Jump to content



dSLR ως 700ε


Recommended Posts

Έτσι κι αλλιώς το eV προκύπτει ουσιαστικά από άνοιγμα διαφράγματος και χρόνο έκθεσης ;) Στην Pentax τουλάχιστον βλέπεις realtime το eV καθώς αλλάζεις κάτι ενώ πατώντας το green button σε πάει κατευθείαν σε ένα "ουδέτερο" ας πούμε eV. Τώρα για να αλλάξεις την τιμή που σου ρυθμίζει το green button δε γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Mάκη ομολογώ πως ελάχιστοι είναι τόσο ψαγμένοι στην ιλικία σου όπως εσύ! ;):T:

Πάντως να πω και εγώ μια γνώμη για ψηφιακή, (έχω τη canon 350d) θα σου πρότεινα μάλλον εν τέλει κάτι παρόμοιο, εκτός και αν σε ενδιαφέρουν περισσότερο η ποιότητα κατασκευής της μηχανής και υποστήριξης-εγγύησης. Αν ναι, τότε απλά μη κοιτάς σε canon. Olympus κατά κύριο λόγο και οι Nikon δεν είναι άσχημες αλλά δε μπορώ να εκφέρω άποψη για το σέρβις τους. Η οlympus έχει το καλύτερο σέρβις φωτογραφικών μηχανών στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μετά από μια βόλτα σε fnac, multi, πλαίσιο, μπορώ να πω ότι με λίγο ψάξιμο (δεν είναι και εύκολο να κάτσεις να την μάθεις εκεί) μπόρεσα να βγάλω φωτογραφία όπως την ήθελα με την Canon EOS 400 και την Nikon d40 (νομίζω...) Η Pentax k10d με παίδεψε σχετικά... Από σχήμα μια χαρά με βόλεψαν όλες (έχω και μεγάλα χεράκια)

Γκρ, πάλι στο μηδέν λοιπόν.. δεν κατάφερα να αποκλείσω καμία... Να δούμε τι θα μας πει ο γνωστός στην Canon για την τιμή της 400d. Μήπως κι έτσι καταφέρουμε να αποκλείσουμε καμία :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν αυτή δεν είχα χειριστεί καμία dSLR ή σύγχρονη αναλογική και τα βρήκα σκούρα. Με λίγο διάβασμα όμως στο manual (ούτε μια μέρα δε μου πήρε), λύθηκαν όλες οι απορίες. Μετά όλα είναι θέμα εμπειρίας με τη μηχανή. Κάθε τόσο μαθαίνεις κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Εγώ πήρα (προσφορά από multirama): Pentax K10D + Pentax DA 18-55/3.5-5.6 + Battery grip + SD 2GB = 950€.

Χωρίς να παίρνω όρκο για τον φακό, τώρα η προσφορά είναι στα ~850ε. Αν είναι ο ίδιος φακός την πήρα ασαπ?

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις σε μια εκθεση αυτοκινητων, σου δειχνουν ολη τη σειρα της mercedes, ολη τη σειρα της lexus, κι εσυ πας στη γωνια και κοιτας τα smart.

υπερβολικο μπορει και ασχετο το παραδειγμα, αλλα καταλαβες τι θελω να πω: οταν πας να μπλεξεις σε αυτη την κατηγορια, λειτουργεις λιγο αναποδα, επειδη σε συμφερει πιο πολυ στο τελος. πας να αγορασεις ενα πακετο με ενα σκοτεινο φακο και battery grip (αληθεια, τι να το κανεις;), μαζι με μια καρτα sd (με το απιστευτο κοστος, φανταστικη ευκαιρια τωρα που ειναι στο πακετο). και μετα; οταν θα ψαχνεις τον ευρυγωνιο ή τον ζουμ ή ενα πιο φωτεινο φακο, ενα φλας, ενα κατι που παιρνουν ολοι οι ανθρωποι. τι θα κανεις και που θα το βρεις; θα πεταξεις το χιλιαρικο που μολις εδωσες και θα ξεκινησεις απο την αρχη;

δεν ξερω τι ποσοστο εχουν nikon και canon μαζι, αλλα απορριπτεις ισως και το 70% * της αγορας για ενα battery grip και μια καρτα sd.

*

In the digital SLR marketplace, Canon increased shipments by 30.7% to almost 2.5 million units.The company's global DSLR market share fell by 2.8% to 46.7%, still a fairly commanding 13.7% lead over nearest DSLR competitor Nikon Inc.
While Samsung didn't make the top five in digital SLR sales, the company's partner in digital SLR development did. Pentax Corp. shipped 285,932 digital SLRs in 2006, achieving fifth place with a market share of 5.4% - a gain of 0.8% on the previous year.

http://www.imaging-resource.com/NEWS/1175724860.html

Link to comment
Share on other sites

@.38-.45: Υπερβάλεις λίγο. Από τη μια, σαν σώμα είναι πάρα πολύ καλό και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από άλλες. Ίσα ίσα που άλλες θα μπορούσαν να ζηλέψουν από αυτήν.

Όσο για τα αξεσουάρ, βρίσκεις. Απλά δεν είναι οτι θα πας σε ένα οποιοδήποτε φωτογραφείο και θα πεις "θέλω αυτό" και θα το πάρεις και θα φύγεις. Στην Αθήνα ειδικά βρίσκεις άνετα φακούς, flash και μπαταρίες. Υπάρχουν μερικά μεγάλα φωτογραφεία που φέρνουν. Τώρα για κάτι άλλα μικροαξεσουαράκια είναι ένα θέμα. Και στο κάτω κάτω και τα ίδια τα multirama σίγουρα έχουν φακούς και flash ενώ νομίζω πως υπάρχουν και στο Media Markt ή πως λέγεται τέσπα αυτό στο The Mall.

Όσο για το σκοτεινό φακό, όλοι οι φακοί που βγαίνουν κιτ σε αυτή την κατηγορία, f:3.5 είναι. Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά εξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας... Εγώ προσωπικά ήθελα να την πάρω με τον Tamron 28-75/2.8 (σταθερό). Σύνολο έβγαινε κάπου κάτω από 1200. Δεν μου φτάσανε τα λεφτά, οκ, πήρα το κιτ. Σίγουρα ο φακός δεν λέει και πολλά γενικά, αλλά από τους φτηνούς κιτ λέγεται οτι είναι από τους καλύτερους.

Επίσης για τους φακούς να πω οτι η Pentax έχει μια ικανοποιητική γκάμα (οκ, δεν τη βρίσκεις ολόκληρη στην Ελλάδα) και μάλιστα τώρα έβγαλε και δυο φακούς-διαμάντια. Νομίζω οτι τους ξανανέφερα βασικά: έναν 16-50/2.8 και έναν 50-135/2.8. Και μόνο το σταθερό 2.8 πιστεύω λέει πολλά. Έχουν supersonic moter, που σημαίνει πιο αθόρυβη και νομίζω γρήγορη εστίαση ενώ είναι και σχετικά dust-wet proof που σημαίνει οτι μπορείς να βγεις και το χειμώνα... Εντάξει, δεν είναι full frame (νομίζω) αλλά δεν μπορούμε να τα θέλουμε και όλα... Είναι και σε καλή τιμή. Γύρω στα 400-500 πρέπει να βγαίνει ο 16-50 και γύρω στα 800 ο 50-135.

Είχα κι εγώ την αμφιβολία με την διαθεσιμότητα αλλά τελικά μπορείς να βρεις ό,τι χρειαστείς, ίσως με λίγο περισσότερο ψάξιμο και υπομονή. Δεν είναι όμως τόσο τραγικά τα πράγματα. Έχουν τα Multirama που είναι σε όλη την Ελλάδα και έχει και ο Κατερέλος και το Adorama που στέλνουν σε όλη την Ελλάδα.

Εδώ επίσης υπάρχει και μια λίστα καταστημάτων που φέρνουν pentax: http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=28736.0

(Και προς θεού, δεν είναι Smart οι Pentax... Τουλάχιστον Toyota και πιθανότατα θα μπορούσες άνετα να τις πεις Saab πχ...)

edit: Όσο για το 70% της αγοράς, δεν με απασχολεί καθόλου από τη στιγμή που μπορώ να βρω ό,τι χρειαστώ και κάνω τη δουλειά μου ακριβώς όπως θέλω. Μην ξεχνάς πόσοι επαγγελματίες φωτογράφοι μείνανε σε ψηφιακές Canon, Nikon λόγω μιας περιουσίας φακών και flash. Και η Pentax παίρνει σχεδόν όλους τους παλιότερους φακούς της (έχει μεγάλη κληρονομιά και αυτή στη μοντούρα Κ) αλλά από τη μια άργησε να παρουσιάσει κάτι καλό σε ψηφιακή και επίσης δεν έχει βγάλει ακόμα επαγγελματικό σώμα. Μέχρι στιγμής είχε πιο φτηνά σώματα (*ist, K100D κτλ), πριν κανα χρόνο σχεδόν έβγαλε την K10D και λογικά σχετικά σύντομα θα παρουσιάσει και κάτι βαρύτερο.

Link to comment
Share on other sites

παντως κακα τα ψεματα

στην κατηγορια τιμης που ψαχνει η nikon d80 kai η canon 30d (μιας και η 40d σαν πιο καινουρια ξεφευγει σε τιμη) ειναι μονοδρομος.

Οχι επειδη ειναι καλυτερες με διαοφρα απο αλλες(δεν εννοω αυτο)...απλα γιατι Ο,ΤΙ και να χρειαστει δεν προκειται να του λειψει.

Και οι φακοι που ανφερεις υπαρχουν αντιστοιχοι πιο φτηνοι απο sigma/tokina

Aσε που τουλαχιστον σε canon υπαρχει ο 17-40mm f4 L και ο 70-200mm f4 L πιο φτηνοι απο τα λεφτα που αναφερεις.

Mην μπεις στο κοπο για συγκριση..:)

Link to comment
Share on other sites

δεν αμφισβητησα την ποιοτητα της Pentax. με το ακομψο παραδειγμα που εδωσα, προσπαθησα να δειξω τη διαφορα στην ποσοτητα των επιλογων που εχει. οταν ειπα σε φιλο φωτογραφο οτι πηρα τον 17-55/f2.8, ο οποιος κοστιζει 3-4 φορες οσο το σωμα που εχω, η απαντηση του ηταν "ωστε αποφασισες να μεινεις στο aps-c". αυτο που ειπε, με αλλα λογια, οτι το κοστος του φακου ηταν τετοιο, που δυσχεραινει, αν οχι απαγορευει, τη μεταβαση σε full format. και οπως και να το κανεις, ειδικα σε προιοντα 3ων εταιρειων, θα βρεις πολυ μεγαλυτερη ποικιλια για nikon/canon παρα για οποιαδηποτε αλλη μαρκα. στην τελικη, φακο ψωνιζεις, και το σωμα ακολουθει.

και το θεμα δεν ειναι οτι "μπηκα σε φωτογραφειο, ηθελα να παρω αυτο, το πηρα κι εφυγα". ακομα και ψιλοπραγματα, ακομα και για Nikon, μπηκα σε μεγαλα φωτογραφεια και δεν τα βρηκα.

αυτο το "dust-wet proof που σημαίνει οτι μπορείς να βγεις και το χειμώνα", σε εχω δει να το ξαναλες, και δεν καταλαβα τι ακριβως θελεις να πεις. εχω βγει χειμωνα και καλοκαιρι, μεσα στα χιονια και μεσα στην παραλια, χωρις να εχουν καποια ειδικη/διαφορετικη σημανση οι φακοι. και προβλημα δεν ειχα κανενα.

στο περασμα απο το αναλογικο στο ψηφιακο, απο οσα εχω κουβεντιασει κι απο τα οσα εχω διαβασει, οι επαγγελματιες δεν εμειναν λογω φακων και φλας. εμειναν γιατι ειχαν μαθει το τροπο που δουλευει η καθε μια, το οποιο ειναι δυσκολο να αλλαξεις. τους φακους τους αλλαξαν στην πορεια, γιατι το ψηφιακο εμφανισε ελαττωματα των φακων που το αναλογικο τα συγχωρουσε.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω φωτογραφίσει ποτέ, και ούτε θα φωτογράφιζα αν δεν είχα κάποια "εγγύηση" στη βροχή. Σε αυτό το θέμα μιλάω καθαρά χωρίς να ξέρω από πρώτο χέρι οπότε οκ, δεν αντιλέγω παραπέρα.

Όσο για την κατηγορία που ψάχνει επαληθεύτηκα... :-P Ο άνθρωπος ξεκίνησε από τα 700-800max και τον φτάσαμε στην 30D (αν και απ'ό,τι βλέπω το σώμα έπεσε στα 850 και σαν κιτ με τον 17-55 στα 1260 στον Κατερέλο). Τώρα για το μονόδρομος, πιστεύω οτι υπάρχει και ένα μονοπατάκι ακόμα (K10D) γιατί όπως είπα, ό,τι και να χρειαστείς το βρίσκεις.

Και εδώ που τα λέμε, εγώ σκέφτηκα και το άλλο: Ερασιτέχνες είμαστε, δεν αλλάζουμε φακούς κάθε τρεις και λίγο, ούτε πρόκειται οι περισσότεροι από εμάς να πάρουν φακό 1000 και 2000 και πάνω. Μέχρι τα 1000 πιστεύω βρίσκεις αρκετά μεγάλη γκάμα και από την Pentax και από Sigma, Tamron κτλ. Τώρα φυσικά αν ένας θέλει να παίξει πιο ψηλά αν και ερασιτέχνης, τότε οκ. Γιατί όταν δεν κάνεις κάτι επαγγελματικά αλλά μόνο για δική σου ευχαρίστηση, δεν μπορείς να κάνεις και οικονομική απόσβεση σε αυτά που παίρνεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στα τελικά στάδια για την αγορά φακού, να πω πως το πρόβλημα διαθεσιμότητας είναι κάπως μεγαλύτερο από όσο φανταζόμουν...

Συγκεκριμένα ψάχνω για τον Tamron 28-75/2.8 και έλαβα τις εξής απαντήσεις από καταστήματα:

Κατερέλος: Δεν υπάρχει, πρέπει να τον παραγγείλουν και δεν ξέρουν καν πόσο θα πάρει

Adorama: Δεν έχει τπτ σε μοντούρα Pentax, μόνο παραγγελία, 10 μέρες...

Αντιπροσωπία: Τον βρίσκω εδώ αλλά σε αρκετά υψηλότερη τιμή από αυτή στην οποία θα μου τον έδιναν Κατερέλος/Adorama...

Ωστόσο συνεχίζω να μην το μετανιώνω για την αγορά μου. Ας το έχει όμως υπ' όψιν του ο καθένας οτι μπορεί να ταλαιπωρηθεί λίγο ψάχνοντας αργότερα για αξεσουάρ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λεπόν :p Τελικά καταλήγω ή στην Canon EOS 400d ή στην Nikon d40x...

α. Ποια και γιατί? (αιτιολόγηση πάντα.. Η περιέργια θα με φάει εμένα, το ξέρω :p)

β. Ο στάνταρ φακός (18-55) είναι καλός; Αξίζει, έστω για αρχή; Η χρήση που θέλω προς το παρόν είναι all-around (ει δυνατόν, από macro μέχρι τοπία και κτίρια)

Link to comment
Share on other sites

Οποια και να παρεις μια χαρα 8α εισαι...

Η νικον εχει λιγο καλυτερη διαρκεια μπαταριας..αλλα δεν εχει μηχανισμο στη μηχανη για το autofocus ,οποτε αν δεν εχει ο φακος 8α παιξεις χειροκινητα.Οχι οτι τρεχει κατι.

H νικον εχει και καλυτερο φακο (απο μαμα ..για 18-55) απο τον κανον και ειναι και πιο φτηνη γενικοτερα..

Συμπαθητικος φακος χωρις να ξεφευγεις και πολυ απο λεφτα ειναι ο 17-70mm f2,8-4,5 στα 300 περιπου.Δεν εχει κατι το ιδιαιτερο που θα ξεχωρισει με διαφορα απο καποιον αλλον..απλα ειναι ο πιο all around απο τους all around χωρις να εχεις δωσει τα διπλα λεφτα.

Δεν λεω οτι ειναι κακος..καλος ειναι.

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω μπερδευτεί με τα 18-55, 17-70, 70-300, κλπ Υπάρχει κάπου-κάτι-κάποιος, για να καταλάβω τι σημαίνουν αυτά?

Προφανώς κάτι σχέση με το ζουμ έχουν.. αλλά από εκεί και πέρα τι άλλο υποδηλώνουν;

Επίσης το f2.8-4,5 είναι το πόσο μπορεί να ανοίξει το διάφραγμα, ή το πόσο φωτεινός είναι ο φακός?

noob-ιστικες αρωτήξεις, αλλά επειδή είναι κάμποσα τα λεφτά, καλό είναι να μάθω (όσο γίνεται) πριν πάθω :p

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μεγάλη διάμετρος διαφράγματος, μικρό βάθος πεδίου, και τούμπαλιν. Αντίστοιχα, μεγάλη εστιακή απόσταση μικρό βάθος πεδίου... (έτσι κατάλαβα τουλάχιστον :p)

Το νούμερο δίπλα στην εστιακή απόσταση (17-70 f2.8-4.5, στο φακό που προτείνει ο NTG) τι υποδηλώνει; Το μέγιστο διάφραγμα ανάλογα με την εστιακή απόσταση (στα 17mm f2.8 και στα 70 f4.5) ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

ας παρουμε σαν δειγμα προς εξεταση ..τον 18-55.

Μεχρι τωρα το ζοομ το λεγαμε 3χ (4χ ,6χ 8χ) .Aλλα δεν εδινε κανενα στοιχειο ωστε να καταλαβεις κατι.

Αυτο βγαινει διαρωντας το 55 με 18 (οπου και κανει 3 ..σχεδον..)

Οποτε και αυτος 3χ ζοομ θεωρειται ..αλλα ο ορος αυτος ειναι αδοκιμος.

Μιας και ενας φακος 100-300mm ειναι 3χ zoom ..αλλα η μεγεθυνση που 8α σου προσφερει (αν το αντικειμενο σου ειναι στην ιδια αποσταση....πχ 2 μετρα )

δεν εχει καμμια σχεση τον παραπανω φακο.Σχεδον 6 φορες μεγαλυτερη ..(300 δια του 55)

Επισης δηλωνει και το ποσο ευρυγωνιος η μη ειναι ενας φακος.

Ετσι στα 18mm εχει ανοιγμα κοντα στις 100μοιρες ..ενω στα 55mm κοντα στις 40μοιρες

Δδλ..με εναν μικρης εστιακης αποστασης ..(πχ 18mm ) μπορεις να συμπεριλαβεις μεγαλυτερο οπτικο πεδιο απο καποιον με μεγαλυτερη εστιακη αποσταση.

Και τελος ..αν οτιδηποτε αλλο θεωρηθει δεδομενο ..(εκτος απο το iso που δεν μας ενδιαφερει στην παρουσα φαση) ...μπορει να υποδηλωσει και το βα8ος πεδιου.

Ο χωρος στον οποιο ο,τι βρισκεται εκει περα ειναι εστιασμενο ενω εξω απο αυτο εναι καπως θολο.Πχ το background σε πορτραιτα .

Αυτη η παραγραφος δεν σε ενδιαφερει και τοσο ...

Εδω εχει ενα calculator να κανεις μερικους πειραματισμους

απλα μπορεις να δεις πως ειναι να τραβας με 300mm εστιακη αποσταση με την canon eos 400 οταν το αντικειμενο σου ειναι στα 95cm..:p

Για το f το ειπες ..ποσο μπορει να ανοιξει το διαφραγμα ..οσο ανοιγει τοσο πιο φωτεινος ειναι ..

f2,8 - 4 - 5,6 - 8 - 11 - 16 ...τα γειτονικα νουμερα (υπο)διπλασιαζουν την φωτεινοτητα που μπορει να δεχθει..

Πχ ο 2,8 ειναι δυο φορες πιο φωτεινος απο f4 και 4 φορες απο f5,6

Ετσι ...αν για καποια στιγμη βρεθεις να παλευεις να βγαλεις ακουνητη φωτο με f5,6 και 1/20sec να ξερεις οτι με f2,8 θα ειχες 1/80sec κλειστρο και 99,9% ακουνητη φωτογραφια.

Αυτα για ιδιο iso.

Eφοσον πας σε dslr δεν προκειται να παθεις...μονο να μαθεις..:p

εδιτ

Mε προλαβε ο κακος αδμιν...:p

Aπλα το διαφραγμα δεν ειναι σταθερο σε ολο το εστιακο ευρος.

Πχ στα 17mm εχεις f2,8 ..αλλα στα 25mm?

Οποτε παει αναλογα με την κατασκευη του φακου.

Μπορει στα 25mm να εχεις f3,2 ή f4 ..μπορει και να εχεις παλι f2,8 εκει και να μικραινει το διαφραγμα πιο μετα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.