Jump to content



AUZEN PRELUDE 7.1 - REVIEW


spc

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nickstamat

Δε διαφωνώ, αλλά πιστεύω ότι η επίδραση (ή χρωματισμός, αν θέλεις), που μπορεί να προκαλέσουν στον ήχο οι παράγοντες που αναφέρεις στα (2), (8), (9) είναι απολύτως αμελητέα υπό φυσιολογικές συνθήκες...

Ποιες είναι οι φυσιολογικές συνθήκες? να υποθέσω όπως στάνταρ ντεη?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδια ειρηνη. Δεν χρειαζεται να μετατρεπουμε τα θεματα σε πολεμο, ουτε να την λεει ο ενας στον αλλο.

Τα καλωδια εχουν πολυ μικρη επιδραση, ετσι οπως ειναι στημενο το συστημα και η μεταβολη που μπορουν να προκαλεσουν ειναι αμελητεα. Μην ξεχνατε οτι και στις δυο περιπτωσεις χρησιμοποιηται το ιδιο καλωδιο.

Θα ηθελα να ρωτησω και γω ορισμενα πραγματα και αν ειναι ευκολο να απαντηθουν.

α) Η παρακαμψη του προ εδωσε τελικα, μικρη ή μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα του ηχου?

β) Αν κατα το playback μετακινηθει καποιος απο την θεση ακροασης (προς τα ηχεια ή απομακρυνομενος απο αυτα), ειναι εντονη η διαφορα στο πως ακουγονται οι χαμηλες συχνοτητες?

γ)Το υλικο ειναι 5.1,7.1 κλπ ή η ακροαση εγινε σε 2 καναλια με τα παραπανω αποτελεσματα.

δ) Ο foobar σε τι λειτουργικο επαιζε και με τι plugin.

Link to comment
Share on other sites

+1 στον Astacus.

Αυτά είναι τα ουσιώδη.

Το να αναλωνόμαστε στο αν κάπνιζε κανείς στο χώρο ακρόασης ή αν είχε 90 αντί για 75 % υγρασία (ψάχνοντας και την μεταβολή της συμπεριφοράς των κώνων σε τέτοιες συνθήκες) προσωπικά το θεωρώ τουλάχιστον τραβηγμένο...

Γνώμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

+1 στον Astacus.

Αυτά είναι τα ουσιώδη.

Το να αναλωνόμαστε στο αν κάπνιζε κανείς στο χώρο ακρόασης ή αν είχε 90 αντί για 75 % υγρασία (ψάχνοντας και την μεταβολή της συμπεριφοράς των κώνων σε τέτοιες συνθήκες) προσωπικά το θεωρώ τουλάχιστον τραβηγμένο...

Γνώμη μου πάντα...

Βεβαίως και αποδεκτή η γνώμη σου αλλά δεν μου απάντησες στο παραπάνω πόστ τώρα μια που είπες για την μεταβολή συμπεριφοράς των κώνων θα μου επιτρέψεις να μην απαντήσω τώρα αλλά όταν μπορώ να επισυνάψω ανάλογη μελέτη για να δεις κατα πόσο επηρεάζουν οι παράγοντες 2,8,9 και αναλόγως του υλικού κατασκευής γιατί πρέπει να αρχίσουμε από τα απλά για να πάμε στα ποιο σύνθετα. :magic:

Link to comment
Share on other sites

Σου διαφεύγει ίσως ότι η σύγκριση έγινε κάτω από τις ίδιες συνθήκες...?

Η οποιαδήποτε αλλοίωση στον ήχο προκαλείται από αυτούς τους παράγοντες επηρεάζει στον ίδιο βαθμό τον ήχο που παράγεται από τις δύο κάρτες και φτάνει στο αυτί του spc και των υπόλοιπων κριτών. Επομένως, μπορεί άνετα να τεθεί θέμα σύγκρισης μεταξύ των δύο καρτών και το αποτέλεσμα θα παραμείνει το ίδιο.

Τεσπα, εγώ σταματάω εδώ γιατί ούτως ή άλλως δεν είναι του είδους μου οι χαϊφιντελίδικες συζητήσεις... Φέρτε μου μερικά 18ιντσα sub να κάτσω να μιλάω για ώρες... :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

α) Η παρακαμψη του προ εδωσε τελικα, μικρη ή μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα του ηχου?

β) Αν κατα το playback μετακινηθει καποιος απο την θεση ακροασης (προς τα ηχεια ή απομακρυνομενος απο αυτα), ειναι εντονη η διαφορα στο πως ακουγονται οι χαμηλες συχνοτητες?

γ)Το υλικο ειναι 5.1,7.1 κλπ ή η ακροαση εγινε σε 2 καναλια με τα παραπανω αποτελεσματα.

δ) Ο foobar σε τι λειτουργικο επαιζε και με τι plugin.

α) Μικρή. Και δεν είμαι σίγουρος αν μιλάμε για καλύτερη ποιότητα ή απλώς διαφορετικό ήχο.

β) Δεν δοκιμάστηκε (και άραγε γιατί; Θυμίζω ότι το ζητούμενο είναι η σύγκριση των 2 καρτών)

γ) Υλικό 2.0 και 5.1 με ενεργοποιημένες αντιστοίχως τις αντίστοιχες εξόδους / ηχεία. Δλδ η πηγή ήταν matchaρισμένη με το σύστημα.

δ) XP με Kernel Streaming + ASIO. Βασικά παίζαμε με KS.

Θυμίζω ότι το ζητούμενο ήταν η σύγκριση των 2 καρτών τα αποτελέσματα της οποίας δεν άλλαξαν (φυσικά κατ εμέ) με την παράκαμψη του προ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Σου διαφεύγει ίσως ότι η σύγκριση έγινε κάτω από τις ίδιες συνθήκες...?

Η οποιαδήποτε αλλοίωση στον ήχο προκαλείται από αυτούς τους παράγοντες επηρεάζει στον ίδιο βαθμό τον ήχο που παράγεται από τις δύο κάρτες και φτάνει στο αυτί του spc και των υπόλοιπων κριτών. Επομένως, μπορεί άνετα να τεθεί θέμα σύγκρισης μεταξύ των δύο καρτών και το αποτέλεσμα θα παραμείνει το ίδιο.

Τεσπα, εγώ σταματάω εδώ γιατί ούτως ή άλλως δεν είναι του είδους μου οι χαϊφιντελίδικες συζητήσεις... Φέρτε μου μερικά 18ιντσα sub να κάτσω να μιλάω για ώρες... :p

Δέν έχω φτάσει ακόμα να μιλάω για την σύγκριση απλά θέλω μερικές πληροφορίες (σταθερές) για να δω κάτω απο ποιές συνθήκες έγινε το τεστ. Εάν θές μπορείς να ανοίξεις ένα άλλο θέμα και εφόσον έχω χρόνο κάτι θα πούμε για τα 18΄ :magic:

Link to comment
Share on other sites

Τα α,β τα ρωτησα περισσοτερο για καποιες σκεψεις που κανω, γυρω απο το τι μπορει να ευθυνεται, για την ξεκαθαρη υπεροχη της meridian στο συστημα σου, περα απο την απλη παραδοχη, του να ειναι οντως καλυτερη καρτα. Εχουν να κανουν με τεχνικα θεματα πανω στην ενισχυση κυριως.

Τα γ,δ εχουν να κανουν με το output του Η/Υ. Αν και αυτος ο συνδιασμος προγραμματων κατα τη γνωμη μου δεν ειναι οτι καλυτερο, παρολα αυτα για μενα ειναι αποδεκτος στο να βγουν σωστα συμπερασματα.

Το γεγονος της συγκρισης των καρτων, με τους ιδιους opamps lm4562, επισης κανει τη συγκριση περισσοτερο σωστη απο την αρχικη, για λογους που εχουν να κανουν με τους υποκειμενικους παραγοντες που θα επηρεαζαν την κριση του καθενος και την προτιμηση σε καποιο ενισχυτη. Για μενα η τελευταια συγκριση ειναι πολυ πιο εγκυρη απο την πρωτη, γιατι οπως θα διαπιστωσες η μεταβολη στον ηχο που μπορει να προκαλεσει ενας opamp ειναι πολυ καθοριστικη για το ηχητικο αποτελεσμα, οποτε η συγκριση μεταξυ διαφορετικων δεν εχει την ιδια βαρυτητα.

Η διαπιστωση οτι η διαφορα στην ποιοτητα, χωρις τον προ ειναι μικρη (χωρις να βγαινει ξεκαθαρο συμερασμα για το τι ειναι καλυτερο) εμενα με βαζει σε σκεψεις, οτι ισως στο συστημα σου να υπαρχει καποιο σημαντικο λαθος (ισως στην ηλεκτρικη φαση ή αυτη του σηματος), που μοιραια θα επηρεαζει και το αποτελεσμα της συγκρισης μεταξυ των καρτων. Ομως ακομα και αυτο να συμβαινει, παλι η λογικη λεει οτι θα επρεπε με την prelude να εχεις σαφως ανωτερα δυναμικα, περα απο την ευκρινεια. Πραγματικα δεν μπορω να φανταστω κανενα λογο για τον οποιο το συστημα σου στον συγκεκριμενο τομεα συμπεριφερεται ετσι.

Τσπ οπως και να εχει, ευχαριστουμε για τον κοπο σου να γραψεις και να δοκιμασεις τις καρτες. Πιστευω ειναι αρκετα χρησιμο να γραφει, ο τελικος χρηστης τη γνωμη του γυρω απο ενα προιον περα απο τις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο παρελθόν είχα μπλέξει άσχημα με τους οδηγούς μιας terratec και δίσταζα με την Prelude.

Αποφάσισα να έχω κάβα την ανεπανάληπτη αφτερ Σύρια ψυχική υποστήριξη : P

Η κάρτα όμως εκτός από ένα πάγωμα του υπολογιστή που μάλλον οφειλόταν στον επόπτη του Spybot έκατσε μια χαρά.

Η καλυτέρευση του ήχου στα παιχνίδια ήταν αναμενόμενη.

Σε μουσικά κομμάτια ( WMP 11) με εντυπωσίασε η καθαρότητα του ήχου, και το στακάτο μπάσο.

Ακόμα και στο μικρό 2.1 ( MX5021) κατάφερε και δημιούργησε μουσική εικόνα ξεχωρίζοντας τα όργανα.

Την αξία της για μένα έδηξε όταν συνδέθηκε με το κάπως παλιό ( Musical.Fidelity. MVX 2 X MA50- HARBETH HL MK4) στερεοφωνικό.

Σε καλά γραμμένα αρχεία ελάχιστη έως καθόλου ήταν η διαφορά από το πικάπ που συνήθως τα οδηγεί.

Δυστυχώς όταν το mp3 είναι κάτω από 250, στο στερεοφωνικό χαλάνε όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θα μου επιτρέψετε να ξεθάψω ένα παλιό θέμα για να κάνω μια ερώτηση. Ψήνομαι εδώ και καιρό για την εν λόγω καρτούλα. Τώρα είμαι με την champion fatality. Με τη βοήθεια και χρήστη του site αποφάσισα πως η μετάβαση αξίζει ( σε ευχαριστώ και πάλι gznp). Ο τελευταίος δισταγμός μου είναι πως η κάρτα δεν υποστηρίζει dts στα xp. Γιαυτό υπάρχει κάποιο mod να το διορθώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

To DTS Live και το DTS Connect βοηθάει στην αναπαραγωγή του DTS, όταν συνδέεις ενισχυτή με την κάρτα ήχου (χοντρικά). DTS σαν ήχο, αν έχεις μια DTS ταινία, η κάρτα σου θα τον παίζει κανονικά.

Hell, εδώ παίζει το laptop μου :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.