Jump to content



DELL 2007WFP: Απλά φοβερό RMA!


perp

Recommended Posts

Το λοιπόν... αυτές τις μέρες ειμαι κολλήμένος στο PC ωσπου ξαφνικά πριν απο λίγο εντόπισα κάποια μαύρα στίγματα στην οθόνη... Δεξια απο το START και αριστερά σε μια ακτίνα 5cm απο το ρολόι... Ολα περίπου τα σημάδια στην μπάρα εργασίας... Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν βρωμιά, σκόνη... καθαρίζω με πανι αλλά τίποτα...επιμένω πιο προσεκτικά αυτή την φορά με λίγο νωπό πανί και πάλι τίποτα...οταν η οθόνη ειναι κλειστή ΔΕΝ υπάρχει ιχνος απο βρωμιά.... ώσπου συνειδητοποιώ οτι ούτε καμμένα πιξελ ειναι καθώς ειναι πιο μεγάλα τα spots και όχι συμμετρικά.... φυσικά και ετρέξα τα προγραμματα που αναδεικνύουν τα dead pixels και βέβαια εκει κατάλαβα οτι δεν ειναι θέμα pixel.

Δείτε και τις φώτος.... (Φαινεται η αριστερη πλευρά μόνο... στα δεξιά δεν μπορούσα να κεντράρω)

Σορρυ για το ξεχείλισμα του πόστ αλλα το θέμα ειναι να φανούν οι λεπτομέρειες...

2000576334934082701_rs.jpg

2005502799599875158_rs.jpg

2004931432562728933_rs.jpg

Τι εχει παιχτεί ακριβώς? Να πέρασε σκόνη απο πάνω? Και αν πέρασε πως κόλλησε εκει... ? Τοσο ευκολα γινεται τέτοια ζημιά σε ένα πάνελ 470? Μπορώ να κάνω κάτι με εγγύηση και τα σχετικά? Ειναι θέμα κατασκευής που έγινε αυτό?

Βασικά μπορώ να κάνω κάτι να το διορθώσω ή απλά να χτυπήσω κάποια άλλη? και σίγουρα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ DELL... :TD: :TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα αύριο πρωί πρωί στη Dell Hellas. Θα τους ανέφερα το πρόβλημα και θα την πήγαινα μια βόλτα από εκεί... Πάντως έχω ακούσει ότι το support της είναι αρκετά καλό... Προσωπικά, δεν ξέρω αν είναι κάτι που μπορείς να λύσεις μόνος σου, αλλά χωρίς δεύτερη σκέψη θα το πήγαινα στην αντιπροσωπεία (αφού είσαι που είσαι Αθήνα...). Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλεφωνο πρωι πρωι (σε λιγες ωρες δλδ :p) στο service. Δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα με την εγγυηση σου. Ακουγεται οτι εχει πολυ καλο service η DELL. Ενημερωσε μας για το τι εγινε, γιατι και εμεις DELL εχουμε και ποναμε. Απ' οτι φαινεται συμαβανουν και στις καλυτερες οικογενειες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

.. και σίγουρα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ DELL... :TD: :TD: :TD:

Γιατι χαλαστηκες ετσι με την dell??

Το 50% των ανθρωπων την παιρνουν για το sips πανελ που ενδεχομενως να εβρισκαν και το αλλο 50% για το after sales support.

Νταξ..τα νουμερα ειναι τυχαια...απλα κανεις δεν εχει παρει dell για το τελειο προιον το οποιο δεν 8α χαλασει ποτε.

Με ενα τηλεφωνο στην dell θα βγαλεις ακρη πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον ατυχήσαντα perp....ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ DELL!!!!!

Απαράδεκτο εώς εγκληματικό να πουλάνε ένα προϊόν που μπορεί να χαλάσει κάποια στιγμή. Πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα και σίγουρα μόνο στην Ελλάδα.

Αν ειναι δυνατόν...οι τύποι σε λίγο θα μας πουν ότι έχουν δημιουργήσει ειδικό τμήμα για τέτοιου είδους περιπτώσεις αστοχίας υλικού....support ή κάπως έτσι νομίζω πως το έχουν ονομάσει....

Ναι είναι γεγονός ότι πρόκειται περί πλεκτάνης, σκευωρίας και κακόβουλης πράξης....το κακό σίγουρα φτάνει μέχρι τα ανώτερα κλιμάκια της εταιρίας...

Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας Νίκο Τσιαμτσίκα?????!!!!!

:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βρε σατανάδες.... :p δεν φτάνει που εχω τον πόνο μου, την νύστα μου και ενα beta Crysis που προσπαθώ να μπω στους σερβερς.... εχω και σας.... :hehe:

Νταξ' επαθα σοκ εκείνη τη στιγμή και απλα βαριέμαι το νταλαβέρι του RMA απλά... δεν λέμε οτι θα τους πετάξω και μολότωφ....

Μισο να δούμε τι θα μου πούνε και αυτοι...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ προσωπικά δεν έχω εμπιστοσύνη στο QC της DELL.

Προ διετίας περίπου είχα πάρει 2 x 2405 και μία από τις 2 είχε μία επιφάνεια περίπου 8*8 cm γεμάτη γρατζουνιές.

Πως είναι δυνατόν να φεύγει έτσι μία οθόνη αξίας 1000+ από το εργοστάσιο;

H 2η κόλλαγε κατά καιρούς στην αλλαγή εισόδων.

Αυτό σε συνδυασμό με τις γνωστές ιστορίες με τα rev και τα firm με έχουν κάνει να χάσω την εμπιστοσύνη μου στις οθόνες τους.

(κάπου εδώ αρχίζει η sexy mod εκ Ιρλανδίας τα περί περιφτέρων κλπ :p)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια οθονη με τον perp και μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα της... ανετα ξανα επαιρνα dell.

Βρε συ perp δοκιμασες με υγρα μαντιλακια για γυαλια? Δεν γινεται να περασε κατι μεσα... Δεν μπορω να το πιστεψω!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ πακετο τα σημαδια. Σοβαρα, παιζει να εχουν γινει απο καπνο που ειπε ο stefanos9?

Καλα ξεμπερδεματα.

Σοβαρα παντως...

Ειναι γεγονος οτι η DELL εχει χαλασει σαν εταιρια. Προσωπικα δεν θα την εμπιστευομουνα για 2 λογους

1) Εχει αρχισει να βαζει AMD στα μηχανακια της (κλασσικο σημαδι οτι μια εταιρια ριχνει τα ποιοτικα στανταρ της χρησιμοποιοντας τριτοκλασσατο hardware που, ως γνωστον, υπερθερμαινεται, κολλαει στα windows κλπ κλπ ) και

2) Αφηνει του υπαλληλους της να παιζουνε XBOX, ping-pong (a.k.a. table tennis), και ποδοσφαιρο και να τραβανε φωτογραφιες απο το κινητο, αντι να καθονται να δουλευουνε μπας και βγαλουνε κανα προιον της προκοπης.

ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως, λεω μηπως, φταιρνιστηκες μπροστα στην οθονη?

Την εχω πατησει και στο λαπτοπ,και στην samsung, και εχουν αφησει

κατι μαυρα σημαδια σαν τα δικα σου. Βεβαια εμενα φαινονται και με την οθονη κλειστη, αλλα λεω.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ψηλέ μάλλον ξέχασες να τη καθαρίσεις... ο άλλος την έγλυφε όλο το πρωί λέμε.

Εγώ πάντως δε νομίζω να ξεφυτρώσανε μόνα τους τα σημάδια, κάτι έκανες κ δεν μας το λές perp :-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 11:45]

Ωχ πακετο τα σημαδια. Σοβαρα, παιζει να εχουν γινει απο καπνο που ειπε ο stefanos9?

Καλα ξεμπερδεματα.

Σοβαρα παντως...

Ειναι γεγονος οτι η DELL εχει χαλασει σαν εταιρια. Προσωπικα δεν θα την εμπιστευομουνα για 2 λογους

1) Εχει αρχισει να βαζει AMD στα μηχανακια της (κλασσικο σημαδι οτι μια εταιρια ριχνει τα ποιοτικα στανταρ της χρησιμοποιοντας τριτοκλασσατο hardware που, ως γνωστον, υπερθερμαινεται, κολλαει στα windows κλπ κλπ ) και

2) Αφηνει του υπαλληλους της να παιζουνε XBOX, ping-pong (a.k.a. table tennis), και ποδοσφαιρο και να τραβανε φωτογραφιες απο το κινητο, αντι να καθονται να δουλευουνε μπας και βγαλουνε κανα προιον της προκοπης.

ΑΙΣΧΟΣ

Καλά τώρα, αυτά τα πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Σοβαρα παντως...

...

1) Εχει αρχισει να βαζει AMD στα μηχανακια της (κλασσικο σημαδι οτι μια εταιρια ριχνει τα ποιοτικα στανταρ της χρησιμοποιοντας τριτοκλασσατο hardware που, ως γνωστον, υπερθερμαινεται, κολλαει στα windows κλπ κλπ )

...

ΑΙΣΧΟΣ

Σοβαρα ε...?

Link to comment
Share on other sites

και πολυ καλα τα λεει. καμια εταιρεια που σεβεται τον ευατο της και θελει να κρατησει υψηλοτατα ποιοτικα Standards στα προιοντα και τις υπηρεσιες που παρεχει, δε θα εβαζε επεξεργαστες της AMD.

ειναι σημαδι μια εταιρειας η οποια δεν βαδιζει καλα, η οποια Dell εν προκειμένω, συμφωνα με τις πληροφοριες που εχω και μπορειτε να βρειτε εδω, θα κλεισει Q309, οπως θα αρχισω να γραφω απο δω και περα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις ξανά-επικοινώνησα με την DELL. Τους είχα στείλει τις ίδιες φωτόγραφίες που ανέβασα και εδώ και μου είπαν οτι κάτι τέτοιο δεν είχαν ξαναδει... Παίζει να ειναι σκόνη μου είπαν, να την τράβηξε η οθόνη, κάτι λόγω ζέστης κτλ και οτι σίγουρα κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει επίτηδες. Τους ανέφερα οτι εχω ποστάρει τις ίδιες φώτος σε τεχνολογικό φορουμ και ότι οι απαντήσεις που παίρνω ειναι να επικοινωνήσω αμεσα με την DELL Hellas... Εδωσα μονο το SN της DELL μου και αυτοι βρήκαν τα πάντα περι της αρχικής παραγγελίας, εγγύηση και τα σχετικά....

Το ζουμί... αύριο κιόλας παραλαμβάνω με courier NEO PANEL δινοντας απλά το χαλασμένο πάνελ πίσω..

Ενταξει... τους βγάζω το καπέλο απλά... και ολα αυτά σε μόλις 2ώρες...Μπράβο τους.... :T: :T: :T:

EDIT: Παρεπιπτώντος ποτε δεν εχω εμπιστοσύνη πουθενά αν πρότινως δεν εχω προσωπική εμπειρία... αυτό για το αρχικό σχόλιο περι DELL

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οντως παιζει αυτο με τον καπνο?λιγο υπερβολικο μου ακουγεται!εγω φουγαρο και στην 226bw δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο!(φανταστειτε οτι το πληκτρολογιο μου εχει γινει σταχτι)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 13:03]

Λοιπόν μόλις ξανά-επικοινώνησα με την DELL. Τους είχα στείλει τις ίδιες φωτόγραφίες που ανέβασα και εδώ και μου είπαν οτι κάτι τέτοιο δεν είχαν ξαναδει... Παίζει να ειναι σκόνη μου είπαν, να την τράβηξε η οθόνη, κάτι λόγω ζέστης κτλ και οτι σίγουρα κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει επίτηδες. Τους ανέφερα οτι εχω ποστάρει τις ίδιες φώτος σε τεχνολογικό φορουμ και ότι οι απαντήσεις που παίρνω ειναι να επικοινωνήσω αμεσα με την DELL Hellas... Εδωσα μονο το SN της DELL μου και αυτοι βρήκαν τα πάντα περι της αρχικής παραγγελίας, εγγύηση και τα σχετικά....

Το ζουμί... αύριο κιόλας παραλαμβάνω με courier NEO PANEL δινοντας απλά το χαλασμένο πάνελ πίσω..

Ενταξει... τους βγάζω το καπέλο απλά... και ολα αυτά σε μόλις 2ώρες...Μπράβο τους.... :T: :T: :T:

Στο είπα !!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.