Jump to content


Θόρυβος PC


MANOSPC

Recommended Posts

Παιδιά έχω ένα αρκετά καλό(για μένα) μηχάνημα που φένεται στην υπογραφή μου, αλλά κάνει υπερβολικό θόρυβο:jump: :jump: :jump: ..... σκέφτηκα να βάλλω κάνα μονοτικό στο τροφοδοτικό μου(είναι ένα παλιό) αλλα μετά σκέφτηκα ότι συνδέεται απευθείας με τον επεξεργαστή κι έτσι ίσως μειωθεί η απόδοση του μηχανήματος...τι μου προτείνετε??????????????? να βάλω άλλη ψύκτρα(αυτή που έχω είναι της κακιάς ώρας!:tomato: :tomato: )?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω...!

Δεν μπορώ οταν το ακούω!!!:jump: :jump: :jump:

Σκέφτηκα και εγώ για μονοτικό(κοίταζα το πρωί στο e-shop),που είναι κα οικονομική λύση...

Αλλά σκέφτηκα...Θα κάνει καθόλου δουλειά ή μούφες???????

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια ψύκτρα...Κ εγώ μαλλον αυτό θα κάνω

Θα μαζέψω αλλά θα πάρω κάτι καλό.....και μετά:zzz: :zzz: QUIET!!

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία, τα ηχομονοτικά για το κουτί δεν κάνουν δουλεια (τουλάχιστον τοση ωστε να αξίζουν τα λεφτά τους) μη σου πώ οτι μπορει και να ανεβάζουν και τη θερμοκρασία.

Εντόπισε που βρίσκεται το πρόβλημα (ανοιξε το κουτί σου και σταμάτα τα ανεμηστηράκια με το χέρι σου για να δείς ποια κάνουν θόρυβο) και κάνε τις ανάλογες αλλαγές.

Εγω χρειάστηκε να αλλάξω τροφοδωτικό (ειχα ενα noname), ψυκτρα cpu, και ψυκτρα vga.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Aυτη που έχεις είναι της intel?

Aν ναι με μια aftermarket θα έχεις μεγάλες διαφορές στο θορυβο.

Edit: Δεν είναι λυση τα μονοτικά.

Όχι δεν είναι της intel.. είναι αρκετά παλιά και δεν βγάζει σχεδόν καθόλου αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ανοίξω το κουτί και αν κάνει θόρυβο ο επεξεργαστής ή η ψύκτρα θα πάρω καμιά αθόρυβη zalman.. αν το θόρυβο τον κάνει το τροφοδοτικό, μάλλον θα πάρω ένα καινούριο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MANOSPC

Παιδιά έχω ένα αρκετά καλό(για μένα) μηχάνημα που φένεται στην υπογραφή μου, αλλά κάνει υπερβολικό θόρυβο:jump: :jump: :jump: ..... σκέφτηκα να βάλλω κάνα μονοτικό στο τροφοδοτικό μου(είναι ένα παλιό) αλλα μετά σκέφτηκα ότι συνδέεται απευθείας με τον επεξεργαστή κι έτσι ίσως μειωθεί η απόδοση του μηχανήματος...τι μου προτείνετε??????????????? να βάλω άλλη ψύκτρα(αυτή που έχω είναι της κακιάς ώρας!:tomato: :tomato: )?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επίσης, η κάρτα γραφικών μου δεν έχει ανεμιστιράκι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MANOSPC

Μάλλον θα ανοίξω το κουτί και αν κάνει θόρυβο ο επεξεργαστής ή η ψύκτρα θα πάρω καμιά αθόρυβη zalman.. αν το θόρυβο τον κάνει το τροφοδοτικό, μάλλον θα πάρω ένα καινούριο..

Μόνο αν ψάχνεσαι για low profile. Αλλιώς, κι αν έχεις χώρο στο κουτί, οι καλές ψύκτρες της αγοράς είναι πιο φτηνές, πιο αθόρυβες και πιο... μεγάλες! :jump: Πχ Shythe infinity/ninja κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς όταν δεις τους ανεμιστήρες και το PC το έχει καιρό, πάρε ένα πινελάκι και καθάρισε τις φτερωτές όλων των ανεμιστήρων. Η σκόνη που κάθεται και κολλάει επάνω είναι ο κυριότερος λόγος θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MANOSPC

Όχι δεν είναι της intel.. είναι αρκετά παλιά και δεν βγάζει σχεδόν καθόλου αέρα.

Σε πολλές ψύκτρες από παλιά μηχανήματα έχω δεί να μαζεύεται τόση σκόνη που να φτιάχνει στρώμα και να μην λειτουργεί σχεδόν καθόλου μετά.

Αποτέλεσμα είναι ο ανεμ. να ανεβάζει τρελές στροφές και να κάνει σας αεροπλάνο.

Πρώτη ενέργεια, καθάρισε καλά την ψύκτρα του επεξεργαστή.

Δεύτερη ενέργεια, πέταξε την και πάρε οτιδήποτε με 12άρη ανεμ. για να βρείς την ακοή σου. :)

Τρίτη ενέργεια, το αυτό και για το τροφοδοτικό αν είναι παλιό και της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2

Σε πολλές ψύκτρες από παλιά μηχανήματα έχω δεί να μαζεύεται τόση σκόνη που να φτιάχνει στρώμα και να μην λειτουργεί σχεδόν καθόλου μετά.

Αποτέλεσμα είναι ο ανεμ. να ανεβάζει τρελές στροφές και να κάνει σας αεροπλάνο.

Πρώτη ενέργεια, καθάρισε καλά την ψύκτρα του επεξεργαστή.

Δεύτερη ενέργεια, πέταξε την και πάρε οτιδήποτε με 12άρη ανεμ. για να βρείς την ακοή σου. :)

Τρίτη ενέργεια, το αυτό και για το τροφοδοτικό αν είναι παλιό και της πλάκας.

Καθάρισα την ψύκτρα του επεξεργαστή αλλα ο θόρυβος συνεχίστηκε και τώρα σκέφτομαι να πάρω αθόρυβη ψύκτρα και ίσως αργότερα ένα καλό τροφοδοτικό.. Ποια ψύκτρα μου προτείνετε?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.