Jump to content



Aποριες


JdCZT

Recommended Posts

Πριν απο 7 μηνες περιπου αγορασε η κοπελια μου νεο pc.Δεν ειχα δωσει ποτε και πολυ σημασια γτ δεν το χρησιμοποιουσα καθολου.Εν τελει αποδειχτηκε οτι ειναι pentium d διπυρινος στα 3.4 Ghz με αγνωστη μητρικη (945 chipset) 250gb wd sata 2 512Ram noname τροφοδοτικο noname καρτα γραφικων 7300LE και τωρα ξεκινανε οι αποριες.

Καθε φορα που ανοιγει το μηχανημα βγαζει pop up μηνυματακι πως απενεργοποιηθηκε το sli γτ μια καρτα γραφικων αφαιρεθηκε...ειναι λογικο...?Στο μηχανημα υπαρχει μια μονο καρτα γραφικων.Και κατι αλλο...μου ζητησε ενα παιχνιδακι ετσι για να περναει την ωρα της που και που και της πηγα το sims2 το οποιο στη κυριολεξια σερνεται.Απο desktop manager της nvidia αναφερει πως η καρτα δουλευει σε pci express 4x...

Μηπως απο το μαγαζι που το πηρε να της επαιξαν λαδια οι τεχνικοι...γτ μου φενεται λιγο παραξενο για υπολογιστη που αγοραστηκε πριν απο 7 μηνες να ειχαν μονο 512 ram και μια μονο 7300LE

Το μηχανημα αυτο με 17αρα samsung πριν απο ενα χρονο κοστιζε 900ε...Δεν σας φενεται λιγη τσιμπιμενη τιμη...;

Link to comment
Share on other sites

τσιμπημενη η τιμη για αυτα τα υλικα........απο τη στιγμη ομως που εισαι εδω μεσα ηδη ενα χρονο........επρεπε να ασχοληθεις λιγο με το pc της να της παρεις κατι αξιοπρεπες με σωστα κομματια και να μην την αφησεις να την πιασουν κοροιδο πετωντας μεσα οτι no name/bad stock ειχαν.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι σου βγάζει μηνυματάκι για την απενεργοποήση της 2ης κάρτας είναι θέμα driver. Και εμένα μου έβγαζε το ίδιο στο παλιό pc που έιχα μια 7600gs σε ΑGP οπου προφανώς και να κωλοχτυπιέσαι sli δέν έχεις... αυτά...

EDIT.

Επίσης ψά3ε να δείς τελικά τι μάρκα είναι η mobo (το cpu-z π.χ. ή το everest λένε τον κατασκευαστή) και κοίτα τα specs... μπές κανα bios να δείς τι παίζει μ'αυτό το x4 του pci-x.. γενικά ψά3το λίγο το θέμα...;)

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν λεπόν... δεν ξέρω απο που να αρχίσω! Έχουμε και λέμε. Κατ' αρχάς να σου επισημάνω πως ένα τέτοιο σύστημα ακριβώς, αντε με επεξεργαστή celeron και όχι d είναι ενα σημερινό... κατεβαστήρι.

Όσον αφορά την πρώτη σου απορία, το μήνυμα αυτό το βγάζει επειδή έχει παλίους driver της nvidia. Κατέβασε τους πιο πρόσφατους, και θα λυθεί αμέσως.

Στο δεύτερο, το Sims 2 είναι ενα αρκετά βαρύ παιχνίδι και σ' αυτό το σύτημα, είναι απορίας άξιο που ανοίγει έστω, γιατί, κακά τα ψέματα, η 7300LE κάνει μόνο για να βλέπεις το Desktop στην οθόνη.

Τώρα, το 4x του pci είναι μάλλον περίεργο, και το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι πως οι κάκγουρες του καταστήματος τη βάλαν σε λάθος θύρα στη motherboard, γιατί σε chipset 945 σε mobo ashrock (τέτοια υποψιάζομαι πως είναι) έχει 2 θύρες, μια 16x, που είναι και η κανονική, και μια 4x, ούτε καν 8x. Νομιζω. :p

Στο μαγαζί, ω ΝΑΙ κι αν της παίξαν λαδιά οι τεχνικοί, καθώς... τί να πω... no name τροφοδοτικό, no name ram 512 (!), 7300LE, 945 chipset, pendium d... μόνο ο δίσκος στέκει κάπως, που είναι sata 2 και κάτι γίνεται. Αν έχει κα κουτί του καταστήματος, τότε μάλλον πλήρωσες ουσιαστικά μόνο την.. οθόνη! Είναι ΠΑΡΑ πολλά λεφτά αυτά για το συγκεκριμένο σύστημα, τη στιγμή που πριν απο 7 μήνες, και λίγο παραπάνω, με 300 παραπάνω έπαιρνες σύστημα με c2d, 2GB μνήμη, 7600gs κάρτα γραφικών, 500GB Δίσκο Sata 2 κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JdCZT [Σήμερα, στις 17:37]

Καθε φορα που ανοιγει το μηχανημα βγαζει pop up μηνυματακι πως απενεργοποιηθηκε το sli γτ μια καρτα γραφικων αφαιρεθηκε...ειναι λογικο...?Στο μηχανημα υπαρχει μια μονο καρτα γραφικων

το έκαναν αυτό κάποιοι παλιοι drivers nvidia...άλλαξε τους με κάποιους πιο καινουριους.

Edit : οk έγινε κατανοητο αυτό, με προλαβαν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 17:48]

τσιμπημενη η τιμη για αυτα τα υλικα........απο τη στιγμη ομως που εισαι εδω μεσα ηδη ενα χρονο........επρεπε να ασχοληθεις λιγο με το pc της να της παρεις κατι αξιοπρεπες με σωστα κομματια και να μην την αφησεις να την πιασουν κοροιδο πετωντας μεσα οτι no name/bad stock ειχαν.

Εγω επεμενα να τη βοηθησω και να της το φτιαξω εγω απο το μηδεν αλλα δεν ηθελε...Πηρε προσφορα απο γνωστο της...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland

Τώρα, το 4x του pci είναι μάλλον περίεργο, και το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι πως οι κάκγουρες του καταστήματος τη βάλαν σε λάθος θύρα στη motherboard, γιατί σε chipset 945 σε mobo ashrock (τέτοια υποψιάζομαι πως είναι) έχει 2 θύρες, μια 16x, που είναι και η κανονική, και μια 4x, ούτε καν 8x. Νομιζω. :p

+1

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JdCZT [Σήμερα, στις 17:58]

Εγω επεμενα να τη βοηθησω και να της το φτιαξω εγω απο το μηδεν αλλα δεν ηθελε...Πηρε προσφορα απο γνωστο της...

συγγνωμη εαν το προηγουμενο ποστ μου φανηκε ''να στα χωνω''........σαφως και δεν μπορουμε να βοηθησουμε ολους......ειδικα οσους αρνουνται γιατι ειτε τα γνωριζουν ολα ειτε γιατι εχουν γνωστο-αγνωστο........

οτι εγινε εγινε.....

ανοιξε το κουτι και δες μηπως η καρτα γραφικων εινια τοποθετημενη στο κατω pci-e.....εαν ναι ανεβασε την σε εκεινο που ειναι πιο κοντα στον επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JdCZT

Εγω επεμενα να τη βοηθησω και να της το φτιαξω εγω απο το μηδεν αλλα δεν ηθελε...Πηρε προσφορα απο γνωστο της...

Women... Can't live with them, can't shoot them either... - Al Bandy

Link to comment
Share on other sites

Eγινε ευχαριστω παιδες οντως οι γυναικες ειναι οτι να ναι ωρες ωρες.greekfragma δεν παρεξηγω.Θα δω τι μπορω να κανω απο δω και περα...ηδη μου ηρθε ιδεα

δωρο επετειου 2gb crucial ballistix :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JdCZT [Σήμερα, στις 18:07]

Eγινε ευχαριστω παιδες οντως οι γυναικες ειναι οτι να ναι ωρες ωρες.greekfragma δεν παρεξηγω.Θα δω τι μπορω να κανω απο δω και περα...ηδη μου ηρθε ιδεα

δωρο επετειου 2gb crucial ballistix :tomato:

συγγνωμη αλλα εαν η τοματα δεν ηταν για πλακα τοτε θες και τα παθαινεις:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κωστάκης [Σήμερα, στις 17:51]

EDIT.

Επίσης ψά3ε να δείς τελικά τι μάρκα είναι η mobo (το cpu-z π.χ. ή το everest λένε τον κατασκευαστή) και κοίτα τα specs... μπές κανα bios να δείς τι παίζει μ'αυτό το x4 του pci-x.. γενικά ψά3το λίγο το θέμα...;)

Στο Bios το εψαξα δεν εχει καποια παρεμφερη εντολη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JdCZT

Στο Bios το εψαξα δεν εχει καποια παρεμφερη εντολη

Αρχική απάντηση από greekfragma

ανοιξε το κουτι και δες μηπως η καρτα γραφικων εινια τοποθετημενη στο κατω pci-e.....εαν ναι ανεβασε την σε εκεινο που ειναι πιο κοντα στον επεξεργαστη.

case closed :toomuchne :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε? Sims 2 δεν παίζει σε διπυρηνο με 512 ram και 7300?

Σε Athlon XP 1800+ με 2*256 και FX5200-64bit παίζει αέρα στα 1024 τουλάχιστο...

Και στο κατεβαστήρι μου (PIII 800, 320 ram,9250-64bit σε PCI) παίζει...

Τώρα στα ερωτήματα:

Το Sli είναι θέμα drivers, βάλε τους τελευταίους και ξαναδοκίμασε

Για το x4 στο PCIE ότι είπε ο greekfragma + νέοι drivers παντού (VGA+MOBO)

Ακόμα κάνε ένα disc cleanup και κανά defrag να στρώσει για να φορτώνει και πιό γρήγορα.

Οσο για το δώρο, πάρτης άλλα 512 και θα είναι μια χαρα...αφού είναι κοπέλα και δεν παίζει και παιχνίδια και τα 512 θα της φτάνουν, αλλά βάλε αλλά 512 να έχει και dual-channel, και τα υπόλοιπα που θα σου μήνουν πάρτης κάτι που μπορεί να το εκτιμήσει καλύτερα...:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.