Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Μ@μω τη τεχνολογια και τα τεχνασματα της ! :@

Χθες στη προπονηση εξω ειχα βαλει στοχο τα 10.500

Πολυ χαλαρα και σχετικα ξεκουραστα, ριχνω μια ματια στα 9.400 που βρισκομαστε.

Ξανα βαζω το κινητο στο μπουφαν και ξεκινησα για το σπιτι για να κλεισουν τα 10.500

Φτανω σπιτι και βλεπω οτι πατηθηκε στοπ στα 9.400

Πως δεν το πεταξα το ρδελομπου απο το μπαλκονι δεν ξερω...

Χθες βραδυ

9.61 km

DURATION

1h:03m:28s

AVG. SPEED

6:36 min/km

MAX. SPEED

3:49 min/km

CALORIES

883 kcal

HYDRATION

0.47L

MIN. ALTITUDE

174 m

MAX. ALTITUDE

223 m

TOTAL ASCENT

127 m

TOTAL DESCENT

125 m

WEATHER

Partly cloudy night

WIND

5.0 km/h ↓

TEMPERATURE

16°C

HUMIDITY

72%

Σημερα πρωι

DISTANCE

6.99 km

DURATION

53m:42s

AVG. SPEED

7:41 min/km

MAX. SPEED

4:41 min/km

CALORIES

651 kcal

HYDRATION

0.35L

MIN. ALTITUDE

161 m

MAX. ALTITUDE

219 m

TOTAL ASCENT

138 m

TOTAL DESCENT

158 m

WEATHER

Mostly cloudy

WIND

0.0 km/h ↓

TEMPERATURE

14°C

HUMIDITY

87%

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τις γνωσεις σου αλλα καλο ειναι να σκεφτομαστε πριν γραψουμε κατι φαινομενικα εξυπνο πολυ γρηγορα.

Και πες οτι η αεροβια αντοχη μου ειναι μηδενικη, ο καταβολισμος που κολλαει ?

Για να βεβαιωθεις για τον καταβολισμο θα επρεπε να ξερεις τη πληρη διατροφη μου αλλα και τα συμπληρωματα που παιρνω.

Υπερπροπονηση παλι πως τη συμπερανες ?

Link to comment
Share on other sites

Μην γίνεσαι αγενής χωρίς λόγο. Μια υπόθεση με βάση τα δεδομένα που παραθέτεις έκανα. Δικό σου είναι το σώμα και ότι θέλεις κάνεις. Αν δεν δέχεσαι σχόλια τότε δεν βλέπω τον λόγο να δίνεις τα στατιστικά της προπόνησής σου.

Link to comment
Share on other sites

Τεκμηριωμενη αποψη σου ζητησα η οποια ειναι παντα ευπροσδεκτη.

Μου φαινεται χλωμο ως αχρωμο να μπορεις να ξερεις περισσοτερα απο τον προπονητη μου οποιος με παρακολουθει και προετοιμαζει για αγωνα.

Link to comment
Share on other sites

Tην προπόνηση την κάνεις σε στάδιο ή εντός πόλης; Έχω ξεκινήσει και εγώ χαλαρό τρέξιμο αλλά εντός πόλης ο ρυθμός δεν γίνεται να είναι σταθερός...Κάνω συνήθως 4-6χλμ ανάλογα την μέρα και την όρεξη που έχω, με 1 ή 2 φορές σύντομο περπάτημα για 150-200μ...Απ'τον Σεπτέμβριο που καταγράφω με το runtastic έχω κάνει περίπου 540χλμ συνολικα, ενώ η μέγιστη απόσταση σε μια προπόνηση ήταν 8 χλμ.

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τρέχω 3 φορές/εβδομάδα εδώ και μια πενταετία συνέχεια αλλά όχι για αγωνιστικούς σκοπούς. Εδώ και 1,5 χρόνο έχω αλλάξει το είδος τρεξίματος σε 1-2 φορές μεγάλης χρονικής διάρκειας και 1 φορά σε HIIT. Το μόνο που κατάφερα όταν έτρεχα σχεδόν καθημερινά 15 χλμ. ήταν να μην επιτρέπω στο σώμα μου να ξεκουραστεί και ν' αδυνατίσω μυϊκά, γι' αυτό και μίλησα για πιθανή υπερ-προπόνηση και μυϊκό καταβολισμό. Ότι και αν τρως ή παίρνεις σαν συμπλήρωμα, αν δεν ξεκουραστείς δεν θ' αποδώσεις. Αυτό είναι ο κανόνας, ο οποίος έχει και κάποιες εξαιρέσεις σε περιόδους φορμαρίσματος ή προετοιμασίας για συγκεκριμένους στόχους, σαν αυτό που μπορεί να έχεις εσύ. Οπότε, δεν γράφω κάτι για να κάνω τον έξυπνο αλλά με βάση αυτά που έχω περάσει.

Από την στιγμή που σε προετοιμάζουν για αγώνα, η άποψη του ειδικού είναι αυτή του προπονητή σου.

Link to comment
Share on other sites

Tην προπόνηση την κάνεις σε στάδιο ή εντός πόλης; Έχω ξεκινήσει και εγώ χαλαρό τρέξιμο αλλά εντός πόλης ο ρυθμός δεν γίνεται να είναι σταθερός...Κάνω συνήθως 4-6χλμ ανάλογα την μέρα και την όρεξη που έχω, με 1 ή 2 φορές σύντομο περπάτημα για 150-200μ...Απ'τον Σεπτέμβριο που καταγράφω με το runtastic έχω κάνει περίπου 540χλμ συνολικα, ενώ η μέγιστη απόσταση σε μια προπόνηση ήταν 8 χλμ.

Δυστυχως στον δρομο καθως δεν εχω βρει γηπεδο η σταδιο που να επιτρεπεται σκυλος.

Γουσταρω να τον εχω για παρεα και εχουμε βρει κομματια οπου παμε σχετικα σταθερα.

Το αντιτιμο ισως ειναι σκληρο εδαφος και περισσοτερη καταπονηση στα ποδια.

Αποψη μου ειναι αν θελεις να ασχοληεις λιγο πιο "σοβαρα" σε ερασιτεχνικο επιπεδο παντα.

Θα σου ελεγα να βαζεις στοχους για τη καθε προπονηση που θα κανεις.

Βοηθαει πολυ, τουλαχιστον εμενα με βοηθησε και δινει ενα κινητρο παραπανω.

Προσωπικά τρέχω 3 φορές/εβδομάδα εδώ και μια πενταετία συνέχεια αλλά όχι για αγωνιστικούς σκοπούς. Εδώ και 1,5 χρόνο έχω αλλάξει το είδος τρεξίματος σε 1-2 φορές μεγάλης χρονικής διάρκειας και 1 φορά σε HIIT. Το μόνο που κατάφερα όταν έτρεχα σχεδόν καθημερινά 15 χλμ. ήταν να μην επιτρέπω στο σώμα μου να ξεκουραστεί και ν' αδυνατίσω μυϊκά, γι' αυτό και μίλησα για πιθανή υπερ-προπόνηση και μυϊκό καταβολισμό. Ότι και αν τρως ή παίρνεις σαν συμπλήρωμα, αν δεν ξεκουραστείς δεν θ' αποδώσεις. Αυτό είναι ο κανόνας, ο οποίος έχει και κάποιες εξαιρέσεις σε περιόδους φορμαρίσματος ή προετοιμασίας για συγκεκριμένους στόχους, σαν αυτό που μπορεί να έχεις εσύ. Οπότε, δεν γράφω κάτι για να κάνω τον έξυπνο αλλά με βάση αυτά που έχω περάσει.

Από την στιγμή που σε προετοιμάζουν για αγώνα, η άποψη του ειδικού είναι αυτή του προπονητή σου.

Αυτη ειναι μια πιο σωστη και εποικοδομητικη απαντηση.

Πιστευω οτι τα 15χλμ σχεδον καθημερινα που λες ειναι ο ορισμος της υπερβολης και λογικο ειναι να εφτασες σε σημειο καταβολισμου.

Εχεις πολυ μεγαλυτερη εμπειρια στο τρεξιμο απο μενα και πολυ περισσοτερα χιλιομετρα στη πλατη.

Ο ενας και μοναδικος λογος για προπονηση βραδυ και στα καπακια το πρωι ειναι προετοιμασια για αγωνα 10χλμ κατω απο 60'

Αυτος ειναι ο βραχυπροθεσμος στοχος, ο μακρυπροθεσμος ειναι μαραθωνιος (42χλμ) τον νοεμβριο.

Εγιναν λιγο πιο εντονες οι προπονησεις για να μπω στις μερες ξεκουρασης πριν τον αγωνα λιγο πιο ανετα ;)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να μειωσω εσένα ή τον προπονητη σου η προπόνηση βραδυ-πρωι που έκανες ηταν οτι χειροτερο μπορούσες να κανεις.

Άνετα θα μπορούσες να τραυματιστεις, και το οτι δεν συνέβει ίσως είναι θέμα τύχης.

Για να ανεβασεις ρυθμο ανεβαζεις παλμούς, και για να ανεβασεις παλμούς κανεις διαλλειματικες.

Όχι μονο φυσικά, αλλά τα συνδιαζεις με tempo run κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος να προτείνει καλό pre-workout?

Δοκίμασα ένα free δείγμα N.O. Explode 2.0 και ήταν αρκετά δυνατό, slight jitters και απίστευτο focus για 4-5 ώρες και ένιωθα ακόμη την επιρροή μετά απο 24 ώρες. Τι διάολο, cryptonite έχει μέσα?

Πέρνω MP Assault τώρα αλλά δεν με ενθουσίασε. Καλά κρατεί για καμιά ώρα, αλλά μερικές μέρες το workout μου κρατά 2+ ώρες και δεν νομίζω ότι αντέχει τόσο.

Πολύ πιο μέτριο αρχικό impact, μηδέν jitters και ελάχιστο pump. Όποιες ασκήσεις κάνω πρώτες νιώθω λιγο pump αλλά όσο περνάει η ώρα εξασθενεί αισθητά.

Καμιά άλλη πρόταση? Μου πρότειναν Hemorage, Cellucor C4 και Jack3d....

Σκέφτομαι σοβαρά το N.O. Explode 2.0 Για τις μέρες στήθους, πλάτης και χεριών...

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν Hemorage, Cellucor C4 και Jack3d....

Δοκίμασα το C4, είχε πάρει 2-3 η αδελφή μου και ίσως επειδή δεν είμαι συνηθισμένος με ενεργειακά ροφήματα κλπ

ένιωθα λες και θα μπορούσα να βγάλω τρίαθλο για πλάκα, περιττό να σου πω πως το βράδυ κοιμήθηκα στις 5+ και ξύπνησα 8+ σαν να είχα κοιμηθεί ένα 10ωράκι!!

Απ'όσο έχω διαβάσει όμως είναι ανάλογα τον οργανισμό οπότε ίσως πρέπει να δοκιμάσεις 2-3 μέχρι να καταλήξεις σε κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=694]darkCount[/MENTION]

Σαν πρωτη επιλογη Stacker 2 - Rush Accelarated. Απλα να ενεργηθεις πριν πας Gym, γιατι ειναι τγκα στην καφεινη :hehe:

Δευτερη επιλογη Gasapri Nutrition - Superpump Max (ΜΑΚΡΙΑ απο γευση Fruit Punch)

Απλα εχω παρατηρησει, οτι καλο θα ειναι να κανεις κυκλο 4 εβδομαδες χρησης, 2 εκτος για να μην συνηθιζει ο οργανισμος. Σαν την κρεατινη ενα πραμα...

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα ειχα δοκιμασει stacker2...

Με το ζορι με ξεκολλησαν απο τη μπαρα γιατι ηθελα να κανω κι αλλη προπονηση.

Μετα βεβαια τρελος πονοκεφαλος κι γενικα σκ@τα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.