Jump to content



LCD 42" + HTPC (help)


Futuristic

Recommended Posts

Έχω φτιάξει ένα htpc με core2duo 6400, 2gb ram, msi RX1900XT-VT2D512E κάρτα γραφικών, mobo το p5v-vm με hd sound on board. Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1ον.

Ποια οθόνη μου προτείνετε διάστασης 40-42" με γνώμωνα πρώτον την ποιότητα, δεύτερο το κόστος, τρίτο συνδεσημότητα (και κλασικες και hd).

2ον.

2.α) Εάν πάρω true HD 1080 οθόνη στα κλασικά προγράμματα της TV που είναι πολύ χαμηλότερη η ανάλυση πως θα δίχνει;

2.β) Επίσης πως φαίνονται τα κλασικά DVD?

2.γ) Επίσης πως θα φαίνετε το περιβάλλον των xp μέσα από μία τέτοια οθόνη?

2.δ) Εάν παίξω κάποιο game σε χαμηλότερη ανάλυση είτε γιατί δεν θα την υποστηρίζει το game είτε γιατί θα σέρνεται τι οπτικό αποτέλεσμα θα έχω;

3ον)

Τι καλώδια θα χρειαστώ για να τα συνδέσω όλα?

4ον)

Επίσης θα βάλω ενισχυτή + ηχεία 5.1. Τι ηχεία μου προτείνετε (χωρίς μεγάλο κόστος) και ποιον ενισχυτή. Επίσης τι συνδεσμολογία;

5ον)

Θα βάλω εσωτερική κάρτα για δορυφορική. Τι προγράμματα μπορώ να δώ;

και 6ον) Το ξέχασα. Η κάρτα γραφικών μου υποστηρίζει HDCP και HDMI? Δεν ξέρω τι παίζει εκεί....

Ευχαριστώ. Γενικότερα οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες-βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες οι ερωτησεις

1.Στη διασταση που ψαχνεις υπολογιζε περιπου 1200Ε για 1366X768 και καπου 2000Ε για true HD αν σε ενδιαφερει καποια επωνυμη και ποιοτικη λυση(Philips,Sharp κορυφαιες-Samsung,Toshiba τιμιες)Φυσικα υπαρχουν και πολλες φθηνοτερες λυσεις με καποιες εκπτωσεις στην ποιοτητα.

Εναλλακτικα μπορεις να δεις και λυση Plasma με πολυ χαμηλοτερη αναλυση αλλα ξεκαθαρη υπεροχη στο εντονο μαυρο και τη φυσικοτητα στην κινηση.Κατα καιρους εμφανιζονται κατι ευκαιριες σε plasma γιατι ο κοσμος δεν τις προτιμα(πιο μεγαλη αναλυση η LCD αρα θα ειναι και καλυτερη)

2.α)Τηλεοπτικα προγραμματα,λογικα θα ειναι χαλια αφου θα ειναι σαν να βλεπεις το φτωχο σημα των ελληνικων σταθμων με μεγενθυντικο φακο

2.β)Τα κλασσικα DVD θα παιζουν οπως επαιζαν εκτος αν εχεις καποιο τροπο να κανεις upscaling στο σημα που στελνεις στην TV(καποιες συσκευες αναλαμβανουν αυτη την επεξεργασια)

2.γ)Μια χαρα.Απλα για να ειναι λειτουργικα τα Windows παλι πρεπει να πλησιασεις κοντα(δεν μπορεις να διαβασεις τι γραφει το Χ folder απο τον καναπε)

2.δ)Απο προσωπικη εμπειρια οποτε χρειαστηκε να κατεβασω αναλυση,τα γραφικα δειχνουν λιγο πιο θολα(αποσταση 1μ max).Αν σκοπευεις να παιζεις απο 3-4 μ δεν νομιζω να καταλαβαινεις διαφορα

3.Με ενα καλωδιο DVI σε HDMI θα στελνεις το σημα απο τη VGA στην TV ψηφιακα.Απομενει να στειλεις και τον ηχο απο την καρτα ηχου στην TV ή τον ενισχυτη σου

4.Δεν ασχολουμαι με πολυκαναλα σετ εκ πεποιηθησεως,σορρυ

5.Να υποθεσω οτι εχεις πιατο κλπ κλπ.Φανταζομαι οτι θα μπορεις να δεις τα free-to-air καναλια που εκπεμπουν απο το δορυφορο που κοιταζει το πιατο σου,ενω πολλα θα ειναι κλειδωμενα και θα απαιτουν καποια συνδρομη

6.Η καρτα σου ενδεχεται να υποστηριζει HDCP(δες στο site) για HDMI 99% οχι.Δεν νομιζω οτι αυτη η καρτα μπορει με καποιο τροπο/συνδεσμολογια να σου δωσει ηχο+εικονα ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

Στα ερωτηματα που θετεις για τις αναλυσεις και για το πως θα φενεται μια εικονα μικροτερης αναλυσης ( ή ακομα και μεγαλυτερης) απο αυτη που θα ειναι η native της οθονης,

θελω να προσθεσω τα εξης.

Οι περισσοτερες οθονες σε αυτη τη κατηγορια τιμης περιλαμβανουν τον λεγομενο scaler. Στην πραξη ειναι ενας επεξεργαστης που παραλαμβανει την εικονα και την μετατρεπει στην native αναλυση του πανελ μετα απο ψηφιακη επεξεργασια. Οπως καταλαβαινεις το ποσο ποιοτηκα γινεται αυτο, επηρεαζει σε τεραστιο βαθμο το τελικο αποτελεσμα. Εχει να κανει και με την ποιοτητα εικονας αλλα και την κινηση.

Πολλοι χρησιμοποιουν το pc, για να κανουν αυτες τις μετατροπες λογο επεξεργαστικης δυναμης, αλλα και ευελιξιας αφου μπορουν να χρησιμοποιουν οποιο φιλτρο θελουν. Βεβαια δεν ειναι και οτι πιο απλο, απο τη στιγμη που μπαινουν στο παιχνιδι διαφορες ψιλορυθμισεις. Ακομα και ενας driver πχ μπορει να τα κανει ολα μανταρα. Επισης η πολλαπλη επεξεργασια απο το ενα φιλτρο στο αλλο, εχει και αυτη ως αποτελεσμα την υποβαθμιση της εικονας. Αν κοιταξεις προσεχτικα τα μοντελα μιας εταιριας θα δεις οτι υπαρχουν οθονες, που ειναι τοσο ομοιες σε χαρακτηριστικα μεταξυ τους και παρολα αυτα, εχουν διαφορα στην τιμη. Η διαφορα ειναι στις δυνατοτητες που εχει αυτος ο επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η δορυφορική είναι πολύ καλή περίπτωση με τέτοιο σχήμα. Με μία skystar HD και ένα από τα πολλά προγράμματα που κυκλοφορούν, καθώς και πολλά plugin, θα μπορείς να βλέπεις αρκετά πακέτα, κλειδωμένα ή ξεκλείδωτα.

EDIT: Να ρωτήσω και γώ κάτι, τετοιου είδους οθόνες, έχουν υποδοχή για αναλογικό σήμα? Αν ναι, η ποιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

EDIT: Να ρωτήσω και γώ κάτι, τετοιου είδους οθόνες, έχουν υποδοχή για αναλογικό σήμα? Αν ναι, η ποιότητα?

Εχουν component και s-video. από το πρώτο με ένα καλό καλώδιο, μπορείς να πάρεις ανάλογα με την πηγή που στέλνει το σήμα πολύ καλή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.