Jump to content



Απομακρυσμένη Σύνδεση με 2 PC


sunboy

Recommended Posts

Γεια..

Ενας φίλος μου εχει εναν υπολογιστη.

Και εγω εχω ενα. :p

Θέλουμε να ανοίξουμε μια θύρα (πχ 456) και εγω και αυτος και να επικοινωνουμε μονο οι δυο μας μεσω αυτης, χωρις να φοβομαστε μηπως μπει κανεις απο κει. Η 139 παραδειγμα, ειναι επικινδυνη γιατι μπορει καποιος αρκετα ευκολα να μπει και στους 2 μας, ειδικα αν εχουμε file & print sharing.

Υπαρχει περιπτωση να γινει το παραπανω? Και ποια θυρα μπορω να διαλεξω? Όποια να 'ναι?

ΣΣ: Οι υπολογιστες δεν βρίσκονται στο ίδιο σπίτι/κτίριο αλλά μακριά (όχι και σε αλλη πολη..)

Link to comment
Share on other sites

http://openvpn.net/

Χρησιμοποίησε κάποιο port πάνω από το 1024, πχ το 10000 είναι μια χαρά. Βάλε και encryption αν το αντέχει το σύστημά σας συναρτήσει της γραμμής σας και κάντε παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στην ταχυτητα που παρατηρω (πολυ χαμηλωτερη σε σχεση με αυτη που δινει μια γραμμη adsl), σε μια vpn συνδεση (ακομα και χωρις encryption) που οφειλεται. Υπαρχει τροπος να αυξηθει με καποια ρυθμιση, εκτος της συμπιεσης που περιλαμβανει το configuration file?.

Σε μια τετοια περιπτωση θα ηταν χρησιμος ο διπλασιασμος του bandwidth με δυο γραμμες, στη συνδεση που κανουν τα clients προς τον server, αλλα αν καταλαβα σωστα ??? κατι τετοιο δεν πρεπει να γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι κάθε πακέτο γίνεται encapsulate για να μπει η πληροφορία του vpn και αναγκαστικά μειώνεται ο διαθέσιμος χώρος στο πακέτο για τα δεδομένα, αφού το MTU παραμένει σταθερό.

Το άλλο που λες είναι πολύ γενικό, με 2 γραμμές διπλασιάζεται το bandwidth σου αλλά άντε να βρεις 2 γραμμές και άντε να τις ενώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Στο ότι κάθε πακέτο γίνεται encapsulate για να μπει η πληροφορία του vpn και αναγκαστικά μειώνεται ο διαθέσιμος χώρος στο πακέτο για τα δεδομένα, αφού το MTU παραμένει σταθερό.

Yπαρχει τροπος να τα αλλαξω αυτα? Παω απλα στο ρουτερ και μεγαλωνω το mtu ή εξαρταται απο τον provider της συνδεσης? Την adsl την χρησιμοποιω μονο για το vpn, οποτε δεν με πειραζει να τα σκαλισω, αν ειναι να δω αποτελεσμα.

Το βασικοτερο προβλημα και γι'αυτο το ψαχνω, ειναι οτι αν καποια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη πολλοι clients, στειλουν ταυτοχρονα πακετα στον server, εχω πολλα disconnects και πρεπει να ανοιγωκλινω χειροκινητα το service σε καθε client, ωστε να ξαναδει τη συνδεση.

Εχουμε καποια λυση γι 'αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κλεινει η vpn σε ορισμενα client. Συμβαινει μονο αν στηλουν την ιδια χρονικη στιγμη 5-6 clients πακετα προς τον server. Προφανως λογο του ογκου που δεχεται, δεν μπορει να ανταποκριθει σε ολους και πεφτει η συνδεση (η vpn, ιντερνετ εχουν), αλλα δεν μπορω να σκεφτω και κατι που θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο πρέπει να παίζει γιατί δεν έχει νόημα να πέφτει η σύνδεση όταν έρχονται πολλά δεδομένα. Σε pc router με 6 tunnels και αρκετή κίνηση δεν παρατηρείται κάτι σχετικό. Μήπως δεν επαρκεί η μνήμη ή ο επεξεργαστής; Μήπως κανένα firewall κάνει μαλακίτσες;

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια προβλήματα με αποσυνδέσεις και πολύ αργή ταχύτητα με το openvpn είχα και εγώ πριν από λίγο καιρό... και τι έφταιγε...?

κάποιος είχε μπει στην πόρτα του openvpn/ssh και έκανε repeat τα data που έστελνα, αλλά ως ενδιάμεσος... οπότε διάβαζε ότι έστελνα αλλά και ότι μου ερχόταν και το κατάλαβα από την πραγματική IP που έβλεπε ο vpn server όταν συνδεόμουν και έστελνα/έπαιρνα δεδομένα... η ip μου που έβλεπε ο server είχε γίνει γερμανική! με το που κάνω reset τον router και πέρνω άλλη IP στο σπίτι οπότε και με χάνει ο repeater (ο server έχει static), όλα δουλέψανε ρολόι... ούτε αποσυνδέσεις, αλλά και η ταχύτητα το ίδιο γρήγορη όπως και πριν...

ο π@#+*ς που είχε μπει σαν repeater στο ενδιάμεσο σίγουρα δεν πρόκειται να βγάλει άκρη από το log του... ssh με 1024 - 2048bit κλειδιά και verification βάση του κλειδιών και όχι user-pass... και αλλαγή της ssh port ανά τακτά χρονικά διστήματα και ποτέ την 22...

Δεν ξέρω αν μπορεί να σου φταίει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω φίλε thx. Εγώ υποψιάζομαι το ρουτερ, γιατί μετά από ένα firmware update κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Το παραλογο, ειναι οτι εχω δοκιμασει να απενεργοποιησω firewall και λοιπες προστασιες...

’σχετο αλλά συγχαρητήρια και από μένα, για τη δουλεία που έχεις κάνει με τη συσκευή για αυτόνομο download. Πολύ ενδιαφέρον σαν project. Ελπίζω σύντομα να το έχεις έτοιμο και να μας το παρουσιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

να' σαι καλά astacus...

ψάχνω την λύση που μου είπε ο trendy για GPL/GNU, αλλά μέχρι στιγμή έχω καταλάβει ότι αφορά μόνο το λογισμικό και όχι την κατασκευή και επίσης ότι δεν σε προστατεύει απόλυτα και ουσιαστικά αν δεν είναι η συσκευή ή το λογισμικό κατωχυρομένα σαν US Patent... τρέχα γύρευε... αλλά θα το κάνω με κάποιο τρόπο και όταν δω ελεύθερο χρόνο αρκετό μπροστά μου θα ανοίξω ένα thread και θα ζητήσω βοήθεια και συμμετοχή απ' όσους λαμπίτες έχουν όρεξη να κάνουμε κάτι δικό μας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.