Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Το quote έτσι για να ξαναμπεί το κομψοτέχνημα!!

ΑΑΑΑΧΧΧΧΧ!!!!!!

Μια ένσταση μόνο!

Τι το θέλεις το σύρμα!

Σπαγκάκι, κορδονέτο βαμβακερό και είσαι πασάς!!!

:worship::worship::worship:

Χεχεχε

Συνήθως κορδόνι βάζουμε και είναι όλα κομπλέ.

Απλά κάμια φορά Γλιστράει και γυρνάει χωρίς να ακολουθεί τη σούβλά...οπότε το σύρμα μπαίνει για να το κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αμ τι κάνουμε εδώ πέρα!!!

Να μην επαναληφθεί παρακαλώ!!!

Είχες ρεβίθια και δεν πόσταρες.....αίσχος!:whip:

Δεν κάνω πλάκα, όταν έχουμε κάποιο φαγητό που μας συγκινεί , ποστάρουμε, αλλιώς τι κάνω εγώ που ποστάρω φασολάκια και γίγαντες δηλαδή!!:p

Μα αυτό είναι το πρόβλημα. Ενώ γενικά μου αρέσουν τα ρεβίθια (τα οποία για κάποιο λόγο θέλω να τα γράψω ρεβύθια, αλλά μου το βγάζει λάθος η διόρθωση), σήμερα δεν τα είχε κάνει πολύ καλά η μάνα μου και δε μου πολυάρεσαν. Απλά κάτι έπρεπε να φάω για να μη πεινάω. Οπότε τι φωτό να ποστάρω...

Κοκορέτσι έχω να φάω πάνω από χρόνο. Σπληνάντερο μπορεί και ποτέ... αρνί στη σούβλα πάνω από ενάμιση χρόνο...

Άστα να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

+1 φίλτατε. 3 παρατηρήσεις μόνο, αν μου επιτρέπεις:

1) Εννοείται ότι χρησιμοποιούμε όλη τη συκωταριά (σπλήνες, πνευμόνια κτλ)

2) Αν ψηθεί σωστά, δεν στεγνώνει το κοκορέτσι.

3) Δεν χρειάζεται να έχεις 1.5 μέτρο σούβλα. Φτιάχνεις 2 μικρότερα :)

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο!

Ναι όταν λέω συκωταριά εννοώ όλο το "πακέτο" , όπως το ζητάς στο χασάπη, αλλιώς του λες θέλω συκώτι!

Και ναι το κοκορέτσι πρέπει να κατεβαίνει "μελωμένο" και όχι τραγανό!!!

Όσο για το μήκος απλά είναι πιο πρακτικό, όταν έχεις πολλούς και "ξερογλείφονται, ε και έχει και παρέα το αρνί!!:p:p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]

Αυτές οι έρμες οι συγκυρίες είναι καμιά φορά αναίσθητες!!!

Έχεις την ειλικρινή συμπαράσταση όλου του γαστρίμαργου κοινού μας (φτου! φτου! μακρυά από το κόρφο μας! Τέτοια πίκρα!!! :-O)

Κα ενα σοβαρό τωρα:

Μια φίλη έφαγε την συνταγή με τους γίγαντες που έχω ποστάρει και την αντέγραψε με ρεβύθια (κι εμένα με υ μου έρχεται καλύτερα).

Με φώναξε και δοκίμασα , πάρα πολύ καλό!!!

Θα το κάνω κι εγώ!

Την άλλη φορά λοιπόν δοκίμασε ρεβύθια πλακί με λουκάνικα!!

Ε και τότε πόσταρε να παρηγορηθούμε κι εμεις!:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]

Αυτές οι έρμες οι συγκυρίες είναι καμιά φορά αναίσθητες!!!

Έχεις την ειλικρινή συμπαράσταση όλου του γαστρίμαργου κοινού μας (φτου! φτου! μακρυά από το κόρφο μας! Τέτοια πίκρα!!! :-O)

Κα ενα σοβαρό τωρα:

Μια φίλη έφαγε την συνταγή με τους γίγαντες που έχω ποστάρει και την αντέγραψε με ρεβύθια (κι εμένα με υ μου έρχεται καλύτερα).

Με φώναξε και δοκίμασα , πάρα πολύ καλό!!!

Θα το κάνω κι εγώ!

Την άλλη φορά λοιπόν δοκίμασε ρεβύθια πλακί με λουκάνικα!!

Ε και τότε πόσταρε να παρηγορηθούμε κι εμεις!:)

δοκιμάστε επίσης στα όσπρια και τις φακές κυρίως να βάλετε αντί λουκάνικο σύγκλινο ή τσιγαρίδα

και πείτε μου

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το πρόβλημα. Ενώ γενικά μου αρέσουν τα ρεβίθια (τα οποία για κάποιο λόγο θέλω να τα γράψω ρεβύθια, αλλά μου το βγάζει λάθος η διόρθωση), σήμερα δεν τα είχε κάνει πολύ καλά η μάνα μου και δε μου πολυάρεσαν. Απλά κάτι έπρεπε να φάω για να μη πεινάω.

Οπότε τι φωτό να ποστάρω...

Κοκορέτσι έχω να φάω πάνω από χρόνο. Σπληνάντερο μπορεί και ποτέ... αρνί στη σούβλα πάνω από ενάμιση χρόνο...

Άστα να πάνε.

Ρεβυθια τα ξερω και εγω αλλα η αυτοματη διορθωση τα βγαζει ρεβιθια...

Συνταγη: 10 ωρες στο νερακι, μετα βρασιμο για τουλαχιστον μια ωρα και μετα 30 λεπτα στους 180 βαθμους ψησιμο στο φουρνο σε ρυθμιση πανω-κατω. Οι χρονοι ειναι σχετικοι με την ενταση των ματιων της κουζινας και τη δυναμη του φουρνου καθως και απο τη ποιοτητα των ρεβυθιων. Οταν τα ριχνουμε στο φουρνο βαζουμε κρεμμυδια, γλυκανισο, ανηθο κτλπ οτι αλλο θελει ο καθενας.

Σερβιρουμε χωρις πολλα πολλα ζουμια και στιβουμε φρεσκο λεμονι απο πανω. Φρεσκο ψωμι, ελιες και τα σχετικα.

Καλη ορεξη και καλα αποτελεσματα σε οσους δοκιμασουν τη συνταγη.

ΥΓ: Δωσε τη συνταγη και στη μανα σου να τη δοκιμασει. Πιστευω οτι θα σας αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=432]dellman[/MENTION]

Με σκοτώνεις και μ' αρέσειιι!!!!

Για το σύγλινο έχεις μεγάλο δίκιο!

Αυτό με ότι και να το φτιάξεις είναι ποίημα!

Έχει τόση γεύση που την "μοιράζει" απλόχερα!!

:worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι ξέχασα. Ούτε ψωμί είχαμε.

Επίσης έμαθα το μυστικό της αποτυχίας. Η παρτίδα με τα ρεβίθια δεν ήταν καλή, για αυτό δεν πετυχαίνουν. Πάμε για άλλα.

Απ' ότι ξέρω αλλά και από ότι μαθαίνω από φίλο που είναι εραστής καλλιεργητής, έχει σημασία μεγάλη η περιοχή , αλλά και επιπλέον , ακόμα και το χωράφι παίζει μεγάλο ρόλο.

Έχω δοκιμάσει ρεβύθια από το Δομοκό, καλά !

Αλλά έφαγα από το Βούζι Δομοκού και έπαθα!!

Λοιπόν το πράμα θέλει ψάξιμο και προπαντός όχι απογοήτευση!

Απλά πρέπει να βρεις το μπακάλη το σωστό και μακρυά από Super !

Και όσο για το ψωμί , μην εξαρτάσαι από αυτό , πάρε κανε καβατζα κρίθινα παξιμάδια, από Κρήτη, λίγο νερό και γίνεται "κόκα κόλα" πάει με όλα!!!

Μα με όλα σου λέω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε

Συνήθως κορδόνι βάζουμε και είναι όλα κομπλέ.

Απλά κάμια φορά Γλιστράει και γυρνάει χωρίς να ακολουθεί τη σούβλά...οπότε το σύρμα μπαίνει για να το κρατήσει.

Λοιπόν υπάρχει ένα μυστικό στο κορδόνι.

Για να μην στρίβει τυλάς το κορδόνι δυο τρεις βόλτες γύρω από τη σούβλα (περίπου στη μέση του κομματιού του σπάγκου που έχεις κόψει και μετά δένεις οτι ειναι να δέσεις!

Έτσι τι κορδόνι πιάνει πολύ καλά πάνω στο σίδερο και μάλιστα αν το πιέσεις να περιστραφεί σφίγγει ακόμα περισσότερο!

Το εφαρμόζω σε όλα , και στο αρνί και πρόσεξέ με, όχι σε τετράγωνη σούβλα (που ειναι εύκολο , μέχρι και το σύρμα την πιάνει :) ) , αλλά σε τελείως στρόγγυλη!

Απλά όταν περάσεις τις βόλτες πάνω στο σίδερο , την ώρα που είναι να δέσεις το κρέας παίρνεις τα μπόσικα του σπάγκου!

Δοκίμασε το και πες μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαια και αγαπημενη συνταγη.

Παραδοσιακές συνταγές της Κατίνας

Σε πολλους πιστευω θα τους θυμισει τα παιδικα τους χρονια.

Πιπέρι και αλάτι δεν βάζουμε γιατί μπορούμε να τις κάνουμε γλυκές και να πασπαλίσουμε με ζάχαρη κρυσταλλική

Link to comment
Share on other sites

ψωμί ζυμωτό δικό μας και μόνο και φυσικά μπομπότα....

αχχχ ρε με πεινάσατε βραδιάτικα και θα κάνω καταδρομική και θα με βρίζετε μετά...

Ζυμωτο ζεστό με φρεσκο λαδακι και αλάτι. Μπορώ να τρώω μέχρι να πω βοήθεια μάνα μου.

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Link to comment
Share on other sites

Seafalco,

ξερεις κανα καλο μπακαλικο στο νομο Αττικης;

Ειμαι και εγω της μη αγορας απο σουπεραγορες κτλπ...αλλα εχουν εξαφανιστει και τα καλα μπακαλικα και οσα υπαρχουν πολλα απο αυτα ειναι φαρμακειο στις τιμες.

Αν εχεις κατι καλο...στειλε πμ ή πες το εδω δημοσιως να ωφεληθουν και οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Πιπέρι και αλάτι δεν βάζουμε γιατί μπορούμε να τις κάνουμε γλυκές και να πασπαλίσουμε με ζάχαρη κρυσταλλική

Ναι, υπαρχει και αυτη η επιλογη.

Προτιμω ομως με τυρι, καποιο καπνιστο, καμια σαλατα λαχανο-καροτο-κρεμμυδι...κτλπ...

Πολυ καλες ειναι επισης με ολα τα παραπανω και με πινελιες απο παστα σκορδου-καροτου-ελαιολαδου-αλατιου-λεμονιου.

Γενικα τις φτιαχνουμε αλμυρες και συνοδευουμε πολυ συχνα με πικροραδικα.

Link to comment
Share on other sites

Seafalco,

ξερεις κανα καλο μπακαλικο στο νομο Αττικης;

Ειμαι και εγω της μη αγορας απο σουπεραγορες κτλπ...αλλα εχουν εξαφανιστει και τα καλα μπακαλικα και οσα υπαρχουν πολλα απο αυτα ειναι φαρμακειο στις τιμες.

Αν εχεις κατι καλο...στειλε πμ ή πες το εδω δημοσιως να ωφεληθουν και οι υπολοιποι.

Κατηγορίες | to-perivoli-tis-kritis.gr

Και μέσω στην αγορά στην αθήνα στο εν κρήτη

γενικά έχει αρκετά πες μου τι ψάχνεις να σου πω που θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.