Jump to content



Τελικά να πάρω Intel ή AMD?????


Mitsos

Recommended Posts

Τα τελευταία χρόνια δε παρακολουθώ στενά τις εξελίξεις και μοθ φένεται πως έχω χάσει τη μπάλα. Θέλω βοήθεια για CPU, Mobo και RAM. Τα θέλω μέχρι 500Ευρώ αυτά τα τρία.

Σκέφτηκα να βάλω ΑΜD στην αρχή κυρίως λόγω κόστους και συγκεκριμένα:

AMD Athlon 64 x2 6000+ 3.0GHz

Asus crosshair, καλή είναι?

2 x 1GB ram , δεν έχω αποφασίσει ποιες ακόμα

Ή μήπως να βάλω intel τελικά?:help: Αξίζει να δώσω κανένα κατοστάρικο παραπάνω? Ακούω ότι οι CPU της Intel είναι "καλύτεροι", σε τι όμως?

Το Pc το θέλω , εκτός των άλλων , και για παιχνίδια , χωρίς όμως να έχω τρελές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να κοιτάξεις και κάποιον μεσαίο Core 2 Duo. Για να πάρεις ίδιες επιδόσεις με λίγη περισσότερη "δροσιά" θα χρειαστεί να δώσεις ίσως λίγα παραπάνω ευρώ. Αν όμως κινηθείς σε λίγο πιο ακριβούς επεξεργαστές, εκεί η intel δεν έχει αντίπαλο. Εν τέλει...γούστα είναι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικα αυτη τη στιγμη η intel ειναι μπροστα.Υποκειμενικα ομως εξαρταται απο το πως χρησιμοπoiεις τον υπολογιστη.Παντως (παλι υποκειμενικα) εγω θα εδινα το κατοσταρι παραπανω για vga και θα αγοραζα amd.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν βαλεις Intel, εχουν ακριβες μητρικες, 250 Ευρω περιπου. Εγω θα έλεγα να βαλεις AMD και κρατάς χρήματα για ένα αξιόπιστο τροφοδοτικο.

btw εχω την ASUS Crosshair, και μπορώ να πω οτι μεχρι στιγμης είμαι ικανοποιημένος στο απόλυτο. Δεν είχα κανένα πρόβλημα απολύτος. Ολα ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

CPU: Q6600 = 240

MOBO: Abit IP35 Pro = 135

RAM: Crucial 2GB Kit DDR2 800 = 99 (επειδή φοράνε D9GKX)

CPU Cooling: Thermalright Cooler Ultra 120 Extreme = 59

Σύνολο: 533, αλλά έχεις πάρει κορυφαίο hardware...

Η τελική απόφαση δική σου...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη συνθεση.Βεβαια μην ξεχνας οτι με amd θα του βγουν κατω απο 400ευρω.

cpu:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559558

motherboard:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522500

Ram:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554002

μνημες υπαρχουν και φθηνοτερες βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mitsos

Θέλω βοήθεια για CPU, Mobo και RAM.

Δε θα μας πεις και τι τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών έχεις; Πολύ σημαντικά, θα έλεγα...

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Κοιτα αν βαλεις Intel, εχουν ακριβες μητρικες, 250 Ευρω περιπου.

Μέσα στην επικαιρότητα είσαι βρε άτιμε! :)

Και οι μητρικές των 130-150 που παίρνουμε εμείς, δεν είναι Intel; VIA είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas

Κοιτα αν βαλεις Intel, εχουν ακριβες μητρικες, 250 Ευρω περιπου.

?????

Ελπίζω να το λες για αστείο! 250Ε μητρική να την κάνει τι?

Αρχική απάντηση από Mitsos

Τα τελευταία χρόνια δε παρακολουθώ στενά τις εξελίξεις και μοθ φένεται πως έχω χάσει τη μπάλα. Θέλω βοήθεια για CPU, Mobo και RAM. Τα θέλω μέχρι 500Ευρώ αυτά τα τρία.

Σκέφτηκα να βάλω ΑΜD στην αρχή κυρίως λόγω κόστους και συγκεκριμένα:

AMD Athlon 64 x2 6000+ 3.0GHz

Asus crosshair, καλή είναι?

2 x 1GB ram , δεν έχω αποφασίσει ποιες ακόμα

Ή μήπως να βάλω intel τελικά?:help: Αξίζει να δώσω κανένα κατοστάρικο παραπάνω? Ακούω ότι οι CPU της Intel είναι "καλύτεροι", σε τι όμως?

Το Pc το θέλω , εκτός των άλλων , και για παιχνίδια , χωρίς όμως να έχω τρελές απαιτήσεις.

Ο Ε6750 είναι καλύτερος από τον 6000+ σχεδόν σε όλα, σε μερικά δε έχει 20+% διαφορά. Στο overclocking δε χρειάζεται να σου πω πόσο περισσότερο ανεβαίνει ο Ε6750.

Μητρική μπορείς να πάρεις μια Abit IP35Pro, αξιόπιστη και φτηνή ενώ κλοκάρει και πολύ πολύ καλά.

Για τις μνήμες, με τις τιμές που έχουν πάει, και 4GB παίρνεις με 140Ε (και 800άρες παρακαλώ).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μας δουλευετε,πεταγεστε ολοι και λετε C2D λες και το παιδι θα κανει τρελο o/c,αλλοι λενε quad ελεος.Καλυτεροι ειναι στα ανεβασματα Mitsos οι Intel,αν εισαι ατομο που απλα θελει καλο pc αντε και λιγο o/c αργοτερα για να μαθεις το αθλημα παρε εναν 6000+ ωστε αργοτερα σε κανα χρονο+ να βαλεις ενα Χ4 με στην ΙΔΙΑ μητρικη.Διαλεξε μονο μνημες απο αυτα που αναφερεις και τα υπολοιπα αμα θες να ξοδεψεις παρε μια σχετικα καλη vga (πχ Χ1950Pro)

Link to comment
Share on other sites

προτου συνεχισουμε να κατακλυζουμε με προτασεις τον χρηστη Mitsos,ας μας πει ο ανθρωπος τι vga-psu εχει τωρα,διοτι αν ακουσετε κατι σε 1650pro+psu trust 700w δεν θα ξερετε που να στριμωξετε τις μνημες των 150 ευρω,τις ψυκτρες των 59 ευρω και τις μητρικες των κορυφεων επιδοσεων των 250 ευρω..

ΑΝ,εισαι οντως οκ απο vga-psu ,τοτε αποψη μου ειναι οτι και με το παρακατω συστημα μια χαρα την κανει τη δουλεια του ενας περιστασιακος gamer,αρκει να εχει καλη καρτα γραφικων..

asus M2NPV-VM

amd 6000+

crucial 800Mhz

συνολο 300 ευρω

edit

συμφωνω με τον madkiller που με προλαβε..

Link to comment
Share on other sites

systemag1.th.jpg

Προτεινω αυτα με την προυποθεση οτι εχεις τροφοδοτικο καλο.

Αν δεν εχεις κοψε λιγο απο το cpu,βαλε λιγα ευρω παραπανω και παρε ενα 500αρι τουλαχιστον psu καλης μαρκας (heroichi η zalman προτεινω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sitios

CPU: Q6600 = 240

MOBO: Abit IP35 Pro = 135

RAM: Crucial 2GB Kit DDR2 800 = 99 (επειδή φοράνε D9GKX)

CPU Cooling: Thermalright Cooler Ultra 120 Extreme = 59

Σύνολο: 533, αλλά έχεις πάρει κορυφαίο hardware...

Η τελική απόφαση δική σου...

Συμφωνω με Sitios, αν επαιρνα pc αυτη τη στιγμη, αυτα θα επαιρνα;)

Φροντισε μονο ο Q6600να ειναι τελευταιας εσοδειας G0 stepping.

Παντως πες μας και τι αλλο θα βαλεις στο pc.

GPU εχει μεγαλη σημασια, ειδικα αν μιλαμε για gaming.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατρχήν vga και τροφοδοτικο θα παρω καινούρια. Βασικά θα πάρω ολοκληρο pc και το θέλω γύρω στο χιλιάρικο, χωρις οθόνη και λοιπα περιφεριακά, τέτοια έχω. Οσον αφορα τη vga θέλω να είναι καλή για να κρατήσει μερικα χρόνια.

Απο αυτά που λέτε συγκλινω τελικά προς την intel. H Abit ip35pro φένεται μια χαρά. Απο cpu Core 2 Duo 6850 η Core 2 Quad Q6600. Σε επιδόσεις ποιος είναι καλύτερος. Επισης απο θερμοκρασίες ανεβάζουν πολύ? Γιατί μέχρι τώρα είχα ένα prescot και το pc ηταν καλοριφέρ.

Με ο/c δεν ασχολούμαι και πολύ. Λίγο μόνο αν κάνω , αλλά και να μην κάνω δε με χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sitios

Εγώ θα έπαιρνα αυτό:

και θα κάνεις και raid0 και θα είσαι σφαιράτος και με μεγάλη χωρητικότητα...

Συμφωνω αλλα τωρα μπορεις να παρεις τον 6750 αντι τον quad

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.