Jump to content



SOS - Errors στο Memtest86+


pusher

Recommended Posts

Δείτε στη photo τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στις μνήμες και στο FSB. Δείτε και τα αποτελέσματα του test Και πείτε μου τι φταίει!!!

Μνήμες: TWIN2X2048-5400C4

Motherboard: P5AD2-E Premium

CPU: Intel Pentium 4 630 στα 3,00 GHz

1000890copyww8.jpg

Δείτε τώρα και τις δύο οθόνες με τις ρυθμίσεις του BIOS και πείτε μου τι να επιλέξω σε κάθε μία:

1103519813thoxyoep39211ug2.gif

1103519813thoxyoep3932lml1.gif

Πόσα passes πρέπει να τρέξουν χωρίς error ώστε να πω με σιγουριά ότι σε αυτό το setup οι μνήμες λειτουργούν σταθερότατα;

Please :help: !

Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνεις στο bios, δε γνωρίζω. Στο memtest πάντως φαίνεται να είναι σωστά ρυθμισμένες. Τους δίνεις 1.9v ρεύμα; (Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τόσο θέλουν).

Το memtest πρέπει να τρέξει τουλάχιστον 12 ώρες χωρίς error (για 100% σιγουριά, εγώ προτιμώ το 24ωρο).

Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να έχεις πέσει σε προβληματικό κομμάτι. Αν είσαι σίγουρος ότι όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές, δοκίμασε με ένα dimm μέχρι να βρεις το προβληματικό ή δοκίμασε σε κάποιο pc φίλου σου.

Link to comment
Share on other sites

στα ίδια μηζ δοκίμασε ενα ενα τα dimm και πες μας.επίσης δοκίμασε να αλλάξεις τις μεταξύ τους θέσεις.

Αλλα καλό θα ήταν για αρχή να αφήσεις το dram frequency στο 400 (1:1) αν δεν κάνω λάθος.έτσι μπορείς να δεις που φτάνει ο cpu και μετά να ρυθμίσεις τις μνήμες.

για chipset μου βρωμάει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis [Σήμερα, στις 16:10]

στα ίδια μηζ δοκίμασε ενα ενα τα dimm και πες μας.επίσης δοκίμασε να αλλάξεις τις μεταξύ τους θέσεις.

Αλλα καλό θα ήταν για αρχή να αφήσεις το dram frequency στο 400 (1:1) αν δεν κάνω λάθος.έτσι μπορείς να δεις που φτάνει ο cpu και μετά να ρυθμίσεις τις μνήμες.

για chipset μου βρωμάει

Τι εννοείς έτσι μπορώ να δω που φτάνει η CPU; Υπάρχει περίπτωση να βγαίνουν τα σφάλματα λόγω της CPU; Πάντως το ζήτημα είναι να δω αν λειτουργεί σωστά στην κανονική συχνότητα λειτουργίας και όχι παρακάτω. Eδώ λέω να πάω για overclocking!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάθε φορά που έτρεχα το test το σφάλμα παρουσιαζόταν στην ίδια ακριβώς θέση της μνήμης αποφάσισα να επιλέξω να τρέχει το test σε ένα συγκεκριμένο εύρος διευθύνσεων (για όσους δεν το ξέρουν υπάρχει και αυτή η δυνατότητα) που περιλαμβάνει και την "προβληματική" διεύθυνση. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν εκδηλωνόταν πλέον σφάλμα! Κάποια ερμηνεία γι' αυτό;

Ακόμη αφού μπορώ να επιλέξω από ποια μέχρι ποια διεύθυνση θα τρέχει το test είναι απαραίτητο να βγάλω το ένα dimm και να μείνω με το άλλο (και αντίστροφα);

Τέλος η εγγύηση των μνημών καλύπτει καλύπτει τις περιπτώσεις σφαλμάτων ή μόνο την αντικατάσταση καμένων dimms;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [Σήμερα, στις 17:31]

Επειδή κάθε φορά που έτρεχα το test το σφάλμα παρουσιαζόταν στην ίδια ακριβώς θέση της μνήμης αποφάσισα να επιλέξω να τρέχει το test σε ένα συγκεκριμένο εύρος διευθύνσεων (για όσους δεν το ξέρουν υπάρχει και αυτή η δυνατότητα) που περιλαμβάνει και την "προβληματική" διεύθυνση. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν εκδηλωνόταν πλέον σφάλμα! Κάποια ερμηνεία γι' αυτό;

Ακόμη αφού μπορώ να επιλέξω από ποια μέχρι ποια διεύθυνση θα τρέχει το test είναι απαραίτητο να βγάλω το ένα dimm και να μείνω με το άλλο (και αντίστροφα);

Τέλος η εγγύηση των μνημών καλύπτει καλύπτει τις περιπτώσεις σφαλμάτων ή μόνο την αντικατάσταση καμένων dimms;

Κανείς ρε παιδιά; Κάποιος που να ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

1) Μην περιορίζεις το εύρος διευθύνσεων. Είναι αρκετά πιο πολύπλοκα τα πράγματα απ' ό,τι νομίζεις

2) H εγγύηση σε καλύπτει για όποια errors πετάνε οι μνήμες σου και όχι μόνο αν είναι καμένα.

3) Αν θέλεις να διαπιστώσεις ποιο dimm είναι ελαττωματικό , είναι απαραίτητο να βγάλεις το ένα και να τεστάρεις με το άλλο και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.