Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Εχει εδω και 5 μερες που ασχολουμε με crossfit

νιωθω ψυχικα και σωματικα ταλαιπωρημενος

ομως βλεπω μια μικρη βελτιωση στα μπρατσα και στο στηθος.

το προγραμμα που εχω φτιαξει

10 βαρακια ανα χερι

10 καμψεις

10 μονοζυγο

και 50μ τρεξιμο φουλ

3 επαναληψεις

μεχρι τωρα καταφερα να φτασω στην 2η σεζον

να συνεχισω η να αλλαξω προγραμμα ?

Link to comment
Share on other sites

Στο cf, τα οπτικα αποτελεσματα αργουν. Πας σε καποιο γυμναστηριο η κανεις μονος σου ?

Αν το πρωτο, δες εδω να παρεις μερικες ιδεες.. Welcome to CrossFit: Forging Elite Fitness

Επισης, ποια σεζον ? :D

Link to comment
Share on other sites

Στο cf, τα οπτικα αποτελεσματα αργουν. Πας σε καποιο γυμναστηριο η κανεις μονος σου ?

Αν το πρωτο, δες εδω να παρεις μερικες ιδεες.. Welcome to CrossFit: Forging Elite Fitness

Επισης, ποια σεζον ? :D

Μονος μου

2ος γυρος επαναλαψης ενοουσα :p

Link to comment
Share on other sites

Εχει εδω και 5 μερες που ασχολουμε με crossfit

νιωθω ψυχικα και σωματικα ταλαιπωρημενος

ομως βλεπω μια μικρη βελτιωση στα μπρατσα και στο στηθος.

το προγραμμα που εχω φτιαξει

10 βαρακια ανα χερι

10 καμψεις

10 μονοζυγο

και 50μ τρεξιμο φουλ

3 επαναληψεις

μεχρι τωρα καταφερα να φτασω στην 2η σεζον

να συνεχισω η να αλλαξω προγραμμα ?

αμα θέλεις μπράτσα και στήθος δε πας για κρόσφιτ πας για κάτι που έχει να κάνει με μύες και χτίσιμο μυών

Link to comment
Share on other sites

Μονος μου

2ος γυρος επαναλαψης ενοουσα :p

Ε μα ειπα κ εγω...

Κοιτα, ιδανικα θα πρεπει να δωσεις εμφαση και σε αλλες ασκησεις gymnastics. Αν εχεις εναν τοιχο, που δεν σε νοιαζει να τον λερωσεις, δες για "Walk the Wall" η "Hands stand push up". Εαν μπορεις να κανεις κ αλματα σε καποιο κουτι η σε κατι αλλο σε υψος 55-60cm οπου θα μπορεις να πατας ευκολα κ ανετα, κανε.

Θα σου προτεινα αν μπορεις, να πας μια στο Fitness Ghetto Club Komotini , και να παρεις μια ιδεα για περαιτερω ασκησεις. Υπαρχουν παρα πολλες που βασιζονται με ολυμπιακες αρσεις και συνδυασμων αυτων.

Καλη αρχη. :T:

Link to comment
Share on other sites

Ε μα ειπα κ εγω...

Κοιτα, ιδανικα θα πρεπει να δωσεις εμφαση και σε αλλες ασκησεις gymnastics. Αν εχεις εναν τοιχο, που δεν σε νοιαζει να τον λερωσεις, δες για "Walk the Wall" η "Hands stand push up". Εαν μπορεις να κανεις κ αλματα σε καποιο κουτι η σε κατι αλλο σε υψος 55-60cm οπου θα μπορεις να πατας ευκολα κ ανετα, κανε.

Θα σου προτεινα αν μπορεις, να πας μια στο Fitness Ghetto Club Komotini , και να παρεις μια ιδεα για περαιτερω ασκησεις. Υπαρχουν παρα πολλες που βασιζονται με ολυμπιακες αρσεις και συνδυασμων αυτων.

Καλη αρχη. :T:

αμα θέλεις μπράτσα και στήθος δε πας για κρόσφιτ πας για κάτι που έχει να κάνει με μύες και χτίσιμο μυών

lol

Link to comment
Share on other sites

Ε μα ειπα κ εγω...

Κοιτα, ιδανικα θα πρεπει να δωσεις εμφαση και σε αλλες ασκησεις gymnastics. Αν εχεις εναν τοιχο, που δεν σε νοιαζει να τον λερωσεις, δες για "Walk the Wall" η "Hands stand push up". Εαν μπορεις να κανεις κ αλματα σε καποιο κουτι η σε κατι αλλο σε υψος 55-60cm οπου θα μπορεις να πατας ευκολα κ ανετα, κανε.

Θα σου προτεινα αν μπορεις, να πας μια στο Fitness Ghetto Club Komotini , και να παρεις μια ιδεα για περαιτερω ασκησεις. Υπαρχουν παρα πολλες που βασιζονται με ολυμπιακες αρσεις και συνδυασμων αυτων.

Καλη αρχη. :T:

Μπορεις αν εχεις το κουραγιο σου βεβαια να μου εξηγησεις γιατι να παω σε αλλες ασκησεις ;

θελω να ξεκαθαρισω την θεση μου οτι δεν σκοπευω να γινω τουμπανο ουτε σκοπευω να ασχοληθω με αγωνες κτλπ,

ο σκοπος μου απλως ειναι να δυναμωσω τους μυεις (γραμμωση) οπως αλλιως λεγετε anyway, αντοχες, δυναμη,

να βαλω κανα κιλο παραπανω επειδη εχω συνηθισει να ειμαι 50 κιλα θελω τουλαχιστον να φτασω στα 60kg

με αυτο το προγραμμα που κανω εδω και 5 μερες

ομολογω οτι εχω δει μια μικρη διαφορα στο σωμα σε συγκεκριμενα σημεια

αλλα παρατηρησα επισης σημερα οτι η αντοχες μου λιγο αυξηθηκαν επισης και η

δυναμη χωρις πλακα.

ειμαι 50kg 1.65 υψος

καθολου λιπος καθως

προσεχω πολυ την διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βάλεις όγκο, και σε βλέπω να μιλάς 10 κιλά, που αν τα θες μύα τότε θα πάρει καιρό έτσι? Μην θεωρείς πως σε 1 χρόνο έχεις βάλει 10 κιλά μυική μάζα. Με ευνοϊκό τυφώνα, καλή διατροφή σωστό ύπνο, θα βάλεις 2-3 κιλά.

Απο εκεί και πέρα σε 5 μέρες έχεις δει το πρήξιμο αλλά δεν έχεις χτίσει ακόμα κάτι.

Και να θυμάσαι πως η ξεκούραση είναι εξίσου σημαντική με την εκγύμναση.

Τα άλλα θα στα πει ο Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Χαρα μου... :)

Το crossfit ειναι ενα σπορ. Οπως σε ολα τα σπορ, υπαρχει μια εκγυμναση μυων. Η ιδεολογια του cf, ειναι οτι οχι μονο δεν εκγυμναζεις μια συγκεκριμενη ομαδα μυων, αλλα ριχνεις βαρος και σε αλλα πραγματα οπως Καρδιο/αναπνευστικη αντοχη, ευελιξία, δύναμη, ταχύτητα, συντονισμός, ευκινησία, την ισορροπία και ακρίβεια (Tα λεγομενα 10 domains)

Με το προγραμμα που εχεις φτιαξει, ναι μεν εχεις ενα ωραιο αεροβιο (τρεξιμο), αλλα πχ δεν ενδυναμωνεις τα ποδια καθολου η τους κοιλιακος η ραχαιους. Για αρχη δοκιμασε το παρακατω. Προσπαθησε να βγαλεις 10 γυρους απο το παρακατω. Υποψιν, οτι οπως σε ολα τα σπορ, υπαρχουν καποια Standard

10 pushups. Οι παλαμες λιγο πιο εξω απο τους ωμους. Για να μετραει καθε επαναληψη, φροντισε να ακουμπαει το στηθος στο πατωμα οποτε κατεβαινεις και να κρατας το σωμα σου σε ευθεια.

10 situps. Κοιλιακοι. Στο cf εχουμε τα ποδια οκλαδων. Για να μετραει η επαναληψη, πρεπει οποτε ανεβαινεις, τα χερια να ακουμπανε τα δαχτυλα των ποδιων και οι ωμοι να περνανε την νοητη καθετη

10 back extention. Οι κλασσικοι ραχαιοι. Πηγαινε οσο πανω μπορεις καθε φορα. Μην κανεις μικρους ραχιαους γρηγορα και μοιαζεις με ψαρι που σπαρταραει.

10 air squats. Βαθεια καθισματα. Δες εδω και σε εναν καθρεφτη δες πως κατεβαινεις.

10 burpees. Ψαξε το στο youtube. Το σωστο ειναι στο αλματακι, χτυπας τα χερια σου, πισω απο το κεφαλι. Ισως απο τις πιο μισητες ασκησεις....

Αν θες κατι πιο δυσκολο, δοκιμασε ασκησεις απο εδω, που δεν εχουν οργανα κλπ The Traveling WOD

Προσωπικα, σε εναμιση χρονο μεσα, αυξησα κατα παρα πολυ τις επιδοσεις μου. Φυσικα δεν παω σε αγωνες κλπ. Το κανω γιατι μου αρεσει που καθε φορα εχω διαφορετικες ασκησεις (κυριολεκτικα στους 18 μηνες, Δεν ειχα ΠΟΤΕ την ιδια προπονηση). Μου αρεσει η ομαδικοτητα, πχ ομαδες εναντιων αλλων ομαδων

Αααα ειμαι 94-96kg, 182cm

Λιπος εχω και δεν προσεχω την διατροφη μου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.