Jump to content



Ηλεκτρικη Κιθαρα για αρχαριο


giorikas

Recommended Posts

Σκεφτομαι συντομα να ξεκινησω μαθηματα σε ωδειο η καθηγητη οποτε φανταζομαι πως καλο θα ηταν να εχω μια κιθαρα.

Εχετε υποψην καποια καλη επιλογη για αρχαριους οπως εγω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas

Σκεφτομαι συντομα να ξεκινησω μαθηματα σε ωδειο η καθηγητη οποτε φανταζομαι πως καλο θα ηταν να εχω μια κιθαρα.

Εχετε υποψην καποια καλη επιλογη για αρχαριους οπως εγω?

Πάνε σε κανένα κατάστημα με ΠΟΙΟΤΙΚΑ όργανα και όχι κουπία (κανα ZOZEF πχ) και θα σε κατατοπίσουν πλήρως. :)

Link to comment
Share on other sites

τι λεφτα διαθετεις...βασικα προτεινω πρωτα απολα να μην εντυπωσιαστεις με bling-blings (2πλους μαγνητες κλπ-floyd rose κ τετοια) ...και να δεις τι σε βολευει πραγματικα

ετσι την ειχα πατησει εγω κ πηρα μια jackson ps4 και η bcrich του αδελφου μου πουκανε τα μισα λεφτα ακριβως ηταν 10 φορες πιο βολικη κ "γρηγορη"

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ειναι τα bling-blings ,τα floyd rose ουτε τι κανει μια κιθαρα "γρηγορη" ,φανταζομαι προτεινεις κατι πολυ απλο για αυτην την περιοδο.

Ουτε απο τιμες ξερω δυστυχως,φανταζομαι 300-400 Ε ειναι αρκετα για αυτα που θα ζητησω...

Link to comment
Share on other sites

floyd rose μην παρεις θα σου βγαλει τη πιστη...

τι μουσικη ακους/θες να παιζεις?

300-400 για κιθαρα.. ενισχυτης?

@τσακονας και γω τζακσον εχω.. σαν αισθηση οντως ολες κιθαρες ειναι πολυ πιο βολικες...

θεμα μπρατσου ειναι ομως αλλαζει..

απο ηχο ομως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος...

παιζεις σχεδον οτι θες(αρκει να ξερεις :p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas [Σήμερα, στις 21:21]

pink floyd αποκλειστικα και μονο:D

μαλλον θα χρειαστω και ενισχυτη...που επισης δεν εχω ιδεα τι ταιριαζει με μια κιθαρα....

ενισχυτη ναι χρειαζεσαι....για πολυκατοικια ειναι σπαταλη να αγορασεις οτιδηποτε πανω απο 20w...προτιμησε κατι σε marshall ισα ισα distortion ναχει...κ αργοτερα πεταλιερα...κ εισαι αρχοντασ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καλυτερα θα ηταν ενας line6 III που εχει ενσωματωμενα εφε ωστε να πειραματιστει και λιγο με τον ηχο του..

για πινκ φλοιντ τωρα... κατι σε squier... αλλα μπορει να ακουσεις και τζακσον και να σ'αρεσει ο ηχος

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα κιθαρομαγαζο να δεις και να ακουσεις τις κιθαρες που σε ενδιαφερουν..

συμφωνω για βαττ.. 15βαττ μια χαρα ειναι (μη συγκρινεις με τα βαττ των ηχειων που εχουμε στα pc :tomato: )

Link to comment
Share on other sites

ενισχυτη λες? line6 spider III 15 watt.αν πας στον νακα φερνουν line6

αλλα κιθαρα ΠΟΤΕ απο νακα....

στο κεντρο της αθηνας εχει πολλα μαγαζακια που φερνουν γνωστες καλες μαρκες

Link to comment
Share on other sites

floyd rose=τρεμολο? μαθαινω σιγα-σιγα:D

ενας φιλος που παιζει μπασο και γενικα ασχολειται χρονια προτεινε μιας και ειμαι (τοσο) αρχαριος να ξεκινησω με ηλεκτροακουστικη.Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου αν θες να μαθεις ηλεκτρικη ξεκινας με ηλεκτρικη...

αν παρεις ηλεκτρακουστικη και δεν σ'αρεσει δεν θα εξασκησε με την ιδια ορεξη αν ειχες ηλεκτρικη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorikas [Σήμερα, στις 12:33]

floyd rose=τρεμολο? μαθαινω σιγα-σιγα:D

ενας φιλος που παιζει μπασο και γενικα ασχολειται χρονια προτεινε μιας και ειμαι (τοσο) αρχαριος να ξεκινησω με ηλεκτροακουστικη.Τι λετε?

σχεδον...κοιταξε να δεις:τρεμολο:μοχλος πανω στην γεφυρα (εκει που πιανουν οι χορδες στο πισω μερος της κιθαρας ) που ανεβοκατεβαζει κατι ημιτονια τον ηχο αν το κατεβασεις...ειναι ο κλασσικος ηχος που ξερουμε οταν καποιος πεταει κοτσανα (ακα ντοιοιοιοιοιν)...τρεμολο μπορεις ναχεις και χωρις φλουντ ροζ

φλουντ ροζ...ειναι ενας μηχανισμος στη γεφυρα και στην ακρη του μπρατσου που "κλειδωνει" τις χορδες,ωστε να μην εχεις ευκολα ξεκουρδισμα...ερχεται μαζι με τρεμολο.το καλο ειναι οτι εχει πανω του εναν μικρο μηχανισμο fine tuning.......ωστοσο πολλοι παραπονουνται οτι χαλαει καπως τον ηχο...συνηθως το βρισκεις στις πιο "προχω" κιθαρες...(πχ μεταλλαδικες)...

γνωμη μου ειναι να γινεις πρωτα καλος στην ακουστικη η στην κλασσικη κ μετα στην ηλεκτρικη...η ηλεκτρικη,λογω της ευκολιας να παραγεις κατι ευχαριστο στο ακουσμα,σε "κακομαθαινει"......φυσικα σε αυτα που σου λεω εγω τωρα υπαρχει περιθωριο λαθους οποτε ακου και τις γνωμες πιο εμπειρων και κατατοπισμενων φιλων....

Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα...

τον ηχο του τρεμολο τον ακουω συχνα στην μουσικη των pink floyd και μου αρεσει πολυ(Gilmour rulez)

οσον αφορα την επιλογη ακουστικης-ηλεκτρικης μαλλον μπηκα σε διλλημα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

τρεμουλιαρικο ηχο μπορεις να βγαλεις βαζοντας αντισταση με το σωμα της κιθαρας...

δες αυτο για να καταλαβεις πως γινεται..

μη το παρακανεις ομως και σπασεις καμια χορδη :banging:

Link to comment
Share on other sites

ουαου...δν ηξερα πωσ γινεται κατι τετοιο unknown!

φιλε giorikas. οι πιο πανω προτασεις απο τα παιδια ειναι πολυ καλες.

εκτος απο την μαρκα της κιθαρας ομως, βασικο ειναι και το ποσα χρηματα διαθετεις για κιθαρα και ενισχυτη.

υπαρχει αρκετα μεγαλο φασμα για να διαλεξεις ειδικα για εναν αρχαριο και ειδικα μεσω ιντερνετ (αν σκοπευειςνα κανεις κατι τετοιο).

αλλιως 2 μερουλες στο κεντρο της αθηνας ειναι αρκετες για να ψαξεις να βρεις οτι σε βολευει.

καλο παντως θα ειναι να πας με καποιον που ξερει για να μπορεσει να σου πει 2-3 πραγματα παραπανω οταν αγοραζεις κιθαρα....

welcome to the guitar wolrd..! :nuke:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φιλαρακι, ακου εδω:

Παρε μια κιθαρα οτι γουστάρεις. Εγω σου προτείνω μια κιθάρα με 200-300 Ευρώ το ΠΟΛΥ. Και έναν ενισχυτή 300-400 Ευρώ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. Ενας ενισχυτής αρκετά καλός για το κοστος του είναι ο Line6 Spider III 75Watt.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.