Jump to content



Προβλημα συνδεσης δικτυου σε acer notebook με 35μετρα ethernet cable


pan

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες!!!

Αγορασα πριν ενα μηνα το acer aspire 5920G notebook με Windows Vista.

Ενω δουλευουν ολα ΟΚ υπαρχει ενα προβλημα με το δικτυο μονο, το οποιο δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα γιατι συμβαινει.

Εχω ριξει καλωδιο ethernet 35μετρα το οποιο φευγει απο το fritzbox router και συνδεεται σε ενα desktop pc που εχω και δουλευει μια χαρα. Οταν βγαλω το καλωδιο απο το desktop pc και το βαλω στην καρτα δικτυου του acer ουτε καν συγκινειται και ειναι σαν μην εχω βαλει καλωδιο στην καρτα δικτυου. Κανω και resolve the problem με τα Vista και εκει που ψαχνει να βρει τι φταιει μου λεει να συνδεσω το καλωδιο στην καρτα δικτυου το οποιο ειναι ειδη συνδεδεμενο. Μετα παω το acer κοντα στο router και το συνδεω με ενα καλωδιο ethernet 3 - 5 μετρων και μπαινει internet κανονικοτατα. Αρα η καρτα δικτυου του παιζει κανονικα + οτι ειχα φτιαξει και δικτυο με crossover 5μετρων κι επαιζε ΟΚ.

Ξερεται γιατι δεν βλεπει το ethernet των 35μετρων???

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Αναλογα με τα μετρα του καλωδιου, εχεις και την αντιστοιχη εξασθενηση σηματος. Προφανως το σημα που φτανει στα 35 μετρα δεν ειναι ικανο να ''αναγνωριστει'' σωστα απο την καρτα δικτυου του laptop. Στο desktop η καρτα εχει μεγαλυτερη ευαισθησια στο εξασθενημενο σημα και παιζει. Μια λυση ειναι να ξανατερματισεις τα καλωδια προσεκτικοτερα, ωστε να βελτιωσεις τα χαρακτηριστικα του σηματος. Επισης μπορεις να παρεμβαλεις ενδιαμεσα ενα φθηνο switch-ακι.

Link to comment
Share on other sites

Η επαφη του βυσματος ειναι ΟΚ και κουμπωνει μια χαρα στο laptop ... Το καλωδιο δουλευει μια χαρα διοτι οπως λεω παραπανω στο desktop pc παιζει χωρις κανενα προβλημα και η ταχυτητα ειναι αρκετα καλη δεν παρατειρω εξασθενημενο σημα. Τωρα αν ειναι πολλα τα 35 μετρα γιατο laptop οπως αυτο που λεει ο ASTACUS δεν το γνωριζω. Γενικοτερα ξερω οτι το ethernet παιζει εως 60 η 80 μετρα. Αρα τα 35μ δεν ειναι πολλα.

ASTACUS τι εννοεις να ξανατερματισω τα καλωδια???

Αν ειναι λογω της ευαισθησιας της καρτας δικτυου του acer αν βαλω αλλο laptop για δοκιμη θα εχει το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εννοω να ξαναπερασεις το rj 45 και στις δυο ακρες. Ειναι αγορασμενο το καλωδιο ή custom made?.

Αν η καρτα στο laptop ειναι της intel κατι γινεται. Αλλιως δωσε ρε αδερφε 5-10 και βαλε ενα switch κοντα στο laptop που θα ενισχυει το σημα και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην σας ευχαριστω ολους.

Λοιπον το laptop εχει δοκιμαστει με κοντο καλωδιο ανεστραμενο και κανονικο. Και αγορασμενο και custom made. Με ολα τα κοντα καλωδια (ανεστραμενα και μη) παιζει μια χαρα.

και τωρα που σας γραφω το εχω συνδεδεμενο με 4μετρα cat5e caustom made μη ανεστραμενο (κανονικο δηλαδη) και ολα ΟΚ. Αρα δεν νομιζω να θελει και καποια αλλη ρυθμιση στα Vista διοτι αν ηθελε δεν θα συνδεοτανε ουτε με το κοντο. Σωστα? (Αν κανω καπου λαθος να μου το πειτε) ... Απλα προσπαθω κι εγω με μια σειρα + την βοηθεια σας να βγαλω ακρη.

To 35m καλωδιο ειναι custom made απο μενα και εχω internet μεσω αυτου 7 μηνες. + οτι αν ειχε προβλημα το μακρυ(35μ) το desktop pc πως θα συνδεοτανε? Θα ειχα προβλημα και με το σταθερο...Ετσι δεν ειναι???

Υπαρχει περιπτωση το σταθερο να βλεπει το καλωδιο ΟΚ και να συνδεεται χωρις κανενα προβλημα αλλα το laptop να θελει αλλα βυσματα???

Το μακρυ καλωδιο οπως και ολα οσα εχω σπιτι μου ειναι τυπου cat5e.

Επισης δεν εκανα καμια ρυθμιση στα Vista οταν πρωτοσυνδεθηκε στο ιντερνετ με τα κοντα καλωδια διοτι το password και ολες οι αλλες ρυθμισεις ειναι περασμενες στο router.

Απλα βρηκε το δικτυο και συνδεθηκε. Πρεπει να κανω καποια συγκεκριμενη ρυθμιση στα vista??? Αλλα και παλι θα πω οτι αυτην την στιγμη το laptop ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ με κοντο καλωδιο και παιζει ΟΚ. και το desktop με το 35μ αυτην την στιγμη κατεβαζει κανονικα.

Πως ρυθμιζω την ταχύτητα του τοπικού δικτύου στο Laptop χειροκίνητα???

Φιλε dubber δεν ειναι ευκολο να δοκιμασω αλλο καλωδιο μιλαμε για 2 οροφους - φωταγωγους κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου κάνει κόπο πιάσε λίγο το RJ45 βυσματάκι και κράτα το ψηλά με το καλώδιο να πηγαίνει προς τα κάτω και τους χρυσαφί ακροδέκτες να κοιτάζουν προς εσένα. Προσπάθησε να διαβάσεις τώρα τα χρώματα που έχουν τα μικρά καλώδια μέσα από αριστερά προς τα δεξιά. Κάνε αυτό και στα 2 άκρα.

Επίσης δοκίμασε με κάποιο άλλο λειτουργικό στο λαπτοπ, ένα live-cd linux είναι σχετικά μικρό και δεν πειράζει κάτι στο δίσκο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan

Φιλε dubber δεν ειναι ευκολο να δοκιμασω αλλο καλωδιο μιλαμε για 2 οροφους - φωταγωγους κλπ.

Δεν ειναι αναγκη να περασεις το καλωδιο στην διαδρομη για να το δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δεν ειναι αναγκη να περασεις το καλωδιο στην διαδρομη για να το δοκιμασεις.

Σωστο αυτο που λες, αλλα βρισκεις λογικο απο το συγκεκριμενο καλωδιο το desktop pc να ειναι κανονικα συνδεδεμενο και να κατεβαζει με full ταχυτητα και να μην συνδεεται το laptop λογω καλωδιου??? Μου φενεται παραλογο να δοκιμασω αλλο καλωδιο ενω βλεπω οτι δουλευει μια χαρα με τα ιδια μου τα ματια. + οτι αν ειναι να σκασω 20 να παρω 50μετρα καλωδιο για δοκιμη θα ηταν προτειμοτερο να ακολουθεισω αυτο που λεει ο Astacus. Να δωσω τα 20 να παρω ενα switch να ενισχυση το σημα που το βλεπω πιο πιθανη αιτια. Αν εχω λαθος με αυτο που λεω ριξτε τα μου ... Αλλα πραγματικα βλεπω παραλογο να βαλω αλλο καλωδιο.

Παρεπιμπτοντως η καρτα δικτυου του laptop ειναι Broadcom Netlink Gigabit ethernet.

A και κατι που παρατηρεισα...Οταν βλεπω την καρτα δικτυου στο device manager και το laptop εχει το 35μ καλωδιο και δεν συνδεεται στο internet μου δειχνει κι ενα βελακι προς τα κατω. Ξερεται τι σημαινει αυτο? Τωρα που ειναι συνδεδεμενο δεν εχει αυτο το βελακι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Προσπάθησε να διαβάσεις τώρα τα χρώματα που έχουν τα μικρά καλώδια μέσα από αριστερά προς τα δεξιά. Κάνε αυτό και στα 2 άκρα.

Φιλε trendy τα καλωδιακια τα ειδα και το καλωδιο ειναι 1/1. Σημερα θα κοιταξω να αλλαξω βυσματακια μηπως και δεν παταει καλα το βυσμα στο πριζακι του laptop. Δεν φταιει το καλωδιο σιγουρα.

Η αυτο που λεει ο Astacus ειναι:

Αρχική απάντηση από Astacus

Αναλογα με τα μετρα του καλωδιου, εχεις και την αντιστοιχη εξασθενηση σηματος. Προφανως το σημα που φτανει στα 35 μετρα δεν ειναι ικανο να ''αναγνωριστει'' σωστα απο την καρτα δικτυου του laptop. Στο desktop η καρτα εχει μεγαλυτερη ευαισθησια στο εξασθενημενο σημα και παιζει. Μια λυση ειναι να ξανατερματισεις τα καλωδια προσεκτικοτερα, ωστε να βελτιωσεις τα χαρακτηριστικα του σηματος. Επισης μπορεις να παρεμβαλεις ενδιαμεσα ενα φθηνο switch-ακι.

ή δεν γνωριζω τι αλλο μπορει να φταιει. Απλα μου φενεται πολυ κουλο.

Astacus το switch κανει ενισχυση του σηματος??? γιατι δεν το εχω ξαναακουσει αυτο.

Οταν λες να παρεμβαλω εννοεις να βαλω το 35m καλωδιο στο switch και απο εκει ενα μικροτερο γυρω στα 3μετρα ας πουμε στο laptop. Σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan

Φιλε trendy τα καλωδιακια τα ειδα και το καλωδιο ειναι 1/1. Σημερα θα κοιταξω να αλλαξω βυσματακια μηπως και δεν παταει καλα το βυσμα στο πριζακι του laptop. Δεν φταιει το καλωδιο σιγουρα.

Πες μας λίγο και τα χρώματα πώς πάνε... εκτός από το 1 προς 1 έχουν σημασία και αν έχουν μπει τα σωστά καλώδια στις σωστές θέσεις.

Αρχική απάντηση από pan

Η αυτο που λεει ο Astacus ειναι:

ή δεν γνωριζω τι αλλο μπορει να φταιει. Απλα μου φενεται πολυ κουλο.

Astacus το switch κανει ενισχυση του σηματος??? γιατι δεν το εχω ξαναακουσει αυτο.

Οταν λες να παρεμβαλω εννοεις να βαλω το 35m καλωδιο στο switch και απο εκει ενα μικροτερο γυρω στα 3μετρα ας πουμε στο laptop. Σωστα???

35μ είναι αστείο νούμερο για να εξασθενίσει το σήμα και να μη φτάνει επαρκώς στο δέκτη. Το ethernet με προσεκτική κατασκευή και πιστοποίηση ξεπερνά τα 100μ.

Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι κακό καλώδιο σε συνδυασμό με κάρτα που δεν κλειδώνει χαμηλά για κάποιο λόγο με αποτέλεσμα να μην παίζει στην ταχύτητα που είναι ρυθμισμένο.

Πάντως το switch μπορεί να "ενισχύσει" το σήμα σε μεγάλες αποστάσεις. Πχ για μία απόσταση 200μ βάζεις ένα switch-bridge-hub στη μέση και έχεις πρακτικά έναν επαναλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα 35m ειναι λιγα για να εχεις εξασθενηση, αλλα φανταζομαι οτι για να εχεις προβλημα μονο στο laptop, το σημα που φτανει σε αυτη την ακρη, πρεπει να ειναι οριακο. Το 1:1 που σου λεει ο trendy εχει σημασια, γιατι τα συνεστραμενα ζευγη αλληλοεξουδετερωνουν την αρνητικη επιδραση (crosstalk) του μαγνητικου πεδιου που δημιουργειται οταν τρεχει το σημα μεσα στα καλωδια.

Η σωστη σειρα (586b standard) των καλωδιων ειναι

1 ασπρο πορτοκαλι

2 πορτοκαλι

3 ασπρο πρασινο

4 μπλε

5 ασπρο μπλε

6 πρασινο

7 ασπρο καφε

8 καφε

Ξανατερματισε τα δυο ακρα προσεχτικα 1:1, λογικα θα παιξει και χωρις switch. Επισης μου εχει τυχει στο παρελθον με fritzbox, να θελει αντεστραμενο καλωδιο για να ''παιξει'' με καποια παλια switch της 3com. Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι οι lan ports δεν υποστηριζαν auto mdi/mdi-x οποτε κανε και μια δοκιμη με αντεστραμενο καλωδιο(1,2,3,4,5,6,7,8 >3,6,1,4,5,2,7,8).

Το switch μπορει να δυναμωσει το σημα και αν υποστηριζει το auto mdi/mdi-x, θα παιξει και με ισια καλωδια στην περιπτωση που το προβλημα ειναι η αντιστροφη. Καλο ειναι το switch να ειναι προς την πλευρα του λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει γινει επανεκινηση στο router αν και δεν χρειαζεται οπως λεει και ο trendy + οτι συνδεεται στο internet μεσω του ιδιου router με το κοντο καλωδιο.

Δεν εχω το καλωδιο μπροστα μου αυτην την στιγμη να σας πω με σιγουρια. Αλλα σιγουρα η συνδεση που εχω κανει ειναι η T-568A standard ή T-568Β standard. Που απ'οτι γνωριζω και οι 2 ειναι το ιδιο απλα η T-568Β ειναι αντικατασταση της Τ-568Α standard.

Θα δω τα καλωδια το απογευμα και θα σας πω, αν και σκεφτομαι να αλλαξω και τα βυσματακια σε περιπτωση που δεν κανει καλη επαφη στην θυρα του laptop. Παντως η συνδεσμολογια ειναι σωστη. Ηλεκτρονικος ειμαι ξερω απο αυτα. Δεν την εκανα τυχαια.

Δεν ξερω ρε παιδες πολυ κουλο μου φενεται το ολο θεμα και δεν νομιζω να εχει να κανει με το καλωδιο. Κατι αλλο πρεπει να ειναι. Στην ουσια μιλαμε για ενα καλωδιο το οποιο παιζει 7-8 μηνες αψογα στον Desktop. Και μονο το οτι θα παω μετα να το κοιταξω μου φενεται καπως (και αυτο το λεω γιατι κυριως κοιτας πραγματα που δεν δουλευουν) !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.