Jump to content



(UPDATED) Επιτέλους custom υδρόψυξη� Τι πάει στραβά???


perp

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Astakos

Η ροη ειναι σταθερη και ιδια σε ολο το κυκλωμα.Ειναι σαν να λες οτι σε ενα ηλεκτρικο κυλωμα εχεις μικροτερο ρευμα μετα απο μια αντισταση...:)

Nαι..όντως έχασα τη μπάλα εκεί :p

Γι΄ αυτό άλλωστε δεν παίζουν και ουσιαστικές διαφορές..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Τέτοια βλέπω και αγχώνομαι να τα χώσω για υδρόψυξη... φίλε ελπίζω να βρεις άκρη γιατί είμαι ακριβώς όπως ήσουνα εσύ με αέρα ίδια CPU όλα ίδια...και είμαι έτοιμος για WC.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το block έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια, το νερό πέφτει στο κέντρο του, που όμως βρίσκεται στην άκρη του επεξεργαστή και επιπλέον δεν πρέπει να πατάει καλά.

Είσαι σίγουρος ότι δεν βρίσκει?

Και πάλι όμως δεν αρκεί.

Έχεις αφαιρέσει όλο τον αέρα από το κύκλωμα, ιδίως από το ψυγείο?

Τέλος, δεν κατάλαβα τη συνδεσμολογία.

Αν μπορείς να μας δείξεις καλύτερες φωτο ή σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 22:21]

Κατά τη γνώμη μου το block έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια, το νερό πέφτει στο κέντρο του, που όμως βρίσκεται στην άκρη του επεξεργαστή και επιπλέον δεν πρέπει να πατάει καλά.

Είσαι σίγουρος ότι δεν βρίσκει?

Και πάλι όμως δεν αρκεί.

Έχεις αφαιρέσει όλο τον αέρα από το κύκλωμα, ιδίως από το ψυγείο?

Τέλος, δεν κατάλαβα τη συνδεσμολογία.

Αν μπορείς να μας δείξεις καλύτερες φωτο ή σχέδιο.

To πρόβλημα λύθηκε όπως είπε και ο φίλος ReaperX με έμμεσο τρόπο... Ασχέτως πάντως, αυτό που αναφέρεις για το block το είχα σκεφτεί και εγώ για αυτό έλεγα για δοκιμή με ένα εναλλακτικό μπλοκ μπας και φταίει αυτό... τώρα γιατί, αν υποθέσουμε οτι όντως ειναι προβλημα, δεν εμφανίζεται τώρα που άλλαξα CPU... ειλικρινά δεν ξέρω... οπως ειπε και sstav.... το pc μου ειναι οι πύλες του ανεξήγητου...

Η συνδεσμολογία ειναι τανκ-αντλία-ψυγείο-μπλοκ-τανκ...

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 22:28]

Με ξεμάτιασμα?

Και αυτό μου πέρασε απο το μυαλο... να πάω το tower στον Αγ. Κυπριανό που κάνουν εξορκισμούς... :D

Αρχική απάντηση από oxide [Σήμερα, στις 19:29]

τελικα διορθωθηκε η ακομα?????

Thanx ρε μαν για το ενδιαφέρον... ναι λύθηκε finally....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι θερμοκρασίες που είχες σε τετραπύρηνο στα 3600!!! ήταν πολύ καλές και με τον προηγούμενο επεξεργαστή.

Το ψυγείο βάζει ή βγάζει αέρα?

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να βάζει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 23:07]

Δείξε καμιά φωτογραφία να δούμε και πως είναι κι άδειασε και κανά inbox γιατί δε μπορούμε να σου στείλουμε πουμου :p

Ναι σορυ το είδα... εσβησα μερικά... οι φώτος της προηγούμενης σελίδα δεν σου κάνουν? :p Και οχι τιποτα αλλο μόλις το έκλεισα το κουτί μετά απο 2 μήνες...

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Χθες, στις 23:29]

Το προβλημα λυθηκε αλλαζοντας CPU τελικα?

(+1 στο στησιμο τανκ-αντλια-μπλοκ-ψυγειο-τανκ)

Ναι... μόνο CPU αλλαξα (η υδρόψυξη εμεινε ακέραιη) και τώρα στα 3.8 ειμαι σε 45-47-42-42 με κλειστο κουτί και 27 βαθμους στο δωμάτιο... idle βέβαια...

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 23:59]

Πάντως οι θερμοκρασίες που είχες σε τετραπύρηνο στα 3600!!! ήταν πολύ καλές και με τον προηγούμενο επεξεργαστή.

Το ψυγείο βάζει ή βγάζει αέρα?

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να βάζει αέρα.

Μάλλον αναφέρεσαι στις θερμοκρασίες με αερόψυξη και τον Quad στα 3.6... Γιατί με υδρόψυξη χτυπαγα 60αρια-62άρια...

BTW Για να βρώ την ροή της LaingD5 στην αρχή έβαλα το μισό νερό για να δω την φορά της ροής του νερού και για αυτό και μπήκε/στηθηκε το σύστημα έτσι.... και παρατήρησα οτι απο την πάνω μεριά έφευγε άρα απο την κάτω έπρεπε να βάλω την εισαγωγή νερού απο το τανκ....

Οι ανεμιστήρες ειναι τοποθετημένοι να ρουφούν αέρα απο το ψυγείο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 00:16]

Σωστό είναι το στήσιμο σου.

Πάντως αν είχες τόσο χαμηλές θερμοκρασίες με αέρα, δεν χρειαζόσουν υδρόψυξη.

Δεν έχεις άδικο φίλε μου... ήθελα να βάλω υδρόψυξη και καλά για καλύτερες θερμοκρασίες... αλλά αφού μετά βγήκε το πρόβλημα τι να έκανα?... να την πούλαγα? θα εχανα και λεφτά και θα έμενα και με την απορία...τόσο κόπο ειχα κάνει εξάλλου, χώρια της ώρες που αφιέρωσα...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι για καποιο λογο δεν παταγε καλα με τον πρωτο επεξεργαστη και κατα συμπτωση αλλαζοντας επεξεργαστη πετυχες και την ακριβη θεση που επρεπε να μπει το μπλοκ.

Δεν μπορω να σκεφτω καμμια αλλη λογικη εξηγηση(με δεδομενο οτι δεν εχεις θεσει Vcore=3Volt απο το bios ή κατι αλλο κουλο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 00:29]

Νομιζω οτι για καποιο λογο δεν παταγε καλα με τον πρωτο επεξεργαστη και κατα συμπτωση αλλαζοντας επεξεργαστη πετυχες και την ακριβη θεση που επρεπε να μπει το μπλοκ.

Δεν μπορω να σκεφτω καμμια αλλη λογικη εξηγηση(με δεδομενο οτι δεν εχεις θεσει Vcore=3Volt απο το bios ή κατι αλλο κουλο)

Κάπου εκει κατέληξα και εγω man... Εντάξει το ειχα κάψει απο την πολύ δουλειά τοσο καιρό αλλα όχι και τόσο... κάτι δεν θα έβλεπα? απλά ο 2ος εκατσε 100% φαινεται... το τυπωμα πάντως του μπλοκ ήταν μια χαρά τι να πώ... και βεβαια το περιεργο ήταν οτι με την thermalright ολα ηταν άψογα... απλά μάλλον ήθελε να με αποχωριστεί ο πρώτος quad φαινεται και βρήκε αυτόν τον τρόπο να μου το πει.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.