Jump to content


lcd-plasma 37-42", βοηθεια για επιλογη


abarth

Recommended Posts

καλημερα!

ενδιαφερομαι να αγορασω τηλεοραση πανω απο 32" και σκεφτομαι μια εξ αυτων:

LG 42PC55

Samsung PS42C96H

Sony KDL-40U2000

Sony KDL-40U2530

Samsung LE40S86B

Samsung LE37R86B

Samsung LE37S86B

η χρηση ειναι tv/dvd/divx/xbox360 και λιγο pc (σερφαρισμα/παιχνιδια)

δεν ξερω αν αξιζει να παω σε πλασμα ή καλυτερα σε lcd

επισης, η LG εχει καταπληκτικη τιμη σε σχεση με οτι προσφερει αλλα (α)ειναι πλασμα (β)ειναι επιφοβη για επιδοσεις πραγματικες και οχι μονο στα χαρτια...

καμια ιδεα;

το κοστος πρεπει να ειναι απο 700 εως 1000-1100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα πριν 2 εβδομαδες την Panasonic Plamsa 37PV45 700 (Πλαίσιο)

ΦΟΒΕΡΟ μαυρο και κοντραστ, ΚΑΜΙΑ σχεση με οποιαδηποτε lcd εχω δει

Σε hd υλικο που επαιξα απο laptop ειναι πολυ καλή (εσωτερικα χειριζεται το σημα σε 1080 λεει), υποθετω βεβαια οτι λογω αναλυσης κατι θα χανει. Προσωπικα παντως πιστευω πως για οικιακη χρηση, οπου κατα 80-90% θα δειχνει Mega-ANT1-κλπ ειναι καλυτερα Plasma

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φανατικός οπαδός των πλάσμα και κάτοχος μιας 42άρας LG 1.5 χρόνο τώρα. Ο κυριότερος λόγος είναι η απόδοση του μαύρου που έχουν. Παρατηρώ όμως τελευταία πως εμφανίστηκαν μοντέλα LCD με πολύ καλά νούμερα Contrast Ratio τα οποία δυστυχώς δεν τα έχω δει. Όλοι οι φίλοι μου που έχουν LCD έχουν χαμηλό contrast με δυστυχώς απαράδεκτη ποιότητα εικόνας. Θα μου πει κάποιος πως είμαι τρελός και υπερβολικός... θα πω πως δυστυχώς αν δεν έχεις ζήσει μια plasma προερχόμενος από κάποια καταπληκτικά μοντέλα CRT που είχα πριν θα καταλάβαινε σε δευτερόλεπτα τη διαφορά.

Το κακά σε plasma είναι 2.

1. Υπερβολική κατανάλωση ρεύματος... η δικιά μου καίει 350watt!!!! ενώ μια αντίστοιχη LCD καίει κάτω από 200.

2. Χαμηλή ανάλυση .... ακόμα και τώρα που μιλάμε οι Plasma δεν έχουν ξεπεράσει το φράγμα τον 1366χ768 στις 42 inches... (για λογικές τιμές μιλάω και πάντα σε σύγκριση με τις αντίστοιχες LCD), και ίσως για μερικούς είναι πρόβλημα στη σύνδεση με pc και αναλύσεις μεγαλύτερες από 1024χ768... γιατί για να βλέπεις ταινίες δεν τίθεται θέμα πως κάποιος καταλαβαίνει διαφορά εκτός αν κολλήσει τη μάπα του στην οθόνη. Όλοι μας βλέπουμε 2-3 μέτρα ή και περισσότερο μακρυά... οπότε οτιδήποτε πάνω από 1024χ768 είναι τέλειο στο μάτι μας. HD και 1080i/p είναι καταπληκτική η απόδοσή τους σε μένα και πρόσφατα είδα ένα avi τις Imax (roving mars) σε High Definition και έπαθα πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Η plasma εχει καποιες ομοιοτητες σαν συμπεριφορα με τις crt.Δεν εχουν απολυτως κανενα προβλημα ευκρινειας με την 1024χ768.

Αντιθετως στις lcd η "ψηφιακιλα" βγαζει ματια.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα για xbox360,pc (λιγο) και ταινιες κυριως σε εναν χωρο που την ημερα ειναι απλετο το φως και η αποσταση καναπες-τηλεοραση ειναι 3-3.5μετρα τι ειναι καλυτερο;

LCD-Plasma;

32-37-40-42";

μεχρι 1000-1200 ευρωπουλα

την panasonic 42px70 την σκεφτομαι και εγω .... αλλα βγαινει παραπανω εκει που ειναι να αγορασω (1499) ..... βεβαια ισως τους την ριξω λιγο αλλα παλι κατω απο 1300 αποκλειεται και εγω ηδη ξεπερασα οσα ηθελα να δωσω ....

απλα φοβαμαι μην η LG βγει μαπα το καρπουζι και τελικα μηπως για την χρηση μου θελω μια lcd κ οχι plasma ...

Link to comment
Share on other sites

Παντως και μονο το θεμα τηα καταναλωσης 150-200watt παραπανω μιας πλασμα εμενα θα με προβληματιζε μιας και σε βαθος 1-2 χρονων το κοστος της συνυπολογιζοντας τη δεη θα παει αρκετα ψηλα. Περα απ το φαινομενο burn-in που ετσι και σου κατσει αστα...

Εγω θα λεγα πρωτη επιλογη LG που ειναι μια τιμιοτατη εταιρια και οσες ειδα τελευταια ολες ηταν πολυ καλες για τα λεφτα τους και μετα samsung.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα μόλις ανακάληψα τι καίει είπα στη γυναίκα μου να ξεχάσει όλη μέρα τη τηλεώραση ανοιχτή και να βλέπει στη Phillips την παλιά που έχω :D

Φίλε Abarth δυστηχώς είσαι μακρυά αλλιώς θα σου έλεγα να έρθεις βόλτα να δεις με τα μάτια σου τι εννοώ για ποιότητα εικόνας... τίποτα φιλαράκια ρε συ πάνω δεν έχεις να πας να δεις στο σπίτι τους πως σου φαίνεται? Τα λεφτά δεν είναι λίγα και θα σου έλεγα να δεις με τα ματάκια σου πρώτα αν και για μένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης TFT vs Plasma.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.