Jump to content



DISK BOOT FAILURE (????)


Luigi

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα, ρε παιδια εχω εδω ενα πολυ σπαστικο προβλημα, σημερα που λετε πηγα αγορασα καρα χαρουμενος τον ολοκαινοργειο υπολογιστη μου ο οποιος ειναι AMD athlon 64 x2 6000+ 3.0 ghz 2x geforce 8600gt 2 gb ram ddr 2 800 mhz 750w power κ.ο.κ και εκει που τα σεταρω ολα ωραια και καλα μου βγαζει ενα τρελο Disk boot failure , please insert system disk and press enter , εχω κανει ολες τις ρυθμισεις απο τα BIOS ΠΟΥ χρειαζοντα για να bootarei ο σκληρος αλλα τιποτα :( ( ο σκληρος μου ειναι ενας HITACHI 160GB SATA ) τι μπορω να κανω ? υπαρχει μια λυσει πριν το εγκαινιασω στον τεχνικο ?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων !!:help:

Link to comment
Share on other sites

εχμ...σορρυ που θα σου πω 2-3 πολυ νουμπιστικα αλλα δεν ξερω την εμπειρια σου.

1ον εχεις δηλωσει στο βιος οτι το συστημα θες να εκκινει απτον συγκεκριμενο σκληρο?

2ον για να μπουταρει ο σκληρος πρεπει ναχει λειτουργικο.Αφου ειναι καινουργιο το συστημα ειναι δυσκολο(οχι απιθανο,απλα δυσκολο) να μπουταρει απο σκληρο με λειτουργικο αλλου πισιου...αλλαξε τοτε στο βιος την σειρα εκκινησης κ βαλτο να εκκινησει απο το σιντι απο οπου κ εγκαθιστας win

3ον για να αποκλεισουμε τη βλαβη βαλτο να μπουταρει απο σιντι με τπτ livecd...εαν μπουταρει σημαινει οτι μηχανικα ειμαστε καλα...

4ον Ο δισκος λειτουργει σε αλλο πισι?

Link to comment
Share on other sites

lol πολυ νουμπικες ερωτησεις, ο σκληρος ειναι στο καινουργειο το pc αδειος εντελως, για να καταλαβεις τι θελω να πω, στη φαση που προσπαθω να κανω install τα windows μεσα απο τον κλασσικο τροπο του boot from cd δεν με αφηνει καν να ξεκινξησει εστω και το φορματ,

και μου βγαζει παντα το ιδιο κλασσικο error

DISK BOOT FAILURE, PLEASE INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER...

Link to comment
Share on other sites

Χτες μου εβγαζε το ιδιο προβλημα στο laptop επειδη ειχε προβλημα το MBR.

Μολις εβαζα Vista ή XP και πατουσα να μπουταρει απο κει κολλουσε σε μια μαυρη οθονη.

Το προβλημα λυθηκε κατεβαζοντας τα utilities της Western Digital και σβηνοντας ολα τα partition απο κει.

Σιγουρα και η Hitachi θα εχει καποια utilities σε iso ωστε να τα γραψεις σε cd και να δεις τι γινεται με τον δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε μια νεα εξεληξη στο θεμα, καταφερα μετα απο πολυ παιδεμα και το εκανα να bootarei τελικα απο το cd, το νεο προβλημα ειναι τωρα οτι με το που παει να εγκαταστησει τα windows μου βγαζει μπλε οθονη και μου λεει οτι καποιο προβλημα υπηρξε στον σκληρο δισκο, μου εβγαλε την εντολη (δεν την θυμαμαι ακριβως) FSHDK/ F να πατησω και να κανω λεει τεστ στον σκληρο.... πολυ περιεργο!

Link to comment
Share on other sites

To προβλημα σου ειναι πολυ απλο....απλα μαλλον δεν κανεις αυτο που πρεπει.

Κατεβασε το Iso καψε το σε cd και τρεξε τα diagnostic tool της Hitachi. Δες τι προβληματα βγαζει και κανε την αναλογη κινηση.

http://www.hitachigst.com/hdd/support/downloads/dft32_v410_b00.iso

Τα Windows σου λενε μαλλον να κανει chkdsk. Check Disk δηλαδη για διορθωση dirty volume. Δοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι δεν εχει να κανει με αυτο, το δοκιμασα, κατι αλλο φταει, συγκεκριμενα το error που μου βγαζει συνεχεια ειναι αυτο

**STOP** 0x0000007B

Εψαξα στο νετ και δε βρηκα μια ικανοποιητηκη απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακουστε να δειτε πλακα που επαθα,το πηγα το pc στο e-shop (απο εκει τα πηρα ολα) και μου ειπανε οτι τελικα ο σκληρος και η καρτα γραφικων ειναι ελαττωματικα και οτι θα χρειαστει να στειλουνε ξανα πισω τα προιοντα τους ..... και επεισης ειπανε οτι θα κανει περιπου 8 μερες για να το τεκαρουνε και να δουνε οτι οντως εχουνε προβλημα...

και η τελικη αποφαση μου ειναι η εξης, δεν ξαναπαιρνω τιποτα απο το e-shop πια οτιδηποτε ακομα και να το χουνε 50% φθηνοτερα απο οπουδηποτε αλλου

εξηπηρετηση 0 οι απατεωνες!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Luigi

και εκει που τα σεταρω ολα ωραια και καλα μου βγαζει ενα τρελο Disk boot failure , please insert system disk and press enter , εχω κανει ολες τις ρυθμισεις απο τα BIOS ΠΟΥ χρειαζοντα για να bootarei ο σκληρος αλλα τιποτα

Αρχική απάντηση από Luigi

lol πολυ νουμπικες ερωτησεις, ο σκληρος ειναι στο καινουργειο το pc αδειος εντελως

Αρχική απάντηση από Luigi

Κι ομως παιδια,το χω βαλει στο boot from cd νομιζω οτι κατι αλλο θα πρεπει να φταιει, ισωςε να χρειαζεται να βαλω κανα floppy με τους drivers για sata στην Motherboard?

Αρχική απάντηση από Luigi

καταφερα μετα απο πολυ παιδεμα και το εκανα να bootarei τελικα απο το cd

Αρχική απάντηση από Luigi

ναι ναι την εβαλα,τελωσπαντων, υποψιαζομαι οτι η ram που εχω δεν ειναι συμβατη με το motherboard, θα σας πω σε καμια βδομαδα

Αρχική απάντηση από Luigi

Λοιπον ακουστε να δειτε πλακα που επαθα,το πηγα το pc στο e-shop (απο εκει τα πηρα ολα) και μου ειπανε οτι τελικα ο σκληρος και η καρτα γραφικων ειναι ελαττωματικα και οτι θα χρειαστει να στειλουνε ξανα πισω τα προιοντα τους ..... και επεισης ειπανε οτι θα κανει περιπου 8 μερες για να το τεκαρουνε και να δουνε οτι οντως εχουνε προβλημα...

και η τελικη αποφαση μου ειναι η εξης, δεν ξαναπαιρνω τιποτα απο το e-shop πια οτιδηποτε ακομα και να το χουνε 50% φθηνοτερα απο οπουδηποτε αλλου

εξηπηρετηση 0 οι απατεωνες!!!!!!!!

Έχεις μπλέξει τα μπούτια σου κάπως??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.