Jump to content



ConvertXtoDVD


Arxagelos

Recommended Posts

Εχθες πηγα να κανω την μετατροπη απο DivX σε DVD αλλα ότι priority και να έβαζα έιτε απο το πρόγραμμα είτε απο το task manager οι πυρηνες δουλεουνε στο 50%. Ειχα μια ταινια σε δυο αρχεια των 700ΜΒ εκανε σχεδον 40-50 λεπτα (90fps/sec-4400MB/sec). Τι παιζει με το προγραμμα? θέλει επεξεργαστη καλο ή σκληρο δίσκο? Το λαμπακι του δισκου παντως αναβε καθε δυο δεύτερα δεν δουλευε full load. ουτε και οι πυρηνες!:whistling μουλαρωσε το προγραμμα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

κάνε 2-2 τις ταινίες....

πάλι με τα ίδια fps θα τις κάνει...

σφαίρα πάς πάντως....

εμένα με το λειτουργικό στο raid 5 έκανε με 1,8x-2,0x φανταστικά σκορ.....

edit

[max quality/slower είναι αυτά που αναφέρω παραπάνω]

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θυμάμαι το task manager όταν τρέχει το convertx, εμένα κάνει 18 λεπτά για 700mb σε μεσαία ποιότητα. Τώρα τι φταίει σε εσένα δεν ξέρω. Μήπως να βάλεις την τελευταία έκδοση που έχει βγεί?

Link to comment
Share on other sites

εγω με μονοπυρηνο επεξεργαστη βαζω 2-2 ταινιες σε idle priority και high quality και κανει 1 ωρα συνηθως (αντε 1,5) και τελειωνουν.. ταυτοχρονα χρησιμοποιω το pc κανονικα για browsing, μουσικη, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 11:08]

Το ConvertXtoDVD ΔΕΝ κάνει 100% utilization. Βάλε WinAvi αν θέλεις 100%.

Ποια έκδοση του WinAvi? Γιατί όσες έχω δοκιμάσει ως τώρα δεν είναι πολυπύρηνες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Ποια έκδοση του WinAvi? Γιατί όσες έχω δοκιμάσει ως τώρα δεν είναι πολυπύρηνες...

Εγώ μονοπήρυνο έχω τώρα τι να σε πω :p

Αλλά και στο μονοπύρηνο, δεν πάει 100% το Convert, ενώ το WinAvi πάει.

Link to comment
Share on other sites

Το ConvertXtoDVD δεν είναι multithreaded και χρησιμοποιεί μόνο τον ένα πυρήνα σου.

Ο χρόνος που κάνει να ολοκληρώσει την μετατροπή είναι απολύτως φυσιολογικός αν έχεις επιλέξει την βέλτιστη ποιότητα.

Όσον αφορά το WINAVI βάλε την έκδοση 7.7.Είναι πολύ γρηγορότερο από το Convert... και η ποιότητα είναι η ίδια.Το Convert... όμως κάνει πολύ καλύτερη δουλειά στην ενσωμάτωση υποτίτλων και υποστηρίζει 5.1 ήχο.:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από grgz [Χθες, στις 22:44]

Το ConvertXtoDVD δεν είναι multithreaded και χρησιμοποιεί μόνο τον ένα πυρήνα σου.

Ο χρόνος που κάνει να ολοκληρώσει την μετατροπή είναι απολύτως φυσιολογικός αν έχεις επιλέξει την βέλτιστη ποιότητα.

Όσον αφορά το WINAVI βάλε την έκδοση 7.7.Είναι πολύ γρηγορότερο από το Convert... και η ποιότητα είναι η ίδια.Το Convert... όμως κάνει πολύ καλύτερη δουλειά στην ενσωμάτωση υποτίτλων και υποστηρίζει 5.1 ήχο.:T:

στον task manager φαίνεται να δουλευουνε και οι δυο πυρηνες αλλα στο 50% με οτι priority και να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 13:25]

στον task manager φαίνεται να δουλευουνε και οι δυο πυρηνες αλλα στο 50% με οτι priority και να βάλεις.

Μα ούτε το winavi είναι multithreaded, αν εννοείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.