Jump to content



TEC σε 7900gs


Vatos_locos

Recommended Posts

αν βρω κανένα tec 40x40 30w ποσο εφικτό είναι να ψύξω μια 7900gs με tec και αέρα και αν έχει κανεις γενικά ιδέα που θα βρω tec εδώ ελλάδα σε λογικές τιμές θα ήμουν υπόχρεος

για μόνωση αν την περάσω όλη με βερνίκι νυχιών είναι ok ?

και armaflex λεπτό απότην πίσω μεριά της

για αέρα μιλάω με το ζαλμάν Vf900-Cu LED

το Tec θα παίρνει ρεύμα από το pci-e κονεκτορα στα 12V δεν νομίζω να χρειάζεται τρελα ρεύματα ένα τροφοδοτικό που τρέχει μονο την κάρτα 300W έχω του π****η αν δεν φτάνει :)

Link to comment
Share on other sites

Για το TEC πρέπει να υπολογίσεις τα watt της κάρτας τα οποία δεν είναι σε καμμία περίπτωση 30 για την 7900GS συν τα διπλάσια περίπου λόγο απωλειών. Απο λίγο που το είχα ψάξει το θέμα δεν αξίζει, πολύ ρεύμα μικρή απόδοση και χρειάζεσαι και κάτι δυνατό να ψήξεις το TEC. Πηγαίνεις σε νερό η αν θες sub zero σε chiller

Link to comment
Share on other sites

έλεγα για tec για να μην μου πάει πολλά λεφτά σε νερό είμαι ήδη τώρα φτιάχνω και δεύτερο Watercoolin με TEC για cpu για benches για πλακα πιο πολύ απλά ήθελα να πειραματιστώ και με ένα μικρό για 24/7

Link to comment
Share on other sites

Tec μου είχε πει ότι θα έφερνε κάτι λίγα το multirama extreme αν και δεν νομίζω να τά έφερε τελικά. Πέραν αυτό πρέπει να δεις πως θα μπει πάνω στην Zalman. Ένα Tec 30W δεν θα ήταν άσχημο γιατί δεν χρειάζεσαι και μόνωση μιας και οι θερμοκρασίες δεν πέφτουν τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από effect

Tec μου είχε πει ότι θα έφερνε κάτι λίγα το multirama extreme αν και δεν νομίζω να τά έφερε τελικά. Πέραν αυτό πρέπει να δεις πως θα μπει πάνω στην Zalman. Ένα Tec 30W δεν θα ήταν άσχημο γιατί δεν χρειάζεσαι και μόνωση μιας και οι θερμοκρασίες δεν πέφτουν τόσο πολύ.

κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ λίγα watt λίγο ρεύμα με υποτυπώδη μόνωση θα είναι ok αλλα που δεν μπορώ να βρω πουθενά tec και δεν λέει να πάρω από checkmate με 90 τα 70W ενώ στο e-bay τα 135 τα πουλάνε 19 αγγλικές λίρες περίπου 20 ευρώ δηλαδή

απλά δεν έχω πιστωτική για να κάνω όλο αυτό το νταβαντούρι :(

Link to comment
Share on other sites

Παντως το checkmate εχει το Swiftech MCW-40T VGA Block με 22,5 ε το οποιο εχει πανω του και μλοκ,εγω το πηρα αλλα για να πειραμαιστω σε ασχετα θεμετα.Επισης μαζι με την συσκευασια σου δινει και καποια ειδικα σαν σφουγκαρια για να βαλεις,αμα θες να σου στειλω φωτο τι περιεχει.Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

τελικά το παράγγειλα αυτό με το tec και ο θεός μαζί μας θα μπει σε δεύτερη υδρόψυξη γιατί είναι από αλουμίνιο το block και ο πάτος του από χαλκό όπως είδα

αυτό είναι http://www.swiftnets.com/products/mcw40.asp Σάββατο τα Πόρτα Πόρτα κάνουν παραδώσεις ? 6 ευρώ έγραφε μεταφορικά ποσο θα μου στοιχίσει όλο τελικά η τιμή του είναι 22.50 χωρίς το φπα

στην τελική αν δεν κάνει για αυτό που θέλω θα μου μείνει το tec 80W είναι για 35 ευρώ σχεδόν που θα μου βγει :p

@ Blue shark αν μπορείς φιλε μου να δείξεις φωτογραφία από το δικό σου σου είμαι υπόχρεος

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ήρθε τελικά το block 32 ευρώ μου πήγε όλο για ένα tec 80watt πιστεύω είναι μια χαρά

χωρίς φορτίο το tec κατεβαίνει μέχρι -15 βαθμούς και εδώ έρχεται το ερώτημα :p αν το πάλω μαζί με το block μου με ένα coldplate στον επεξεργαστή μου θα χρειαστεί μόνωση η δεν θα κατεβει τόσο χαμηλά ώστε να φιάξει πάγο ?

με τα πολλά πείτε μου τι να προσέξω και θα το βάλω στον cpu μου αν θα κατεβάσει την θερμοκρασία μου έστω και 10 βαθμούς

επίσης θέλω αν μπορείτε ακόμα να μου πεις κάποιος τι υλικά θα χρειαστώ για την μόνωση αν χρειάζεται και που θα τα βρω

Τα σέβη μου

Link to comment
Share on other sites

Sorry που δεν ανεβασα φοτο αλλα επαιζε προβλημα με το νετ.Με τι θερμοκρασια στο νερο επεσε -15?Γιατι εμενα το θερμομετρο μου δεν παει - !

Γιατι δεν το βαζεις για αρχη στην γραφικων οπου σου δινει και καμια ετοιμα πραγματακια για μονωση και μετα ψαχνεσαι για αλλο για την cpu?Εγω παντως δεν θα καθομουνα να βαλω αλλο μλοκ και να το βαλω στον επεξεργαστη,θα επερν αλλο τεκ και θα το εφτιαχνα απο την αρχη,η αλλιως θα επερνα κατι αντιστοιχο(δλδ ετοιμο)για τον επεξεργαστη!Αφτα απο ενα νεοπα στις υδροψυξεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vatos_locos [11-09-2007 16:31]

χωρίς φορτίο το tec κατεβαίνει μέχρι -15 βαθμούς και εδώ έρχεται το ερώτημα :p αν το πάλω μαζί με το block μου με ένα coldplate στον επεξεργαστή μου θα χρειαστεί μόνωση η δεν θα κατεβει τόσο χαμηλά ώστε να φιάξει πάγο ?

με τα πολλά πείτε μου τι να προσέξω και θα το βάλω στον cpu μου αν θα κατεβάσει την θερμοκρασία μου έστω και 10 βαθμούς

τελικα, για που ειναι; για cpu ή gpu; σε φορτιο σιγουρα δε θα εχει προβλημα, ισως να μην την παλευει το συστημα ψυξης καν, οποτε και μπορει και να δεις πιο υψηλες θερμοκρασιες απο πριν. σε idle πολυ πιθανο να εχεις προβλημα, αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει ενδεχομενο να δεις παγο. η υγροποιηση των υδρατμων του αερα ξεκιναει περιπου 10-15 βαθμους κατω απο τη θερμοκρασια περιβαλλοντος, αναλογα τις συνθηκες. καλο ειναι να υπαρχει ενας ανεμιστηρας κοντα στο tec, για να μην ειναι στατικος ο αερας.

εχε υποψη, οτι η αποδοση του tec εξαρταται απο τη μονωση του, την ψυξη του και την ταση που του δινεις. στα 2 πρωτα οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα, στο τελευταιο θελει λιγο ψαξιμο. γι αυτο και προτιμουσανε τα ρυθμιζομενα τροφοδοτικα.

επίσης θέλω αν μπορείτε ακόμα να μου πεις κάποιος τι υλικά θα χρειαστώ για την μόνωση αν χρειάζεται και που θα τα βρω

κοιτα στα καταστηματα με υδραυλικα κλπ κλπ, και ρωτησε για armaflex.

Link to comment
Share on other sites

Blue shark με θερμοκρασία δωματίου κοντά στους 30 έφτασε και -16 σε μια φάση στην vga δεν κάνει όπως είναι οποτε πρέπει να μονωθεί και να φτιάξω κάτι για να το βάλω

.38-.45 για gpu είναι ακόμα δεν έκανα τίποτα γιατί με άφησε η μητρική μου και δεν έχω taheatpipe της για να την στείλω για rma αλλα μόλις βρω μια άκρη θα δοκιμάσω

armaflex βρήκα τελικά ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανει για την γραφικων σου?υποτιθεται ειναι universal.. εγω δεν εχω δοκιμασει να το βαλω παντως γιατι προς το παρον προσπαθει να ψυξει μπυρες:D :D !!

.38-.45 τι εννοεις εξαρταται απο την μονωση του??να μονωσεις την πλευρα που ειναι το μλοκ της ψυξης για να μην επηρεαζεται απο την θερμοκρασια του κουτιου?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.