Jump to content



Tι τανκ?-Πως γίνεται η εξαέρωση?-Πρόβλημα με θόρυβο [Update]


mech5107

Recommended Posts

Είμαι σχετικά νέος στο WC, αλλά έχω κανά 6μηνο που έχω στήσει ενα απλό κυκλωματάκι.

Εχω λοιπών: Block Eleven από τα πρώτα με plexy για Athlon XP, L30 και ένα tranzit ψυγείο.

Τι tank να πάρω? Θέλω ένα να δουλεύει με την L30 καλά γιατί με το collector μοδ tank (εδώ )που δοκίμασα τράβαγε αμέσως τις φυσσαλίδες μέσα.

Tο tank του 11 μου αρέσει πολύ, αλλά δεν ξέρω πώς θα παίζει με την L30...:(

Tί άλλο να πάρω?

Ακούω προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από BlueChris [Χθες, στις 23:59]

Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Αυτά τα τανκ που είναι σωληνωτά μπορούν να μπουν και σε πλάγια θέση ή μόνο όρθια?

Γενικά όρθια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Αυτά τα τανκ που είναι σωληνωτά μπορούν να μπουν και σε πλάγια θέση ή μόνο όρθια?

Γενικά όρθια όπως λέει ο Chessman....αλλά αν πιάνει λίγο το χέρι σου μπαίνει και οριζόντια.

Αρχικά είναι δύσκολο γιατί είναι μακρύ. Με προσοχή και καλά έργαλεία κόβεις το πλέξι-tube και φτιάχνεις και τις βίδες στο κατάλληλο μήκος. Τεστάρεις στεγανότητα και διορθώνεις καταλλήλως.

Αντί για τάπα βρίσκεις ένα ρακόρ για το καπάκι και οδηγείς ένα κομμάτι σωλήνα σε ένα fillport, το βοηθάς λίγο στην αρχική εξαέρωση και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα .. δεν υπάρχει περίπτωση να το πειράξω.. απλά αν όπως είναι έμπαινε πλάγια... από ότι καταλαβαίνω δεν μπαίνει οπότε το ξεχνάω και το βάζω όρθιο... ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και tank από τον 11, και έιμαι τώρα στο testing.

Ρε παιδιά πώς γίνεται σωστή εξαέρωση? Συνέχεια μου βγάζει φυσαλίδες, και εκεί που πάει να στρώσει, να σου πάλι φυσαλίδες. Εχω τώρα πρόχειρα στήσει το συστημα χωρίς vga block και παρα το πολυ καλό tank του 11, παλι μου βγάζει φυσαλίδες:mad:

Τι να κανω? Κανα κολπό-tip?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ψυγείο, έχει φάει πολύ κούνημα...

Τώρα το tank έχει γεμήσει φυσαλίδες μικρές μέσα του κολημένες στα τοιχώματα...

Με ανοιχτό ή κλειστό το tank να το αφήσω για την εξαέρωση?

Πάντως στρωτή ροή μεσα στο tank δεν έχω...

Link to comment
Share on other sites

Eχώ το tank πρίν την αντλία.

Δεν βλέπω φυασαλίδες στους σωλήνες, αλλά ακούω ένα "φσστ" από την αντλία σαν να περνά μια φυσαλίδα, αλλά δεν την βλέπω μετα στο σωλήνα...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου οτι δεν υπάρχει διαρροή . Αφησε το σύστημα να ηρεμήσει κάποιο χρονικό διάστημα .Οι φυσαλίδες θα εξαφανιστούν με την πάροδο του χρόνου

Επίσης γέμισε το τάνκ μέχρι επάνω και για οσο χρόνο είσαι στο στάδιο της εξαέρωσης άφησε την τάπα πλήρωσης ανοιχτή η ελαφρώς σφιγμένη .Μολις φύγουν οι φυσαλίδες η στάθμη θα κατέβει λιγο.

Σημπλήρωσε νερό και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.