψυγειο.. οπως εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=39795

οι ανεμιστηρες πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα. εξαλλου ειναι κ αθορυβοι..:T:

Συμφωνω. Βασικά μπορείς να βαλεις και κάτι ποιο δυνατό παρέα με ένα fan controler έτσι ωστε όταν θες benchαρεις & να clockαρεις να τους βάζεις ποιο δυνατα για να εχεις και καλύτερες temps.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 21:36]

Αρχικά και εγω 4πλο σκεφτόμουνα αλλα σκεφτηκα μηπως ειναι too much για 2 blocks... εσυ ποσα blocks θα βάλεις?

Για αρχη ενα block απο eleven.. θελω πρωτα να παρω μια καλυτερη καρτα ( δε μου γεμιζει το ματι η 8500gt 512mb ) για να βαλω κ εκει μπλοκ.. απλα ξεκιναω απ την αρχη δυναμικα γιατι θα κοπει το κουτι οποτε ας γινει μια κ καλη..

τωρα, περι controller ειμαι απολυτα συμφωνος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Χθες, στις 23:36]

Συμφωνω. Βασικά μπορείς να βαλεις και κάτι ποιο δυνατό παρέα με ένα fan controler έτσι ωστε όταν θες benchαρεις & να clockαρεις να τους βάζεις ποιο δυνατα για να εχεις και καλύτερες temps.;)

Μαλιστα... κοίτα, σκέφτομαι αρχικά να το στήσω με αυτους που έχω και αν δώ οτι δεν τραβάνε απλα τους αλλάζω με κατι πιο δυνατό.... fan controller ειχα και έκανε δουλεια οποτε μάλλον θα ξαναμπει... το συστημα κλοκαρισμένο ειναι...απλα τωρα πρέπει να παω σε νερο γιατι ο αερας δεν ειναι λύση ή μαλλον να λειτουργω το Α/C οποτε τον έχω ανοιχτο και παιζω κανα game ή benchάρω... :p

Αρχική απάντηση από steliosk1 [Σήμερα, στις 00:13]

Για αρχη ενα block απο eleven.. θελω πρωτα να παρω μια καλυτερη καρτα ( δε μου γεμιζει το ματι η 8500gt 512mb ) για να βαλω κ εκει μπλοκ.. απλα ξεκιναω απ την αρχη δυναμικα γιατι θα κοπει το κουτι οποτε ας γινει μια κ καλη..

τωρα, περι controller ειμαι απολυτα συμφωνος. ;)

Μια χαρα μαν...έτσι την έχω δει και εγώ... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Chessman

Για waterblock μην επιλέξεις το Apogee GT.

Τις αντλίες που έχεις τσεκάρει, είναι και οι δυο εξαιρετικές.

Το reservoir είναι πάρα πολύ καλό !

Με το ψυγείο, αφού έχεις πάρει την απόφασή σου νάναι μέσα στο κουτί, όποιο από τα δύο βάλεις, μικρή διαφορά θα έχει. Μάλλον το πρώτο είναι πιο "ψυκτικό". Αυτό που θα κάνει τη διαφορά, είναι το ψυγείο νάναι εκτός, κράτα κάπου στο μυαλό σου αυτήν την παρατήρηση. Αντιλαμβάνομαι ασφαλώς ότι αυτό δημιουργεί προβλήματα.

Μην παρεμβάλεις στο κύκλωμά σου, άλλα βοηθήματα (πχ θερμόμετρα, Indicators, κλπ). Μειώνουν τη ροή (που είναι πολύτιμη).

Καλή επιτυχία !

με ενδιαφερει και μενα να ρωτησω τον λογο που δεν θες να παρει (Για waterblock μην επιλέξεις το Apogee GT) γιατι εμενα μου αρεσε προσωπικα αυτο απο οτι ειδα...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976861&product=943509

και αντι αυτου του block τι θα προτεινες απο πλαισιο???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 16:13]

το ψυγείο στο πάτωμα και να αποβάλει όλη τη ζέστη του κυκλώματος ΜΕΣΑ

στο κουτί δεν είναι λάθος σκέψη???

Εντάξει και σιγά την ζέστη... εξάλλου υποτίθεται οτι εχεις και αλλους ανεμιστηρές να βγάζουν τον ζεστο αέρα απο το κουτί... ειναι πολύ βολικό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 17:52]

Εντάξει και σιγά την ζέστη... εξάλλου υποτίθεται οτι εχεις και αλλους ανεμιστηρές να βγάζουν τον ζεστο αέρα απο το κουτί... ειναι πολύ βολικό πάντως...

Εξαρτάται μάλλον και απο το κουτι...εγώ με το χαζοarmor δεν το σκεφτομαι καν να

βάλω ψυγείο στο πάτο,όχι γιατι θα βγάζει ζεστο αέρα, αλλά γιατί σε εκείνη τη περιοχή

ήδη υπάρχει ζεστός αέρας απο την GTX.

Δεν ξέρω κατα πόσο θα απέδιδε το ψυγειο εκεί...σε μενα τλχ.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς ;) Απλά εχοντας κατά νού οτι για να συζητάμε για υδρόψυξη και το κουτί ειναι αναλόγων διαστάσεων και υπάρχουν και οι υπόλοιποι ανεμιστήρες θεωρώ οτι η παραγώμενη ζέστη ειναι αμελητέα....

Link to comment
Share on other sites

Nαι...ε ήταν φτηνο, για αυτό το πηρα.

Πάντως για καλή υδρόψυξη με το ψυγείο μεσα και

το armor δεν γίνεται. Και πάνω δεν νομίζω να χωράει 3πλο

Εγώ σκεφτομαι να το κρεμάσω κάπως έξω

στην δεξιά πλευρα του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.