Jump to content



DELL 2007WFP: Απλά φοβερό RMA!


perp

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

:hehe:

(@sln)

Aν υποθεσουμε οτι εγινε απο καπνο ...

πιο λογικο 8α μου φανει να αφηνει(ς) το τασακι κατω απο την οθονη!

Οχι οτι βρηκαμε την εξηγηση..αλλα λεμε τωρα.:p

Btw ..8α στειλουν πανελ?

θα αλλαξεις πανελ δλδ μονος σου?

(Δεν αμφισβητω τις ικανοτητες σου ..απλα σαν κινηση της dell μου κανει εντυπωση)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Ωχ πακετο τα σημαδια. Σοβαρα, παιζει να εχουν γινει απο καπνο που ειπε ο stefanos9?

Καλα ξεμπερδεματα.

Σοβαρα παντως...

Ειναι γεγονος οτι η DELL εχει χαλασει σαν εταιρια. Προσωπικα δεν θα την εμπιστευομουνα για 2 λογους

1) Εχει αρχισει να βαζει AMD στα μηχανακια της (κλασσικο σημαδι οτι μια εταιρια ριχνει τα ποιοτικα στανταρ της χρησιμοποιοντας τριτοκλασσατο hardware που, ως γνωστον, υπερθερμαινεται, κολλαει στα windows κλπ κλπ ) και

2) Αφηνει του υπαλληλους της να παιζουνε XBOX, ping-pong (a.k.a. table tennis), και ποδοσφαιρο και να τραβανε φωτογραφιες απο το κινητο, αντι να καθονται να δουλευουνε μπας και βγαλουνε κανα προιον της προκοπης.

ΑΙΣΧΟΣ

Αρχική απάντηση από .38-.45

και πολυ καλα τα λεει. καμια εταιρεια που σεβεται τον ευατο της και θελει να κρατησει υψηλοτατα ποιοτικα Standards στα προιοντα και τις υπηρεσιες που παρεχει, δε θα εβαζε επεξεργαστες της AMD.

ειναι σημαδι μια εταιρειας η οποια δεν βαδιζει καλα, η οποια Dell εν προκειμένω, συμφωνα με τις πληροφοριες που εχω και μπορειτε να βρειτε εδω, θα κλεισει Q309, οπως θα αρχισω να γραφω απο δω και περα.

QFT.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18 [Σήμερα, στις 13:22]

Και εμενα εχει ενα τετοιο σημαδι πολυ μικρο(μεγεθους 1 πιξελ) κατω αριστερα,το οποιο δεν ειναι dead pixel ,φαινετε απο τα 15 εκ. περιπου αποσταση,να ζητησω αλλαγη??

Σιγουρεψου αρχικα οτι δεν ειναι σημαδι πανω στην επιφανεια του πανελ (πχ βρωμια), προσπαθοντας αρχικα να το καθαρισεις, και μετα δες αν ειναι καθολου αναγλυφο. Μετα δεν χανεις να παρεις ενα τηλ, σε 1 μερα γινεται η αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... ξεχνάτε κάτι πολύ βασικό οσον αφορά τα σημάδια... είπα στην αρχή οτι αυτά τα εσωτερικά σημάδια ειναι και στις 2 πλευρες του μονιτορ απλα στις φωτος εχω ανεβάσει μονο την αριστερή πλευρά... στην δεξία δεν μπορουσα να κεντράρω καλά με την μηχανή οποτε οτι βλέπεται ειναι το μισό πρόβλημα...λιγο λιγοτερα marks υπάρχουν και δεξιά...

ΑΡΑ...

Δεν μπορεί να έγινε απο το τσιγάρο... τι στα διάλα...είπαμε καπνίζω αλλα όχι ταύτοχρονα και με τα δύο χέρια... αφήστε και το γεγονός οτι στάνταρ το τασάκι βρίσκεται αριστερά μου μπροστά απο το στακερ.... που σημαίνει οτι ούτε καν φτάνει η σταχτη και ο καπνός στην οθόνη... ;)

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 11:36]

Εχω την ιδια οθονη με τον perp και μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα της... ανετα ξανα επαιρνα dell.

Βρε συ perp δοκιμασες με υγρα μαντιλακια για γυαλια? Δεν γινεται να περασε κατι μεσα... Δεν μπορω να το πιστεψω!

Ναι δοκίμασα και υγρά μαντιλάκια... κλειστή μαν ειναι γυαλί, δεν φαινεται τίποτα...εδω την καθάρισα και με μαντηλάκια που καθαριζουμε τα οργανα πλοήγησης στα αεροπλάνα...

Πάνω απο την οθόνη υπάρχουν μόνο 2 ραφια LACK απο το ΙΚΕΑ και βρίσκονται πολύ πιο πίσω απο την DELL... αρα ουτε σκόνη απο κει μπορεί να έπεσε...

Γενικά το γραφείο μου + PC + περιφερειακά καθαρίζονται επιμελώς καθημερινά ίσως και δις την ημέρα σχολαστικότατα καθώς ειναι στα χρώματα μαυρο, inox, ανθρακί, ασημι... Ο gbak που ερχεται απο δω, ξέρει πως ειναι και σεταρισμένα και σενιαρισμένα...Αρα να επιασε κάτι μάκα το αποκλείω...

Τωρα αν λόγω αέρα χτες μπηκε κάτι στο δωμάτιο και το ρούφηξε η DELL τι να πω... και γ@μω τα σκηνικά...να παίξω κάνα joker...

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 16:21]

Btw ..8α στειλουν πανελ?

θα αλλαξεις πανελ δλδ μονος σου?

(Δεν αμφισβητω τις ικανοτητες σου ..απλα σαν κινηση της dell μου κανει εντυπωση)

Ναι θα έρθει νέα οθόνη με courier και θα πάρει την παλια...btw τι εννοείς οτι θα αλλάξω πανελ μονος μου? Νεα οθόνη θα έρθει...ολόκληρη... απλα δεν θα δώσω καλώδια, συσκευασία κτλ.... Θα δωσω οθόνη και βάση και θα πάρω τα νέα...

Οπως προείπα ειναι εσωτερικοί λεκεδες...κλειστή η οθόνη δεν φαινεται τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Το ζουμί... αύριο κιόλας παραλαμβάνω με courier NEO PANEL δινοντας απλά το χαλασμένο πάνελ πίσω..

οκ καλυφθηκα...:p

Ψιλοκουρασμενος (καλα....βαριεστημενος) απο την δουλεια το ελαβα τοις(της???) απολυτου μετρητοις το quote που εκανα τωρα

Tο εγραψες και με κεφαλαια κιολας..:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 18:20]

Eίναι που είχες και παράπονο...άντε πες μας τώρα τι λέει η καινούρια όταν έρθει. Με ενδιαφέρει πολύ το αν θα είναι (ολο)καινουρια ή κάποια refurbished ;)

Ειμαι και εγώ περίεργος να δω τι θα μου στειλουν...αν και πιστεύω έτσι οπως εξελιχθηκαν τα πράγματα μαλλον ολοκαίνουρια θα στειλουν.... τωρα που ξέρω και το κολπάκι με το 2ο κρυφό μενου που δεν μηδενίζεται θα το τσεκάρω μπαμ μπαμ σου λέω... για να δούμε....

(οθόνη στο OFF, "MENU + πατημένο MINUS", ανοιγμα οθόνη και πάτημα του "MINUS")

Εντάξει δεν ειχα προηγούμενη εμπειρία RMA με την DELL γι αυτό κράταγα και μικρό καλάθι... στην δουλειά ειναι αλλιώς καθως παιζει B2Β φάση... θυμάσαι με το "Ψαχνομαι για οθόνη 20+...." τι είχε γινει τότε... Τωρα εχω και χειροπιαστή εμπειρία....;)

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 19:20]

οκ καλυφθηκα...:p

Ψιλοκουρασμενος (καλα....βαριεστημενος) απο την δουλεια το ελαβα τοις(της???) απολυτου μετρητοις το quote που εκανα τωρα

Tο εγραψες και με κεφαλαια κιολας..:p

Ειπα και εγώ... Παντως που να με εβλεπες τα ξημερώματα... που ηθελα μεν να ανεβασω το θέμα καθώς αφορά πολλούς και απο την άλλη φοβόμουνα μήπως ειναι τα ματια μου που παίζουν και βλέπουν λεκέδες και dark spots... Και γινω πιο άκυρος απο εισήτήριο... Και 30λεπτα μπορεί τσέκαρα και καθάριζα την οθόνη μην σου πω... :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 20:29]

Ειπα και εγώ... Παντως που να με εβλεπες τα ξημερώματα... που ηθελα μεν να ανεβασω το θέμα καθώς αφορά πολλούς και απο την άλλη φοβόμουνα μήπως ειναι τα ματια μου που παίζουν και βλέπουν λεκέδες και dark spots... Και γινω πιο άκυρος απο εισήτήριο... Και 30λεπτα μπορεί τσέκαρα και καθάριζα την οθόνη μην σου πω... :D :D

Ουτε καν εσυ δεν ηθελες να το πιστεψεις... Σε καταλαβαινω απολυτα... Θα ειχα σπασει το μισο σπιτι στην θεση σου !!!!! Τεσπα, απο οτι φαινεται ολα καλα πανε... Αντε με το καλο το RMA :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 21:13]

Ουτε καν εσυ δεν ηθελες να το πιστεψεις... Σε καταλαβαινω απολυτα... Θα ειχα σπασει το μισο σπιτι στην θεση σου !!!!! Τεσπα, απο οτι φαινεται ολα καλα πανε... Αντε με το καλο το RMA :p

Μα ούτε ήθελα, ούτε και μπορούσα να το πιστέψω καθώς ηταν απροβλημάτιστο μέχρι χτες... μου φάνηκε τελείως απίθανο καθώς σε ολο το σύστημα τόσους μήνες ήταν το μοναδικό κομμάτι που δεν εχω ασχοληθεί μαζί παρα μόνο για καθαρισμό... Μεχρι χτες αυτά βέβαια.... :D Περιττό να σου πω βεβαια πως κοιμήθηκα εν τέλει, ευτυχως που με ηρέμησε ο gbak... Διαφορετικά sniper στην DELL θα κατέληγα μέχρι να ξημερώσει... :rofl: Βέβαια σκεπτόμενος τα κουλά και τα περίεργα που τράβηξα με την υδρόψυξη, θερμοκρασίες και τον προηγούμενο B3 Q6600... πάλι καλά...εκει μέχρι εξορκισμό σκέφτηκα να κάνω.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 22:09]

εγω στο πα...διορθωσε τον τιτλο...ξηγηθηκε η ντελλ τσακ μπαμ...ενα απο τα πιο γρηγορα rma που χω δει..ειδικα σε οθονη

Το εχω κατα νού και σίγουρα θα το κάνω... τα είπαμε εξάλλου και εγω εντυπωσιασμένος ειμαι απο το απίστευτο και ταχύτατο RMA και μάλιστα κάτι που ξέχασα να ανέφερω εδώ στο lab.....

Δεν μου ζήτησαν την απόδειξη αγοράς, μόνο τον SN!!!!! Μιλάμε για τρελή οργάνωση... Απο εκει τα βρήκαν όλα... ;)

Απλά το αφήνω για αύριο οταν με το καλό έρθει η οθόνη και ειναι όντως καινούρια και οχι καμιά επιστροφή... ;) (γιατί ποτέ δεν ξέρεις...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 22:32]

Μια ερώτηση, οταν κανείς κατι RMA δεν χρειάζεται να δώσεις και οτι συνοδευτικό-συσκευασία ειχε το αντικείμενο??

@perp- καλη τυχη με την καινούργια οθονουλα man :)

Απ' οσο ξερω απο φιλους που χρειαστηκαν RMA (μακρια απο εμας :D ) συνηθως σου φερνουν την καινουρια οθονη στο κουτι της, το ανοιγουν μπροστα σου, στην αφηνουν, και μεσα στο κουτι βαζουν την παλια... Τους λες ενα ευχαριστω και αντε γεια :T:

Παντως, πριν παρω εγω την DELL ειχα παρει ενα τηλεφωνο στο service να ρωτισω τα σχετικα για να ξερω στο περιπου... Μου ειχαν αναφερει τοτε οτι το RMA γινεται μεσα σε 1 μερα με καινουρια οθονη (οχι επισκευασμενη), και μου δημιουργηθηκε η εξης απορια, την οποια και τους την εξεφρασα : "Εγω παραγγελνω την οθονη και μου λετε περιμενε 1 μηνα να την φερουμε απο το εργοστασιο, εσεις πως κανετε αντικατασταση σε 1 μερα?" Μου απαντησαν οτι το service εχει παντα stock καποια καινουρια κομματια για ακριβως αυτο το λογο. Απλα αυτα τα κομματια ειναι μονο για RMA, και ειναι εντελως ανεξαρτητο απο το τμημα πωλησεων. Μου ειχε κανει πολυ καλη εντυπωση αυτο τοτε, θα χαρω πολυ να επιβεβαιωθει στην περιπτωση του perp. Αντε με το καλο ρε man:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 22:32]

@perp- καλη τυχη με την καινούργια οθονουλα man :)

Thanks dude!!

Στο συγκεκριμένο θέμα μου το τόνισε καθώς και εγώ δεν ήξερα αν επρεπε να ετοιμάσω την οθόνη σε πακέτο...

Μου είπε στο τηλέφωνο οτι ΔΕΝ χρειάζεται να παραδώσεις το κουτι, συσκευασία, καλώδια, CD με οδηγους κτλ... Απλά θα δώσεις, ότι θα πάρεις στον κουριερ που θα φέρει την οθόνη αντικατάστασης, και κρατάς ολα τα υπόλοιπα που ήδη έχεις ...

Τωρα και εγώ απορώ σε την συσκευασία θα έρθει... σε κανονικό σφραγισμένο κουτί και θα πάρω απο μέσα ΤΗΝ ΒΑΣΗ και ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ αφηνοντας του την άλλη? Θα φέρει απλα την οθόνη σε custom συσκευασία by DELL?

BTW Εγω γιατί θυμάμαι οτι κάποιος άλλος labitis εχει κάνει RMA την 24αρα? και μάλιστα υπάρχει και σχετικό θέμα με photos?

EDIT: Το βρήκα...!!! Καλά θυμομουν!!! Το τοπικ ειναι αυτο (http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=34837) αλλα αυτό που μας ενδιαφέρει ειναι το παρακάτω...

Αρχική απάντηση από knight_77 [13-01-2007 15:35]

EDIT 2:

Πριν καμια δεκαρια μερες εγινε αντικατασταση της οθονης απο τη Dell λογω ενος

μικρου προβληματος που ειχα με τη προηγουμενη (η επιλογη για 1:1 mapping ηταν

by default απενεργοποιημενη στο menu, η εικονα να στρετσαρεται αυτοματα απο την οθονη και να καταλαμβανει ολο το ορατο πλαισιο , με αποτελεσμα τη παραμορφωση της ειδικα σε αναλυσεις 4:3)...

Μαζι με αυτο επανεμφανιστηκε δυστυχως το stuck pixel....

Αnyway μετα απο επικοινωνια μαζι τους, για αλλη μια φορα εμεινα μ@#$κας απο την αψογη εξυπηρετηση τοσο του τεχν. τμηματος οσο και του τμηματος πωλησεων,

αφου κανονιστικε η αντικατασταση της με αλλη.

Το απιστευτο πραγματικα ηταν μετα απο πολλα τηλεφωνηματα μαζι τους και εχοντας μιλησει με τουλαχιστον 5 διαφορετικα ατομα να εχω ρητη διαβεβαιωση οτι η αντικαταστατρια θα ειναι καινουρια και οχι επισκευασμενη και μαλιστα με το τελευταιο Rev.4,το οποιο βαση των διαφορων forums του εξωτερικου διορθωνε μια και καλη το προβλημα που υπηρχε εως το Rev.3 με το pixel mapping μεσω DVI συνδεσης....

Η οθονη ηρθε,καινουρια οπως ειχα συννεννοηθει και το πρωτο πραγμα ηταν να τσεκαρω

για καμμενα pixels,backlight bleeding και το προβλημα με το aspect ratio...

Λοιπον,κανενα pixel καμμενο ή κολλημενο ( δεν ειναι και λιγο για 24αρα οθονη),

την ιδια απιστευτα καλη uniformity με τη προηγουμενο monitor και με επιτελους διορθωμενο το προβλημα του aspect ratio !

Oλα αψογα λοιπον και δεν θα μπορουσα να ειμαι ευτυχεστερος...

Link to comment
Share on other sites

oχι οτι ξερω τι 8α ερθει στην πορτα σου....

αλλα αν δεν ειναι καποια υπερβολικα μεχρι εκει που δεν παιρνει ιδιοχειρη συσκευασμενη οθονη...θα ερθει μαλλον κανονικα στο κουτι της ...και οτι παρεις...θα δωσεις ..οπως σου ειπαν.

Αν θες να κρατησεις την δικια σου βαση ...κρατας την δικια σου βαση και δινεις μονο την οθονη.

Αν σου την δωσει εκεινο το πρωινο (αυριο ειπαμε?) κρατας ολα τα καινουρια και δινεις ολα τα παλια.

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

Σήμερα στις 3μμ έσκασε μύτη ο TNT courier ο οποίος έφερε σφραγισμένο κουτί της DELL με ολα τα παραστατικά και τo οποίο ανοιξαμε μπροστά μου. Η εσωτερική συσκευασία ήταν λίγο διαφορετική απο την αρχική. Αντι για ασπρο φελιζολ, η οθόνη βρισκόταν καλά στερεωμένη αναμεσα σε 4 κομματια ενος άλλου σταθερού υλικού. Υπηρχε η βάση και η οθόνη η οποία ηταν καλυμμένη με το γνωστό πλαστικο με τις φουσκάλες. Πανω της ειχαν στερεώσει τα καλώδια του ρεύματος και VGA (οχι DVI-D). Ολα αυτα (εκτός της βάσης) ηταν περιτυλιγμένα με την παρακατω ταινία ασφαλείας... Βάλαμε στο κουτι το χαλασμένο πάνελ και την βάση και αυτό ήταν... Φυσικά και δεν πλήρωσα τίποτε για μεταφορικά.

2006080699878528813_rs.jpg

Το μονιτορ τώρα...

ΔΕΝ εχει ουτε ενα κολλημένο ή καμμένο pixel , είναι revision A04 και βέβαια ειναι και αυτό SIPS.

Τωρα θα αναρωτιέστε αν ειναι καινούρια ή οχι...

Οι περισσότεροι κάτοχοι της DELL 2007WFP ξέρουμε το παρακάτω μενου που αναγράφει τις ώρες χρήσης...

Οταν ηρθε εγραφε 1ώρα και 10λεπτά (στην φώτο λέει 10ώρες και 29λεπτά γιατί πριν λίγο την εβγαλα).

2004365795757333631_rs.jpg

Αυτό που προσφατα έμαθα και συζητήσαμε στο τόπικ "Ψαχνομαι για οθόνη 20'+" ειναι οτι αυτές οι ενδείξεις για τις ώρες χρήσης/ΤΙΜΕ USED :

1) ΔΕΝ αναφέρονται στους πραγματικούς χρόνoυς που η οθόνη λειτουργεί, που ειναι στο ΟΝ δηλαδή, καθώς σήμερα μόλις 2ώρες την εχω λειτουργήσει και 1+2 δεν κάνει 10ώρες που λέει... τις υπολοιπες ώρες ήταν στο OFF. Αρα ο timer λειτουργεί ΚΑΙ οταν ειναι κλειστή και μάλλον αναφέρει τις συνολικές ωρες απο τότε που εγινε connected...

2) Οι χρόνοι αυτοί μπορούν να μηδενιστούν στην επιλογή RESET TIMER απλά πατώντας το MENU οπως μπορείτε να δειτε και στην φώτο πάνω απο την ενδειξη "TIME USED". Αυτο το έμαθα καθώς το πάτησα τυχαία στην προηγούμενη οθόνη.

Οποτε καταλήξαμε οτι απο εκει ΔΕΝ μπορεί να καταλάβεις αν το πάνελ που αγόρασες ή που ειναι αποτέλεσμα RMA ειναι ολοκαίνουριο καθώς ευκολα μπορείς να παραπλανηθείς αφου μηδενίζεται...

Και ετσι ανοιξα το 2ο κρυφο μενου, πατώντας ταυτόχρονα ΜΕΝU και ΜΙΝUS > MONITOR ON > MINUS

2001983601693211550_rs.jpg

Οταν ήρθε η οθόνη, η ένδειξη στο ΤΙΜΕ USED ήταν 1 ώρα...

Οπως βλέπετε σε αυτό το μενου δεν υπάρχει επιλογή να μηδενίσεις τον timer και βεβαια αντιπροσωπευει τον πραγματικό χρόνο που η οθόνη ηταν σε λειτουργια και ανοιχτή...

Αρα το μόνιτορ ΔΕΝ ειναι μεταχειρισμένο... ειναι καινούριο...

Αυτο που βρίσκω πιο πιθανό για αυτήν τη 1 ωρα λειτουργίας που ειχε "γράψει" ήδη οταν ήρθε στα χέρια μου και που δεν μπορεί να μηδενιστεί απο τον απλό χρήστη, ειναι οτι οφείλεται στην DELL και ισως σε κάποιο testing αφου ειναι κομμάτια για RMA (η ταινία ασφαλείας αναφέρει "before accepting"). Οπως και να εχει πάντως δεν με απασχολεί και πολύ βέβαια...

Το resume...

Οπως παρατηρήσατε ο τιτλος του τοπικ αλλαξε και αυτο εγινε σκόπιμα. Προσωπικά δεν μπορώ καν να πιστέψω οτι σε μόλις 24ώρες εχω ενα ολοκαίνουριο πάνελ μπροστά μου και ολα αυτά μόλις με 2 τηλέφωνα και 1 email με τις φωτογραφίες που ειδατε στην πρώτη σελίδα. Τίποτε άλλο. Ουτε φαξ και αποδειξεις αγοράς, ουτε μανούρα και άγχος για κουτιά και original συσκευασίες, ουτε τρέξιμο και φυσικά με μηδενικό κοστος. Βιώσα το καλύτερο και πιο ευκολο RMA που ειχα ποτε και φυσικά βγάζω το καπέλο στην DELL για την άμεση υποστήριξη και για τον τρόπο και τις διαδικασίες που ακολουθεί . Πριν το αποκτήσω σκεφτόμουνα σοβαρά το κοστος αγοράς καθώς προηγουμένως ειχα πουλήσει ενα ΤΝ πάνελ και ηθελα να ημουν σίγουρος οτι θα πάρω κάτι απροβλημάτιστο και πολύ καλό (αν όχι κορυφαίο για την τιμή του). Η DELL με άφησε με το στόμα ανοιχτο αυτες τις 24ώρες με το RMA της και βέβαια ειμαι σιγουρος οτι οσοί την αγοράσατε νιώθετε μεγαλύτερη ασφάλεια τώρα για το πάνελ σας και πλήρη ικανοποίηση για την επιλογή μιας DELL οθόνης...

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.