Jump to content



Ταχεία εκμάθηση format


salonicafan

Recommended Posts

Παιδιά help!

Υπάρχει κάποιος οδηγός;

Χωρίς back up και ιστορίες...

Είπε μια κοπέλα ότι έχει πρόβλημα ο υπολογιστής της και χωρίς να χω κάνει ποτέ μου format της είπα ότι ξέρω για να πάω :flower: σπίτι της! :whistling :devil:

Ιερός ο σκοπός :help::D

Link to comment
Share on other sites

Ότι μπορώ θα κάνω :)

Πάμε άλλη μια φορά όμως με ακόμα πιο απλά βήματα! στράαατα στρατούυυυλαα

Ανοίγω τον υπολογιστή (με το cd μέσα) και πριν μπει στα windows πατάω delete για να μπεί στο bios ή ανοίγει κατευθείαν το set up;

Θα κάνω αύριο μερικές δοκιμές γιατί τώρα δεν έχω τα windows.

Πόση ώρα παίρνει το quick και πόση το άλλο;

Να ξέρω τι περιθώρια έχω να... μπω στο θέμα.

Μην αφήσουμε τίποτα στη μέση και χρειαστούμε το cooler του υπολογιστή για να κατεβάσουμε θερμοκρασίες...

Μετά τι άλλο χρειάζεται; Δήλωση λογισμικού να κάνω μέσο internet ή τηλεφωνικά;

Link to comment
Share on other sites

Θα πατησεις Delete, θα μπεις στο ΒΙΟΣ και θα δεις που λεει απο που να φορτωσει λειτουργικο. Εκει θα επιλεξεις πρωτο το dvd/cd rom

Μετα θα κανεις reboot και θα αρχισει να διαβαζει απο το dvd/cd rom. Μετα θα καταλαβεις. Ειναι πολυ ευκολο το σεταρισμα.

Το quick κανα 10λεπτο max και το απλο απο 20-35 λεπτα αναλογα μεγεθη σκληρων και ταχυτητες τους!

Ενημερωση μονο αν τα win ειναι αυθεντικα. Αλλιως...αγορασε τα !

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση στη microsoft;

Δεν πρέπει να γίνει;

Γίνετε να τις βάλω τα γνήσια που έχω στον υπολογιστή μου ή δεν γίνετε να τρέχουν 2 pc τα ίδια windows (serial) ;

Link to comment
Share on other sites

Το quick format σε μένα παίρνει λιγότερο από 1 λεπτό (σε δίσκο 120 GB)

Το full format παίρνει περίπου 15-20 λεπτά στο δικό μου, αλλά σε ένα άλλο πισι με παλιό=αργό δίσκο έφτασε κοντά στη μία ώρα...

Αν έχει παλιό μηχάνημα, βάλε εκεί να κάνει full format και κάνε τα κόλπα σου στο μεταξύ... :p

Link to comment
Share on other sites

Και η παρατήρηση για τον sata ήταν πολύ καλή. Αν έχει sata το πιο πιθανό είναι να σου λέει η εγκατάσταση ότι δεν βρίσκει δισκους. Σε αυτή την περίπτωση, ρώτα την αν έχει τα cd του υπολογιστή. Αν τα έχει, παντρέψου την, αφού δεν τα κρατάει καμία.

Αν όχι, γράψε τι μητρική φοράει (το γράφει στο boot στην αρχή, αν δεν προλαβαίνεις, πάτα pause), πες της να πάτε για κανα καφεδάκι/ποτάκι, και στο δεύτερο ραντεβού, αφού έχεις κατεβάσει sata drivers της μητρικής και έχεις φτιάξει δισκέττα, την βάζεις μέσα ...την δισκέττα, πατάς F6 όταν αρχίζει η εγκατάσταση (στο γράφει στον πάτο της οθόνης), διαλέγεις την επιλογή για windows xp, και συνεχίζεις. Στην επιλογή του δίσκου που θα γίνει η εγκατάσταση, καλύτερα σβήσε τις προηγούμενες, ώστε να έχεις επιλογή Μη κατανεμημένο χώρο μόνο. Μετά θα πάει μόνο του. Αν έχασες το serial number της αυθεντικής κόπιας που έχεις, ή αν δεν γουστάρεις το activation της microsoft με αυθεντική κόπια ξαναλέω, πάτα όχι τώρα ενεργοποίηση όταν σε ρωτήσει και ψάξε για κανα crack. Νόμιμο είναι αφού τα έχεις αυθεντικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.