Jump to content



x1950 pro + 400αρι τροφοδοτικό = πρόβλημα


Galioni

Recommended Posts

Αγόρασα μια saphire x1950 pro μεταχειρισμένη 100 ευρώ για να αντικαταστήσω την x800xt. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να ολοκληρώσω κανένα benchmark. To pc παραμένει ανοιχτό όμως η οθόνη σβήνει. Κάνοντας reset η μητρική κάνει τα μπιπ που υποδηλώνουν ότι η κάρτα γραφικών δεν είναι συνδεδεμένη. Πρέπει να κλείσω το τροφοδοτικό και να το ανοίξω για να ξαναλειτουργήσει.

Το θέμα είναι για το σύστημα της υπογραφής μου δεν φτάνουν 400W?

Κι αν ναι τότε για πόσα watt να πάω υπολογίζοντας ότι στο μέλλον θα πάρω κάρτα για dx10 και έναν raptor;

Το τροφοδοτικό μου είναι το enermax liberty 400w.

Σε περίπτωση αλλαγής διάβασα καλά σχόλια για το corsair. Θα με βόλευε και το 500αρι enermax καθώς δεν θα χρειαστεί να αλλάξω τα καλώδια στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικο ειναι φιλε μου,ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με PSU Saphire 520 watt εσβηνε το μονιτορ,πηρα ενα enermax 850 watt και ησυχασα,στην αλλαγη τροφοδοτικου κοιτα η +12 γραμμη να δινει 35Α τουλαχιστον combined,και τα δυο που αναφερεις φαινονται μικρα αν κανεις και overclock sto pc.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τροφοδοτιο ειναι,αν παρεις καινουργιο μην κοιτας κατω απο 750W, γιατι μεθαυριο αν αλλαξεις με 2900ΧΤ/8800 κλπ και εχεις κανενα 550W μπορει να μην τη βγαλεις.

Επισης να κοιτας 3.3+5V combined να μην ειναι πανω απο 180W, ωστε τα αλλα να τα παιρνει η 12αρα..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λέει ότι χρειάζεται τροφοδοτικό 450W ή τροφοδοτικό που να δίνει 30Α στην 12αρα γραμμή (combined). Το enermax τόσα δίνει...

Ωστόσο το πρόβλημα μοιάζει πολύ με τροφοδοτικού. Ο χρήστης που μου την πούλησε την δούλευε πάνω σε ένα thermaltake 550αρι...

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ελεγε 500αρι η ASUS 2900XT, το 550αρι που ειχα δεν τη κραταγε καθολου, shut down εκανε σε 3D...

Παιζει ρολο και το capacitor aging. Aν το εχεις καιρο το PSU σου (1-2 χρονια+) χανει λιγο αποδοση..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακριβώς ένα χρόνο.

Ψάχνοντας στο internet βρήκα ότι ο opteron σε full load καταναλώνει 160W. Όσο για την x1950 pro; Βρήκα αυτό

Συγκράτησα το εξής:

A power supply with 30 amps on the 12V for the X1950pro (claimed by Sapphire) is exeggerated; the X1950pro got a smaller die size than the older X1900 series and it got its shader pipelines cut and therefore the X1950pro needs less power/energy. The X1950pro alone needs around the 66 watts (5.5 amps) at high load. And that's almost half the power for a Geforce 8800GTS (110 watts; 9.2 amps); the Geforce 8800GTS needs a power supply with at least 26 amps on the 12V; But if it's a X1950XT then a power supply with at least 26-28 amps on the 12V rail is needed; the X1950XT alone needs 115 watts (9.6 amps) at high load (around the same power requirements as the Geforce 8800GTS); Sapphire may have confused it with the X1950pro?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας γραφει οτι θελει. Αφου το λεει η ΑΤΙ, οτι θελει 450W PSU η καρτα, δεν το λενε για πλακα. Ειναι ενδεικτικο οτι +/ - 50W τοσο θελει..

κοιτα η τροφοδοτικο η καρτα ειναι με αυτη τη σειρα.

Δοκιμασε με αλλο PSU η δωσε τη καρτσα σε ενα φιλο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα να δώσω το τροφοδοτικό σε ένα φίλο μου οπότε είναι ευκαιρία να πάω έτσι κι αλλιώς σε κάτι μεγαλύτερο. Μάλλον το 620 της enermax για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε περίπτωση που πάρω την 8800 στο μέλλον.

Στην τελική, αν δεν φταίει το psu, μίλησα με αυτόν που μου πούλησε την κάρτα και την δέχεται πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι το τροφοδοτικό....

Εγώ που έχω την κάρτα απο MSI όμως, έχω 380watt για 2 δισκους

1δνδ και 2 ανεμιστήρες

Η κάρτα δεν είχε κανένα πρόβλημα με ρεύμα και ας έχω το σύστημα overclocked.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικάααα..... δεν ήταν τροφοδοτικό.

Ακύρωσα την παραγγελιά του enermax. Ευτυχώς δεν ήταν ετοιμοπαράδοτο...

Το πρόβλημα ήταν στην θερμοκρασία των VRM.

"Ok, I think I found the problem. It is the overheating of the VRMs thats causing the crashes. I made a heatsink from an old piece of metal.

I then put it on the two VRMs (for core voltage regulation, not memory). There are two holes about 2.8cm apart in which you can put some screws or whatever, I used metal wire. I then directed an 80mm fan on full blow towards it and ran ATI Tool artifacts scanning for 10 min. Then I pulled away the fan, and it crashed after about 20 sec. The heatsink was very hot even after the computer had been turned off for about 45sec - 1min.

Im gonna run some more tests with fans directed towards it, low, high speed etc. Will return with comments.

EDIT: I have now ran "Scan for artifacts" for 20 minutes with 80mm fan on medium and then low with closed case and IT DOES NOT CRASH!

So the problem people with stock cooler probably are facing is that the cooler does not have sufficient contact with the two Core VRMs! I haven't found any good "sinks" for this kind of use. If you have an aftermarket cooler, there's probably a need for a modded heatsink of some sort. "

Το τυχερό thread είναι

εδώ

Πήρα ένα ανεμιστήρα και τον έβαλα να φυσάει πάνω στην κάρτα. Το πρόβλημα διορθώθηκε προσωρινά. Τώρα μένει η πατέντα για την μόνιμη λύση.

Υ.Γ. Ξενέρωσα με τη sapphire

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο εκανα με το που αγορασα την καρτα πριν τη βαλω στο Pc αφου χρησιμοποιησα υδροψυξη και ηθελε εξτρα memory heatspreaders,εβαλα και στους regulators ψυκτρακια,ζεσταινονται υπερβολικα μπορω να πω και η μαμισια ψυκτρα δεν επαρκει λογω κακης επαφης.

Τωρα αν σου σβηνει εν ωρα gaming(μαυρη οθονη pc ανναμμενο)οπως μου εσβηνε εμενα με τροφοδοτικο που εδινε 28Α στην +12 πας για τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.