Jump to content



(UPDATED) Επιτέλους custom υδρόψυξη� Τι πάει στραβά???


perp

Recommended Posts

Ωραία λύση είδα σε ένα παλικάρι που εβαλε ενα custom κουτί για το ψυγείο made by Koπρίτης... τώρα αν δεν σου χωράει και απο έξω... στο πλάι, κανεις και την δουλειά σου... στο ύψος τσου?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Ναι μηπως να δοκίμαζες να το βάλεις ορθιο έλεγα... εγώ αρχικά έτσι το ειχα σκεφτεί αλλα δεν μπορουσα να κάνω μοντα με το cage των σκληρών... στο δικό μου ηταν σαν να το φώναζε...."βάλε με κάτω ρε!" :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... μετά 3μέρες επιτέλους κατάφερα να ποστάρω τα παρακάτω... Να θέσω το προβλημα εν τάχυ.... Εδωσα 270 για υδρόψυξη και απο θερμοκρασίες οχι μονο ειμαι στα ιδια με πριν αλλα εχω ανέβει σχεδόν 15 με 20 βαθμους χοντρικά... Προφανώς κάπου παίζει πρόβλημα αλλα το θέμα ειναι οτι δεν μπορώ να το βρω... Θα ειμαι οσο πιο λεπτομερής μπορώ για αυτό ανεβάζω και ολες αυτές τις φώτος... Please ριχτε οποια ιδέα μπορείτε και φυσικά για οποιον ενδιαφέρεται μπορούμε να κανονίσουμε και μια επιτόπου διευρύνηση της φανταστικής μου υδρόψυξης.... κερνάω φραπεδιά ;)

Ξεκινάω με ενα ποστ θερμοκρασίων με τον QUAD σε idle και default οταν τον πρωτοπήρα με την Thermalright Xtreme πάνω... Ολες οι θερμοκρασίες ειναι σε θερμοκρασία δωματιου 25βαθμων, με ανοιχτο κουτί....

Αρχική απάντηση από perp [31-07-2007 17:09]

Παντως idle και default στα 38-36-31-35 ειναι τώρα...

Στα 3.6...(σε αέρα)

2004910773688646971_rs.jpg

Στα 3.5...(σε αέρα)

2000141936218912760_rs.jpg

Τώρα με υδρόψυξη οι θερμοκρασίες που εχω ειναι αυτές... ......και αυτή οταν αφαίρεσα λιγη πάστα μπας και δω κάτι καλύτερο....

2001041132152366743_rs.jpg2000557803982164298_rs.jpg

Οπως βλεπετε.... οι θερμοκρασίες ειναι ΤΟ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ... εχουν αυξηθεί κατακόρυφα και φυσικά ουτε λόγως για overclocking καθώς θα χτυπήσει 80-90αρια με το καλημέρα στα 3,6....

Πριν ποστάρω τις φώτος της υδρόψυξης να πω τι εχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής...

1) Κούνημα του ψυγείου μπας και εχει κρατήσει αέρα

2) Αλλαγη της πάστας... εβαλα την Artic Silver 5 τωρα ενω πριν ειχα την μαμίσια της Thermalright...

3) Συνεχόμενα ανοιξε-κλείσε της αντλίας για να φυγουν τυχόν φυσαλλίδες και αέρας

4) 5-6 φορές αλλαγη στο νερό μπας και την προηγούμενη φορά πήγε κάτι στραβά

5) Προσεκτική παρακολουθηση του κυκλώματος για υπαρξη κρυφών φυσαλλίδων, αέρα

6) Δοκιμή με άλλη πάστα

7) Δοκιμή σε full load με orthos (μπας και θέλει πίεση για να λειτουργήσει....82άρια χτύπησε σε default πάντα)

8) To ψυγείο σε άλλο ύψος

9) To ψυγείο εκτός κουτιού και αλλο προσανατολισμό

10) Χαμήλωμα της ροής μέσω της αντλίας μιας που λένε οτι το block του 11 λειτουργεί σε καλύτερα σε χαμηλής ροής αντλίες

11) Δοκιμής λειτουργίας της αντλίας.... (ναι κυκλοφορεί το νερό ;)

Και τώρα οι photos τις υδρόψυξης....

2001091247552169699_rs.jpg2003076344786899402_rs.jpg2005718418487667040_rs.jpg2005945625034783204_rs.jpg

2001189238002635536_rs.jpg2002673301938922107_rs.jpg2003695279177707781_rs.jpg2003351494289211754_rs.jpg

Για να δούμε λοιπόν τις απόψεις σας....

Link to comment
Share on other sites

Πάστα έχεις βάλει πολύ...

Πάντως φαίνεται να πατάει καλά..

Σχετικά με το κύκλωμα,δοκίμασε να τα αλλάξεις tank>αντλία>cpu>ψυγείο>tank.

Btw την αντλία την έχεις στο 5 έτσι??

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω οτι το 1ο που θα ελεγες κανείς ειναι οτι ειναι πολύ η πάστα στις φώτος αλλά

για αυτό πόσταρα και 2ο coretemp ΑΦΟΥ εβαλα την μιση πάστα... Και απο οτι βλεπεις dude αυξήθηκαν οι θερμοκρασίες...αρα η ποσότητα της πάστα δεν ειναι αυτό που κάνει την διαφορά...

Και με λιγη και με πολύ πάστα πάλι υψηλές ειναι...

Την αντλία ναι στο 5 την έχω...

Ξέχασα να πω οτι και βέβαια άφησα το συστημα να δουλευει 48ώρες ωστε να στρώσει και η πάστα και η υδρόψυξη με μηδενικό αποτέλεσμα...

EDIT

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 22:33]

Το νερό το έπιασες να δεις αν είναι ζεστό/κρύο?

Υπάρχει κάποια αισθητη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στα 2 λάστιχα του cpu block.....

Link to comment
Share on other sites

Aν έχεις όρεξη πάντως,δοκίμασε την αλλαγή στη λούπα..

Αλλιώς τι να πω..Μόνο το μπλοκ θα μπορούσε να ευθύνεται..:hmm: (εφόσον μου 'χεις πει ότι το ψυγείο δε ζεσταίνεται πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα θα το δοκιμάσω και αυτό μπας και... αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι...ο "σωστός", "ορθόδοξος" τρόπος δεν ειναι πάντως αυτός που έχω τώρα?... η πλειοψηφία δεν το έχει έτσι στημένο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Κοιτα θα το δοκιμάσω και αυτό μπας και... αν και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι...ο "σωστός", "ορθόδοξος" τρόπος δεν ειναι πάντως αυτός που έχω τώρα?... η πλειοψηφία δεν το έχει έτσι στημένο?

Δεν υπάρχει σωστός και λάθος,αρκεί βέβαια να μην κάνεις κάνα κουλό,όπως πχ να στέλνει η αντλία το νερό στο τανκ :p.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό που μου προτείνεις θα το δοκιμάσω ελπίζω σήμερα πάντως δεν το έχω δει πουθενά για να ειμαι ειλικρινής... καλα εντάξει δεν ειμαι και τόσο άσχετος είπαμε... :p

EDIT:

Eπειδή βλέπω οτι ειστε 2 που λέτε το ίδιο... τελικά θα το προσπαθήσω... πάντως στην περίπτωση που λειτουργήσει... πως εξηγείται/ε να φταίει κάτι τέτοιο? H κατασκευή του block Η αντλία H κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το σωστο..Αντλια-ψυγειο-μπλοκ αν και ατο αναποδο παλι τα ιδια ειχα...

Μου κανει εντυπωση οταν αλλαξες την παστα οτι ανεβηκες ~9 βαθμους.Αυτο δεν οφειλεται σε παστα σε καμια περιπτωση.Μαλλον τοποθετησες το μπλοκ στραβα.Μπορει να φαινεται απο το ιχνος της οτι παταει αλλα παλι δεν μπορει να οφειλεται αλλου..σφιξε το μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos

Μπορει να φαινεται απο το ιχνος της οτι παταει αλλα παλι δεν μπορει να οφειλεται αλλου..σφιξε το μπλοκ.

Αυτο ηθελα να πω

Στην φώτο οι πυκνωτές είναι κατω απο την αριστερή μεριά του πλέξι, ή μου φαίνεται??

Μηπως βρίσκουν και δεν μπορείς να το βιδώσεις καλά?:wassat:

EDIT: τις καληνυχτες μου σε όλους:flower:

Link to comment
Share on other sites

Thanks Αstacus.... Βασικα και να θέλω δεν μπορώ να κουμπώσω αλλιώς το block...τώρα για σφίξιμο τι να πώ πάω να πάρω καμια πένσα το πολύ πολύ μπας και θέλει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΦΙΞΙΜΟ...

EDIT

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 23:07]

Αυτο ηθελα να πω

Στην φώτο οι πυκνωτές είναι κατω απο την αριστερή μεριά του πλέξι, ή μου φαίνεται??

Μηπως βρίσκουν και δεν μπορείς να το βιδώσεις καλά?:wassat:

EDIT: τις καληνυχτες μου σε όλους:flower:

Ανάποδα βρίσκει πάνω στους πυκνωτές σωστός... ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...καλο βράδυ φίλε μου... :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Thanks Αstacus.... Βασικα και να θέλω δεν μπορώ να κουμπώσω αλλιώς το block...τώρα για σφίξιμο τι να πώ πάω να πάρω καμια πένσα το πολύ πολύ μπας και θέλει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΦΙΞΙΜΟ...

Χμμμ o Αstakos ειμαι..LOL..Mαμω τα nick μας...

Δεσε τα σφικτηρακια πιο ψηλα στα ρακορ ωστε να μπορει να παιζει λιγο το μπλοκ στις τρυπες για τα ρακορ του πλεξυ.κουνα το μπλοκ ελαφρα ωστε να καταλαβεις αν γλυστραει το μπλοκ στην cpu η βρισκει στους πυκνωτες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος το ξαναλέω..

Έχω δοκιμάσει και τα δύο,διαφορές δεν υπάρχουν.Σημασία κυρίως έχει τι βοηθάει στο στήσιμο.

Έχω δοκιμάσει κι έτσι όπως το έχει o perp κι έτσι όπως λέω.Το στήσιμο του perp βοηθάει σε περίπτωση αντλίας που θερμαίνει πολύ το νερό,κυρίως 220V αντλίες,αλλά παράλληλα η αντλία δουλεύει σε πιο μεγάλες θερμοκρασίες αφού παίζει με ζεστό νερό σε αντίθεση με την άλλη διάταξη.

Γενικά στην πλειοψηφία το καλύτερο στήσιμο είναι αυτό που μας επιτρέπει μικρό μήκος σωλήνα.Πχ τώρα εγώ έχω αντλία>cpu>vga>tank>rad>αντλία.

Ακόμα κι έτσι διαφορές δεν είδα...

Απλά επειδή τα ψυγεία ρίχνουν τη ροή γι' αυτό πρότεινα να δοκιμαστεί και η άλλη διάταξη.

Προσωπικά προτιμώ πριν το μπλοκ,να μην υπάρχει τίποτα,ώστε να μην μειώνει τη ροή.

(μιλάω πρακτικά πάντα,αναφορικά με τις θερμοκρασίες των υποσυστημάτων που ψύχονται)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.