Jump to content



Πλήκτρα αφής


oxide

Recommended Posts

θελω να φτιαξω ενα κυκλωμα με μερικα πληκτρα αφης

που για οση ωρα θα πατιουνται θα περνα ρευμα (λιγα volt)...δεν θελω δλδ να λειτουργουν σαν διακοπτες on/off

αλλα δεν βρηκα κατι στο net που να με βοηθησει

αν ξερετε τπτ... :p

υγ ποσταρα στο οφ τοπικ γτ δεν θεωρησα οτι ταιριαζει καπου αλλου...μετακινηστε το αν εκανα λαθος

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2 ακροδέκτες, με μπαταρία 4.5V ή 9V και ένα ρελέ, έτσι ώστε όταν τους ακουμπάς, να κλείνει το κύκλωμα και να ενεργοποιείται το ρελέ. Έτσι και πρόβλημα με ρεύμα δεν θα έχεις και όσο ρεύμα θέλεις θα περνάει από το ρελέ.

EDIT: Επρεπε να το ποστάρεις στα psu και mods.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση

αν καταλαβα καλα με αυτο που λες θα ειναι ΣΑΝ αφης η κανω λαθος...

για το πισι ειναι οποτε τι ρευμα να εχει...ειδικα για εκει που ειναι

χεχε το ποσταρα στο οφ τοπικ και εδω το μετεφεραν

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησε με να καταλάβω. Θέλεις πλήκτρα που να μοιάζουν με τι? Απλά θα τα ακουμπάς και θα δουλεύουν. Όχι διακόπτες. Ο τρόπος που σου πρότεινα το κάνει αυτό. Αν δεν θέλεις να το φτιάξεις υπάρχουν έτοιμοι διακόπτες που τους πατάς και δουλεύουν και όταν τους αφήνεις σταματούν. Αν θέλεις να τους φτιάξεις, εγώ αυτό σκέφτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [29-09-2007 19:57]

Βάλε 2 ακροδέκτες, με μπαταρία 4.5V ή 9V και ένα ρελέ, έτσι ώστε όταν τους ακουμπάς, να κλείνει το κύκλωμα και να ενεργοποιείται το ρελέ. Έτσι και πρόβλημα με ρεύμα δεν θα έχεις και όσο ρεύμα θέλεις θα περνάει από το ρελέ.

EDIT: Επρεπε να το ποστάρεις στα psu και mods.

Κάθε διακόπτης έχει ονομαστική τιμή, αν δεν την υπερβαίνει η χρίση, γιατί να μπλέξει με αυτομάτους οπλίσεως ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Κάθε διακόπτης έχει ονομαστική τιμή, αν δεν την υπερβαίνει η χρίση, γιατί να μπλέξει με αυτομάτους οπλίσεως ;

Γιατί αυτό δεν είναι διακόπτης, είναι ιδιοκατασκευή, πρώτον, και δεύτερον δεν ήξερα τι ήθελα να συνδέσει στο διακόπτη. Με αυτό τον τρόπο έχεις ένα διακόπτη που ανοίγει από ανεμιστηράκι μέχρι γκαραζόπορτα.

Σου ποστάρω ένα πρόχειρο, και αν εχω χρόνο θα στο φτιάξω και στο electronics workbench.

Για ακροδέκτες μπορείς να χρησιμοποιήσεις από δύο σιδεράκια, μέχρι ότι τραβά η φαντασία σου.

Μικρές οι αδερφές μου είχαν κάτι κούκλες με δύο καρδούλες στο μάγουλο μεταλλικές. Όταν την φιλούσες στο μάγουλο άρχιζαν να τραγουδάνε. Είχα αλλάξει την τροφοδοσία με μια μπαταρία 4.5 βόλτ, αρκετή για ένα τσίμπημα στο στόμα. Χεχεχεχε... Τέλος πάντων, φαντασία να υπάρχει και μπορείς να φτιάξεις πολλά.

post-71-1416073208,9263_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει αυτα

http://users.otenet.gr/~athsam/electronic_switch_ON_OFF.htm

http://users.otenet.gr/~athsam/touch_switch_control.htm

και πιστευω οτι με μερικες μετρατροπες ισως πετυχω αυτο που θελω...

υγ τα ποσταρα και για να καταλαβετε τι πληκτρο αφης εχω στο νου μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι αυτό που περιγράφεις. Αυτά είναι on off με αφή (με flip flop, χωρίς, είναι τσάμπα κόπος). Δηλαδή όταν τα ακουμπάς ανοίγει ο διακόπτης, και όταν τα ξανακουμπάς κλείνει. Αν θες αυτό, τα κυκλώματα αυτά είναι εξαιρετικά. Ειδικά αυτό στο δεύτερο link.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LiK [Σήμερα, στις 22:53]

απορια..το ρελε γτ πρεπει να μπει?

Όταν ο διακόπτης μας είναι 1-2 Αμπέρ και θέλουμε να εκκινήσουμε ένα μοτέρ η κάποιο πηνίο πολλών αμπέρ τότε χρησιμοποιούμε τον διακόπτη ως εντολέα και περνάμε το κύριο ρεύμα από έναν αυτόματο οπλίσεως (ρελε που λένε οι Φράγκοι ) πολλαπλάσιας αντοχής .

Που σημαίνει ότι εάν η δουλειά μας είναι 1-2 αμπέρ ο αυτόματος είναι άχρηστος , και επιβαρύνει το κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

το ρελε δεν με πειραζει αλλα αυτος ειναι διακοπτης αφης ενω εγω θελω να περνα το ρευμα για οση ωρα το ακουμπαω...

αν μπορουσα να το απομονωσω απο το κυκλωμα που μου ειπες...θα ηταν τελεια:p

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει χρησιμοποίησε κάτι από τα δικά σου λινκς χωρίς το flip flop αν θες να φτιάξεις κάτι, αλλιώς, απλά βάλε τα καλώδια να τελειώνουν σε 2 ακροδέκτες και όποτε τους αγγίζεις θα κλείνεις το κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.