Jump to content


ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΔΟΤΕΣ ΓΙΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ...


hipro5

Recommended Posts

Όπως λέει κι ο τίτλος........ :(

Έχουμε την ξαδέλφη μου στην αντικαρκινική μονάδα και είναι άκρως επείγον να βρεθούν κάποιοι καλοί άνθρωποι ανάμεσά μας και να πάνε να δώσουν αιμοπετάλια.... :(

Η διαδικασία είναι παρόμοια με αυτή που δίνεις αίμα, μόνο που το αίμα σου το περνάνε από κάποια φίλτρα για να του πάρουν τα αιμοπετάλια.........Οι γιατροί του φόρουμ ας δώσουν τα φώτα τους σε αυτό το θέμα γιατί εγώ δεν ξέρω πως να το εκφράσω....... :(

Πρέπει να πάτε στο νοσοκομείο:

ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΓΚ

στα ΜΕΛΙΣΣΙΑ 25ης Μαρτίου 14

ΤΗΛΕΦΩΝΟ Νοσοκομείου: 210-8038444 - 210-8030303 για λεπτομέρειες

Όποιος πάει θα πρέπει να πεί ότι είναι για τη ΓΑΡΥΦΑΛΙΑ ΒΑΣΣΙΛΙΚΟΥ που βρίσκεται στο:

ΓΕΝΙΚΟ ΟΓΚΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Καλυφτάκη 145

Νέα Κηφισιά 14564

τηλ. 210-2388790-2, 210-2388788-9

Περισσότερες λεπτομέρειες: πάρτε με στο 6972-466829 Γιώργος - ΕΠΕΙΓΟΝ........Ευχαριστώ παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσα. Εκανα εγχειρηση πριν 1μιση μηνα κ δεν μπορω κ μου ειπε ο γιατρος να δινω αιμα για 3 μηνες ακομα (ειμαι αιμοδοτης...)

Παντως ευχομαι περαστικα κ γρηγορα σιδερενια !

Link to comment
Share on other sites

16 ετών και απο Θεσσαλονίκη, οπότε δυστυχώς δεν μπορώ γμτ, αλλά μια διευκρινιστική ερώτησημ που μάλλον θα ενδιαφέρει κι άλλους: Η ομάδα αίματος δεν έχει καμια σημασία έτσι?

Γιώργη τι ατυχία είναι αυτή? Μακάρι να λήξουν όλα καλά και σύντομα. :(

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω πωσ μπορεις να δωσεις απο οποιαδηποτε πολη...πρεπει να χρειαζεται να καταγραφει μια δωρεα οπουδηποτε και τοτε δινει το νοσοκομειο απο το δικο του αποθεμα...

ο διαχωρισμος των αιμοπεταλιων απο το αιμα γινεται με φυγοκεντρηση και το λεω απλα επειδη το ανεφερες...

hipro5 θα δω μηπως μπορεσω να παω σημερα...

περαστικα στο κοριτσι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hot_sauce [Σήμερα, στις 13:48]

hipro5 πηγα στο νοσοκ αλλα δυστυχως δεν πληρουσα τις συνθηκες για να δωσω αιμοπεταλια.... :(

πες τις συνθηκες βρε να ξερουμε :)

Link to comment
Share on other sites

δεν τις ξερω ολεσ... ελεγξε τις φλεβες μου και μου ειπε πως δν ειμαι καταλληλος για να δωσω αιμοπεταλια....σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα τεστ αλλα δν προλαβα να τα μαθω....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά.... :)

Ναι.....Θα πρέπει να έχεις "καλές" φλέβες απ'ότι μου είπαν.........Τώρα το "καλές" πως το εννοούν οι γιατροί δεν ξέρω.... :( .....και επίσης θα πρέπει να έχει ξαναδώσει αίμα σε κάποια φάση της ζωής του και να μην έχει λιποθημήσει....:D

.....και από επαρχία μπορεί να γίνει το εξής:

Να πάει κάποιος εκεί που βρίσκεται και να δώσει δείγμα αίματος - λίγο - για να το εξετάσουν...

Θα πρέπει να τους πει ότι πρόκειται για εξέταση για αιμοπετάλια.....ΚΑΙ θέλει ΟΡΟΛΟΓΙΚΟ έλεγχο, ΓΕΝΙΚΗ αίματος και ΜΟΡΙΑΚΟ έλεγχο.......

ΑΝ δεν μπορούν στο εκεί νοσοκομείο να κάνουν το ΜΟΡΙΑΚΟ έλεγχο, δεν πειράζει γιατί γίνεται και επί τόπου στο εδώ νοσοκομείο......

Το παραπάνω κείμενο ισχύει για όσα παιδιά θα κατέβουν Αθήνα για να δώσουν αιμοπετάλια και θα πρέπει να έχουν αυτές τις εξετάσεις μαζί τους....

ΑΛΛΟ

Τα παιδιά που είναι επαρχία και ΔΕΝ μπορούν να κατέβουν Αθήνα για τη διαδικασία, τότε ας το ξεχάσουν......

ΓΙΝΕΤΑΙ να δώσουν εκεί αίμα/αιμοπετάλια (σε κάποια μονάδα που το υποστοιρίζει αυτό) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ξέρουμε ΑΝ το νοσοκομείο που βρίσκεται η κοπέλα θα δεχτεί να ΠΛΗΡΩΣΕΙ τη μεταφορά από κει προς τα 'δώ.......Μαμακίες δηλαδή.... :(

Link to comment
Share on other sites

πηγα και γω Γιωργο,αλλα επειδη παιρνω φαρμακα δεν με αφησαν,ευχομαι το γρηγοροτερο δυνατον να βρεθουν αιμοπεταλια,και γρηγορη αναρωση:flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.