Jump to content



Linux media center... Ποιό...?


Jaco

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ένα linux media center, αλλά καθότι οι γνώσεις μου περιορίζονται στις βασικές εκδόσεις linux που τρέχω ήδη (fedora 5, kubuntu feisty), δεν ξέρω και δεν έχω δοκιμάσει καμία έκδοση για media center... Για windows media center δεν το σκέφτομαι καν...

Οπότε ψάχνω μια έκδοση που να είναι συμβατή με διάφορα περιφερειακά που όπως κάρτες tv, τηλεχειριστήριο, flash/sd readers και να μην έχει το κλασσικό gui/shell του linux, αλλά κάτι αντίστοιχο με τα media centers που μπορείς να κάνεις τα πάντα από το remote control...

Το pc που θα το τρέξει θα είναι ένας P3@575MHz με 512ΜΒ Ram και 200GB HD, ο οποίος αυτή την στιγμή τρέχει ήδη ικανοποιητικά fedora 5 και τον λειτουργώ σαν kitchen file server (aka file server που λόγο χώρου βρίσκεται στην κουζίνα)... την δουλειά αυτή θα την επομιστεί ένα καινούργιο pc πάλι με linux, οπότε ο P3 θα κάθεται και είναι κρίμα...

Βρήκα αυτό για παράδειγμα... το έχει δοκιμάσει κανείς...? Υπάρχει κάτι καλύτερο που να το έχετε δοκιμάσει όμως...?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dubber...

Φαίνεται σαφώς πιο... όμορφο και πιασάρικο... θα το δοκιμάσω μέσα στο ΣΚ και αυτό... :)

Edit...:

Αν και από το documentation λέει...

A PIII/733MHz system can encode one video stream using the MPEG-4 codec using 480x480 capture resolution. This does not allow for live TV watching, but does allow for encoding video and then watching it later.

Οπότε ο P3@575 δεν θα αντέξει να κάνει rec και view ταυτόχρονα... όχι ότι με πειράζει βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

To linuxmce που βρήκα στην αρχή μέχρι στιγμής κερδίζει τις εντυπώσεις... είναι ξεχωριστή distro και είναι βασισμένο στο kubuntu... Επίσης στα συν η γκόμενα η οποία εμφανίζεται στην διάρκεια του setup και στα μενού που σου μιλάει (σοβαρός λόγο να επιλέξεις μια distro)...

To mythTV από την άλλη κάθεται σε οποιαδήποτε distro, αλλά απ' ότι διάβασα μπορεί να συναντήσεις πολλά προβλήματα λόγο του ότι δεν υπάρχουν precompiled packages για όλες τις πλατφόρμες και πρέπει να το κάνεις μόνος σου build... αυτό θεωρητικά δεν είναι πρόβλημα, αλλά μπορεί να φάω πολύ χρόνο σε περίπτωση που τα πράγματα αρχίζουν να παίρνουν άσχημη τροπή... πράγμα το οποίο με προβληματίζει...

Το gentoo, dpolal2 είναι απλά μια distro... μάλλον μπορεί να το είδες με το mythTV που είπε ο dubber ή κάποιο παρόμοιο package, αλλά απ'ότι είδα και στο documentation του mythTV δεν το προτείνουν...

Link to comment
Share on other sites

Το mythtv είναι πολύ καλό αλλά δοκίμασε και το ελαφρύτερο geexbox με αυτά τα specs.

Αν ακόμα θες να κάνεις capture και view μάλλον πρέπει να πας σε κάρτα TV με ενσωματωμένο mpeg2 hardware decoder/encoder, αν και δεν συμφέρει και πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.