Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Αν ειμασταν οχι πισω απο την "ασφαλεια" του πληκτρολογιου αλλα στο δρομο θα μιλαγες με την ιδια αγενεια σε καποιον που δεν γνωριζεις και δεν ξερεις τι τσιχλα εχει στο κεφαλι;

Σιγουρα οχι. Αν πεις το αντιθετο τοτε απλα εισαι αφελης οποτε δεν αξιζει καποιος να ασχοληθει μαζι σου.

Καλο θα ειναι να προσεχεις πως μιλας οταν η κοινωνια που ζεις ειναι γεματη απο ανθρωπους με διαφορες τρελες-ψυχικα νοσηματα. Μπορει καποιος απο ολους αυτους να ειναι πιο τρελος-ψυχασθενης απο εσενα και να μην εχεις καλη καταληξη.

Πουλα λοιπον την ηλεκτρονικη μαγκια σου και σε κανα ιατρο να σε ενημερωσει σχετικα με τα στεροειδη να δεις ποιος λεει παπαρες κτλπ.

Για τα πρωτα σχολια ισως και να το εκανα, οσο δεν σε ξερω δεν με ξερεις.

Τωρα επι του θέματος,

γνωριζω αρκετα εως παρα πολλα σχετικα με τα στεροειδη με κυριότερο οτι δεν είναι αυξητικη ορμονη για να δημιουργήσουν/επιταγχυνουν την αναπτυξη ογκων(τουλαχιστον οσον αφορα την αποθεραπεια ρηξεων και γενικα τραυματισμων). ΚΑι αυτο γιατι η κορτιζόλη ειναι στεροειδες καταβολικο και χρησιμοποιείται πλειστες φορές για να "καθαρισει" (αποδομίσει πιο σωστα) τους τραυματισμενους ιστους (τενοντε, μυες κοκ)

Αλλα οταν θεωρεις οτι στεροιειδη = αποκλειστικα και μονο τα αναβολικα στεροειδη, τοτε ειναι φυσικο και επομενο να λες αυτες που λες.

Επισης και στις προηγουμενες απαντησεις φαινεται η ανεπαρκεια γνωσεων και η πιστη παπαγαλια αυτων που εχεις μαθει απο καποιον "γκουρου" που περιφερεται ειτε στο διαδυκτιο είται εννοιοτε σε κανενα γυμναστηριο.

εξηγούμε:

Αρα λοιπον εχουμε και λεμε: Οσπρια καθημερινα ενα πιατο

Για ποιον λογο καθημερινα; Αν εχει σχεση με την βελτιστοποιηση της χλωρίδας του πεπτικου, υπαρχει πιο ευκολος τρόπος

3 λιτρα νερο εκτος γευματων,

Εγω λεω 2.5 λιτρα που ειναι 8 ποτηρια

5 τεμαχια φρουτα εποχης τουλαχιστον.

Παλι για ποιον λογο; Βιταμίνες; Σαχαρη; Γιατι ναι ειναι φρουκτοζη μεν, σακχαρα δε και ιδιως η φρουκτοζη ΔΕΝ ειναι καλη για καποιον που αθλείται

Αποφευγουμε ........ καφε,λευκο ρυζι.

Αποφευγουμε την καφεϊνη, μια απο τις καλυτερες εργογενείς ουσιες στον πλανητη με αποδεδειγμένα οφέλη; ΚΑι το λευκο ρυζι σε οποιαδηποτε ποσότητα;

Καλο ειναι επισης το χειμωνα να λαμβανουμε και βιταμινη d3 Το καλοκαιρι δεν χρειαζεται διοτι παραγει το σωμα μας μονο του απο τον ηλιο.

Ευτυχως στην Ελλάδα εχουμε τοσο ηλιο που δεν χρειάζεται προσληψη επιπελον βιταμίνης D. Απεναντιάς αν καποιος παιρνει τακτικα μια υδατοδιαλυτη βιταμίνη κινδυνεύει απο τοξικη υπερβιταμίνωση.

Το πιπερι λογω του οτι κανει εως και μηνες να αποβληθει απο τον οργανισμο μας λογω ειδικου βαρους-σχηματος-ιδιοτητων επιβαρυνει τα νεφρα και καποια αλλα οργανα του οργανισμου.

Υπάρχει καποια επιστημονικη απόδειξη που να το λεει αυτο; Κάποια μελέτη ίσως;

Το ελατισιο μελι εχει σχεδον τα τριπλα συστατικα απο οτι το θυμαρι ή το ανθομελο. Επισης λογω του οτι ειναι λιγοτερο εμπορικο (λογω του οτι δεν ειναι τοσο ρευστο και γλυκο) ο κινδυνος νοθευσης ειναι σχεδον μηδαμινος. Τελος ειναι και πιο φθηνο λογω παλι οτι δεν ειναι και τοσο εμπορικο.

Τριπλά συστατικα; Δηλαδη ενα γραμμαριο ελατισιο μελι εχει 3 γραμμαρια υδατανθρακες; Στο μοναδικο που εχει διαφορα ειναι η πυκνότητα σακχαρων, εξ ου και η διαφορετικη ρευστοτητα και χρώμα. Το μελι, σε οποιαδήποτε μορφη, ηταν, ειναι και θα ειναι 40% φρουκτοζη, 30% γλυκοζη, 20% νερο και 10% μαλτόζη και λοιπα στοιχεια και τιποτα αλλο.

Μπορει να ηταν, άκοψος ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποιήσα αλλα περιέγραφε τα λεγομενα σου καταλληλα.

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Σωστή ενημέρωση περί στεροειδών θα λάβει κάποιος από ιατρό.

Σωστή διατροφή ανάλογη των αναγκών του θα λάβει από διατροφολόγο ιατρό.

Ο κάθε ένας έχει διαφορετικές ανάγκες ανάλογα με την σωματοδομή του, μην τα βάζουμε ΟΛΑ σε ένα τσουκάλι και τα ανακατεύουμε.

Τώρα όλα τα άλλα είναι mambo jumbo και φωτεινός παντογνώστης.

Υ.Γ. Δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεσται, το πολύ πολύ παιξτε κανά double dragon classic να ξεσπάσετε να ρίξετε και την καρατέκα σας :p

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Σωστή ενημέρωση περί στεροειδών θα λάβει κάποιος από ιατρό.

Απο παθολογο οχι, απο αθλίατρο ναι. Οι παθολογοι βλεπουν τα φαρμακα σαν απλες ουσίες και μερικες φορές ειναι επικύνδινοι βλ. συνταγογράφηση Mesulid/νιμεσουλίδης που εχει αποδειχθει οτι ειναι τοξικη

Σωστή διατροφή ανάλογη των αναγκών του θα λάβει από διατροφολόγο ιατρό.

Παλι αμφιβαλω προσωπικα, γιατι η πλειονοτητα των διατροφολόγων (δεν υπαρχει ιατρικος κλαδος) ειναι απλα παπαγαλακια και ελαχιστοι καθονται και ασχολουνται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με το αντικειμενο τους. Για του λογου του αληθες, η copy paste διατροφη λεει 70% υδατανθρακα, 20% πρωτείνη και 10% λιπος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο συμπλήρωμα πρωτεΐνης για το recovery μετά το ποδήλατο? Έχω αρχίσει και γυμναστήριο συστηματικά...

Κάτι τέτοιο είναι υπερβολή?

Buy Optimum Health Original Ultimate Whey 2.25kg For £31.99 - Discount Supplements

Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο συμπλήρωμα πρωτεΐνης για το recovery μετά το ποδήλατο? Έχω αρχίσει και γυμναστήριο συστηματικά...

Κάτι τέτοιο είναι υπερβολή?

Buy Optimum Health Original Ultimate Whey 2.25kg For £31.99 - Discount Supplements

http://www.abcbodybuilding.com/laywindownon.pdf

καλο διαβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν ενδιαφερεται καποιος για 9 μηνες συνδρομη στο fight club galatsi (οχι χαρισμα :p ) ας μου στειλει ενα πμ. Εχω 2 διαθεσιμες, της κοπελας μου και τη δικια μου γιατι φευγουμε για Αγγλια τον αλλο μηνα και καναμε ετησιο τελος Αυγουστου και αρχες Σεπτεμβρη αντιστοιχα.

Συνεχίζεται η προσφορά εγγραφών του Fight Club Γαλατσίου | Fight Club Central Gym

Θα το κανω και report ωστε να το σβησουν αν απαγορευεται.

edit:

Η τιμη ειναι πολυ καλη!!

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια εχω ακουσει οτι ο αργος υδαντανθρακας (slow release) απαγορευεται μετα την προπονηση διοτι σταματαει-μειωνει την παραγωγη αυξηντικης ορμονης(hgh).

Ισχυει αυτο η οχι? συγκεκριμενα με ενδιαφερει αν απαγορευοντα τα ολικης αλεσης..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ακουσει οτι ο αργος υδαντανθρακας (slow release) απαγορευεται μετα την προπονηση διοτι σταματαει-μειωνει την παραγωγη αυξηντικης ορμονης(hgh).

Ισχυει αυτο η οχι? συγκεκριμενα με ενδιαφερει αν απαγορευοντα τα ολικης αλεσης..

Βασικά μετά την προπόνηση το ότι καλύτερότερο είναι πρωτεΐνη.

Αλλά γενικά τα ολικής άλεσης είναι πάνω κάτω τα ίδια θερμιδικά αλλά προτιμούνται λόγω ακορεστότητας.Όμως γενικά και κατά κύριο λόγο είναι καλό να αποφεύγονται είτε τα μεν είτε τα δε.

Στη γράμμωση πρέπει να λαμβάνεται όσο το λιγότερο είναι δυνατόν, ανάλογα του μεταβολισμού, υδατάνθρακα και προτιμάται ολικής άλεσης.

Στον όγκο ζητάμε περισσότερο υδατάνθρακα οποιουδήποτε είδους.Πριν την προπόνηση και πολύ καλή λύση είναι η μπανάνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ακουσει οτι ο αργος υδαντανθρακας (slow release) απαγορευεται μετα την προπονηση διοτι σταματαει-μειωνει την παραγωγη αυξηντικης ορμονης(hgh).

Ισχυει αυτο η οχι? συγκεκριμενα με ενδιαφερει αν απαγορευοντα τα ολικης αλεσης..

3ppydn.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν πάω σε γυμναστήριο και δεν καθομε να ακούω οτι μακακια λέει ο καθένας,όποτε το τρολλαρισμα δεν βοηθάει πουθενά και δεν απαντάει στην ερώτηση μου,κάπου το είχα διαβάσει και μου είχε μείνει η απορία..

Τεσπα πέρα απο αυτό,το έψαξα βαθύτερα, και εμαθα οτι το καλυτερο που χρειαζομαστε μετά την γυμναστική ειναι γρήγορος υδατάνθρακας,και ο λόγος είναι οτι οσο ποιο γρήγορα αποθηκεύεται ο υδατάνθρακας στους μυς σαν γλυκογονο τοσο ποιο γρηγορα και ασφαλές μπορεί να επιστρέψει ο οργανισμός σε αναβολισμό και να συνθέσει οποιαδήποτε πρωτεΐνη καταναλώθηκε ως μυη παρά να το χρησιμοποιήσει σαν εναλλακτική πηγή ενέργειας στους υδατάνθρακες εξαιτίας της αργής χώνεψης-απελευθέρωσης,επισης αναφέρει οτι υδατάνθρακες χαμηλού γλυκεμικού δείκτη(GI) οπως π.χ βρώμη(νυφάδες) δεν έχουν προκαλέσει το επιθυμητό "insulin spike" το αναφέρει και δεν έχουν αποθηκευτεί ακόμα στους μύες και στο συκώτι ως γλυκογόνο.

Το πήρα απο ενα τυπο σε ξενο φορουμ που το αναφερει σε παρομοια ερωτηση..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν πάω σε γυμναστήριο και δεν καθομε να ακούω οτι μακακια λέει ο καθένας,όποτε το τρολλαρισμα δεν βοηθάει πουθενά και δεν απαντάει στην ερώτηση μου,κάπου το είχα διαβάσει και μου είχε μείνει η απορία..

Τεσπα πέρα απο αυτό,το έψαξα βαθύτερα, και εμαθα οτι το καλυτερο που χρειαζομαστε μετά την γυμναστική ειναι γρήγορος υδατάνθρακας,και ο λόγος είναι οτι οσο ποιο γρήγορα αποθηκεύεται ο υδατάνθρακας στους μυς σαν γλυκογονο τοσο ποιο γρηγορα και ασφαλές μπορεί να επιστρέψει ο οργανισμός σε αναβολισμό και να συνθέσει οποιαδήποτε πρωτεΐνη καταναλώθηκε ως μυη παρά να το χρησιμοποιήσει σαν εναλλακτική πηγή ενέργειας στους υδατάνθρακες εξαιτίας της αργής χώνεψης-απελευθέρωσης,επισης αναφέρει οτι υδατάνθρακες χαμηλού γλυκεμικού δείκτη(GI) οπως π.χ βρώμη(νυφάδες) δεν έχουν προκαλέσει το επιθυμητό "insulin spike" το αναφέρει και δεν έχουν αποθηκευτεί ακόμα στους μύες και στο συκώτι ως γλυκογόνο.

Το πήρα απο ενα τυπο σε ξενο φορουμ που το αναφερει σε παρομοια ερωτηση..

3ppydn.jpg

AGAIN.

Η αναπληρωση γλυκογονου στους μυς ειναι διαδικασια που κρατάει 24+ ωρες συνεπως οτι πηγη υδαταναθρακα και να παρεις μετα την προπόνηση ποσως σε απασχολει. Αυτο που κανει ο υδατανθρακας, αλλα και οτι προκαλει αυξηση της ινσουλίνης, ειναι να σταματησει την κυκλοφορια της κορτιζόλης (Η καταβολικη ορμονη), που ειναι αποτελεσμα της προπόνησης. Αλλα ακομα και η καταναλωση πρωτεϊνης ορου γαλακτος ειναι αρκετη για να επιτελεσει αυτην την λειτουργεια.

ΠΟΛΥ πιο σημαντικο ειναι το τί γευματα θα κάνεις ΠΡΙΝ την προπόνηση. Η προ-προπονητικη διατροφη εχει τρομακτικα μεγαλυτερη σημασια απ' οτι το μεταπροπονητικο γευμα.

Αλλη μια επιπτωση καταναλωσης απλων υδατανθράκων μετα την προπόνηση, τα επαναλαμβανόμενα insulin spikes, σε βαθος χρόνου, ειναι η επιβαρυνση του οργανισμού για αναπτυξη ινσουλινικης δυσανεξειας aka προ-διαβητικα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

3ppydn.jpg

AGAIN.

Η αναπληρωση γλυκογονου στους μυς ειναι διαδικασια που κρατάει 24+ ωρες συνεπως οτι πηγη υδαταναθρακα και να παρεις μετα την προπόνηση ποσως σε απασχολει. Αυτο που κανει ο υδατανθρακας, αλλα και οτι προκαλει αυξηση της ινσουλίνης, ειναι να σταματησει την κυκλοφορια της κορτιζόλης (Η καταβολικη ορμονη), που ειναι αποτελεσμα της προπόνησης. Αλλα ακομα και η καταναλωση πρωτεϊνης ορου γαλακτος ειναι αρκετη για να επιτελεσει αυτην την λειτουργεια.

ΠΟΛΥ πιο σημαντικο ειναι το τί γευματα θα κάνεις ΠΡΙΝ την προπόνηση. Η προ-προπονητικη διατροφη εχει τρομακτικα μεγαλυτερη σημασια απ' οτι το μεταπροπονητικο γευμα.

Αλλη μια επιπτωση καταναλωσης απλων υδατανθράκων μετα την προπόνηση, τα επαναλαμβανόμενα insulin spikes, σε βαθος χρόνου, ειναι η επιβαρυνση του οργανισμού για αναπτυξη ινσουλινικης δυσανεξειας aka προ-διαβητικα συμπτώματα.

Μου κανουν εντύπωση οι γνώσεις σου στο θεμα παντως!

Επισης θα ηθελα να μου πεις και καποια καλα προπονητικα γευματα,παρεπιμπτωντως εχω καταλαβει και εγω οτι με διαφορετικα γευματα ειχα και διαφορετικα επιπεδα ενεργειας!

Η καφεινη εχει καλα αποτελεσματα παντως αλλα εχει αρκετα αρνητικα.

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Μου κανουν εντύπωση οι γνώσεις σου στο θεμα παντως!

Επισης θα ηθελα να μου πεις και καποια καλα προπονητικα γευματα,παρεπιμπτωντως εχω καταλαβει και εγω οτι με διαφορετικα γευματα ειχα και διαφορετικα επιπεδα ενεργειας!

Η καφεινη εχει καλα αποτελεσματα παντως αλλα εχει αρκετα αρνητικα.

Ευχαριστω για τα λογια σου, αλλα αν και εσυ ψαξεις θα τα βρεις. Ιδιως αν εχεις ορεξη να διαβάζεις μελετες στο pubmed.com :happy:

Προ-προπονητικο ΚΑΛΟ γευμα ειναι αυτο που θα σου δωσει 1ον) την απαραιτητη ενεργεια να "βγάλεις" την προπόνηση και 2ον) ΔΕΝ θα σε γεμισει τοσο ωστε να βγάλεις τα εντερα σου στην διάρκεια της :haha:

Περα απο την πλάκα, ενα ισορροπημενο γευμα με 40% πρωτεϊνη + 50% υδατανθρακα (αργης/μεσης απαλευθερωσης) και ελαφρυ σε λιπη, σε διαστημα ικανο να εχει χωνευθει (αυτο παιζει αναλογα με το ατομο, θα το βρεις μεσα απο δοκιμες) ειναι ιδανικο.

Πχ. προσωπικα χρησιμοποιούσα μειγμα πρωτεϊνης ορου γαλακτος (whey) μαζι με αλεσμενη βρώμη περιπου 2 ωρες πριν την προπόνηση. Επειδη οι προπονησεις ηταν μερικες φορες ΚΑΙ βαριες ΚΑΙ σε διαρκεια, Intraworkout ειχα διαλυμενα αμινοξέα απο προχονευμενη πρωτεϊνη μαζι με υδατανθρακα αμεσης απελευθερωσης (virtago) για να βγεί η προπόνηση. Το τελευταιο ειναι αχρειαστο και σχετικα ακριβο για τον μεσο αθλουμενο και χρησιμοποιείται σε ειδικες περιπτωσεις. Εσυ αν βλέπεις οτι δεν βγαινει και στο τελος "μενεις απο καυσιμα", ενα διαλυμα τυπου Gatorade με αμινοξεα (και τα τελευταια αν δεις οτι νιωθεις υπερβολικα κουρασμενος μετα απο 2-3 εβδομαδες προπονησεων) ειναι οτι πρεπει.

Μετα την προπονηση, υπαρχει ο ευκολος δρόμος της Whey+υδατανθρακας (απεφυγε τα δεξτροζη κοκ, ειναι ουσιαστικα ζαχαρη), Whey σκετη ή ενα μαγειρευμενο *ελαφρυ* γευμα. Τα πρωτα 2 ειναι βολικα και σχετικα φθηνα (oh yes, περισσοτερο απο τα τοφιμα) το τελευταιο πιο φυσικο. Διαλεγεις και περνεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Άθλιο αποτέλεσμα χρήσης αναβολικών , μου αρέσει που μπήκε και στο βιβλίο Guinness, ROFL, ορισμός της κουράδας είναι ο τύπος:

Arms dealer: Check out the guns on this weightlifter | Yahoo! Sports Blogs - Yahoo! Sports

Synthol 1000%

Ο νεος Greg Valentino Greg Valentino - World's Biggest Biceps - eBicep.com

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=I7-L_TV3o2A]Exploding Arms - Mans Arms Explode from Steroids - YouTube[/ame]

Έγινε επεξεργασία από o polonos
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παίδες. Έχετε να προτείνετε τίποτα για ενέργεια στην δουλειά; Βαράμε 10ωρα και συνεχόμενα 7ήμερα κι όπως καταλαβαίνετε, οι μπαταρίες τελειώνουν κατά την διάρκεια της εργασίας αλλά και σε βάθος χρόνου η κούραση συσσωρεύεται.

Προς το παρόν είμαι με ΠΟΛΥ νερό μια κι έχει και ζέστη, καφέ και τοστάκι στο διάλλειμα.

Νομίζω επίσης πως πρέπει να αναφέρω και την μυοπαθεια, οπότε μια νορμάλ ποσότητα ενέργειας, πρωτεϊνών κλπ εμένα δεν μου φτάνει ούτε για ζήτω :p

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κατι σε μπαρες δημητριακων.

Μπορεις να τις φτιαξεις και μονος σου ευκολα.

Επισης αν υπαρχει δυνατοτητα ταπερακι και γευμα μαζι σου στη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.