Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Μπορεί να μην σε ικανοποιήσει, μα μου άρεσε αρκετά στο village του Φαλήρου (προς το Φάληρο μεριά) το Palais de Pitta. Ήσυχο σαν μαγαζάκι και δεν σου γεμίζει το μάτι.. κάνει και delivery απ'όσο ξέρω.

Ευχαριστώ για την πρόταση. Το τίμησα το μαγαζάκι και ήταν respect και στο γύρο και στο σουβλάκι του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, το άλλο που το πας; Είχα πάει στο Μάκρο τον Ιούνιο και πήρα μαριναρισμένο αγριογούρουνο σε πακέτο. Από τα καλύτερα κρέατα που έχω φάει.

Ξαναπήγα τον Αύγουστο να ξαναπάρω και μου είπαν ότι σταμάτησαν να το φέρνουν. Πόνεσα...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σας το χαλάσω, υπάρχουν πλέον μεγάλες μονάδες που εκτρέφουν αγριογούρουνα. Βέβαια εξ ορισμού είναι λίγο διαφορετικό το κρέας στην τραχύτητα και στην γεύση.

Αλλά εάν είναι και πραγματικό αλανιάρικο ΑΓΡΙΟγούρουνο τότε μιλάμε για άλλη γέυση.

Χειμωνιάτικη Κυριακή με αγριογούρουνο πρασοσέλινο και ένα καλό κόκκινο κρασί !! !!

Δεν περιγράφω άλλο

:dots:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ burger king είχα φάει Ισπανία .. Περίεργη φάση. Τα απλά του (cheese π.χ)τα θεώρησα κάτω από αυτά του goodys. Βέβαια κάτι περίεργα που είχε με sauce barbecue και ψημένα bacon κτλπ κτλπ μαμούσαν .

Λίγο ot αλλά ο καφές ο σκέτος μόνο με λίγο γάλα(πλήρες) ενδείκνυται για δίαιτα ? (είτε 2γεμάτες σε φραπέ είτε 3κοφτές σε φίλτρου ) .

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ot αλλά ο καφές ο σκέτος μόνο με λίγο γάλα(πλήρες) ενδείκνυται για δίαιτα ? (είτε 2γεμάτες σε φραπέ είτε 3κοφτές σε φίλτρου ) .

Ο καφές σκέτος πρακτικά δεν έχει θερμίδες, οπότε για "δίαιτα" δεν έχεις θέμα. Αν κάνεις ειδική διατροφή για λόγους διαφορετικούς από την απώλεια βάρους μπορεί να θες να τον περιορίσεις. Αν είσαι στη 1 κούπα την ημέρα ή λιγότερο εικάζεται ότι μπορεί να είναι και επωφελής η δράση του.

Στα σοβαρά τώρα - περί αγριογούρουνου. Κοίταγα πριν καμιά βδομάδα σε ένα επεισόδιο United States of Bacon μπέικον αγριογούρουνου και θα ήμουν πολύ περίεργος να δοκιμάσω. Αν κανείς έχει καμιά ιδέα, ας τη ρίξει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς γάλα καλύτερα. Ο γιατρός μου είπε ότι κάτι κάνει ο καφές στο γάλα και όχι μόνο δεν αφήνει το ασβέστιο να απορροφηθεί, αλλά και κάτι άλλο που δε θυμάμαι.

Αν μπορείς χωρίς γάλα, καλύτερα.

Εγώ για πρωινό τρώω ένα τοστ με γάλα ή με μέτριο φραπέ. Όχι όμως πάνω από 2 φραπέδες τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι. Λέγε για πιτόγυρα....

Σήμερα το βραδινό μου είχε σαλάτα λάχανο με μισό μεγάλο καρότο τριμμένο, λίγα μανιτάρια απο κονσέρβα και έγλυψα και τα πλευρά από το κοτόπουλο που είχα φτιάξει το Σάββατο και είχαν περισσέψε με λίγο ζουμάκι και 2 φρυγανιές.

Για να δούμε πόσο πιο λίγο θα με δείξει αύριο η ζυγαριά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λαχανικά έφαγα:

Ντοματούλα φρέσκια με λιωμένο σκορδάκι, πιπερίτσα κίτρινη και χειροποίητη λιαστή ντομάτα για τη γεύση.

Λίγο ψητό κοτοπουλάκι για πρωτεΐνες και για ασβέστιο κεφαλοτύρι και λίγο κασεράκι. Ήταν στα τελειώματα και λίγο κατίκι, οπότε το πασάλειψα στην ζύμη :)

Bok1B5L.jpg

Έχουν χρονίσει και κάτι φωτογραφίες από bbq τώρα που το θυμήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Η ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΑ (Ροπόδης Παναγιώτης ) | Ταβέρνες | Αθήνα - Λαμπρινή ΑΤΤΙΚΗΣ , 2102222363 | vrisko.gr

Το εχω τιμησει 10φορες, μονο τη μια φορα δε μ'αρεσε το σουβλακι του.

Αν περασετε απο κει πιτα με κοντοσουβλι ειναι ενας καλος λογος να πεθανει κανεις απο χοληστερολη.

Παντα κοβει αποδειξεις οχι σαν μερικους αλλους...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.