Jump to content



dSLR ως 700ε


Recommended Posts

Λεπόν... Είδα κι αποείδα, αποφάσισα να βάλω ως στόχο μια dSLR. Όντας ντιπ άσχετος με το τι κυκλοφορεί, θέλω να μου προτείνετε κάτι καλό με κόστος (μαζί με φακό) ως τα 700 (ή 800 αν αξίζουν τα 100 παραπάνω ευρά). Κατά προτίμησην Κάνον, καθώς μάλλον θα μπορέσω να την πάρω πιο φτηνά.

Dankeschoen!!

ΠιΕς. Στο σπίτι ήδη υπάρχει μια αναλογική Canon, καθώς και μια αναλογική Pentax. Υπάρχει περίπτωση να κάνουν οι φακοί, ή λέω μλκίες; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

δεν γραφεις μια και τι φακους εχει σπιτι τοσο και απο canon και απο pentax??

H λογικη λεει canon (αναμεσα στο διλημα) ..μια πιο λογικη φωνη θα ελεγε Nikon* ( :hehe: )

αλλα αν εχεις κανενα φακο για pentax που να υπερτερει εμφανως απο τον canon ειναι κριμα να παει χαμενος...

Γραψε για αρχη τι φακους εχεις...

επισης σκεψου αν θα ψαχτεις για αλλους φακους..(Αν παρεις ξεκινα απο τωρα να ψαχνεσαι μιας και ειναι πιο δυσκολο σαν αγορα απο το να διαλεξεις σωμα) ..,

Αν δεν σε τραβαει και πολυ η φωτογραφια..και ειχες μια απολυτως αυτοματη και απλα ψαχνεσαι για κατι αλλο δες και την non-dslr fujι 6500fd

Αν και παλι ...δεδομενου του φακου pentax που εχεις παιρνεις μια K100D (εχει και shake reduction) δινεις 440€ και ανεβαινεις παλι μερικα σκαλια σε ποιοτητα..

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν:

Για την Pentax:

* Asahi Pentax 1:1.8/55 (διάμετρος 49mm)

* Tamron 1:2.8-3.5 35-80 (διάμετρος 62mm)

Για την Canon:

* Canon Lens 1:1.8/50mm (διάμετρος 40mm)

* Komura 1:2.8/135mm (άγνωστης διαμέτρου)

Αν χρειάζεται κάτι άλλο που παρέλειψα, πείτε μου.

επισης σκεψου αν θα ψαχτεις για αλλους φακους..(Αν παρεις ξεκινα απο τωρα να ψαχνεσαι μιας και ειναι πιο δυσκολο σαν αγορα απο το να διαλεξεις σωμα) ..,

Εννοείς για μακροφωτογράφιση, τηλεφακούς κλπ? Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακόμα :p

Αν δεν σε τραβαει και πολυ η φωτογραφια..και ειχες μια απολυτως αυτοματη και απλα ψαχνεσαι για κατι αλλο δες και την non-dslr fujι 6500fd

Με ενδιαφέρει η φωτογραφία, οπότε μάλλον απορρίπτεται η άλλη. Όχι τπτ άλλο, αλλά δε λέει κάθε χρόνο να παίρνω καινούρια φωτογραφική :p

Link to comment
Share on other sites

Τι αναλογική Canon και τι αναλογική Pentax έχεις; Η Canon άλλαξε μοντούρα γύρω στο 1990. Αν έχεις FD φακούς ξέχνα το, δεν παίζουν... (εκτός φυσικά αν βρεις αντάπτορα αλλά αυτό είναι άλλη, πονεμένη ιστορία). Η μοντούρα Κ της Pentax που χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα είναι πιο παλιά οπότε έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να ταιριάζουν οι φακοί σου (εκτός κι αν υπάρχουν προβληματάκια φωτομέτρησης ή εστίασης). Δες σχετικά στα site των Pentax και Canon.

Τώρα για dSLR... Θα σου πω βασικά για εταιρίες. Οι Canon-Nikon έχουν φυσικά πολύ καλά σώματα, βρίσκεις άνετα φακούς, αξεσουάρ κτλ αλλά πληρώνεις και λίγο το όνομα. Επίσης υπολείπονται σε κάποια χαρακτηριστικά. Πχ δεν έχουν Stabilizer στο σώμα αλλά φακό (IS για Canon, VR για Nikon), πράγμα που είναι μεν καλύτερο σε μερικές περιπτώσεις αλλά πρέπει μετά κάθε φακός που παίρνεις να έχει stabilizer άμα το θες, που σημαίνει πολύ παραπάνω κόστος. Επίσης η Nikon δεν έχει σύστημα αυτοκαθαρισμού του αισθητήρα (άλλη πονεμένη ιστορία, καθώς με τα τεστ που έχουν γίνει φαίνεται οτι τελικά μόνο το σύστημα της Olympus λέει πραγματικά με την Canon να ακολουθεί και τις άλλες να είναι σχεδόν άχρηστες-σε σκληρά τεστ πάντα). Ούτε η μια ούτε η άλλη έχει Live view, δλδ τη δινατότητα να σκοπεύεις μέσω της οθόνης. Μόνο η Olympus το κάνει αυτό. Έχουν όμως καλή ποιότητα εικόνας, καλούς φακούς, είπαμε βρίσκεις ό,τι θες εύκολα στην Ελλάδα και η Canon υποτίθεται οτι παρουσιάζει την καλύτερη συμπεριφορά σε υψηλά ISO λόγω άλλου τύπου αισθητήρα (CMOS αν θυμάμαι καλά, αντί CCD).

H Pentax είναι κάπως καινούργια στα ψηφιακά και γενικά δεν την ξέρει ο κόσμος ενώ δεν υπάρχει και αρκετή υποστήριξη από καταστήματα. Ένα μείον που κρατάμε δλδ είναι οτι πιθανόν να μη βρεις κάτι που θα χρειαστείς αργότερα. Η αντιπροσωπεία πάντως είναι πολύ καλή στην περίπτωση που χρειαστείς service. Γενικά έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και σε πολύ καλή τιμή, τουλάχιστον για την K10D που έχω και παίζει μερικά ευρώ παραπάνω από αυτό που ζητάς. Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα με άλλους φακούς οπότε θα προτιμούσα να μην πάρω προσωπική θέση στο θέμα της αξιολόγησης της ποιότητας εικόνας. Πάντως reviews λένε οτι είναι πολύ καλή κι αυτή. Ενδεικτικά, δες σύγκριση K10D με Nikon D80 (επειδή αυτές έψαχνα εγώ δλδ): Μεταλλικό σκελετό η Pentax, πλαστικό η άλλη (νομίζω δλδ), Stabilizer στο σώμα η Pentax, στο φακό η άλλη, ανθεκτικό σε υγρασία και σκόνη σώμα η Pentax, απλό η Nikon (τώρα έβγαλε και φακούς). Μετά είναι ακόμα διάφορες λεπτομέρειες. Και όλα αυτά σε χαμηλότερη τιμή (σαν κιτ). Ο φακός που δίνει κιτ η Pentax (18-55/3.5-5.6) θεωρείται από τους καλύτερους κιτ, ωστόσο ο 18-70 της Nikon πρέπει να είναι αρκετά καλύτερος (και ακριβότερος φυσικά).

Η Olympus είναι γενικά διαφορετικής φιλοσοφίας. Βγάζει βασικά σώματα προορισμένα για τον ερασιτέχνη, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως (με λίγη περισσότερη προσπάθεια) δεν μπορείς να κάνεις ό,τι με τις άλλες. Πρώτο βασικό χαρακτηριστικό της είναι οι μικρότεροι αισθητήρες (οπότε έχεις και crop factor 2 αντί για 1.5 όπως στις άλλες) (crop factor= συντελεστής με τον οποίο πολλαπλασιάζεις την εστιακή απόσταση του φακού για να βρεις την αντίστοιχη εστιακή απόσταση, που θα είχε σε φιλμάτο σώμα). Επίσης γενικά βγάζει μικρότερα και κάπως διαφορετικού σχεδιασμού σώματα. Τελευταία χρησιμοποιεί και το live view, ενώ έχει και το καλύτερο σύστημα αυτοκαθαρισμού του αισθητήρα. Σαν ποιότητα εικόνας κτλ δεν γνωρίζω πολλά οπότε καλύτερα να το ψάξεις μόνος σου. Δυστυχώς και με την olympus είναι κάπως δύσκολο να βρεις αξεσουάρ κτλ, ωστόσο η αντιπροσωπεία της λένε οτι είναι η καλύτερη (νομίζω πως άμα χαλάσει η φωτογραφική σου, σου δίνουν άλλη μέχρι να στη φτιάξουν).

Τέλος, παίζει και η Sony, η οποία πλέον έχει ένα αρκετά αξιόλογο μοντέλο λόγω του οτι αγόρασε τη Minolta. Ωστόσο όταν ακούς sony ξέρεις... memory stick, κλειδώματα κτλ...

Επίσης ψάξε σε μεταχειρισμένα καθώς μπορεί να βρεις διαμάντια!

edit: Πολλή ώρα έγραφα.... Δεν μας είπες τι μοντούρα είναι οι φακοί σου ή τουλάχιστον του πότε περίπου είναι!

Link to comment
Share on other sites

Οι Canon μάλλον απορρίπτονται, διότι είναι του 70 (μπορεί και πιο πριν) :p Η Pentax είναι της δεκαετίας του 80. Αν μου εξηγήσεις πως μπορώ να μάθω για τη μαντούρα, ίσως μπορέσω να απαντήσω :o

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς οι Canon σίγουρα γράφουν πάνω "FD Lens". Τώρα για την Pentax μάλλον θα πρέπει να ψάξεις από μοντέλα. Αν και δεν ξέρω, κάτι Asahi ακούω, μικρές διαμέτρους βλέπω, για παλιούς τους κάνω. (Διευκρίνιση: Έχω δουλέψει μερικούς μήνες απλά μια Canon AE-1 της μητέρας μου, και το είχα ψάξει λίγο και ξέρω κάπως την ιστορία της Canon. Από Pentax δεν ξέρω σχεδόν τπτ...)

Πάντως πολύ θα σε βοηθήσει και το www.dpgr.gr σε αυτό το θέμα (αν δεν σε μπερδέψει περισσότερο δλδ...). Επίσης περιοδικά δεν θα εμπιστευόμουν...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι περιμενα να ακουσω κατι πιο συγχρονο..

Γραφεις καπου(deninho) "Όχι τπτ άλλο, αλλά δε λέει κάθε χρόνο να παίρνω καινούρια φωτογραφική"

Kατα μια μεγαλουτσικη πιθανοτητα ..8α ανακαλυψεις οτι οι απαιτησεις 8α μεγαλωσουν κατα πολυ.

Μπορει κα8ε χρονο να μην παρεις σωμα..αλλα φακους??

Δεν λεω οτι ΚΑΘΕ χρονο 8α παιρνεις και απο εναν φακο..αλλα ειναι ακριβο "χομπυ" ..πιο ακριβο απο υπολογιστες : )

Επισης σωμα..κοβω να αλλαζεις μετα απο 2 βαρια 3 χρονια(οποιο και να παρεις τωρα)

ΚΑι μην ξεχναμε οτι καποτε χαλανε...αρα ευελπιστουμε να κρατησουν 3-4 χρονια..

(οχι οτι δεν φτιαχνονται (οτι και να παθουν) αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν θα αξιζει το κοπο και τα λεφτα.

απο σωματα αξιζει να δεις nikon d50/d80 ,canon 30d και 400D(υστερει λιγακι στην μπαταρια σε σχεση με την d50 και καμποσο απο την d80/30d ..παρολαυτα ειναι ικανοποιητικη.Περισσοτερο 8α σε προβληματισει -μαλλον- γιατι δεν τελειωνει η μπαταρια στις d80/30d παρα γιατι τελειωσε στην 400δ.

Kαλο δελεαρ ειναι η pentax k100d μιας και ειναι η πιο φτηνη απο τις αλλες..και εχει to shake reduction στην μηχανη.

Εχει ακομα πιο μικρη αυτονομια απο την 400d/d50 αλλα μιας και παιρνει ΑΑ μπαταριες ...με 12-15€ παραπανω διπλασιαζεις την αυτονομια και φτανεις στα επιπεδα της 30d.

Ο φακος που δινει η pentax οντως ειναι καλυτερος απο τους αλλους 18-55 ...

Oποτε με 500€ εισαι καλυμενος μεχρι να δεις τι σου λειπει/χρειαζεσαι.

Kαλουλης φακος ειναι ο σιγμα 17-70 σε συνδιασμο με την pentax k100d (μονο το σωμα ...χωρις τον φακο του κιτ ) ή με μια d50 (επισης μονο σωμα) 8α εισαι στα λεφτα που θελεις να δωσεις.

(παω στοιχημα οτι αυτο το ποστ δε σε βοηθησε καθολου ...και περισσοτερο σε μπερδεψε:p)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς άμα είναι εννοείται οτι δεν θα πάρει την K100D αλλά την K100D super. Η πρώτη νομίζω έτσι κι αλλιώς αποσύρθηκε. Η καινούργια παίρνει και τους καινούργιους φακούς με το supersonic moter. Μιλάμε για δυο διαμαντάκια 16-50/2.8 και 50-135/2.8 (σταθερό το 2.8 σε όλα τα εστιακά μήκη), αθόρυβα, γρήγορα, πολύ καλά σε οξύτητα και ανθεκτικά σε σκόνη και υγρασία (αφορμή για χειμερινές φωτογραφίες...). Και όλα αυτά όχι σε ιδιαίτερα απαγορευτική τιμή. Κάπου 800 νομίζω έχει ο 50-135. Κάποια στιγμή θα πάρω έναν ή και τους δύο! Και αναμένονται κι άλλοι με την ίδια τεχνολογία λογικά...

Πάντως η αλήθεια είναι πως αν δεν θες να δώσεις πολλά λεφτά στην αρχή, δεν θα ήταν άσχημη μια superzoom σαν την Fuji που προτάθηκε παραπάνω. Τουλάχιστον να μπεις λίγο πιο βαθιά στην ψηφιακή φωτογραφία (έχει αρκετές παραπάνω παραμέτρους από την αναλογική, ειδικά αν οι αναλογικές που έχεις είναι παλιές) και μετά δίνεις αρκετά λεφτά και παίρνεις ακριβώς το σώμα που σου χρειάζεται και ακριβώς το φακό που θες. ’σε που στην αρχή θα γλιτώσεις το τούβλο σώμα (εκτός αν πάρεις κάτι σε olympus πχ).

Η αυστηρά προσωπική γνώμη μου πάντως: Αν πιστεύεις οτι σε τραβάει αρκετά η φωτογραφία, δώστα κατευθείαν για καθαρή dSLR. Επίσης, επειδή ήμουν στο δίλλημα K10D-K100D, διαπίστωσα εκ των υστέρων πως χρησιμοποιώ κάποια πράγματα που δεν τα είχε η K100D, όπως πχ το συνεχόμενο auto focus (το χρησιμοποίησα όταν τραβούσα πάνω σε ένα ταχύπλοο που έσερνε μια σαμπρέλα η οποία άλλαζε θέση όλη την ώρα...) ή το φωτιζόμενο panel που νομίζω οτι δεν έχει η K100D (είναι πολύ χρήσιμο τη νύχτα, παρόλο που τα βλέπεις όλα και στο σκόπευτρο). Και δεν ξέρω και τι άλλα θα βρω... ’σε που με την μπαταρία της σε ένα γάμο τράβηξα πάνω από 600 φωτογραφίες (την ξεχείλωσα την κάρτα) και ακόμα έδειχνε να είναι στις 2/2 γραμμές. Μιλάμε ο επαγγελματίας φωτογράφος που ήταν εκεί είχε πάθει την πλάκα του... Συνεπώς θα σου έλεγα να κοιτάξεις, αν είσαι σίγουρος, σε λίγο μεγαλύτερο και ακριβότερο σώμα (Pentax K10D, Nikon D80 κτλ). Δεν είναι και τεράστια η διαφορά τιμής άμα το σκεφτείς. Εγώ πήρα (προσφορά από multirama): Pentax K10D + Pentax DA 18-55/3.5-5.6 + Battery grip + SD 2GB = 950. Η D80 πάει κάπως ακριβότερα.

(στοίχημα οτι και εγώ σε μπέρδεψα :p )

Μην παρεξηγηθούμε: Απο άποψη βασικών δυνατοτήτων θα καλυφτείς άνετα και από τα φθηνότερα σώματα. Ωστόσο κάποια στιγμή ίσως αναζητήσεις κάποιες άλλες ευκολίες. Για να πας από την οικονομική κατηγορία των 700 στην κατηγορία των 1000 είναι αρκετά καλό βήμα πιστεύω. Η επόμενη κατηγορία (με ενδιάμεση την 30D της Canon) πάει πολύ παραπάνω και τώρα ανακοινώθηκαν και νέα σώματα από Nikon και Canon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω μια compact Canon Ixus 65. Και θέλω να κάνω το βήμα προς τα πάνω.

Η αλήθεια είναι ότι με αυτά που μου είπατε στην αρχή με μπερδέψατε, αλλά, εδώ καταλαβαίνω τα θέματα στις εξετάσεις του Φυσικού, σε αυτά θα κολλήσω? :p

Μπορεί να πάω σε Pentax γτ από μια βόλτα στο site της είδα ότι με έναν κατάλληλο αντάπτορα πέρνει όλους τους φακούς που έχει βγάλει η Pentax. Πάντως, προηγείται διάβασμα. Θα μελετήσω, θα πάω σε κανένα μαγαζί να τις δω κι από κοντά να δω ποια μοντέλα με βολεύουν στα χέρια, και θα έρθω με περισσότερες ερωτήσεις :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Πάντως, προηγείται διάβασμα. Θα μελετήσω, θα πάω σε κανένα μαγαζί να τις δω κι από κοντά να δω ποια μοντέλα με βολεύουν στα χέρια, και θα έρθω με περισσότερες ερωτήσεις :D

και καλα 8α κανεις!

Παντως δεδομενου οτι ειχες την ixus 65 νομιζω οτι για κανενα χρονακι ..μπορεις να αποφυγεις dslr..με την fuji 6500.

Χαμενα χρηματα δεν νομιζω να ειναι ...μιας και μεχρι τοτε 8α εχεις μαθει αρκετα περισσοτερο απο οσα ξερεις τωρα..

Αυτα σε περιπτωση που γλυκαθεις και 8ες και αλλα..

Γιατι παιζει και η φαση μετα απο ενα χρονο να μην εχεις ορεξη πλεον

Αν παλι εχεις...καλως να πας σε dslr..

d80/30d παιζει στην ιδια κατηγορια (πιστευω/νομιζω) με την 30d να ειναι πιο φτηνη μιας και βγηκε η 40D.

Διαμαντακια φακοι επισης ειναι αυτοι

canon 10-22

tokina 12-24

και τοκινα 50-135 φ2,8

καθως επισης και sigma 50-150 f2,8

Aν και εχω τον tamron 17-50mm f2,8...κακα τα ψεματα οταν ηθελα ευρυγωνιο το 17 δεν μου εκανε..ενω το 50mm δεν εφτανε παντα αυτα που ηθελα.

@makis

Aπο pentax δεν εχω ασχοληθει ..αλλα μου κανει εντυπωση που δεν εχει συνεχομενο auto focus..(για την κ100 λεω..):confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho [Χθες, στις 20:47]

Πάντως, προηγείται διάβασμα. Θα μελετήσω, θα πάω σε κανένα μαγαζί να τις δω κι από κοντά να δω ποια μοντέλα με βολεύουν στα χέρια, και θα έρθω με περισσότερες ερωτήσεις :D

το καλυτερο που εχεις να κανεις. καθενας, προτεινει αναλογα με τα δικα του κριτηρια. κι απο τη στιγμη που αποφασισες να μπεις στο χορό, θα δωσεις πολλα λεφτα.

κανε μια βολτα στα καταστηματα, νιωσε τες στα χερια σου, δοκιμασε αν σε βολευουν τα κουμπια τους και τα μενου τους. καποιες εχουν τα πολυ βασικα πραγματα σε κουμπια, αλλες μεσα στο μενου. διαλεγει καθενας τον τροπο που του αρεσει να δουλευει.

μην κοιτας τεχνικα χαρακτηριστικα και κολπακια του marketing. ορδες φωτογραφων μεγαλουργησαν χωρις vr, is, live view, αυτοκαθαριζομενους αισθητηρες και αλλα τετοια. απο τη στιγμη που αποφασιζεις να πας σε μακροχρονια σχεση, ξεκινας απο το μεγεθος του αισθητηρα: αν πας σε full frame, ισως και να εχεις πολυ μεγαλυτερη γκαμα φακων, αλλα πολυ πιο ακριβο σωμα. το APS-C φορμά δινει πιο φτηνες μηχανες, ολοι λενε οτι καποτε θα καταργηθει, αλλα κανενας δεν παρουσιαζει full format μηχανη σε τιμη λογικη για να ακολουθησουν και οι υπολοιποι. κι αυτο που γινεται τελικα, ειναι οι μηχανες με aps-c να ανεβαινουν σε αναλυσεις μεχρι προτινος των ff, και οι τελευταιες να ανεβαινουν ακομα πιο πανω.

αν αποφασισεις για aps-c (99% αυτο θα κανεις), να ξερεις οτι στο μελλον δε θα μπορεις να χρησιμοποιησεις full frame σωμα. οι σειρες φακων για αυτο το φορμα, επειδη δημιουργουν μικροτερο ειδωλο, δε μπορουν να γεμισουν ολο τον αισθητηρα των ff. ειναι ομως, κατα κανονα πιο φτηνες σειρες φακων. αντιθετα, οι φακοι για ff δουλευουν κανονικα σε aps-c.

για μενα, το πλεον βασικο σε μια μηχανη ειναι ο καθαρος αισθητηρας. πολλα πραγματα δεν εχει η nikon d50 που θα ηθελα να εχει, εχει τα κουσουρια της οπως ολες, καποια πραγματα θα τα ηθελα διαφορετικα, αλλα τελικα βλεπω να μενει μαζι μου για πολλα χρονια ακομα. ειδικα τωρα που βρεθηκαν αφορμες και αρχισα να τυπωνω, οποτε και αναθεωρησα αρκετα πραγματα περι λεπτομερειας, θορυθου και megapixel.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ανάποδα τα λες... Σε aps-c θα έχει μεγαλύτερη γκάμα φακών. Το λες και μόνος σου παρακάτω. :) (μάλλον τυπογραφικό το λάθος).

Τα τεχνικά κολπάκια του marketing, οκ, πολλά από αυτά δεν χρειάζονται, άλλα δεν κάνουν διαφορά κτλ. Κάποια όμως ακριβώς ίσως βολέψουν τον ερασιτέχνη και να μεγαλουργήσει πιο εύκολα. Γιατί μην ξεχνάς και πόσοι μεγαλούργησαν με τα "μη εργονομικά" σώματα δεκαετιών πριν και τώρα μιλάμε για κουμπάκια... ;) Α, επίσης σα να μου φάνηκε οτι η K100D (ή κάποια άλλη μικρή άλλης εταιρίας) έχει μόνο ένα περιστροφικό επιλογέα. Αυτό όντως έχει σημασία πιστεύω... Πρόσεξέ το.

Όσο για τα μαγαζιά, αυτή θα ήταν η ιδανική λύση αλλά στην ελλάδα δυστυχώς λίγα είναι τα μαγαζιά που σου δίνουν την ευκαιρία να δοκιμάσεις το μηχάνημα που θα πάρεις... Αλλά τουλάχιστον για μια πρώτη "επιδερμική" επαφή κάτι είναι και αυτό. :)

edit: Το έχετε διαπιστώσει κι εσείς πως μέσα από τα forums καταλήγεις συνήθως να πάρεις κάτι ακριβότερο από αυτό που αρχικά ήθελες-είχες ανάγκη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

έχει μόνο ένα περιστροφικό επιλογέα. Αυτό όντως έχει σημασία πιστεύω... Πρόσεξέ το.

qua? :wassat:

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

edit: Το έχετε διαπιστώσει κι εσείς πως μέσα από τα forums καταλήγεις συνήθως να πάρεις κάτι ακριβότερο από αυτό που αρχικά ήθελες-είχες ανάγκη;

Για αυτό δεν είναι τα fora? :p

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κι εσύ είχες παλιές μηχανές πριν και είχες συνηθίσει το δαχτυλίδι του διαφράγματος στο φακό όπως κι εγώ... Από κάποια μοντέλα και μετά, τόσο ο χρόνος έκθεσης όσο και το άνοιγμα του διαφράγματος ρυθμίζονται από δυο περιστροφικούς επιλογείς (πώς να το πω, δυο ροδέλες σαν αυτές του ποντικιού, μόνο που είναι οριζόντιες), έναν στο μπροστινό μέρος και ένα στο πίσω μέρος του σώματος, σε περιοχές άνετα προσβάσιμες από αντίχειρα και δείκτη ή μέσο. Φαντάζεσαι λοιπόν οτι όταν έχεις μόνο ένα, τότε σε full manual κάπου ζορίζει το θέμα. Δεν ξέρω απο τι υποκαθίσταται η μια ροδέλα αλλά σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο βολικό... Όταν τις δεις πρόσεξέ το. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 15:58]

Μάλλον ανάποδα τα λες... Σε aps-c θα έχει μεγαλύτερη γκάμα φακών. Το λες και μόνος σου παρακάτω. :) (μάλλον τυπογραφικό το λάθος).

δεν εννοουσα ποσοι φακοι δουλεουν στο φορμα, αλλα ποσοι φακοι ειναι φτιαγμενοι για full frame και ποσοι για aps-c. γι αυτο και λεω "ισως", καθαρα λογω παλαιοτητας, να υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια full frame φακων σε σχεση με aps-c φακους. σιγουρα, αν παει σε σωμα με aps-c αισθητηρα, μπορει να φορεσει φακους και απο τα 2 φορμα.

οσο αφορα τους 2 διακοπτες, τις ελαχιστες φορες που χρησιμοποιησα full manual, αν και προερχομενος απο nikon slr, δε μου ελλειψαν στη d50. πατωντας ενα κουμπι παραπανω, ο ιδιος διακοπτης που ρυθμιζει την ταχυτητα ρυθμιζει το διαφραγμα. το δαχτυλιδι που λες, τουλαχιστο σε nikon, δεν υπαρχει σε συγκεκριμενη σειρα φακων, και γι αυτο η σειρα αυτη δε δουλευει σε συγκεκριμενα σωματα.

τον υπολοιπο καιρο, ειτε ειναι σε προτεραιοτητα διαφραγματος ειτε ταχυτητας και απλα υπερ/υποεκθετεις, παλι με το ιδιο κουμπι.

"Τα τεχνικά κολπάκια του marketing, οκ, πολλά από αυτά δεν χρειάζονται, άλλα δεν κάνουν διαφορά κτλ." ειναι ολα αυτα μπιχλιμπιδια που εχουν διαφορα σωματα, και δεν προσφερουν τιποτα στη διαδικασια της φωτογραφιας.

edit: Το έχετε διαπιστώσει κι εσείς πως μέσα από τα forums καταλήγεις συνήθως να πάρεις κάτι ακριβότερο από αυτό που αρχικά ήθελες-είχες ανάγκη;
γενικα ή ειδικα το λες αυτο; οσες φορες δοκιμασα να ψωνισω χωρις να διαβασω fora, τελικα το μετανιωσα και ξοδεψα παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

σε Μ δε μπορεις να ρυθμισεις eV, δεν εχει και νοημα αλλωστε.

αν πατησεις +/- ρυθμιζεις το f.

ο αλλος τροπος ειναι να τη γυρισεις στο Α, να αλλαξεις το f, και να ξαναγυρισεις σε Μ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.