Jump to content



VGA to RCA Adaptor


Samael

Recommended Posts

Ψαχνω ενα μαραφετακι οπως αυτο της εικονας, αρσενικο σε αρσενικο(δε θελω σχολια :p )

Kαμια ιδεα για το που θα το βρω πριν επιχειρησω να το φτιασω μονος?

10h1-50103.jpg

Link to comment
Share on other sites

εψαχνα το αντιθετο δλδ απο rgb σε d SUΒ αλλα δεν βρηκα τπτ ολοι μου λεγαν πως δεν ειναι δυνατο να μετατραπει το ψηφιακο σε αναλογικο και τετοιες μπουρδες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [07-09-2007 16:14]

Ψαχνω ενα μαραφετακι οπως αυτο της εικονας, αρσενικο σε αρσενικο(δε θελω σχολια :p )

Kαμια ιδεα για το που θα το βρω πριν επιχειρησω να το φτιασω μονος?

Aπο περιεργεια..

Που θα το χρησιμοποιησεις?

Link to comment
Share on other sites

RCA το λεν κ αυτοι,αν κ απ οτι ξερω RCA λενε αυτα που ειναι για ηχο κ RGB της εικονας. Anyway RCA jack το καταλαβαινουν ολοι.

http://www.national-tech.com/specs/10h1-50103.htm

http://www.ramelectronics.net/html/vga-rgb-component.html#hd15rgb

http://www.bluejeanscable.com/store/component/vgatocomponent.htm

Εχω ενα tv tuner εξωτερικο κ θελω να το συνδεσω με ενα απ τα input της οθονης.

Το tuner εχει VGA out κ το monitor DVI\VGA\S-Video\Video\Component(RGB με RCA).

To θεμα ομως ειναι οτι υποστηριζει PIP(PictureInPicture) αλλα οχι με οποιες πηγες θες...

H δευτερευσα εικονα θα πρεπει να ειναι απο το S-Video\Video\Component, αλλιως δεν...

Οποτε για να μπορω να δουλευω το PC κανονικα μεσω της DVI κ να βλεπω κ TV ταυτοχρονα, θα πρεπει να βρω εισοδο TV με μια απ τις παραπανω επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Thx αλλα...

"We're sorry. This item can't be shipped to your selected destination."

Αναμενομενα πραγματα, ασε που δεν αξιζει να δωσω 30$ για ενα καλωδιακι...

Παω για χειροποιητο εν τελη, ευκολο ειναι μαλλον ετσι κ αλλιως :)

Link to comment
Share on other sites

αν δε θές να μπλέξεις με κολλήσεις λεπτές στο 15πινο

πάρε ένα καλώδιο ακριβό (~5) shielded vga απο το πλαίσιο

ή όπου αλλού ψαλίδισε τη θηλυκή άκρη που δεν χρειάζεσαι

και τσέκαρε μια τα χρώματα και τα pins με ένα πολύμετρο στη ρύθμιση beeeeeep

αν και τα shielded έχουν τα 3 χρώματα σε χοντρα καλώδια και απο μέσα

και χρωματισμένα ανάλογα.Μετά 3 κολλήσεις σε RCA είναι πιο άνετα άπλα....

σου ανεβάζω τρελά το κόστος όμως :D

Link to comment
Share on other sites

Δε δουλεψε τελικα... :(

Εκανα κ ελενχο με το πολυμετρο μετα το μονταρισμα κ ολα οκ,αλλα το συνδεσα κ δειχνει οτ νανε χρωματα κ χανει συνεχεια το σημα(μερικα καναλια δε παιζουν καν).

Δε ξερω ρε γμτ...θα το ξανακοιταξω καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες σε progressive mode και interlaced η δεν μπορείς να το ρυθμίσεις απο πουθενά αυτό?

εμένα στο dvd όταν το σύνδεσα στην τηλεοραση/οθόνη δεν έπαιζε έκανε τα τρελλά που περιγράφεις

έπαιξε με το scan και έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Δε δουλεψε τελικα... :(

Εκανα κ ελενχο με το πολυμετρο μετα το μονταρισμα κ ολα οκ,αλλα το συνδεσα κ δειχνει οτ νανε χρωματα κ χανει συνεχεια το σημα(μερικα καναλια δε παιζουν καν).

Δε ξερω ρε γμτ...θα το ξανακοιταξω καποια στιγμη.

Πρέπει να εξασφαλίσεις σφιχτές και όσο το δυνατών πιο καθαρές από κόλληση επαφές, γιατί αλλιώς θα πάρεις πολύ χάλια σήμα. Πρέπει το καλώδιο να έχει 75Ohm εμπεδηση, οπότε καλύτερα να δοκιμάσεις με utp. Απογύμνωσε τα καλώδια και στις δυο άκρες, ένωσε τα σφιχτά περνώντας σηρματάκια του ενός μέσα στο άλλο, στριφτα να δέσουν καλά και μετά κόλα.

Γενικά μην περιμένεις καλή ποιότητα, ακόμα και από τα έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

δοκίμασες σε progressive mode και interlaced η δεν μπορείς να το ρυθμίσεις απο πουθενά αυτό?

εμένα στο dvd όταν το σύνδεσα στην τηλεοραση/οθόνη δεν έπαιζε έκανε τα τρελλά που περιγράφεις

έπαιξε με το scan και έστρωσε.

Δεν εχω τετοια δυνατοτητα :(

Αρχική απάντηση από Astacus

Πρέπει να εξασφαλίσεις σφιχτές και όσο το δυνατών πιο καθαρές από κόλληση επαφές, γιατί αλλιώς θα πάρεις πολύ χάλια σήμα. Πρέπει το καλώδιο να έχει 75Ohm εμπεδηση, οπότε καλύτερα να δοκιμάσεις με utp. Απογύμνωσε τα καλώδια και στις δυο άκρες, ένωσε τα σφιχτά περνώντας σηρματάκια του ενός μέσα στο άλλο, στριφτα να δέσουν καλά και μετά κόλα.

Γενικά μην περιμένεις καλή ποιότητα, ακόμα και από τα έτοιμα.

Xμμ..ετσι πως τα λες μαλλον το προβλημα μου οφειλετε στο οτι ενωσα τα καλωδιακια του vga plug σε αυτα του rca αντι να βαλω utp κ μονο οπως λεει κ ο οδηγος.

Παιζει τοσο μεγαλη ευαισθησια με τις αντιστασεις?Δε τα κολλησα με καλαι(υστερα απο μια 1η αποτυχημενη επισης προσπαθεια), απλα στριψιμο-τσακισμα-ταινια.

Αρχική απάντηση από spc

Το καλώδιο το έχω αλλά απλώς είναι αυτό:

http://www.tvcables.co.uk/cgi-bin/tvcables/VGA-BNC.html

Den exw BNC kardia mou :(

Link to comment
Share on other sites

Απο το καλωδιο της vga κρατας μονο το βυσμα και προσπαθεις να διατηρησεις τα συνεστραμενα ζευγη του utp καλωδιου. Τη θωρακιση του καλωδιου την κολλας μαζι με τη γειωση του καθε rca και στις δυο ακρες. Το καλωδιο οσο μικροτερο τοσο το καλυτερο και επισης, οσο μεγαλυτερη αναλυση σηκωνεις, τοσο πιο πολυ επηρεαζεται το σημα απο τον θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να αρωτήξω κι εγώ παίδες... επειδής μπρεδεύτηκα... Υπάρχει καλώδιο ή κανένα φτηνό ματζαφλάρι, για να συνδέσω το χ-κουτί (xbox-το πρώτο) με την οθόνη, σε vga? Γτ είναι κρίμα να κάθεται κι εκείνο :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.