Jump to content



Λάμπες LED


n1ck0s

Recommended Posts

'Ηθελα να ρωτήσω. Υπάρχουν άραγε λάμπες LED που να είναι "συμβατές" με κοινές λάμπες; Για παράδειγμα παίρνω έναν κοινό φακό και του αλλάζω λαμπάκι με ένα τεχνολογίας LED. Παίζει κάτι τέτοιο; Και που.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αξίζει είναι να πάρεις λαμπάκια led Cree ή Seoul, κανένα καλό ανακλαστήρα(αυτό μπορεί και να μη χρειάζεται, τα Seoul δε χρειάζονται) και ένα κυκλωματάκι που να παρέχει σταθερή τάση&αμπερ(ή και μεταβλητά αμπέρ) για φακούς σχετικά ευμεγέθεις, όπως τους κλασσικούς Maglite. H διαφορά που θα δεις σε διάρκεια και φωτισμό θα σε αφήσουν έκπληκτο. Ακόμη και οι λάμπες Xenon έχουν στη καλύτερη περίπτωση τη μισή απόδοση στις ίδιες συνθήκες τροφοδοσίας. Αρκεί να γουστάρεις να κάνεις μόντες . Αν θες μπορώ να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες το έχω ψάξει πολύ το θέμαόλοι μου οι φακοί βασίζονται σε αυτές τις λάμπες,είτε παλιοί Modarismenoi είτε καινούργιοι. Αυτά βέβαια δε τα βρίσκεις Ελλάδα, ούτε καν Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Tο ποιο ευκολο ειναι να παρεις εναν αλλο LED φακο κ να ξυλωσεις το pcb κ το plate με τα ledακια.

Δεν ειναι ομως το ποιο οικονομικο :p

Δεν εχω ιδεα που μπορεις να βρεις μεμονομενα τα led εδω(τα αλλα εξαρτηματα που χρειαζεσαι ειναι απλα,τρανσιστορακια-αντιστασεις μονο νομιζω αφου μιλαμε για πηγη DC) αλλα τα καλυτερα θεωρουντε τα Cree κ Lumiled(Philips). Τα SSC που λεει ο Εργοτελης δεν με ενθουσιασαν.

Οπως κ να εχει με απλη αλλαγη της λαμπας δε γινετε ομως οπως καταλαβαινεις ;)

Link to comment
Share on other sites

εδω θα βρεις ενα οδηγο για να φτιαξεις αυτο που θες

http://www.emanator.demon.co.uk/bigclive/joule.htm

ενα αποσπασα:"MAKE A JOULE THIEF

In the November 1999 issue of EPE (Everyday Practical Electronics), a small and intriguing circuit was published in the Ingenuity Unlimited section by Z. Kaparnik. It was a very small implementation of a typical transformer feedback single transistor invertor. The transformer was a standard ferrite bead with two windings wound on it and the circuit was using the high voltage pulse generated when the transistor turns off to light an LED from a single 1.5V battery."

αυτο ειναι για 1.5V για διαφορετικη ταση θες αλλο κυκλωμα....(το led το λευκο λυτουργει σε ταση 3-4V για αυτο και εδω εχει πινιο ,για ταση με 2 μπαταριες των 1.5V=3V δε χρειαζεται πινιο....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael

Δεν εχω ιδεα που μπορεις να βρεις μεμονομενα τα led εδω(τα αλλα εξαρτηματα που χρειαζεσαι ειναι απλα,τρανσιστορακια-αντιστασεις μονο νομιζω αφου μιλαμε για πηγη DC) αλλα τα καλυτερα θεωρουντε τα Cree κ Lumiled(Philips). Τα SSC που λεει ο Εργοτελης δεν με ενθουσιασαν.

Οπως κ να εχει με απλη αλλαγη της λαμπας δε γινετε ομως οπως καταλαβαινεις ;)

Η καλύτερη λύση είναι εδώ για όσους έχουνε Paypal, www.dealextreme.com, από το Hong kong με μεταφορικά πληρωμένα. Αξιόπιστο κατάστημα έχω ψονίσει πάρα πολλές φορές.

Όσο για τα led, τα καινούργια lumiled(rebel) είναι πολύ καλά αλλά είναι λίγο δύσκολα γιατί δεν υπάρχουνε οι κατάλληλοι ανακλαστήρες στο εμπόριο&είναι υπερβολικά μικρά. Τα Seoul δανίζονται τεχνολογία από την Cree, αλλά λόγω της διαφορετικής τους κατασκευής, σε μικρά Amper αποδίδουν καλύτερα και πολλές φορές δε χρειάζονται διαφορετικούς ανακλαστήρες από αυτούς των υπόλοιπων λαμπών. Τα cree και τα Lumiled rebel δε φωτίζουν ομοιόμορφα,χρειάζονται στενότερο ανακλαστήρα, ενώ τα Seoul φωτίζουν πιο ομοιόμορφα,( όπως και τα παλιά Lumiled) και έτσι μπορούν να αντικαταστήσουν πιο εύκολα μια κλασσική λάμπα. Ωστόσο τα Seoul πάνω από ~900 mA( για πολύ ώρα) χαλάνε ευκολότερα από τον ανταγωνισμό,αλλοιώνεται το χρώμα τους και ζεστένονται περισσότερο από τα άλλα.

Eπίσης στο λινκ που δίνει ο bold, είναι πολύ ωραίο, αλλά η ένστασή μου είναι να χρησιμοποιηθούν πιο μεγάλα led(όχι σε μέγεθος αλλά σε απόδοση) των cree,seoul,lumiled , όποιος θέλει να παίξει με led αυτά να κοιτάξει και δε θα το μετανοιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [12-09-2007 22:58]

Η καλύτερη λύση είναι εδώ για όσους έχουνε Paypal, www.dealextreme.com, από το Hong kong με μεταφορικά πληρωμένα. Αξιόπιστο κατάστημα έχω ψονίσει πάρα πολλές φορές.

Όσο για τα led, τα καινούργια lumiled(rebel) είναι πολύ καλά αλλά είναι λίγο δύσκολα γιατί δεν υπάρχουνε οι κατάλληλοι ανακλαστήρες στο εμπόριο&είναι υπερβολικά μικρά. Τα Seoul δανίζονται τεχνολογία από την Cree, αλλά λόγω της διαφορετικής τους κατασκευής, σε μικρά Amper αποδίδουν καλύτερα και πολλές φορές δε χρειάζονται διαφορετικούς ανακλαστήρες από αυτούς των υπόλοιπων λαμπών. Τα cree και τα Lumiled rebel δε φωτίζουν ομοιόμορφα,χρειάζονται στενότερο ανακλαστήρα, ενώ τα Seoul φωτίζουν πιο ομοιόμορφα,( όπως και τα παλιά Lumiled) και έτσι μπορούν να αντικαταστήσουν πιο εύκολα μια κλασσική λάμπα. Ωστόσο τα Seoul πάνω από ~900 mA( για πολύ ώρα) χαλάνε ευκολότερα από τον ανταγωνισμό,αλλοιώνεται το χρώμα τους και ζεστένονται περισσότερο από τα άλλα.

Eπίσης στο λινκ που δίνει ο bold, είναι πολύ ωραίο, αλλά η ένστασή μου είναι να χρησιμοποιηθούν πιο μεγάλα led(όχι σε μέγεθος αλλά σε απόδοση) των cree,seoul,lumiled , όποιος θέλει να παίξει με led αυτά να κοιτάξει και δε θα το μετανοιώσει.

Πως ξερω ποιο κανει για τον maglite μου?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.