Jump to content



AUZEN PRELUDE 7.1 - REVIEW


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από VIL

...να μας έδειχνες σε φωτο παράλληλα με της προσωπικές σου γώμες και μετρήσεις από ανάλογα όργανα μέτρησης ...

Mα το αφτι του spc ΕΙΝΑΙ οργανο μετρησης...

Παντως δεν ξερω γιατι, του εχω τυφλη εμπιστοσυνη σε οτι υποστηριζει... (θα την παθω καμμια μερα, το ξερω) :worship:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από VIL [Χθες, στις 20:31]

Πολύ ωραία ή παρουσίαση και το επίπεδο σενιορ spc έχω να κάνω μία και μοναδική παρατήρηση που νομίζω ότι πιθανώς θα ολοκλήρωνε την όλη σου (εργασία) να μας έδειχνες σε φωτο παράλληλα με της προσωπικές σου γνώμες και μετρήσεις από ανάλογα όργανα μέτρησης νομίζω έτσι θα ήσουν πιο πιστικός και τεκμηριωμένος στης απόψεις σου και όχι (ότι μπορεί να πιάσει ) ευαισθησία του αυτιού σου) (το έχεις επαναλάβει 2 φορές και αυτό χαλάει το επίπεδό σου)

αυτά και μόνο φιλικά. :magic:

Υ.Γ Τόσες φωτο της συσκευασίας τι της ήθελες?

Κάποιες μέθοδοι με προγράμματα κλπ υπάρχουν για δεις κάποια πράγματα αλλά review συσκευών ήχου (όσον αφορά την ποιότητα) δεν νοείται με αυτά αλλά με βάση την κρίση και μόνο του reviewer (τον οποίο ή εμπιστεύεσαι τυφλά όπως τα τσιράκια μου vader + sagas ή όχι :p) .

Φωτό σε review συστήματος ήχου πέραν της συσκευασίας και της ίδιας της συσκευής προφανώς δεν μπορούν να υπάρξουν.

Πάντως για να μην σου χαλάσω το χατίρι έβγαλα και μία φωτό την οποία και παραθέτω (είναι κατά την διάρκεια ακρόασης BLU RAY και σε πολύ υψηλή στάθμη οπότε πιστεύω ότι θα βγάλεις καλά συμπεράσματα) :

(αν δεν φαίνεται καλά η φωτό, ανέβασε λίγο την ένταση του ήχου στο pc σου και θα στρώσει)

(γράψε -1 ακόμα στο ήδη χαμηλό (-2) επίπεδό μου)

:p

Link to comment
Share on other sites

Θείο spc

Αρχική απάντηση από spc

Κάποιες μέθοδοι με προγράμματα κλπ υπάρχουν για δεις κάποια πράγματα αλλά review συσκευών ήχου (όσον αφορά την ποιότητα) δεν νοείται με αυτά αλλά με βάση την κρίση και μόνο του reviewer (τον οποίο ή εμπιστεύεσαι τυφλά όπως τα τσιράκια μου vader + sagas ή όχι :p) .

Φωτό σε review συστήματος ήχου πέραν της συσκευασίας και της ίδιας της συσκευής προφανώς δεν μπορούν να υπάρξουν.

Πάντως για να μην σου χαλάσω το χατίρι έβγαλα και μία φωτό την οποία και παραθέτω (είναι κατά την διάρκεια ακρόασης BLU RAY και σε πολύ υψηλή στάθμη οπότε πιστεύω ότι θα βγάλεις καλά συμπεράσματα) :

(αν δεν φαίνεται καλά η φωτό, ανέβασε λίγο την ένταση του ήχου στο pc σου και θα στρώσει)

(γράψε -1 ακόμα στο ήδη χαμηλό (-2) επίπεδό μου)

:p

Ευχαριστώ που με τιμήσατε και καταδεχτίκατε και μου απαντήσατε:worship: :worship: :worship: τ:cool::getlost: και βεβαίως τα συμπεράσματα δικάσας:κύριοί του φόρουμ. (’κου τσιράκια:boxed::sick: ?????)_

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak

και για τους κακοπιστους που δεν εμπιστευονται το αυτι του spc :p

http://www.nvnews.net/reviews/auzentech_xfi_prelude/page_3.shtml

Εάν λέμε τώρα εάν απευθύνεσε σε εμένα δεν αμφισβητώ το αυτί ΚΑΝΕΝΟΣ με την υπεροψία και την ειρωνεία υπο τύπου αστειού και υποτίθεται έξυπνου χιούμορ όμως τι γίνεται? :cool: :magic:

Link to comment
Share on other sites

VIL

Απευθυνομαι και σε σενα που ζητησες μετρησεις που δεν ειναι ευκολο να γινουν χωρις το καταλληλο software/hardware αλλα και σε οσους θα ηθελαν επιπλεον πληροφοριες. Συγνωμη αν θεωρησες το ποστ ειρωνικο, δεν ειχα καμια τετοια διαθεση (κανω edit και βαζω εισαγωγικα στο κακοπιστος) μονο διαθεση χιουμορ, οπως και ο spc (αν δεις αρκετα ποστ του θα το καταλαβεις).

SPC

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pcfreak

VIL

Απευθυνομαι και σε σενα που ζητησες μετρησεις που δεν ειναι ευκολο να γινουν χωρις το καταλληλο software/hardware αλλα και σε οσους θα ηθελαν επιπλεον πληροφοριες. Συγνωμη αν θεωρησες το ποστ ειρωνικο, δεν ειχα καμια τετοια διαθεση (κανω edit και βαζω εισαγωγικα στο κακοπιστος) μονο διαθεση χιουμορ, οπως και ο spc (αν δεις αρκετα ποστ του θα το καταλαβεις).

SPC

συμφωνω

Δέν απευθυνόμουν σε σένα εάν γυρίσεις τα ποστ και διαβάσεις το πρώτο το δικό μου και εν συνεχεία τι απάντηση πείρα πιστεύω να καταλάβεις. Την αίσθηση του χιούμορ όλοι την έχουμε. Όπως όλοι έχουμε το δικαίωμα να εκφράζουμε την γνώμη μας αυτό έκανα και εγω απλά επειδή διαπίστωσα βαθιά γνώση που μου άρεσε ιδιαίτερα λογικά σκεπτόμενος νόμιζα ότι η γνώση αυτή δεν είναι δυνατόν να μήν μπορεί θα συνδυάζεται και με τόν απαραίτητο εξοπλισμό,και όχι μόνο στο αυτί τού κάθε ενός μας που πιθανόν να μην (πιάνει) και της βασικές περιοχές λόγο παθολογικών αιτιών ή λόγο περιβάλλοντος εργασίας κλπ με άλλα λόγια το καλλίτερο σύστημα αναπαραγωγής υψηλής ποιότητας ήχου να έχουμε εάν δέν μπορούμε να το ακούσουμε για τους παραπάνω λόγους τότε τί να το κάνουμε? (για επίδειξη? μπορεί και αυτό.) Αυτά. :magic:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταία / Φρέσκα νέα από το μέτωπο

Προς απάντηση στους αμφισβητίες και επιμένοντες :p :

Οι ύποπτοι: 3 σετ αυτιών

Setup:Το ίδιο του Review με μία διαφορά: Πλήρης παράκαμψη του προ και σύνδεση των καρτών ήχου απευθείας στον τελικό.

Drivers χρησιμοποιήθηκαν οι τελευταίες εκδόσεις για την κάθε κάρτα (όχι πως αυτό παίζει κάποιο ρόλο στην ποιότητα ήχου των αναλογικών σταδίων που ήταν και το ζητούμενο).

Σκοπός:

1. Η σύγκριση της Meridian με την Prelude (εννοείται πάντα στα αναλογικά στάδια μιας και εκεί είναι το ενδιαφέρον) με παραπάνω από 1 σετ αυτιών.

2. Η σύγκριση 3 διαφορετικών σετ opamps για την Meridian: Των μαμά (4580), των Burr Brown 2134 και των National LM 4562

Δοκιμάσαμε με lossless υλικό και χρήση foobar αλλά και το γνωστό πλέον Dreamgirls HD DVD (προφανώς με το τελευταίο PDVD 7 Ultra).

Τα ακόλουθα συμπεράσματα ήταν ομόφωνα:

1. Επιβεβαιώθηκε το αρχικό review: H Meridian υπερέχει σαφώς της Prelude σε ευκρίνεια, δυναμικά και διαχωρισμό. Με απλά λόγια είναι σαφώς καλύτερη στον τομέα της ποιότητας ήχου.

2. Τουλάχιστον στο setup της δοκιμής, τα National LM 4562 έδωσαν σαφώς το καλύτερο αποτελέσματα συνδυάζοντας, χωρίς όμως υπερβολή, τα πλεονεκτήματα των άλλων 2 σετ δλδ βασικά την ευκρίνεια / αναλυτικότητα των μαμά και την ΄γλυκύτητα των Burr Brown 2134.

Κατόπιν τούτου ακύρωσα το ραντεβού με τον ωριλά μου :p

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λέω μήπως τα συμπεράσματα εκπορεύονται εκ των (τσιρακίων)? και τα τρία ζεύγη (σέτ των αυτιών) ανήκουν σε αυτά? η ομοφωνία ήταν δια βοής ? (παίζει σημαντικό ρόλο αυτό) ή ανατάσεως της χειρός? και η βαθμολογία ενός εκάστου? που είναι η βαθμολογία? μήπως παραλείπεται πιθανόν για (ευνόητους λόγους?φόβου-τυφλής υποταγής κλπ ) (μυρίζω δημοκρατία του ενός) σαν να μή μου φαίνονται και τόσο αντικειμενικά τα συμπεράσματα των (υπόπτων)

Επί πλέον θα ήθελα ακόμα εάν είναι δυνατόν χοντρικά μερικές πληροφορίες να δώσετε όπως:

1) Τι διαστάσεις έχει ο χώρος που έγινε το Review? ήταν-είναι ηχομονομένος?τι υλικό? (αφρώδες-πορώδες)

2) Υπάρχουν αντικείμενα στον χώρο αυτόν και τι υφής?

3) Μπορείτε να δώσετε περισσότερα τεχνικά Χαρακτηριστικά των ηχείων? όπως: Διαστάσεις, υλικό κατασκευής, και ηχομόνωσης, είναι τριών δρόμων? κλπ.Τι διαστάσεις έχουν τα μεγάφωνα? (τουίτερ-μιντρειζ-γουφερ) από τί υλικό είναι κατασκευασμένα? (κέβλαρ κλπ) τί μάρκα είναι έκαστο? πόσα βάτ αρεμες έκαστο? το κροσόβερ (των ηχείων) τι χαρακτιριστικά έχει? που ήταν τοποθετημένα (μοίρες-ύψος) σε σχέση με τους ακροατές? ποια ήταν η απόσταση από τον τοίχο και από τούς ακροατές? τα ηχεία είναι εργοστασιακής ή ιδιοσυναρμολόγησης? Πόσα ηχεία έλαβαν μέρος στο Review?

4) Ποιό είδος καλωδίων χρησιμοποιήσατε? (απο τον τελικό προς τα ηχεία) τι ποιότητας και πόσα μέτρα? (μάρκα)

5) Ποιά τα τεχνικά χαρακτηριστικά προενισχυτή και τελικού?(μάρκα)

6) Χρησιμοποιήθηκε εκουαλάηζερ εάν ναι πόσων περιοχων? (μάρκα)

7) Σε πόσα βατ αρεμες πικ έγινε η ακρόαση?

8) Ποια η θερμοκρασία και σχετική υγρασία του χώρου?

9) Καπνίζατε κατα την διάρκεια του Review? μέσα στον χώρο (στούντιο) ή εκτός?

10) Μπορείτε να δώσετε ρυθμίσεις πρίμων-μπάσων προενισχυτή-τελικού κατά την φάση του Review?

11) Οι ακροδέκτες σύνδεσης προενισχυτή-τελικού και ηχείων τι ποιότητας επίχρυση-άλλο)

Εδώ να πάρω μία ανάσα και εάν μου απαντήσεις έχω μερικές ποιο (εξειδικευμένες) ερωτήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων φιλικά (με την καλή έννοια) :magic: :beer:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από VIL

2) Υπάρχουν αντικείμενα στον χώρο αυτόν και τι υφής?

8) Ποια η θερμοκρασία και σχετική υγρασία του χώρου?

9) Καπνίζατε κατα την διάρκεια του Review? μέσα στον χώρο (στούντιο) ή εκτός?

Δεν μπορεί να μιλάς σοβαρά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

ψάχνεις αρθρογράφους για περιοδικό ειδικού τύπου να υποθέσω

και στα θετικά του CV θα θεωρηθεί η κατοχή ειδικου,ιδανικούχώρου ε?

:hehe:

εγώ έλειπα πάντως οπότε τσιράκια -1 στην τριάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Δεν μπορεί να μιλάς σοβαρά τώρα...

Όταν εκθέτης δημοσίως μία εργασία-απόψεις εμπεριστατωμένα ή μη εκτιμώ ότι θα πρέπει να είσαι έτοιμος-διαβασμένος να απαντήσεις σε (αντίστοιχες) ερωτήσεις-απορίες που πιθανόν να έχουν αυτοί που μπορούν (στην προκειμένη περίπτωση) να σε ρωτήσουν. Διάβασε τα προηγούμενα ποστ. :magic: :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά πιστεύω ότι η επίδραση (ή χρωματισμός, αν θέλεις), που μπορεί να προκαλέσουν στον ήχο οι παράγοντες που αναφέρεις στα (2), (8), (9) είναι απολύτως αμελητέα υπό φυσιολογικές συνθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

ψάχνεις αρθρογράφους για περιοδικό ειδικού τύπου να υποθέσω

και στα θετικά του CV θα θεωρηθεί η κατοχή ειδικου,ιδανικούχώρου ε?

:hehe:

εγώ έλειπα πάντως οπότε τσιράκια -1 στην τριάδα

Τότε ποιος είναι ο τρίτος συνδετικός κρίκος? Θα τον αποκαλύψει ο συγγραφέας? ή θα πάμε για το επόμενο επεισόδιο? :magic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.