Jump to content



Custom WC


BlueChris

Recommended Posts

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Και εγω αυτήν της αποψης ειμαι Ακη... 2 μπλοκ (αρχικά) + 2 ψυγεια + 1 αντλία....θα χάσει απο ροη...

ΒΤW Τι γινεται στην Σπύρου Πάτση ρε παιδιά με τα ρακόρ και τις μάρκες? Το κέντρο του ρακόρ βρήκατε?... Τι ειναι? Armani? :p Για πείτε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georarg [Σήμερα, στις 03:53]

κοιτα αυτο με τα ρακορ εδω μεσα εχει πεσει μυστικοιπαθεια..στειλε μου πμ να σου πω απο που θα παρεις απο σπυρου πατση!!!

ασχετο αλλα το σχεδιο με τι το εκανες με ενδιαφερει και μενα???

Οκ το πμ έφυγε... ευχαριστώ προκαταβολικά. Το σχέδιο είναι αποτέλεσμα από photoshop και illustrator μετά... αν θέλεις να σου φτιάξω κάτι πεσμου.

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 04:03]

Γιατί θες 2 ψυγεία δεν καταλαβαίνω....

Απλά σκέφτηκα πως όταν το νερό φεύγει από τον Q6600 με τις θερμοκρασίες που ανεβάζει θα πηγαίνει ζεστό στην 8800... για αυτό το έβαλα ... αν έκανα μεγάλη κοτσάνα πάω πάσο και κρίμα και τα λεφτά... δλδ η Liang δεν τα αντέχει ρε παιδιά αυτά?

Θα δοκιμάσω πάντως... μόνο με το 3πλό και μετά με το μονό έξτρα και θα δω τι γίνετε και θα ποστάρω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Θα δοκιμάσω πάντως... μόνο με το 3πλό και μετά με το μονό έξτρα και θα δω τι γίνετε και θα ποστάρω αποτελέσματα.

’μα το βασταέι η τσέπη σου αυτό θα ήταν το καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις το μονό ψυγείο. Αν παρόλα αυτά επιμένεις να το βάλεις, την επόμενη φορά που θα ξαναστήσεις υδρόψυξη στον υπολογιστή σου θα το βγάλεις από μόνος σου. :p

Έχεις ήδη μεγάλες αντιστάσεις πάνω στο κύκλωμα, που το επιπλέον ψυγείο πιο πολύ ζημιά θα σου κάνει, συν το ότι εκεί δεν είναι και το καλύτερο σημείο για ψυγείο, καθότι η περιοχή εκείνη είναι πιο ζεστή από τη βάση που θα είναι το 3πλο. Επίσης, στις υδροψύξεις δεν έχει αντέχει δεν αντέχει η αντλία,πάντα αντέχουνε, αλλά το πόσο καλύτερη ροή επιτυγχάνεις. Ή θα πάρεις εξαρχής 4πλο ψυγείο ή καλύτερα μόνο το 3πλο είναι η γνώμη μου. Επίσης, αυτά περί ζεστού νερού μη φαντάζεσαι τρελλές διαφορές θερμοκρασίας, το νερό μπαίνει στην είσοδο στο ψυγείο 2-3 βαθμούς παραπάνω συνήθως από την έξοδο.

Τέλος, θα πω πάλι τη γνώμη μου πως για μένα η καλύτερη διάταξη είναι αυτή που στέλνει από την αντλία κατευθείαν στο μπλοκ του επεξεργαστή το νερό. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το μπλοκ που χρησιμοποιείς, και πιο συγκεκριμένα το apogee gtx ίσως να μη κερδίζει αρκετά από τέτοια διάταξη(γιατί είναι μεγάλης αντίστασης μπλοκ και η ροή του νερού κατά την είσοδό του ομαλοποιείται σχεδόν άμεσα ), ενώ άλλα κερδίζουν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το βάλω μόνο να τεστάρω όπως είπα και όχι στη θέση εκείνη το έπιασα το νόημα... θα κάνω δοκιμή και με το μονό επάνω να δω κυρίως αν κερδίζω κάνα βαθμό κλπ. Και να μου μείνει δεν το πάω πίσω... θα πάρω μια μικρή φτηνή αντλιούλα και με το μονό θα ψύξω το chipset και northbridge... τι λέτε?

Αύριο το πρωί παραλαμβάνω τελικά... με αργήσανε 1 μέρα και ελπίζω να μην πάρει 2η. Το θέμα είναι πως θέλω να δώσω το p5k3 και τις μνήμες για αυτό κρατιέμαι για να πάρω block για chipset και northbridge.... όπως και να έχει τετάρτη βράδυ θα ξέρω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο καθενας εχει τις αποψεις του.Καλο βεβαια που τις λεμε.Αλλα αμα δεν κανει δοκιμη πως θα δει τι ειναι καλυτερο ?

Βεβαια σε αυτα που λεμε οι διαφορες παιζουν στους 1-3 βαθμους(αν θα ειναι η αντλια πρωτα η το ψυγειο η.....η......κλπ,κλπ),ελα ομως που το θεμα ειναι τελειως ψυχολογικο και δεν εχει να κανει με την ουσια του.Παντως εγω με την λογικη μου εφτασα να εχω καλυτερες θερμοκρασιες απο οτι ειχα διαβασει στo forum.

Λοιπον εμενα η γνωμη μου ειναι.......ΑΝΤΛΙΑ-ΤΑΝΚ-ΨΥΓΕΙΟ ΜΕΓΑΛΟ-CPU-ΨΥΓΕΙΟ ΜΙΚΡΟ-GPU-ΑΝΤΛΙΑ.

Ετσι ειχα της μικροτερες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Μα και εγώ κατόπιν δοκιμών κατέληξα σε αυτά τα συμπεράσματα που αναφέρω πιο πάνω. Είχα δοκιμάσει και εγώ προσθήκη μονού ψυγείου στην ίδια ακριβώς θέση και 3-4 διαφορετικές συνδεσμολογίες. Επίσης υπάρχει και μια εξήγηση στη κάθε περίπτωση που οφείλεται η διαφορά θερμοκρασίας/απόδοσης. Όποιος έχει όρεξη και βέβαια είναι ωραίο να ψαχτεί, αλλά δεν είναι για όσους δεν έχουν πολύ χρόνο&υπομονή γιατί για να στηθεί η υδρόψυξη 2-3 φορές σωστά θέλει χρόνο&υπομονή.

Όσο για αυτό που λες για διαφορά 1-3 βαθμούς, δεν είναι μόνο η θερμοκρασία, που δεν είναι πάντα ψυχολογικό, είναι και το oc potential που αυξανέται με καλύτερη διάταξη. Έτσι μπορεί να κερδίσεις μόνο 1-2 βαθμούς αλλά ίσως δεις 50-100Μhz παραπάνω. Θα μου πεις πάλι ψυχολογικό είναι, αλλά από τη στιγμή που ψάχνουμε για κάτι καλύτερο, γιατί να μη το καταφέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 18:05]

Τέλος, θα πω πάλι τη γνώμη μου πως για μένα η καλύτερη διάταξη είναι αυτή που στέλνει από την αντλία κατευθείαν στο μπλοκ του επεξεργαστή το νερό. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το μπλοκ που χρησιμοποιείς, και πιο συγκεκριμένα το apogee gtx ίσως να μη κερδίζει αρκετά από τέτοια διάταξη(γιατί είναι μεγάλης αντίστασης μπλοκ και η ροή του νερού κατά την είσοδό του ομαλοποιείται σχεδόν άμεσα ), ενώ άλλα κερδίζουν αρκετά.

Δηλαδη ποια κερδιζουν και ποια χανουν?? Γινε λιγακι ποιο σαφεις θα βοηθουσες πολυ κοσμο :)

Μια δυνατη αντλια καπου στα 1000λ/Η - 1200λ/Η ποσο απωλεια εχει αν συνδεθει με δυο ψυγεια οπως δειχνει στο σχεδιο του ο BlueChris??

Αν η η αντλια μπει πριν την καρτα γραφικων δεν θα εχει καλυτερη αποδοση στελνει δυνατα νερο στην καρτα και τραβαει δυνατα απο τα ψυγεια τουλαχιστον ετσι μου φενεται

Καθε απαντηση και γνωμη δεκτη:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Δηλαδη ποια κερδιζουν και ποια χανουν?? Γινε λιγακι ποιο σαφεις θα βοηθουσες πολυ κοσμο :)

Μια δυνατη αντλια καπου στα 1000λ/Η - 1200λ/Η ποσο απωλεια εχει αν συνδεθει με δυο ψυγεια οπως δειχνει στο σχεδιο του ο BlueChris??

Όπως έχω πεί και αλλού δεν είναι μόνο τα L/h που μετράνε σε μια αντλία...αλλά και σε τι ύψος μπορεί να ανεβάσει το νερό...τι πίεση μπορεί να κρατήσει και πολλά άλλα..

Μην μένετε στο τι λένε τα χαρτιά...

Αν η η αντλια μπει πριν την καρτα γραφικων δεν θα εχει καλυτερη αποδοση στελνει δυνατα νερο στην καρτα και τραβαει δυνατα απο τα ψυγεια τουλαχιστον ετσι μου φενεται

Καθε απαντηση και γνωμη δεκτη:)

Μπορεί να πετάει με περισσότερη δύναμη στην κάρτα και να κερδίσεις βαθμούς στην κάρτα αλλά θα χάσεις απόδοση στο cpu που εκεί δεν θα έχει πίεση το νερόώστε να ανανεώνεται γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 21:52]

Όπως έχω πεί και αλλού δεν είναι μόνο τα L/h που μετράνε σε μια αντλία...αλλά και σε τι ύψος μπορεί να ανεβάσει το νερό...τι πίεση μπορεί να κρατήσει και πολλά άλλα..

Μην μένετε στο τι λένε τα χαρτιά...

Μπορεί να πετάει με περισσότερη δύναμη στην κάρτα και να κερδίσεις βαθμούς στην κάρτα αλλά θα χάσεις απόδοση στο cpu που εκεί δεν θα έχει πίεση το νερόώστε να ανανεώνεται γρήγορα

:T:

Δηλαδη αν καταλαβα καλα το καλυτερο ειναι η αντλια να μπει αναμεσα cpu - vga και μετα ψυγεια και τανκ πως τα συνδεεις??:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Για μένα το καλύτερο είναι αντλία-ψυγείο-μπλοκ/ς-τανκ-αντλία

αλλά και το ανλία-μπλοκ/ς-τανκ-ψυγείο-αντλία

Στην είσοδο/επιστροφή της αντλίας έχεις την μικρότερη πίεση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 22:15]

Όχι.

Για μένα το καλύτερο είναι αντλία-ψυγείο-μπλοκ/ς-τανκ-αντλία

αλλά και το ανλία-μπλοκ/ς-τανκ-ψυγείο-αντλία

Στην είσοδο/επιστροφή της αντλίας έχεις την μικρότερη πίεση

το δευτερο μου φενεται καλυτερο >> ανλία-μπλοκ/ς-τανκ-ψυγείο-αντλία

θα το δοκιμασω :)

Κανα λινκ καλο ( σχετικο ειναι αυτο ) για τις αντλιες για αυτα που ειπες πιεση, υψος, υπαρχει?? συγκριτικο/ επιδοσεις ψαχνω στο νετ αλλα δεν εχω βρει κατι να μου λυσει ολες τις αποριες :T: ΑΝ7 OverClocker

Καμια αλλη γνωμη για συνδεση και αντλιες???:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

το δευτερο μου φενεται καλυτερο >> ανλία-μπλοκ/ς-τανκ-ψυγείο-αντλία

θα το δοκιμασω :)

Κανα λινκ καλο ( σχετικο ειναι αυτο ) για τις αντλιες για αυτα που ειπες πιεση, υψος, υπαρχει?? συγκριτικο/ επιδοσεις ψαχνω στο νετ αλλα δεν εχω βρει κατι να μου λυσει ολες τις αποριες :T: ΑΝ7 OverClocker

Καμια αλλη γνωμη για συνδεση και αντλιες???:)

Η δεύτερη που σου άρεσε όμως κάνει για αντλίες που δεν ζεστένονται...γιατι αμα ζεστένεται αρκετα η αντλία(πχ L30) τότε είναι χειρότερο το αποτέλεσμα απ την πρώτη εκδοχη γιατί το νερό μετά το ψυγείο ξανα ζεστένεται λίγο ;)

Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάποιο πρόχειρο,θα ψάξω και θα ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το σκέφτομαι και θα τρελαθώ... από τη φυσική ξέρω πως ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΑΛΕΤΑΙ η πίεση και η ταχύτητα σε ένα κλειστό κύκλωμα νερού χωρίς αέρα... το λέω γιατί κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω.... όσα ψυγεία και να έχω όσες αντιστάσεις από ψυγεία η ταχύτητα του νερού είναι ίδια σε όλο το κύκλωμα... δεν μπορεί πριν την αντλία το νερό να πηγαίνει με 800 λιτρα και μετά την αντλία με 1200 ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ... το νερό δεν συμπιέζεται. 1 το κρατούμενο αυτό... το μόνο πράγμα που παίζει παράγοντα είναι πόσο ζόρι θα τραβήξει η αντλία να κινήσει το νερό σε όλο το κύκλωμα αναλόγως με τις αντιστάσεις που βρίσκει. Και εδώ λοιπόν είναι σωστό αυτό που λέτε να μην βάλω το μικρό ψυγείο γιατί θα μου κόψει ροή... αυτό το καταλαβαίνω... πχ εκεί που (αν έχω full πχ τη Liang) έχω 1000λιτρα την ώρα σε ιδανικές συνθήκες εε με 2 block και 2 ψυγεία θα πηγαίνει με 800 πχ... αν δεν βάλω το μικρό ψυγείο τότε θα πηγαίνει το νερό πχ με 900... ε αυτό είναι όλο... ΌΛΟ το κύκλωμα την ίδια ταχύτητα θα έχει ανεξαιρέτως πως έχουν τοποθετηθεί τα πράγματα... απλά βάζουμε την αντλία πριν από ψυγείο για να μην δέχεται αν τη βάλουμε πριν από κάποιο block τη ζέστη από τη λειτουργία της αντλίας.

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

ΟΕW1999, οι αντλίες πέραν της κλασσικής ροής του νερού δημιουργούν και άλλες τάσεις στο νερό, οι οποίες είναι παροδικές και εμφανίζονται κατά την έξοδο από την αντλία. Δίνουν στο νερό μια περιστροφική κίνηση, λόγω του άξονα/προπέλας της αντλίας. Αυτήν την "άτακτη" κίνηση του νερού, μπορούμε να την εκμεταλλευτούμε κυρίως σε μπλοκ που είναι σχεδιασμένα για μικρή αντίσταση& έχουν είσοδο κατευθείαν στο κέντρο του μπλοκ.Τέτοια μπλοκ είναι το fuzion και του eleven. Αυτές οι περιστροφικές τάσεις του νερού μειώνονται και εν τέλει εξαφανίζονται καθώς περνάνε μέσα από αντιστάσεις. Στο πέρασμά τους ωστόσο βοηθάνε το νερό να "ψύξει" πιο αποτελεσματικά τις αντιστάσεις. Ίσως πεις, το ίδιο συμβαίνει και με το να βάλεις την αντλία πριν το ψυγείο. Όμως το ψυγείο λόγω του μεγαλύτερού του όγκου δεν κερδίζει πολλά. Αντιθέτως βοηθάει σε αποτελεσματικότητα τις μικρές αντιστάσεις (μικρές διαδρομές) όπου υπάρχει η ανάγκη για πιο άμεση ψύξη,ιδίως τώρα με τα πολλά watt των cpu. Τα μπλοκ apogee gt και ιδίως το gtx, που έχουν μεγάλη αντίσταση(στενά κανάλια) και είσοδο του νερού από τη μια γωνία στην άλλη, δε κερδίζουν το ίδιο σε απόδοση σε σύγκριση με τα άλλα, γιατί η αντίστασή τους μειώνει αρκετά τέτοιες κινήσεις πριν καν φτάσει το νερό τη μέση του μπλοκ.

Δυστυχώς μιλάω πολύ θεωρητικά και χωρίς χειροπιαστά δεδομένα. Ωστόσο από προσωπική εμπειρία και έχοντας δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς κατέληξα σε αυτά τα συμπεράσματα. Όποιος έχει όρεξη για πειράματα καλό θα είναι να τα κάνει. Τέλος, για μένα ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι στην υδρόψυξη είναι να καταφέρει κάποιος το καλύτερο δυνατό πάτημα για το μπλοκ του πάνω στον επεξεργαστή. Είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να οδηγήσουν σε μεγάλη διαφορά απόδοσης. Ενδεικτικά, καλό backplatte,καλή πάστα, Lapping/καλό καθάρισμα, καμπυλωτή βάση του μπλοκ,βίδες ελατήρια, πλαστικά προστατευτικά, όλα αυτά παίζουν από λίγο εώς πολύ ρόλο...Για αυτό ίσως καλό είναι πολλές φορές να ξαναβάλετε(τοποθέτηση μπλοκ-εκκίνηση pc-κάψιμο με κανά prog του cpu-αφαίρεση μπλοκ->πάλι από την αρχή) αρκετές φορές το μπλοκ πάνω στον επεξεργαστή για να σιγουρευτείτε ότι πιάσατε καλό πάτημα.

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Η δεύτερη που σου άρεσε όμως κάνει για αντλίες που δεν ζεστένονται...γιατι αμα ζεστένεται αρκετα η αντλία(πχ L30) τότε είναι χειρότερο το αποτέλεσμα απ την πρώτη εκδοχη γιατί το νερό μετά το ψυγείο ξανα ζεστένεται λίγο ;)

Αρχική απάντηση από BlueChris

απλά βάζουμε την αντλία πριν από ψυγείο για να μην δέχεται αν τη βάλουμε πριν από κάποιο block τη ζέστη από τη λειτουργία της αντλίας.

my 2 cents

Kάποτε ίσως ναι, τότε που καίγανε 50watt τα cpu, τώρα που καίνε 200+ δε φαίνεται το ίδιο η διαφορά αυτή...

Και πάλι, να το δούμε λογικά, οι πιο καλές αντλίες καίνε 18watt, κάποια πάνε σε κινητική ενέργεια, κάποια μέσω των μηχανικών μερών στο περιβάλλον, το οποίο είναι τόσο το νερό όσο και σε όλη την αντλία γύρω γύρω με τα μηχανικά της μέρη. Εν ολίγοις, η διαφορά σήμερα είναι κατά τη γνώμη μου μηδαμινή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Ρε παιδιά το σκέφτομαι και θα τρελαθώ... από τη φυσική ξέρω πως ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΑΛΕΤΑΙ η πίεση και η ταχύτητα σε ένα κλειστό κύκλωμα νερού χωρίς αέρα... το λέω γιατί κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω.... όσα ψυγεία και να έχω όσες αντιστάσεις από ψυγεία η ταχύτητα του νερού είναι ίδια σε όλο το κύκλωμα... δεν μπορεί πριν την αντλία το νερό να πηγαίνει με 800 λιτρα και μετά την αντλία με 1200 ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ... το νερό δεν συμπιέζεται. 1 το κρατούμενο αυτό... το μόνο πράγμα που παίζει παράγοντα είναι πόσο ζόρι θα τραβήξει η αντλία να κινήσει το νερό σε όλο το κύκλωμα αναλόγως με τις αντιστάσεις που βρίσκει. Και εδώ λοιπόν είναι σωστό αυτό που λέτε να μην βάλω το μικρό ψυγείο γιατί θα μου κόψει ροή... αυτό το καταλαβαίνω... πχ εκεί που (αν έχω full πχ τη Liang) έχω 1000λιτρα την ώρα σε ιδανικές συνθήκες εε με 2 block και 2 ψυγεία θα πηγαίνει με 800 πχ... αν δεν βάλω το μικρό ψυγείο τότε θα πηγαίνει το νερό πχ με 900... ε αυτό είναι όλο... ΌΛΟ το κύκλωμα την ίδια ταχύτητα θα έχει ανεξαιρέτως πως έχουν τοποθετηθεί τα πράγματα... απλά βάζουμε την αντλία πριν από ψυγείο για να μην δέχεται αν τη βάλουμε πριν από κάποιο block τη ζέστη από τη λειτουργία της αντλίας.

my 2 cents

Έχεις δίκιο,απλά δεν το διατίπωσα σωστά.

Το ποιντ μου είναι αυτό που είπε πε΄ριπου ο ergotelis.

Και κάτι άλλο.

Στην θεωρεία μιλάμε για κυκλώματα χωρίς αντίσταση...τα λεγόμενα ιδανικά.Αυτό είναι καλό να μην το ξεχνάμε...γιατί ακόμα και ο σωλήνας..ναι ο σωλήνας έχει αντίσταση στο νερό.

Με άλλο "ορμή" θα φύγει το νερό απ την αντλία και με άλλη θα φτάσει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.